Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Mt Hood Classic
Photo ©: Swift

 UCI codes explained

Salzkammergut-Giro - 1.2

Austria, April 15, 2006

Results

Results - 182.2 km

1 Markus Eibegger (Aut) ARBÖ Rapso Knittelfeld                4.22.11 (41.7 km/h)
2 Adam Hansen (Aus) Team ApoSport Krone Linz ARBÖ                0.01
3 Grega Bole (Slo) Sava                                          0.14
4 Werner Riebenbauer (Aut) C.T. Team Vorarlberg Volksbank            
5 Mario Höller (Aut) C.T. RC ARBÖ Resch & Frisch Eybl Wels           
6 Kristjan Fajt (Slo) Radenska Powerbar                              
7 Harald Starzengruber (Aut) C.T. Elk Haus Simplon Radteam           
8 Jan Kunta (Cze) ASC Dukla Praha                                0.40
9 Hans-Peter Obwaller (Aut) C.T. Team Swiag - Teka                   
10 Steve Grossenbacher (Swi) Hadimec                             3.33
11 David Tratnik (Slo) Radenska Powerbar                         3.39
12 Roman Bronis (Svk) Dukla Trencin                              7.25
13 Jan Valach (Svk) Team ApoSport Krone Linz ARBÖ                    
14 Martin Hebik (Cze) AC Sparta Praha                                
15 Pavel Subrt (Cze) ASC Dukla Praha                             7.30
16 Pascal Hungerbühler (Swi) C.T. Team Vorarlberg Volksbank      7.34
17 Josef Kugler (Aut) Niederösterreichische Rad Union            7.36
18 Laszlo Garamszegi (Hun) P-NÍVÓ Betonexpressz 2000 KFT.SE          
19 Simon Wyss (Swi) Hadimec                                      7.39
20 Marko Hlebanja (Slo) Sava                                         
21 Jan Barta (Cze) C.T. Elk Haus Simplon Radteam                     
22 Peter Pichler (Aut) C.T. Elk Haus Simplon Radteam            12.54
23 Thomas Mair (Aut) C.T. RC ARBÖ Resch & Frisch Eybl Wels           
24 Petr Lechner (Cze) UNION Sonnenhaus Festina                       
25 Adam Homolka (Cze) C.T. Team Swiag - Teka                         
26 Jochen Schippl (Ger) FELT Rennteam Chiemgau                       
27 Roland Wafler (Aut) C.T. Team Swiag - Teka                        
28 Andreas Kreil (Aut) ARBÖ Junkers Royalbeach Braunau               
29 Christian Ebner (Aut) C.T. Team Plast Recycling Austria           
30 Michael Knopf (Aut) Sava                                          
31 Christian Isak (Aut) C.T. Team Plast Recycling Austria            
32 Roland Garber (Aut) UNION Sonnenhaus Festina                      
33 Wolfgang Geisler (Aut) ARBÖ Bundesteam (RG)                       
34 Vasileios Anastopoulos (Gre) C.T. Team Vorarlberg Volksbank       
35 Rok Jerse (Slo) C.T. Team Swiag - Teka                            
36 Josef Benetseder (Aut) C.T. Team Vorarlberg Volksbank             
37 Vladimir Novotny (Aut) ARBÖ Junkers Royalbeach Braunau            
38 Hermann Katzensteiner (Aut) C.T. Team Swiag - Teka                
39 Gasper Svab (Slo) Sava                                            
40 Stefan Probst (Aut) ARBÖ Junkers Royalbeach Braunau               
41 Christian Großschedl (Aut) ARBÖ Team Corratec Graz Cyl            
42 Wolfgang Murer (Aut) C.T. Elk Haus Simplon Radteam                
43 Christoph Sokoll (Aut) ARBÖ Rapso Knittelfeld                     
44 Jakub Kasidlo (Svk) Dukla Trencin                                 
45 Roland Buttenhauser (Aut) ARBÖ Junkers Royalbeach Braunau         
46 Andreas Forstner (Aut) ARBÖ Denzel Cliff UNIQA Pioneer            
47 Elias Schmäh (Swi) Hadimec                                        
48 Lukas Grundner (Aut) ARBÖ Team Corratec Graz Cyl                  
49 Wolfgang Wurnitsch (Aut) UNION Sonnenhaus Festina                 
50 Patrick Hackl (Aut) C.T. Team Swiag - Teka                        
51 Werner Nindl (Aut) ARBÖ Denzel Cliff UNIQA Pioneer                
52 Florian Brugger (Aut) ARBÖ Junkers Royalbeach Braunau             
53 Matthias Schröger (Aut) Niederösterreichische Rad Union           
54 Norbert Dürauer (Aut) C.T. Team Swiag - Teka                      
55 Gerald Meinhardt (Aut) ARBÖ Rapso Knittelfeld                     
56 Jürgen Pauritsch (Aut) Team ApoSport Krone Linz ARBÖ              
57 Andreas Simon (Aut) Team ApoSport Krone Linz ARBÖ                 
58 Georg Lauscha (Aut) Team ApoSport Krone Linz ARBÖ                 
59 Manfred Kimmel (Aut) UNION Raiffeisen Radteam Tirol               
60 Jiri Korbel (Cze) ARBÖ Denzel Cliff UNIQA Pioneer                 
61 Rida Cador (Hun) P-NÍVÓ Betonexpressz 2000 KFT.SE                 
62 Franci Klun (Slo) Radenska Powerbar                               
63 Dejan Bajt (Slo) Sava                                             
64 Uros Silar (Slo) C.T. Team Swiag - Teka                           
65 Thomas Rettenegger (Aut) ARBÖ Denzel Cliff UNIQA Pioneer          
66 Philipp Schernthanner (Aut) ARBÖ Bundesteam (RG)                  
67 Fraser Macmaster (NZl) C.T. Team Vorarlberg Volksbank             
68 Matic Strgar (Slo) Radenska Powerbar                              
69 Robert Gaßmayr (Aut) ARBÖ Team Corratec Graz Cyl                  
70 Gregor Sammer (Aut) UNION Sonnenhaus Festina                      
71 Stefan Pöll (Aut) ARBÖ Rapso Knittelfeld                          
72 Markus Götz (Aut) UNION Radland Kärnten                           
73 Thomas Kapfhammer (Ger) RSV Rosenheim Frucade Werndl team         
74 Blaz Mihovec (Slo) Radenska Powerbar                              
75 Andreas Matzbacher (Aut) C.T. Team Vorarlberg Volksbank           
76 Tobias Eggli (Swi) Hadimec                                        
77 Simon Schmidmayr (Ger) RSV Rosenheim Frucade Werndl team          
78 Matej Gnezda (Slo) Radenska Powerbar                              
79 Voytech Hacecky (Cze) ASC Dukla Praha                             
80 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin                                   
81 Christoph Kerschbaum (Aut) C.T. Team Plast Recycling Austria      
82 Balazs Ronaszeki (Hun) UNION Radland Kärnten                      
83 Gerrit Glomser (Aut) C.T. Team Vorarlberg Volksbank               
84 Josef Soukup (Cze) Hadimec                                        
85 Martin Nemecek (Cze) UNION Radland Kärnten                        
86 Georg Hausbacher (Aut) Niederösterreichische Rad Union            
87 Vladimir Kerkez (Slo) Sava                                        
88 Hans Humer (Aut) C.T. RC ARBÖ Resch & Frisch Eybl Wels            
89 Marcel Schillinger (Swi) Hadimec                                  
90 Matthias Blumer (Swi) Hadimec                                     
91 Bostjan Rezman (Slo) Sava                                         
92 David Pavlicek (Cze) C.T. Team Plast Recycling Austria            
93 Johannes Reiser (Aut) ARBÖ Rapso Knittelfeld                      
94 Andreas Graf (Aut) Niederösterreichische Rad Union                
95 Jochen Summer (Aut) C.T. Elk Haus Simplon Radteam                 
96 Michael Randin (Swi) Hadimec                                      
97 Robert Vrecer (Slo) Radenska Powerbar                             
98 Maurizio Vandelli (Ita) C.T. RC ARBÖ Resch & Frisch Eybl Wels     
99 Andreas Ortner (Ger) C.T. RC ARBÖ Resch & Frisch Eybl Wels        
100 Marco Oreggia (Aut) C.T. RC ARBÖ Resch & Frisch Eybl Wels        
101 Michael Gaubitzer (Aut) ARBÖ Denzel Cliff UNIQA Pioneer          
102 Michael Mourecek (Cze) ASC Dukla Praha                           
103 Milan Kadlec (Cze) ASC Dukla Praha                               
104 Zdenek Mlynar (Cze) AC Sparta Praha                              
105 Jan Fiala (Cze) AC Sparta Praha                                  
106 Markus Hechenblaickner (Aut) UNION Raiffeisen Radteam Tirol      
107 Petr Herman (Cze) Team ApoSport Krone Linz ARBÖ                  
108 Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin                                   
109 Alexander Egger (Aut) Niederösterreichische Rad Union            
110 Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin                               
111 Martin Pecenka (Cze) AC Sparta Praha                             
112 Vid Ogris (Slo) C.T. Team Plast Recycling Austria                
113 Gabor Arany (Hun) P-NÍVÓ Betonexpressz 2000 KFT.SE               
114 Dean Podgornik (Slo) C.T. Team Plast Recycling Austria           
115 Christian Pömer (Aut) Team ApoSport Krone Linz ARBÖ              
116 Robert Lauscha (Aut) C.T. Elk Haus Simplon Radteam               
117 Friedrich Berein (Aut) Niederösterreichische Rad Union           
118 Jonas Schmeiser (Ger) FELT Rennteam Chiemgau                     
119 Christoph Kirchbihler (Ger) FELT Rennteam Chiemgau               
120 Csaba Szekeres (Hun) P-NÍVÓ Betonexpressz 2000 KFT.SE            
121 Oldrich Mika (Cze) UNION Raiffeisen Radteam Tirol                
122 Matthias Luginger (Ger) FELT Rennteam Chiemgau                   
123 Barnabas Vizer (Hun) P-NÍVÓ Betonexpressz 2000 KFT.SE            
124 Csaba Steig (Hun) P-NÍVÓ Betonexpressz 2000 KFT.SE               
125 Wilhelm Herbst (Ger) FELT Rennteam Chiemgau                      
126 Robert Müller (Ger) FELT Rennteam Chiemgau                       
127 Zoltan Remak (Svk) P-NÍVÓ Betonexpressz 2000 KFT.SE              
128 Florian Betz (Ger) FELT Rennteam Chiemgau                        

Starters: 180
Classified: 128