Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Mt Hood Classic
Photo ©: Swift

 UCI codes explained

Mt Hood Classic - NE/NRC

USA, June 2-5, 2005

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage     Next Stage

Stage 4 - June 4: Downtown Hood River Criterium, 60/45 mins

Photography

For a thumbnail gallery of these images, click here

Images by Clark Ritchie/www.nweventphotography.com

Images by Melanie McCloskey/www.nweventphotography.com

Results

Men Pro/1/2
 
1 Andrew Pinfold (Can) Symmetrics                            50.10
2 Russell Stevenson (USA) Benaroya Research                       
3 Svein Tuft (Can) Symmetrics                                     
4 Esteban Andres (USA) Team Title One-Orbea                       
5 Troy Heithecker (USA) Benaroya Research                         
6 Chuck Coyle (USA) Vitamin Cottage                               
7 Brad Fairall (Can) Symmetrics                                   
8 Michael Hutchinson (USA) Team Spine                             
9 Michael Hernandez (USA) Team Spine                              
10 Andrew Fischer (USA) Broadmark Elite                           
11 Ryan Trebon (USA) Kona Les Gets                                
12 Kiel Reijnen (USA) First Rate Mortgage                         
13 Luke Pennington (USA) Kona Les Gets                            
14 Andy Bajidali (USA) Vitamin Cottage                            
15 Seth Hansey (USA) Park City Cycling Academy                    
16 Ross Schnell (USA) Tokyo Joe's                                 
17 Gonzalo Tagliabue (USA) Team Title One-Orbea                   
18 Noah Young (USA) Broadmark Elite                               
19 Carl Decker (USA) Broadmark Elite                              
20 Dan Torrey (USA) GS Camerati                                   
21 Justin England (USA) Healthnet                                 
22 Ulric de Young (USA) Minnesota Junior Cycling MNJrC            
23 Todd Hageman (USA) Park City Cycling Academy                   
24 Aaron Tuckerman (USA) Team Rubicon                             
25 Steven Williams (USA)                                          
26 Scott Allen (USA) Team Rubicon                                 
27 Michael Telega (USA) RHvilla.com                               
28 Dan Neyens (USA) Broadmark Capital                             
29 John Hunt (USA) Cal Giant / Village Peddler                    
30 Tom Peterson (USA) Broadmark Elite                             
31 Aaron Sander (USA) Half Fast Velo                              
32 Sergio Hernandez (USA) Veloworx                                
33 Cory Lange (Can) Symmetrics                                    
34 Barry Wicks (USA) Kona Les Gets                                
35 Adrian Hegyvary (USA) Recycled Cycles Racing                   
36 Matthew Frost (USA) Recycled Cycles Racing                     
37 Ian Tubbs (USA) Broadmark Capital                              
38 Christian Meier (Can) Symmetrics                               
39 Rob Campell (USA) The Valley Athletic Club                     
40 Troy Critchlow (USA) Broadmark Elite                           
41 Ryan Fleming (USA) Park City Cycling Academy                   
42 Eric Wohlberg (Can) Symmetrics                                 
43 Shawn Mitchell (USA) BCC/BODE                                  
44 Matthew Willinger (USA) RHvilla.com                            
45 Andrew McDirmid (USA) Broadmark Capital                        
46 Jake Erker (Can) Symmetrics                                    
47 Matt Weyen (USA) Team Title One-Orbea                          
48 Travis Brown (USA) Second Ascent                               
49 Tim Granshaw (USA)                                             
50 Michael Buckley (USA) Team Spine                               
51 Jimmy Lingwood (USA) Recycled Cycles Racing                    
52 Morgan Schmitt (USA) Broadmark Elite                           
53 Erik Tonkin (USA) Kona Les Gets                                
54 Trevor Mays (USA) First Rate Mortgage                          
55 Daniel Harm (USA) Recycled Cycles Racing                       
56 Taylor Kneuven (USA) Broadmark Capital                         
57 Chris Greene (USA) Cal Giant / Village Peddler                 
58 Eric Flynn (USA) Park City Cycling Academy                     
59 Derik Archibald (USA) The Valley Athletic Club                 
60 Marc Hagenlocher (USA) Webcor Builders                         
61 Brandon Archibald (USA) The Valley Athletic Club               
62 Evan Lawrence (USA) Hayden-Frontier                            
63 Reny Townsend (USA) Desalvo Custom Cycles Racing               
64 Chad Nikolz (USA) Benaroya Research                            
65 Sean Doyle (USA) Desalvo Custom Cycles Racing                  
66 Marsh Cooper (Can) Symmetrics                                  
67 Scott Moniger (USA) Healthnet                                  
68 Jonathan Denison (USA) Team Title One-Orbea                    
69 Michael Brown (USA) Team Spine                                 
70 Joshua Snead (USA) RHvilla.com                                 
71 Jeff Sherstobitoff (Can) Symmetrics                            
72 Horace McFaralne (USA) RHvilla.com                             
73 Ben Thompson (USA) Second Ascent                               
74 Eric Losak (USA) Veloworx                                      
75 Micheal Murdin (USA) Garage                                    
76 Chris Brennan (USA) Park City Cycling Academy                  
77 Wes Bredin (USA) Veloworx                                      
78 Wayne Puckett (USA) Team Spine                                 
79 Eric Pardyjak (USA) Park City Cycling Academy                  
80 Orion Berryman (USA) Broadmark Capital                         
81 Walker Starr (USA) Team Rubicon                                
82 Michael Schmidt (USA)                                          
83 Nick Clayville (USA) Broadmark Capital                         
84 Jon Perry (USA) Benaroya Research                              
85 Sam Krieg (USA) Idaho ICE                                      
86 Chad Swanson (USA) Kona Les Gets                               
87 Dario Falquier (USA) Webcor Builders                           
88 Kyle Barbary (USA) Team Spine                                  
89 Steven Parker (USA) Team Title One-Orbea                       
90 Jason Werst (USA) Team Title One-Orbea                         
91 Christian Johnson (USA) Park City Cycling Academy              
92 Will Routley (Can) Symmetrics                                  
93 Seth Wilke (USA) Hayden-Frontier                               
94 Calvin Allen (USA) BCC/BODE                                    
95 Aron Huerta (USA) Cal Giant / Village Peddler                  
96 Tom Skiles (USA) Team Spine                                    
97 Justin Robenson (USA) Cal Giant / Village Peddler              
98 Justin Mayfield (USA) Team Title One-Orbea                     
99 Sean Kammann (USA) Amgen Cycling                               
100 Damien Waugh (Can) Rocky Mountain/Adobe                       
101 Brad Slater (Can) Rocky Mountain/Adobe                        
102 Tinga Turner (USA) RHvilla.com                                
103 Carmeron Fox (USA)                                            
104 Adam Curry (USA) Broadmark Elite                              
105 Josh Bezency (USA) Hutch's                                    
106 Daniel Martin (USA) Safeway/G.A. Communications           1.19
107 Brian Cavanagh (USA) BCC/BODE                             1.35
108 Jason Chapman (USA) Camp Highland                         1.46
109 Greg Canfield (USA) Hutch's                               1.54
110 Carl Hofer (USA) Team Rubicon                             2.01
111 Michael King (USA)                                        4.38
112 Chris Liby (USA) BCC/BODE                                 4.59
DNF Lance Doherty (USA) Team Spine                                
DNF Kevin Selker (USA) Hutch's                                    
DNS Solomon Woras (USA) Broadmark Elite                           
DNS Kevin Rowe (USA) Valley Athletic                              
DQ Spencer Paxon (USA) Disco Velo                                 
 
Women Pro/1/2/3
 
1 Chrissy Ruiter (USA) Ford-Basis                            40.28
2 Beth Fisk (USA) Colorado Velo / Denver Spoke                    
3 Leah Goldstein (Can) Trek/Red Truck Beer Racing Team            
4 Mandy Poitras (Can) Symmetrics                              0.06
5 Erin Alders (USA) Tamarack                                      
6 Kele Hulser (USA) Ford-Basis                                    
7 Irene Mercer (USA) Tamarack                                     
8 Maria Lee (Can) Symmetrics                                      
9 Alisha Lion (USA) Ford-Basis                                    
10 Naomi Gollogly (USA) Team Rubicon                              
11 Megan Monroe (USA) Colorado Premier Training                   
12 Marni Hambleton (Can) Symmetrics                               
13 Molley Hummel (USA) Ford-Basis                                 
14 Cynthia Mommsen (USA) The Olympic Club                         
15 Kristin Danielson (USA) Ford-Basis                             
16 Jen Joynt (USA) McGuire Cycling                                
17 Yukie Nakamura (USA) Webcor Builders                           
18 Holly Borowski (USA) Tamarack                                  
19 Renee Eastman (USA) Colorado Velo / Denver Spoke               
20 Allison Beall (USA)                                            
21 Lisa Hunt (USA) The Olympic Club                               
22 Lisa Magness (USA) Hutch's                                     
23 Lisa Dunnwald (USA) Team Group Health                          
24 Mara Abbott (USA) Whitman College                              
25 Meagan Daigler (USA) Colorado Premier Training                 
26 Alice Pennington (USA) Disco Velo                              
27 kari bolton (USA) Baddlands                                    
28 Beverley Harper (USA)                                          
29 Anne Lannan (USA) Colorado Velo / Denver Spoke                 
30 Marrisa Asplund (USA) Colorado Premier Training                
31 Moriah MacGregor (Can) Dizzy Chicks                            
32 Kerry Martin (USA) Sunnyside Sports                        1.36
33 Traci Carroll (USA) Team Rubicon                               
34 Miranda Duff (USA) Team Rubicon                                
35 Sarah Germundson (USA) Colorado Premier Training               
36 Jadine Riley (USA) Team Group Health                           
37 Laurel Gitlen (USA) Gentle Lovers                          1.50
38 Stacey Scanlan (USA) Tamarack                                  
39 Elizabeth Nettles (USA) Ti Cycles/Avanti                       
40 Carrie Eller (USA) Tamarack                                    
41 Kori Kunz (USA) Team Rubicon                                   
42 Courtenay Brown (USA) McGuire Cycling                          
43 Sy Rae Weikle (USA) Colorado Velo / Denver Spoke           2.12
44 Andrea Fisk (USA) Team Oregon                                  
45 Vanessa McKenzie (USA) Proctor Racing Team                 3.01
46 Marley Shipps (USA) Colorado Premier Training              3.04
47 Christina Briante (Can) Symmetrics                             
48 Norrene Godfrey (USA) Team Rubicon                             
49 Teresa Buxton (USA) Aurora Cycling                         3.52
50 Annie Cox (USA) Aurora Cycling                             4.17
51 Becka Hartkop (USA) Gentle Lovers                              
DNF Alex Kendall (USA) Colorado Velo / Denver Spoke               
 
Men's General classification after stage 4
 
1 Svein Tuft (Can) Symmetrics                              4.21.27
2 Andy Bajidali (USA) Vitamin Cottage                         1.09
3 Ryan Trebon (USA) Kona Les Gets                             1.58
4 John Hunt (USA) Cal Giant / Village Peddler                 2.17
5 Barry Wicks (USA) Kona Les Gets                             2.35
6 Russell Stevenson (USA) Benaroya Research                   2.36
7 Justin England (USA) Healthnet                              2.43
8 Marc Hagenlocher (USA) Webcor Builders                      2.50
9 Josh Bezency (USA) Hutch's                                  3.01
10 Cory Lange (Can) Symmetrics                                3.13
11 Brad Fairall (Can) Symmetrics                              3.22
12 Tom Peterson (USA) Broadmark Elite                         3.24
13 Sean Doyle (USA) Desalvo Custom Cycles Racing              3.27
14 Christian Meier (Can) Symmetrics                           3.32
15 Matt Weyen (USA) Team Title One-Orbea                      3.34
16 Derik Archibald (USA) The Valley Athletic Club             3.48
17 Eric Wohlberg (Can) Symmetrics                             3.52
18 Chris Brennan (USA) Park City Cycling Academy              3.56
19 Michael Hutchinson (USA) Team Spine                        4.07
20 Jake Erker (Can) Symmetrics                                4.11
21 Aaron Tuckerman (USA) Team Rubicon                         4.15
22 Sean Kammann (USA) Amgen Cycling                           4.23
23 Kiel Reijnen (USA) First Rate Mortgage                     4.45
24 Andrew McDirmid (USA) Broadmark Capital                    4.49
25 Evan Lawrence (USA) Hayden-Frontier                        4.51
26 Eric Pardyjak (USA) Park City Cycling Academy              4.54
27 Morgan Schmitt (USA) Broadmark Elite                           
28 Carl Decker (USA) Broadmark Elite                          5.00
29 Sam Krieg (USA) Idaho ICE                                  5.03
30 Taylor Kneuven (USA) Broadmark Capital                     5.37
31 Scott Moniger (USA) Healthnet                              5.45
32 Erik Tonkin (USA) Kona Les Gets                                
33 Troy Heithecker (USA) Benaroya Research                    5.46
34 Ross Schnell (USA) Tokyo Joe's                             5.50
35 Gonzalo Tagliabue (USA) Team Title One-Orbea               6.00
36 Andrew Fischer (USA) Broadmark Elite                       6.06
37 Reny Townsend (USA) Desalvo Custom Cycles Racing           6.08
38 Scott Allen (USA) Team Rubicon                             6.27
39 Chris Greene (USA) Cal Giant / Village Peddler             6.32
40 Nick Clayville (USA) Broadmark Capital                     6.44
41 Luke Pennington (USA) Kona Les Gets                        6.48
42 Joshua Snead (USA) RHvilla.com                             6.49
43 Daniel Martin (USA) Safeway/G.A. Communications            7.04
44 Michael Buckley (USA) Team Spine                           7.05
45 Aaron Sander (USA) Half Fast Velo                          7.18
46 Esteban Andres (USA) Team Title One-Orbea                  7.33
47 Tinga Turner (USA) RHvilla.com                             7.46
48 Ben Thompson (USA) Second Ascent                           7.47
49 Jonathan Denison (USA) Team Title One-Orbea                7.48
50 Matthew Willinger (USA) RHvilla.com                        7.53
51 Christian Johnson (USA) Park City Cycling Academy          7.57
52 Michael Brown (USA) Team Spine                             8.16
53 Tom Skiles (USA) Team Spine                                8.46
54 Justin Mayfield (USA) Team Title One-Orbea                 9.03
55 Sergio Hernandez (USA) Veloworx                            9.59
56 Seth Hansey (USA) Park City Cycling Academy               10.16
57 Chad Nikolz (USA) Benaroya Research                       10.28
58 Shawn Mitchell (USA) BCC/BODE                             10.45
59 Michael Schmidt (USA)                                     10.51
60 Ulric de Young (USA) Minnesota Junior Cycling MNJrC       10.54
61 Noah Young (USA) Broadmark Elite                          12.43
62 Troy Critchlow (USA) Broadmark Elite                      13.06
63 Kyle Barbary (USA) Team Spine                             13.39
64 Jason Chapman (USA) Camp Highland                         13.43
65 Jeff Sherstobitoff (Can) Symmetrics                       13.46
66 Greg Canfield (USA) Hutch's                               14.21
67 Andrew Pinfold (Can) Symmetrics                           15.10
68 Adrian Hegyvary (USA) Recycled Cycles Racing              15.13
69 Ryan Fleming (USA) Park City Cycling Academy              15.17
70 Travis Brown (USA) Second Ascent                          15.43
71 Brandon Archibald (USA) The Valley Athletic Club          16.34
72 Matthew Frost (USA) Recycled Cycles Racing                16.50
73 Justin Robenson (USA) Cal Giant / Village Peddler         17.36
74 Marsh Cooper (Can) Symmetrics                             17.45
75 Adam Curry (USA) Broadmark Elite                          17.48
76 Will Routley (Can) Symmetrics                             18.36
77 Chad Swanson (USA) Kona Les Gets                          18.44
78 Steven Williams (USA)                                     19.36
79 Daniel Harm (USA) Recycled Cycles Racing                  19.46
80 Michael Hernandez (USA) Team Spine                        20.33
81 Jimmy Lingwood (USA) Recycled Cycles Racing               20.49
82 Chuck Coyle (USA) Vitamin Cottage                         21.04
83 Michael Telega (USA) RHvilla.com                               
84 Steven Parker (USA) Team Title One-Orbea                  21.09
85 Wayne Puckett (USA) Team Spine                            21.15
86 Trevor Mays (USA) First Rate Mortgage                     22.13
87 Eric Flynn (USA) Park City Cycling Academy                22.56
88 Damien Waugh (Can) Rocky Mountain/Adobe                   23.01
89 Brad Slater (Can) Rocky Mountain/Adobe                    23.57
90 Jason Werst (USA) Team Title One-Orbea                    24.01
91 Dan Neyens (USA) Broadmark Capital                        24.13
92 Jon Perry (USA) Benaroya Research                         24.20
93 Todd Hageman (USA) Park City Cycling Academy              24.36
94 Rob Campell (USA) The Valley Athletic Club                24.45
95 Carl Hofer (USA) Team Rubicon                             25.18
96 Calvin Allen (USA) BCC/BODE                               26.00
97 Dario Falquier (USA) Webcor Builders                      27.18
98 Dan Torrey (USA) GS Camerati                              28.22
99 Wes Bredin (USA) Veloworx                                 28.42
100 Orion Berryman (USA) Broadmark Capital                   29.33
101 Micheal Murdin (USA) Garage                              30.57
102 Seth Wilke (USA) Hayden-Frontier                         36.31
103 Carmeron Fox (USA)                                       37.37
104 Walker Starr (USA) Team Rubicon                          38.01
105 Michael King (USA)                                       38.09
106 Ian Tubbs (USA) Broadmark Capital                        40.51
107 Eric Losak (USA) Veloworx                                41.29
108 Aron Huerta (USA) Cal Giant / Village Peddler            51.57
109 Brian Cavanagh (USA) BCC/BODE                            52.23
110 Horace McFaralne (USA) RHvilla.com                       53.37
111 Tim Granshaw (USA)                                       55.13
112 Chris Liby (USA) BCC/BODE                                59.15
 
Men's mountain classification
 
1 Andy Bajidali (USA) Vitamin Cottage                           19 pts
2 Ryan Trebon (USA) Kona Les Gets                               11
3 Chuck Coyle (USA) Vitamin Cottage                              8
4 Tom Peterson (USA) Broadmark Elite                             6
5 Scott Moniger (USA) Healthnet                                  4
6 Andrew Pinfold (Can) Symmetrics                                4
7 Eric Wohlberg (Can) Symmetrics                                 3
8 Josh Bezency (USA) Hutch's                                     2
9 Barry Wicks (USA) Kona Les Gets                                1
10 Carl Decker (USA) Broadmark Elite                             1
11 Christian Meier (Can) Symmetrics                              1
 
Women's General classification
 
1 Leah Goldstein (Can) Trek/Red Truck Beer Racing Team     4.09.57
2 Chrissy Ruiter (USA) Ford-Basis                             0.34
3 Beverley Harper (USA)                                       1.20
4 Cynthia Mommsen (USA) The Olympic Club                      1.22
5 Alisha Lion (USA) Ford-Basis                                1.24
6 Lisa Magness (USA) Hutch's                                      
7 Kele Hulser (USA) Ford-Basis                                1.27
8 Kristin Danielson (USA) Ford-Basis                          1.44
9 Mara Abbott (USA) Whitman College                           2.33
10 Irene Mercer (USA) Tamarack                                2.45
11 Marrisa Asplund (USA) Colorado Premier Training            2.47
12 Lisa Hunt (USA) The Olympic Club                           3.01
13 Molley Hummel (USA) Ford-Basis                             3.02
14 Mandy Poitras (Can) Symmetrics                             3.36
15 Maria Lee (Can) Symmetrics                                 3.46
16 Marni Hambleton (Can) Symmetrics                           3.54
17 Lisa Dunnwald (USA) Team Group Health                      4.18
18 kari bolton (USA) Baddlands                                4.28
19 Beth Fisk (USA) Colorado Velo / Denver Spoke               4.34
20 Moriah MacGregor (Can) Dizzy Chicks                        4.36
21 Alice Pennington (USA) Disco Velo                          4.46
22 Megan Monroe (USA) Colorado Premier Training               4.47
23 Renee Eastman (USA) Colorado Velo / Denver Spoke           5.16
24 Erin Alders (USA) Tamarack                                 5.20
25 Allison Beall (USA)                                        5.25
26 Holly Borowski (USA) Tamarack                              5.32
27 Yukie Nakamura (USA) Webcor Builders                       5.38
28 Jen Joynt (USA) McGuire Cycling                            6.07
29 Anne Lannan (USA) Colorado Velo / Denver Spoke             6.23
30 Kerry Martin (USA) Sunnyside Sports                        6.28
31 Stacey Scanlan (USA) Tamarack                              7.09
32 Sarah Germundson (USA) Colorado Premier Training           7.47
33 Laurel Gitlen (USA) Gentle Lovers                              
34 Naomi Gollogly (USA) Team Rubicon                          8.33
35 Christina Briante (Can) Symmetrics                         8.42
36 Carrie Eller (USA) Tamarack                                8.47
37 Elizabeth Nettles (USA) Ti Cycles/Avanti                   9.44
38 Annie Cox (USA) Aurora Cycling                            10.38
39 Kori Kunz (USA) Team Rubicon                              11.55
40 Becka Hartkop (USA) Gentle Lovers                         12.44
41 Meagan Daigler (USA) Colorado Premier Training            13.24
42 Andrea Fisk (USA) Team Oregon                             14.44
43 Courtenay Brown (USA) McGuire Cycling                     14.52
44 Jadine Riley (USA) Team Group Health                      14.59
45 Marley Shipps (USA) Colorado Premier Training             15.55
46 Traci Carroll (USA) Team Rubicon                          20.22
47 Norrene Godfrey (USA) Team Rubicon                        21.39
48 Sy Rae Weikle (USA) Colorado Velo / Denver Spoke          21.55
49 Teresa Buxton (USA) Aurora Cycling                        22.04
50 Miranda Duff (USA) Team Rubicon                           22.58
51 Vanessa McKenzie (USA) Proctor Racing Team                31.22
 
Women's team classification
 
1 Ford-Basis                                              12.32.47
2 Symmetrics                                                  8.20
3 Tamarack                                                   10.29
4 Colorado Premier Training                                  10.41
5 Colorado Velo / Denver Spoke                               13.17
6 Team Rubicon                                               26.02
 
Women's mountain classification
 
1 Leah Goldstein (Can) Trek/Red Truck Beer Racing Team          10 pts
2 Chrissy Ruiter (USA) Ford-Basis                                9
3 Alisha Lion (USA) Ford-Basis                                   5
4 Cynthia Mommsen (USA) The Olympic Club                         3
5 Kristin Danielson (USA) Ford-Basis                             3
6 Mara Abbott (USA) Whitman College                              3
7 Irene Mercer (USA) Tamarack                                    3
8 Molley Hummel (USA) Ford-Basis                                 2
9 Laurel Gitlen (USA) Gentle Lovers                              2
10 Marni Hambleton (Can) Symmetrics                              1