Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Bayern Rundfahrt
Photo ©: Schaaf

 UCI codes explained

6th Brixia Tour - 2.1

Italy, July 20-23, 2006

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage  

Stage 4 - July 23: Bassano Bresciano - Manerbio - Palazzolo sull'Oglio, 177,9 km

Grillo tops final sprint; Rebellin holds the overall

The final stage of the Brixia Tour between Manerbio and Palazzolo sull’Oglio finished in a bunch sprint, with Paride Grillo (Ceramica Panaria Navigare) beating Simone Cadamuro (Team Milram) and Crescenzo D’Amore (Acqua & Sapone).

35 year-old Davide Rebellin (Gerolsteiner) claimed the final overall victory, after winning the first stage and holding onto the lead since then. Today, he had a minor scare when he punctured with 4 km to go and lost 29 seconds to the winner. "Fortunately, I didn't lose a lot of time," said Rebellin after the race. "I’m very satisfied with this win because the Brixia Tour has shown itself to be an important race with a lot of champions."

Results

1 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                      4.01.53
2 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram                                         
3 Crescenzio D'amore (Ita) Acqua e Sapone                                   
4 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas                                          
5 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com                                            
6 Daniele Callegarin (Ita) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi            
7 Marco Marcato (Ita) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi                 
8 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital                                     
9 Mattia Gavazzi (Ita) Amore & Vita-McDonald's                              
10 Paolo Bossoni (Ita) Team Tenax Salmilano                                 
11 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R.                                        
12 Ivan Fanelli (Ita) Amore & Vita-McDonald's                               
13 Alexander Serov (Rus) Tinkoff Restaurants                                
14 Enrico Degano (Ita) Barloworld                                           
15 Alexandre Bazhenov (Rus) Naturino-Sapore Di Mare                         
16 Manuele Spadi (Ita) Ceramica Flaminia                                    
17 Stefano Zanini (Ita) Liquigas                                            
18 Fabio Borghesi (Ita) OTC Doors-Lauretana                                 
19 Egor Kazakov (Rus) Tinkoff Restaurants                                   
20 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto                                         
21 Stefano Cavallari (Ita) Acqua e Sapone                                   
22 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto                                    
23 Roberto Petito (Ita) Team Tenax Salmilano                                
24 Anton Mindlin (Rus) Tinkoff Restaurants                                  
25 Gabriele Bosisio (Ita) Team Tenax Salmilano                              
26 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Ceramica Flaminia                             
27 Ruslan Pidgornyy (Ukr) Team Tenax Salmilano                              
28 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital                                      
29 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram                                       
30 Massimiliano Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                       
31 Slawomir Kohut (Pol) Miche                                               
32 Jamie Burrow (GBr) OTC Doors-Lauretana                                   
33 Hubert Kris (Pol) Ceramica Flaminia                                      
34 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni                  
35 Giuseppe Di Grande (Ita) Miche                                           
36 Bo Hamburger (Den) Miche                                                 
37 Paolo Bailetti (Ita) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi               
38 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                            
39 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                           
40 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram                                      
41 Alessandro Bertuola (Ita) Team Tenax Salmilano                           
42 Paolo Longoborghini (Ita) Ceramica Flaminia                              
43 Luca Solari (Ita) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi                  
44 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Restaurants                                    
45 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto                                     
46 Paolo Valoti (Ita) Team L.P.R.                                           
47 Amets Txurruka (Spa) Barloworld                                          
48 Daniele De Paoli (Ita) Team L.P.R.                                       
49 Elia Aggiano (Ita) Team L.P.R.                                           
50 Matteo Lasurdi (Ita) OTC Doors-Lauretana                                 
51 Joze Senekovic (Slo) Adria Mobil                                         
52 Kanstantsin Siutsou (Blr) Acqua e Sapone                                 
53 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital                                  
54 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche                                       0.04
55 Frederick Gabriel (Fra) Unibet.com                                       
56 Ryan Cox (RSA) Barloworld                                                
57 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R.                                      
58 Ilya Chernetskiy (Rus) Tinkoff Restaurants                               
59 Konstantin Klyuev (Rus) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi            
60 Leonardo Giordani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                          
61 Ruggero Borghi (Ita) Team L.P.R.                                         
62 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas                                         
63 Philippe Schnyder (Swi) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni            
64 Dainius Kairelis (Ltu) Amore & Vita-McDonald's                           
65 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni               
66 Tomasz Nose (Slo) Adria Mobil                                            
67 Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto                                        
68 Diego Genovesi (Ita) OTC Doors-Lauretana                                 
69 Alexander Arekeev (Rus) Acqua e Sapone                                   
70 Adriano Angeloni (Ita) Ceramica Flaminia                             0.12
71 Robert Kiserlovski (Cro) Adria Mobil                                     
72 Giairo Ermeti (Ita) Team L.P.R.                                          
73 Maurizio Varini (Ita) Ceramica Flaminia                                  
74 Jaime Castaneda (Col) Lampre-Fondital                                0.23
75 Eddy Serri (Ita) Miche                                                   
76 Bobbie Traksel (Ned) Unibet.com                                          
77 Timothy Jones (Zim) Amore & Vita-McDonald's                              
78 Raffaele Ferrara (Ita) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi         0.26
79 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto                                 0.29
80 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua e Sapone                                    
81 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                       
82 Maurizio Bellin (Ita) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi          0.31
83 Christian Murro (Ita) Team Tenax Salmilano                               
84 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital                                    
85 Seweryn Zenon Kohut (Pol) Miche                                          
86 James Lewis Perry (RSA) Barloworld                                       
87 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua e Sapone                                  
88 Diego Caccia (Ita) Barloworld                                            
89 Emanuele Bindi (Ita) OTC Doors-Lauretana                             0.34
90 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                                           
91 Paul Crake (Aus) Naturino-Sapore Di Mare                                 
92 Riccardo Chiarini (Ita) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi            
93 Massimo Giunti (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                             
94 Andrea Pagoto (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                            
95 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto                                  
96 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto                                         
97 Maxim Rudenko (Ukr) Ceramica Flaminia                                    
98 Kurt Van De Wouwer (Bel) Unibet.com                                      
99 Antonio D'aniello (Ita) Miche                                            
100 Stefano Boggia (Ita) Ceramica Flaminia                              0.40
101 Bruno Bertolini (Ita) Adria Mobil                                       
102 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital                             0.53
103 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                                      0.55
104 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner                                       
105 Mariano Giallorenzo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni     1.02
106 Carlos Garcia Quesada (Spa) Unibet.com                                  
107 Pedro Arreitunandia Quintero (Spa) Barloworld                           
108 Matteo Bono (Ita) Lampre-Fondital                                       
109 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital                                    
110 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram                                 
111 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto                                      
112 Eros Capecchi (Ita) Liquigas                                        1.11
113 Felix Cardenas (Col) Barloworld                                     1.28
114 Igor Astarloa Ascasibar (Spa) Barloworld                                
115 Giancarlo Ginestri (Ita) Team Tenax Salmilano                           
116 Charles Wegelius (GBr) Liquigas                                         
117 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram                                        
118 Michele Gobbi (Ita) Team Milram                                         
119 Alessandro Bertolini (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni    2.06
120 Dario Cioni (Ita) Liquigas                                          2.13
121 Pasquale Muto (Ita) Miche                                               
122 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner                                       
123 Diego Nosotti (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni               
124 Alessandro Maserati (Ita) Team L.P.R.                               2.49
125 Angelo Furlan (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni           2.59
126 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua e Sapone                              3.03
127 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                           3.26
128 Serguei Klimov (Rus) Tinkoff Restaurants                            4.10
129 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare         4.40
130 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                         
DNF Brett Lancaster (Aus) Ceramica Panaria-Navigare                         
DNF Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare             
DNF Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner                                          
DNF Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram                                    
DNF Juan Mauricio Soler (Col) Acqua e Sapone                                
DNF Valerio Agnoli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                            
DNF Filippo Simeoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                           
DNF Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni            
DNF Jonas Ljungblad (Swe) Unibet.com                                        
DNF Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com                                        
DNF Daniele Di Batte (Ita) Amore & Vita-McDonald's                          
DNF Jakub Lorek (Pol) Amore & Vita-McDonald's                               
DNF Miha Svab (Slo) Adria Mobil                                             
DNF Jure Zagar (Slo) Adria Mobil                                            
DNF Vladimir Shchekunov (Rus) Tinkoff Restaurants                           
 
Final General classification
 
1 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                16.07.20
2 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital                                   0.20
3 Ruslan Pidgornyy (Ukr) Team Tenax Salmilano                           0.53
4 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                        1.08
5 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram                                   1.31
6 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche                                        1.39
7 Jamie Burrow (GBr) OTC Doors-Lauretana                                1.50
8 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni               1.59
9 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto                                  2.12
10 Massimiliano Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                   2.23
11 Alessandro Bertuola (Ita) Team Tenax Salmilano                       3.08
12 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R.                                  3.15
13 Daniele De Paoli (Ita) Team L.P.R.                                   3.42
14 Ryan Cox (RSA) Barloworld                                            4.42
15 Paolo Valoti (Ita) Team L.P.R.                                       4.53
16 Giuseppe Di Grande (Ita) Miche                                       5.06
17 Emanuele Bindi (Ita) OTC Doors-Lauretana                             6.38
18 Tomasz Nose (Slo) Adria Mobil                                        7.35
19 Matteo Lasurdi (Ita) OTC Doors-Lauretana                             7.59
20 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Restaurants                                8.56
21 Gabriele Bosisio (Ita) Team Tenax Salmilano                          9.16
22 Stefano Cavallari (Ita) Acqua e Sapone                               9.17
23 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua e Sapone                              9.24
24 Maurizio Varini (Ita) Ceramica Flaminia                             10.13
25 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto                               11.36
26 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                                      11.39
27 Giancarlo Ginestri (Ita) Team Tenax Salmilano                       12.26
28 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital                             13.51
29 Felix Cardenas (Col) Barloworld                                     14.03
30 Paolo Bailetti (Ita) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi          14.04
31 Raffaele Ferrara (Ita) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi        14.12
32 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                       14.57
33 Hubert Kris (Pol) Ceramica Flaminia                                 15.29
34 Paolo Bossoni (Ita) Team Tenax Salmilano                            15.39
35 Dainius Kairelis (Ltu) Amore & Vita-McDonald's                      16.11
36 Kanstantsin Siutsou (Blr) Acqua e Sapone                            17.31
37 Paul Crake (Aus) Naturino-Sapore Di Mare                            18.08
38 Paolo Longoborghini (Ita) Ceramica Flaminia                         18.14
39 Frederick Gabriel (Fra) Unibet.com                                  18.16
40 Jaime Castaneda (Col) Lampre-Fondital                               19.45
41 Philippe Schnyder (Swi) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni       19.47
42 Massimo Giunti (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                        21.03
43 Diego Genovesi (Ita) OTC Doors-Lauretana                            21.07
44 Anton Mindlin (Rus) Tinkoff Restaurants                             21.14
45 Alexander Arekeev (Rus) Acqua e Sapone                              21.38
46 Pasquale Muto (Ita) Miche                                           21.43
47 Robert Kiserlovski (Cro) Adria Mobil                                22.15
48 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas                                    22.35
49 Luca Solari (Ita) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi             23.18
50 Manuele Spadi (Ita) Ceramica Flaminia                               24.16
51 Amets Txurruka (Spa) Barloworld                                     24.18
52 Leonardo Giordani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                     25.10
53 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto                                25.22
54 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner                                   25.33
55 Alexandre Bazhenov (Rus) Naturino-Sapore Di Mare                    26.12
56 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                                      26.44
57 James Lewis Perry (RSA) Barloworld                                  28.14
58 Alessandro Bertolini (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni    28.21
59 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital                               29.50
60 Bo Hamburger (Den) Miche                                            30.47
61 Timothy Jones (Zim) Amore & Vita-McDonald's                         30.59
62 Dario Cioni (Ita) Liquigas                                          31.27
63 Riccardo Chiarini (Ita) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi       32.30
64 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua e Sapone                              33.34
65 Christian Murro (Ita) Team Tenax Salmilano                          33.42
66 Konstantin Klyuev (Rus) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi       34.48
67 Eros Capecchi (Ita) Liquigas                                        35.15
68 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas                                    35.21
69 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni          35.42
70 Mariano Giallorenzo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni     36.40
71 Stefano Zanini (Ita) Liquigas                                       37.10
72 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital                               37.11
73 Pedro Arreitunandia Quintero (Spa) Barloworld                       37.32
74 Ilya Chernetskiy (Rus) Tinkoff Restaurants                          38.30
75 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare         38.42
76 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                       39.55
77 Maurizio Bellin (Ita) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi         39.59
78 Slawomir Kohut (Pol) Miche                                          40.11
79 Roberto Petito (Ita) Team Tenax Salmilano                           40.40
80 Andrea Pagoto (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                       40.54
81 Michele Gobbi (Ita) Team Milram                                     41.50
82 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                           42.10
83 Antonio D'aniello (Ita) Miche                                       42.23
84 Fabio Borghesi (Ita) OTC Doors-Lauretana                            42.59
85 Kurt Van De Wouwer (Bel) Unibet.com                                 43.12
86 Diego Caccia (Ita) Barloworld                                       43.30
87 Seweryn Zenon Kohut (Pol) Miche                                          
88 Stefano Boggia (Ita) Ceramica Flaminia                              43.34
89 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram                                    43.40
90 Daniele Callegarin (Ita) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi      43.46
91 Matteo Bono (Ita) Lampre-Fondital                                   44.32
92 Alexander Serov (Rus) Tinkoff Restaurants                           44.37
93 Igor Astarloa Ascasibar (Spa) Barloworld                            44.57
94 Giairo Ermeti (Ita) Team L.P.R.                                     44.59
95 Charles Wegelius (GBr) Liquigas                                     45.00
96 Elia Aggiano (Ita) Team L.P.R.                                      45.06
97 Ruggero Borghi (Ita) Team L.P.R.                                         
98 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram                                  45.09
99 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto                                    45.56
100 Angelo Furlan (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni          46.07
101 Adriano Angeloni (Ita) Ceramica Flaminia                           46.27
102 Alessandro Maserati (Ita) Team L.P.R.                              47.42
103 Crescenzio D'amore (Ita) Acqua e Sapone                            47.44
104 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Ceramica Flaminia                       47.54
105 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram                                  47.55
106 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com                                     48.01
107 Ivan Fanelli (Ita) Amore & Vita-McDonald's                              
108 Joze Senekovic (Slo) Adria Mobil                                        
109 Eddy Serri (Ita) Miche                                             48.24
110 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto                            48.35
111 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram                            49.03
112 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital                                    
113 Marco Marcato (Ita) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi          49.07
114 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto                                 50.54
115 Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto                                  51.02
116 Maxim Rudenko (Ukr) Ceramica Flaminia                              51.19
117 Mattia Gavazzi (Ita) Amore & Vita-McDonald's                       51.34
118 Enrico Degano (Ita) Barloworld                                     51.53
119 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital                            52.17
120 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua e Sapone                              52.19
121 Carlos Garcia Quesada (Spa) Unibet.com                             53.32
122 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                    54.16
123 Serguei Klimov (Rus) Tinkoff Restaurants                           58.43
124 Egor Kazakov (Rus) Tinkoff Restaurants                           1.01.01
125 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R.                                1.01.09
126 Bruno Bertolini (Ita) Adria Mobil                                1.02.16
127 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto                                 1.02.24
128 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner                                1.04.39
129 Diego Nosotti (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni        1.05.15
130 Bobbie Traksel (Ned) Unibet.com                                  1.06.32