Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Giro finale
Photo ©: Bettini

 UCI codes explained

18th Emakumeen Bira - 2.1

Spain, June 9-12, 2005

2004 results     Stage List     Start List     Past winners

The Stages

  • Stage 1 - June 9: Iurreta-Elorrio, 78 km
  • Stage 2 - June 10: ,
  • Stage 3a - June 11: Alto de Goiuria ITT, 2.8 km
  • Stage 3b - June 11: Sopelana-Sopelana, 88.8 km
  • Stage 4 - June 12: Bilbao-Bilbao, 107.2 km

Start list

Bizkaia-Panda Software             Vlaanderen-Capri Sonne
 
1 Joane Somarriba (Spa)            11 Sofie Goor (Bel)
2 Agurtzane Elorriaga (Spa)        12 Sharon Vandromme (Bel)
3 Maitane Telletxea (Spa)          14 Veronique Belleter (Bel)
4 Naiara Telletxea (Spa)           15 Veerle Ingels (Bel)
5 Iosune Murillo (Spa)             16 Charlotte Goldsmith (GBr)
6 Cristina Alcalde (Spa)
 
Team Bigla                         Buitenpoort-Flexpoint
 
21 Nicole Brändli (Swi)            31 Mirjan Melchers (Ned)
22 Zoulfia Zabirova (Rus)          32 Susanne Ljungskog (Swe)
23 Neomi Cantele (Ita)             33 Elsbeth E.Van Rooy (Ned)
24 Lidia Arcangeli (Ita)           34 Linda Serup (Den)
25 Sabrina Emmasi (Swi)            35 Tanja Hennes (Ger)
 
Team Bianchi-Aliverti              P.M.B. Fenixs
 
41 Luisa Tamanini (Ita)            51 Anna Ramirez (Spa)
42 Catherine Hare (GBr)            52 Svetlana Bubnenkova (Rus)
43 Erika Vilunaite (Ltu)           53 Julia Martissova (Rus)
44 Hayley Rutherford (Aus)         54 Sandra Santanyes (Spa)
45 Vera Carrara (Ita)              55 Aline Parsy (Fra)
46 Lise Christensen (Den)          56 Giorgia Bronzini (Ita)
 
Nürnberger Versicherung            A.S. Team F.R.W
 
61 Judith Arndt (Ger)              71 Fabiana Luperini (Ita)
62 Liane Bahler (Ger)              72 Marianna Lorenzoni (Ita)
63 Sarine Fischer (Ger)            73 Martina Corazza (Ita)
64 Tina Liebig (Ger)               74 Nataliya Kachalka (Ukr)
65 Claudia Stumpf (Ger)            75 Keltj Manfrin (Ita)
66 Trixi Worrack (Ger)             76 Nina Ovcharenko (Ukr)
 
Nobili R.-Menikini Cogeas          Paper Gift-Rot.Casti
 
81 Emanuela Brigati (Ita)          91 Beatriz Campos (Spa)
82 Milena Pirola (Ita)             92 Maria J. Barros (Spa)
83 Emanuela Azzini (Ita)           93 Fatima Blazquez (Spa)
84 Modes Vzesniauskai. (Ltu)       95 Maria Diez (Spa)
85 Miho Oki (Jpn)                  96 Silvia Tirado (Spa)
86 Francesca Andina (Ita)
 
Van Bemmelen-AA Drink              Sabeco
 
101 Theresa Senff (Ger)            111 Chantal Beltman (Ned)
102 Adrie Visser (Ned)             112 Mercedes Cagigas (Spa)
103 Sara Carrigan (Aus)            113 Emma Johansson (Swe)
104 Suzanne De Goede (Ned)         115 Debora Galvez (Spa)
105 Josephine Groenveld (Ned)      116 Mireia Epelde (Spa)
106 Natalie Bates (Aus)
 
Urrats                             G.D. Orbea-Abadiño
 
121 Rocio Martin (Spa)             131 Eneritz Iturriaga (Spa)
122 Maribel Moreno (Spa)           132 Teodora Ruano (Spa)
123 Patricia Perez (Spa)           133 Alicia Palop (Spa)
124 Virginia Lotina (Spa)          134 Arantzazu Azpiroz (Spa)
125 Concepcion Fdez. (Spa)         135 Azucena Sanchez (Spa)
126 Mª Rosario Rodriguez (Spa)     136 Leticia Gil (Spa)
 
Equipo Mixto No. 1                 Debabarrena-Kirolgi
 
141 Maryline Salvetat (Fra)        151 Nekane Lasa (Spa)
142 Delphine Tonini (Fra)          152 Lide Larrañaga (Spa)
143 Erkuden Almagro (Spa)          153 Naia Alzola (Spa)
144 Sandrine Marcuz (Fra)          154 Maria Gallastegi (Spa)
145 Melodie Massat (Fra)           155 Ane Mendia (Spa)
146 Ana Sanchis (Spa)              156 Maria J. Sanchez (Spa)
 
Top G. Fassa Bortolo H.            
 
161 Tania Belvederesi (Ita)
162 Alessandra D'ettorre (Ita)
163 Tatiana Guderzo (Ita)
164 Chiara Nadalutti (Ita)
165 Linda Visentin (Ita)
166 Katia Longhin (Ita)

Past winners

2004 Joane Somarriba (Spa) Bizkaia-Panda Software
2003 Mirjam Melchers (Ned) Farm Frites-Hartol
2002 Edita Pucinskaite (Ltu) M&H Figurella
2001 Leontien Van Moorsel (Ned) Farm Frites - Hartol
2000 Joane Somariba (Spa) Alfa Lum
1999 Hanka Kupfernagel (Ger)
1998 Hanka Kupfernagel (Ger)
1997 Hanka Kupfernagel (Ger)
1996 Dori Ruano Sanchon (Spa)
1995 Jeannie Longo (Fra)
1994 Alena Barilova (Svk)
1993 Alena Barilova (Svk)
1992 Lenka Ilavska (Svk)
1991 Joane Somarriba (Spa)
1990 Josune Gorostidi (Spa)
1989 Maria Mora (Spa)
1988 Inma de Carlos (Spa)

 
Past winners by Mario Stiehl, www.world-of-cycling.com