Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Bayern Rundfahrt
Photo ©: Schaaf

 UCI codes explained

9th GP Nobili Rubinetterie - 1.1

Italy, August 23, 2006

2005 Results    Results    Past winners

Photography

For a thumbnail gallery of these images, click here

Images by Fotoreporter Sirotti

Results - 180 km

1 Paolo Longo Borghini (Ita) Ceramica Flaminia                   4.31.05 (39.84 km/h)
2 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare           
3 Ruslan Pidgornyy (Ukr) Team Tenax Salmilano                           
4 Kanstantsin Siutsou (Blr) Acqua e Sapone                              
5 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas                                  0.05
6 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni          
7 Devis Miorin (Ita) Team Endeka                                        
8 Fabio Gilioli (Ita) Team Universal Caffe'-C.B. Immobiliare            
9 Dainius Kairelis LTN Amore & Vita-McDonald's                          
10 Antonio Quadranti (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                      
11 Paolo Bailetti (Ita) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi           
12 Massimiliano Maisto (Ita) Team Universal Caffe'-C.B. Immobiliare     
13 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                         
14 Felixrafael Cardenas Ravelo (Col) Barloworld                         
15 Andrea Pagoto (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                        
16 Leonardo Moser (Ita) Acqua e Sapone                                  
17 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua e Sapone                              
18 Kristjan Fajt (Slo) Barloworld                                       
19 Domenico Quagliarello (Ita) Ceramica Flaminia                        
20 Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj                                     
21 Niklas Axelsson (Swe) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni          
22 Domenico Pozzovivo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                   
23 Jamie Burrow (GBr) OTC Doors-Lauretana                           2.25
24 Pasquale Muto (Ita) Miche                                            
25 Gabriele Bosisio (Ita) Team Tenax Salmilano                      3.48
26 Ruggero Borghi (Ita) Team L.P.R.                                     
27 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas                                      
28 Valerio Agnoli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                         
29 Giuseppe Di Grande (Ita) Miche                                       
30 Radoslav Rogina (Cro) Perutnina Ptuj                                 
31 Philippe Schnyder (Swi) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni    4.20
32 Bo Hamburger (Den) Miche                                             
33 Ryan Cox (RSA) Barloworld                                            
34 Jakob Piil (Den) Team CSC                                            


Past winners

2005 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Caffita
2004 Damiano Cunego (Ita) Saeco 
2003 Andrea Ferrigato (Ita) Alessio
2002 Andrus Aug (Est) Domina Vacanze