Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


DauphinÚ LibÚrÚ
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

64th Vuelta a la Comunidad Valenciana - 2.1

Spain, February 21-26, 2006

Main Page    Results   Overall standings     Next Stage

Stage 1 - February 21: Calpe-Calpe, 148.2km

Kolobnev the lone wolf

Rabobank's Alexandr Kolobnev has won stage 1 of this year's Vuelta a la Comunidad Valenciana after a solo effort of almost 100km. The Russian, who lives nearby in Denia, escaped after approximately 50km and never came back to the main field, finishing ahead of Saunier Duval-Prodir's Francesco JosÚ Ventoso by 27 seconds, with Milram's Alessandro Petacchi finishing third.

Kolobnev's effort was surprising to say the least as he was able to stay away for such a long period despite the best efforts of the sprinter's teams to peg him back in the final kilometres. He had escaped on the descent of the Coll de Rates, which came after 45km and broke the field up enough for the Rabobank rider to seize the opporunity and ride away from the field. After 24km of solo riding he'd managed to put nine minutes into the peloton, spurring the Communidad Valenciana, Milram and Lampre squads into action - the question was whether they'd left their run too late.

They were able to peg back a minute on the first ascent of the Alt de Benissa, and on the second, his lead had decreased to just over two minutes. With 20km to go Kolobnev was still out front and had it not been for the disorganised response from the peloton immediately after his escape the Russian would've been caught - instead, he remained at the head of the race and crossed the line with a slim 27-second margin separating him from the bunch sprint for second behind.

Results

1 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                      3.35.08
2 Fco. JosÚ Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir             0.27
3 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram                        
4 Pablo Urtasun (Spa) Kaiku                                    
5 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                  
6 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros-Wurt                       
7 Xabat Otxotorena (Spa) Orbea                                 
8 Ricardo Serrano (Spa) Kaiku                                  
9 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi                       
10 Danilo Napolitano (Ita) Lampre                              
11 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears          
12 Gorka Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi                      
13 Daniele Bennati (Ita) Lampre                                
14 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems              
15 Dionisio Galparsoro (Spa) Kaiku                             
16 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance                       
17 Fco. Javier Vila (Spa) Lampre                               
18 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance                          
19 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears         
20 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems                    
21 Adrian Palomares (Spa) Kaiku                                
22 Benoţt Vaugrenard (Fra) Franšaise Des Jeux                  
23 JosÚ Enriqu Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems          
24 Thomas L÷vkvist (Swe) Franšaise Des Jeux                    
25 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir               
26 Santos Gonzalez (Spa) 3 Molinos Resort                      
27 Carlos Barredo (Spa) Liberty Seguros-Wurt                   
28 Aaron Villegas (Spa) Orbea                                  
29 Gustavo Dominguez (Spa) Orbea                               
30 JosÚ Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance                     
31 Israel Nu˝ez (Spa) Kaiku                                    
32 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir                   
33 Adolfo Garcia (Spa) Andalucia-Paul Versa                    
34 David Bernabeu (Spa) Comunidad Valenciana                   
35 Aitor Perez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears            
36 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears          
37 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                     
38 Jesus Hernandez (Spa) Relax-Gam                             
39 Julian Sanchez (Spa) Comunidad Valenciana                   
40 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                             
41 Dailos Diaz (Spa) Orbea                                     
42 Juan Olmo (Spa) Andalucia-Paul Versa                        
43 Angel Edo (Spa) Andalucia-Paul Versa                        
44 Carlos Casta˝o (Spa) Kaiku                                  
45 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems                
46 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                              
47 Ignacio Sarabia (Mex) Spiuk-Extremadura                     
48 Sandy Casar (Fra) Franšaise Des Jeux                        
49 Gustav Erik Larsson (Swe) Franšaise Des Jeux                
50 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Wurt                     
51 Iker Mezo (Spa) Orbea                                       
52 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance                        
53 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi                         
54 Erik Dekker (Ned) Rabobank                                  
55 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance                       
56 Evgeni Petrov (Rus) Lampre                                  
57 StÚphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance                      
58 Jaume Rovira (Spa) Andalucia-Paul Versa                     
59 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance                     
60 Daniele Righi (Ita) Lampre                                  
61 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                
62 Jesus Ramirez (Spa) Spiuk-Extremadura                       
63 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                
64 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi                         
65 Eric Leblacher (Fra) Franšaise Des Jeux                     
66 Iker Leonet (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears            
67 Juan Gomis (Spa) Comunidad Valenciana                       
68 Freddy Bichot (Fra) Franšaise Des Jeux                      
69 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank                          
70 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi                      
71 Luis Perez (Spa) Andalucia-Paul Versa                       
72 Aaron Kemps (Aus) Liberty Seguros-Wurt                      
73 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears          
74 Marco Velo (Ita) Team Milram                                
75 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears    
76 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre                           1.07
77 Salvatore Commesso (Ita) Lampre                             
78 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram                              
79 Jose Joaquin Rojas (Spa) Liberty Seguros-Wurt               
80 Lilian Jegou (Fra) Franšaise Des Jeux                       
81 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears      1.36
82 David Munoz (Spa) Comunidad Valenciana                      
83 Javier Ruiz (Spa) Kaiku                                 1.42
84 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi                      1.44
85 Jorge Garcia (Spa) Relax-Gam                            1.47
86 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                 0.27
87 Raul Garcia (Spa) Relax-Gam                             1.47
88 Ivan Velasco (Spa) Orbea                                    
89 Sergio Dominguez (Spa) 3 Molinos Resort                 2.31
90 Joseba Zumeta (Spa) Orbea                                   
91 Jose Antonio Arroyo (Spa) Spiuk-Extremadura             2.35
92 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram                      2.43
93 Victor Hugo Pena (Col) Phonak Hearing Systems           3.10
94 Jose Miguel Elias (Spa) Relax-Gam                       3.44
95 JosÚ Antonio Redondo (Spa) Liberty Seguros-Wurt         3.46
96 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam                            3.49
97 Rafael Macarron (Spa) Spiuk-Extremadura                 4.56
98 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram                 5.44
99 Alan Perez (Spa) Orbea                                      
100 Mario Sanchez (Spa) Andalucia-Paul Versa               6.08
101 Xavier Tondo (Spa) Relax-Gam                               
102 Alexis Rodriguez (Spa) 3 Molinos Resort                    
103 JosÚ A. Pecharroman (Spa) Comunidad Valenciana             
104 Luciano A. Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir       7.01
105 Josu Mondelo (Spa) Spiuk-Extremadura                       
106 Vicente Ballester (Spa) Comunidad Valenciana               
107 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Wurt                
108 Manuel Lloret (Spa) Comunidad Valenciana                   
109 Angel Rodriguez (Spa) Spiuk-Extremadura                8.05
110 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank                            
111 Eladio Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Wurt                  
112 Fco. Jose Martinez (Spa) Andalucia-Paul Versa          9.26
113 Juan Jose Oroz (Spa) Kaiku                                 
114 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval-Prodir                    
115 Javier Pascual (Spa) Comunidad Valenciana                  
116 Alessandro Ballan (Ita) Lampre                             
117 Bj÷rn Schr÷der (Ger) Team Milram                           
118 Arkaitz Duran (Spa) Saunier Duval-Prodir                   
119 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir               9.41
120 Daniel Becke (Ger) Team Milram                             
121 Julio Garcia (Spa) 3 Molinos Resort                        
122 Fernando Torres (Spa) Spiuk-Extremadura                    
123 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance                          
124 Luis Fernandez (Spa) Phonak Hearing Systems            9.48
125 Francisco JosÚ Lara (Spa) Andalucia-Paul Versa         9.50
126 JosÚ Martinez (Spa) Relax-Gam                              
127 Bradley McGee (Aus) Franšaise Des Jeux                 9.52
128 Daniel Musiol (Ger) Team Milram                            
129 Sascha Urweider (Swi) Phonak Hearing Systems               
130 Alfonso Rodriguez (Spa) Spiuk-Extremadura             11.16
131 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi                    11.40
132 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam                         12.57
133 Pedro Luis Castillo (Spa) 3 Molinos Resort            20.39
 
Points
 
1 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                           25 pts
2 Fco. JosÚ Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir               20
3 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram                      16
4 Pablo Urtasun (Spa) Kaiku                                  14
5 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                12
6 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros-Wurt                     10
7 Xabat Otxotorena (Spa) Orbea                                9
8 Ricardo Serrano (Spa) Kaiku                                 8
9 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi                      7
10 Danilo Napolitano (Ita) Lampre                             6
11 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears         5
12 Gorka Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi                     4
13 Daniele Bennati (Ita) Lampre                               3
14 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems             2
15 Dionisio Galparsoro (Spa) Kaiku                            1
 
Mountains
 
Coll De Rates, Cat 1, Km 37
 
1 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                16 pts
2 Ricardo Serrano (Spa) Kaiku                                12
3 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi                     10
4 Julian Sanchez (Spa) Comunidad Valenciana                   8
5 Fco. Javier Vila (Spa) Lampre                               6
6 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears          4
7 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears    3
8 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram                       2
9 David Bernabeu (Spa) Comunidad Valenciana                   1
 
Alt De Benissa, cat 3, km 101.7
 
1 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                            6 pts
2 Victor Hugo Pena (Col) Phonak Hearing Systems               4
3 Vicente Ballester (Spa) Comunidad Valenciana                2
4 Sascha Urweider (Swi) Phonak Hearing Systems                1
 
Alt De Benissa, cat 3, km 130
 
1 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                            6 pts
2 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                 4
3 Ricardo Serrano (Spa) Kaiku                                 2
4 Fco. Javier Vila (Spa) Lampre                               1
 
Sprints
 
Callosa D'en Sarria, Km 17.50
 
1 Julian Sanchez (Spa) Comunidad Valenciana                   3 pts
2 Ricardo Serrano (Spa) Kaiku                                 2
3 Dionisio Galparsoro (Spa) Kaiku                             1
 
Calp, Km 92.40
 
1 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                            3 pts
2 Julian Sanchez (Spa) Comunidad Valenciana                   2
3 Ricardo Serrano (Spa) Kaiku                                 1
 
Teams
 
1 Rabobank                                             10.46.18
2 Kaiku                                                    0.27
3 Phonak H.S.                                                  
4 Lampre                                                       
5 Euskaltel-Euskadi                                            
6 Saunier Duval-Prodir                                         
7 Orbea                                                        
8 Ag2R Prevoyance                                              
9 C.D'epargne-I.Balears                                        
10 Liberty Seguros-Wurt                                        
11 Franšaise Des Jeux                                          
12 Andalucia-Paul Versan                                       
13 Comunidad Valenciana                                        
14 Team Milram                                             1.07
15 Spiuk-Extremadura                                       2.35
16 Relax-Gam                                               3.07
17 3 Molinos Resort                                        8.12
 
General classification after stage 1
 
1 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                      3.34.55
2 Fco. JosÚ Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir             0.34
3 Julian Sanchez (Spa) Comunidad Valenciana                0.35
4 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram                    0.36
5 Ricardo Serrano (Spa) Kaiku                              0.37
6 Dionisio Galparsoro (Spa) Kaiku                          0.39
7 Pablo Urtasun (Spa) Kaiku                                0.40
8 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                  
9 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros-Wurt                       
10 Xabat Otxotorena (Spa) Orbea                                
11 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi                      
12 Danilo Napolitano (Ita) Lampre                              
13 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears          
14 Gorka Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi                      
15 Daniele Bennati (Ita) Lampre                                
16 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems              
17 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance                       
18 Fco. Javier Vila (Spa) Lampre                               
19 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance                          
20 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears         
21 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems                    
22 Adrian Palomares (Spa) Kaiku                                
23 Benoţt Vaugrenard (Fra) Franšaise Des Jeux                  
24 JosÚ Enriqu Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems          
25 Thomas L÷vkvist (Swe) Franšaise Des Jeux                    
26 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir               
27 Santos Gonzalez (Spa) 3 Molinos Resort                      
28 Carlos Barredo (Spa) Liberty Seguros-Wurt                   
29 Aaron Villegas (Spa) Orbea                                  
30 Gustavo Dominguez (Spa) Orbea                               
31 JosÚ Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance                     
32 Israel Nu˝ez (Spa) Kaiku                                    
33 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir                   
34 Adolfo Garcia (Spa) Andalucia-Paul Versa                    
35 David Bernabeu (Spa) Comunidad Valenciana                   
36 Aitor Perez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears            
37 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears          
38 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                     
39 Jesus Hernandez (Spa) Relax-Gam                             
40 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                             
41 Dailos Diaz (Spa) Orbea                                     
42 Juan Olmo (Spa) Andalucia-Paul Versa                        
43 Angel Edo (Spa) Andalucia-Paul Versa                        
44 Carlos Casta˝o (Spa) Kaiku                                  
45 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems                
46 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                              
47 Ignacio Sarabia (Mex) Spiuk-Extremadura                     
48 Sandy Casar (Fra) Franšaise Des Jeux                        
49 Gustav Erik Larsson (Swe) Franšaise Des Jeux                
50 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Wurt                     
51 Iker Mezo (Spa) Orbea                                       
52 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance                        
53 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi                         
54 Erik Dekker (Ned) Rabobank                                  
55 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance                       
56 Evgeni Petrov (Rus) Lampre                                  
57 StÚphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance                      
58 Jaume Rovira (Spa) Andalucia-Paul Versa                     
59 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance                     
60 Daniele Righi (Ita) Lampre                                  
61 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                
62 Jesus Ramirez (Spa) Spiuk-Extremadura                       
63 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                
64 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi                         
65 Eric Leblacher (Fra) Franšaise Des Jeux                     
66 Iker Leonet (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears            
67 Juan Gomis (Spa) Comunidad Valenciana                       
68 Freddy Bichot (Fra) Franšaise Des Jeux                      
69 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank                          
70 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi                      
71 Luis Perez (Spa) Andalucia-Paul Versa                       
72 Aaron Kemps (Aus) Liberty Seguros-Wurt                      
73 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears          
74 Marco Velo (Ita) Team Milram                                
75 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears    
76 Jose Joaquin Rojas (Spa) Liberty Seguros-Wurt               
77 Lilian Jegou (Fra) Franšaise Des Jeux                       
78 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                     
79 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre                           1.20
80 Salvatore Commesso (Ita) Lampre                             
81 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram                              
82 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears      1.49
83 David Munoz (Spa) Comunidad Valenciana                      
84 Javier Ruiz (Spa) Kaiku                                 1.55
85 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi                      1.57
86 Jorge Garcia (Spa) Relax-Gam                            2.00
87 Raul Garcia (Spa) Relax-Gam                                 
88 Ivan Velasco (Spa) Orbea                                    
89 Sergio Dominguez (Spa) 3 Molinos Resort                 2.44
90 Joseba Zumeta (Spa) Orbea                                   
91 Jose Antonio Arroyo (Spa) Spiuk-Extremadura             2.48
92 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram                      2.56
93 Victor Hugo Pena (Col) Phonak Hearing Systems           3.23
94 Jose Miguel Elias (Spa) Relax-Gam                       3.57
95 JosÚ Antonio Redondo (Spa) Liberty Seguros-Wurt         3.59
96 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam                            4.02
97 Rafael Macarron (Spa) Spiuk-Extremadura                 5.09
98 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram                 5.57
99 Alan Perez (Spa) Orbea                                      
100 Mario Sanchez (Spa) Andalucia-Paul Versa               6.21
101 Xavier Tondo (Spa) Relax-Gam                               
102 Alexis Rodriguez (Spa) 3 Molinos Resort                    
103 JosÚ A. Pecharroman (Spa) Comunidad Valenciana             
104 Luciano A. Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir       7.14
105 Josu Mondelo (Spa) Spiuk-Extremadura                       
106 Vicente Ballester (Spa) Comunidad Valenciana               
107 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Wurt                
108 Manuel Lloret (Spa) Comunidad Valenciana                   
109 Angel Rodriguez (Spa) Spiuk-Extremadura                8.18
110 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank                            
111 Eladio Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Wurt                  
112 Fco. Jose Martinez (Spa) Andalucia-Paul Versa          9.39
113 Juan Jose Oroz (Spa) Kaiku                                 
114 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval-Prodir                    
115 Javier Pascual (Spa) Comunidad Valenciana                  
116 Alessandro Ballan (Ita) Lampre                             
117 Bj÷rn Schr÷der (Ger) Team Milram                           
118 Arkaitz Duran (Spa) Saunier Duval-Prodir                   
119 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir               9.54
120 Daniel Becke (Ger) Team Milram                             
121 Julio Garcia (Spa) 3 Molinos Resort                        
122 Fernando Torres (Spa) Spiuk-Extremadura                    
123 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance                          
124 Luis Fernandez (Spa) Phonak Hearing Systems           10.01
125 Francisco JosÚ Lara (Spa) Andalucia-Paul Versa        10.03
126 JosÚ Martinez (Spa) Relax-Gam                              
127 Bradley McGee (Aus) Franšaise Des Jeux                10.05
128 Daniel Musiol (Ger) Team Milram                            
129 Sascha Urweider (Swi) Phonak Hearing Systems               
130 Alfonso Rodriguez (Spa) Spiuk-Extremadura             11.29
131 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi                    11.53
132 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam                         13.10
133 Pedro Luis Castillo (Spa) 3 Molinos Resort            20.52
 
Points classification
 
1 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                           28 pts
2 Fco. JosÚ Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir               20
3 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram                      16
4 Pablo Urtasun (Spa) Kaiku                                  14
5 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                12
6 Ricardo Serrano (Spa) Kaiku                                11
7 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros-Wurt                     10
8 Xabat Otxotorena (Spa) Orbea                                9
9 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi                      7
10 Danilo Napolitano (Ita) Lampre                             6
11 Julian Sanchez (Spa) Comunidad Valenciana                  5
12 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears         5
13 Gorka Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi                     4
14 Daniele Bennati (Ita) Lampre                               3
15 Dionisio Galparsoro (Spa) Kaiku                            2
16 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems             2
 
Mountains classification
 
1 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                20 pts
2 Ricardo Serrano (Spa) Kaiku                                14
3 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                           12
4 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi                     10
5 Julian Sanchez (Spa) Comunidad Valenciana                   8
6 Fco. Javier Vila (Spa) Lampre                               7
7 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears          4
8 Victor Hugo Pena (Col) Phonak Hearing Systems               4
9 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears    3
10 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram                      2
11 Vicente Ballester (Spa) Comunidad Valenciana               2
 
Combined classification
 
1 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                             
2 Ricardo Serrano (Spa) Kaiku                                  
3 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                  
4 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram                        
5 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi                       
6 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears           
7 Julian Sanchez (Spa) Comunidad Valenciana                    
8 Fco. JosÚ Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir                 
9 Pablo Urtasun (Spa) Kaiku                                    
10 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros-Wurt                      
11 Xabat Otxotorena (Spa) Orbea                                
 
Team classification
 
1 Rabobank                                             10.46.18
2 Kaiku                                                    0.27
3 Phonak H.S.                                                  
4 Lampre                                                       
5 Euskaltel-Euskadi                                            
6 Saunier Duval-Prodir                                         
7 Orbea                                                        
8 Ag2R Prevoyance                                              
9 C.D'epargne-I.Balears                                        
10 Liberty Seguros-Wurth                                       
11 Franšaise Des Jeux                                          
12 Andalucia-Paul Versan                                       
13 Comunidad Valenciana                                        
14 Team Milram                                             1.07
15 Spiuk-Extremadura                                       2.35
16 Relax-Gam                                               3.07
17 3 Molinos Resort                                        8.12