Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

Tour Féminin en Limousin - 2.2 (W)

France, July 21-24, 2005

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage   Next Stage

Stage 2 - July 22: Ahun Circuit, 91 km

Results

1 Luisa Tamanini (Ita) Team Bianchi Aliverti                  2.37.44 (34.615 km/h)
2 Zinaida Stahurskaya (Blr) Team Bianchi Aliverti
3 Edwige Pitel (Fra) GSO-SE                                      0.33
4 Veronika Andreasson (Swe) Team Bianchi Aliverti
5 Sharon Van Essen (Ned) MIX1 Vrienden Therme                    1.00
6 Marina Gloria Chirio (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini-Cogeas
7 Elodie Touffet (Fra) Pruneaux d'Agen                           1.12
8 Corinne Sempe (Fra) GSO-SE
9 Barbara Cazzaniga (Ita) Team Bianchi Aliverti
10 Maribel Moreno (Spa) Selection Catalane                       2.19
11 Béatrice Thomas (Fra) GSO-SE                                  3.39
12 Magali Mocquery (Fra) France Est
13 Loes Markerink (Ned) @Work
14 Ludivine Henrion (Bel) MIX1 Vrienden Therme
15 Erika Vilunaite (Ltu) Team Bianchi Aliverti
16 Katleen Vermeiren (Bel) Merida Ladies Cycling Team
17 Elisabeth Chevanne Brunel (Fra) Pruneaux d'Agen
18 Inge Klep (Ned) Weyers Eikhout Movin
19 Vicky Fournial (Fra) Pruneaux d'Agen
20 Sigrid Corneo (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini-Cogeas
21 Stéphanie Alphonse (Fra) Inter Ouest
22 Sylvie Gaillon (Fra) France Est
23 Azucena Sanchez (Spa) Selection Catalane                      3.45
24 Tamara Boyd (NZl) New Zealand National Team
25 Karine Gautard (Fra) Pruneaux d'Agen
26 An Van Rie (Bel) VZW Lotto-Ladies Cycling Team
27 Aurore Jeudy (Fra) Pruneaux d'Agen
28 Michelle Hyland (NZl) New Zealand National Team
29 Marielle Aunave (Fra) VZW Lotto-Ladies Cycling Team
30 Kathleen Sterckx (Bel) Merida Ladies Cycling Team
31 Kim Schoonbaert (Bel) VZW Lotto-Ladies Cycling Team
32 Iris Slappendel (Ned) MIX1 Vrienden Therme
33 Michelle Kiesanowski (NZl) New Zealand National Team
34 Martine Vrignaud (Fra) Inter Ouest                            3.50
35 Bertine Spijkerman (Ned) @Work
36 Jaccolien Wallaard (Ned) @Work
37 Aukje De Koning (Ned) MIX1 Vrienden Therme
38 Virginie Souchon (Fra) GSO-SE
39 Marie Le Moing (Fra) Les Pays de la Loire
40 Magalie Lalande (Fra) Les Pays de la Loire
41 Johanna Buick (NZl) New Zealand National Team
42 Kelly Van Eyken (Bel) VZW Lotto-Ladies Cycling Team           3.53
43 Sonia Bazire (Fra) Inter Nord                                 3.59
44 Stéphanie Denuit (Fra) Pruneaux d'Agen
45 Ombretta Ugolini (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini-Cogeas
46 Delphine Tonini (Fra) GSO-SE                                  4.05
47 Daniela Moonen (Ned) Weyers Eikhout Movin
48 Anna Ramirez (Spa) Selection Catalane                         4.11
49 Christel Pourias (Fra) Les Pays de la Loire                   7.27
50 Santia Trikusuma (Ina) Weyers Eikhout Movin                   8.08
51 Linda Ringlever (Ned) Weyers Eikhout Movin
52 Nadège Prudhomme (Fra) Inter Nord
53 Pauline Van Bennekom (Ned) Merida Ladies Cycling Team
54 Sophie Fleury (Fra) Inter Nord                                8.19
55 Areke Hassink (Ned) @Work                                     8.43
56 Paddy Walker (NZl) New Zealand National Team                 10.13
57 Jeannie Longo (Fra) Inter Nord                               11.21
58 Alna Burato (Fra) France Est
59 Mathilde Boullay (Fra) Les Pays de la Loire
60 Petra Hofs (Ned) Weyers Eikhout Movin                        12.27
61 Agne Bagdonaviciute (Ltu) MIX1 Vrienden Therme               12.44
62 Henriët Kuijt (Ned) Merida Ladies Cycling Team               12.45
63 Silvia Valsecchi (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini-Cogeas   12.48
64 Eugénie Mermillod (Fra) France Est
65 Dale Tye (NZl) New Zealand National Team
66 Milena Pirola (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini-Cogeas
67 Sandra Santanyes (Spa) Selection Catalane                    13.58
68 Sonia Huguet (Fra) France Est                                16.03
69 Sylvie Fragniere (Fra) France Est                            19.41
70 Oxana Kostenko (Rus) Nobili Rubinetterie-Menikini-Cogeas
71 Susan Smith (Fra) Inter Nord                                 20.55
72 Marie-Claire Euzenat (Fra) Inter Nord
73 Ludivine Loze (Fra) GSO-SE
74 Lien Verhaeghe (Bel) VZW Lotto-Ladies Cycling Team           22.45
75 Lucie Garnier (Fra) Les Pays de la Loire                     22.48
76 Imke Hartogs (Ned) Merida Ladies Cycling Team
77 Anna Villar (Spa) Selection Catalane
78 Charlotte Queneau (Fra) Inter Ouest                          22.54
79 Agnès Huchet (Fra) Les Pays de la Loire                      22.57
80 Julie Derhuelle (Fra) Inter Ouest                            23.01
81 Sofie Verdonck (Bel) VZW Lotto-Ladies Cycling Team           23.03
82 Catharina Mulders (Ned) Merida Ladies Cycling Team
83 Judith Helmink (Ned) @Work                                   30.15
84 Jessica Ruellan (Fra) Inter Ouest
DNF Montse Cinca (Spa) Selection Catalane
 
General classification after stage 2
 
1 Zinaida Stahurskaya (Blr) Team Bianchi Aliverti             5.17.41
2 Veronika Andreasson (Swe) Team Bianchi Aliverti                2.07
3 Edwige Pitel (Fra) GSO-SE                                      2.11
4 Luisa Tamanini (Ita) Team Bianchi Aliverti                     2.12
5 Sharon Van Essen (Ned) MIX1 Vrienden Therme                    3.12
6 Marina Gloria Chirio (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini-Cogeas
7 Corinne Sempe (Fra) GSO-SE                                     3.21
8 Elodie Touffet (Fra) Pruneaux d'Agen                           3.24
9 Barbara Cazzaniga (Ita) Team Bianchi Aliverti
10 Maribel Moreno (Spa) Selection Catalane                       4.31
11 Ludivine Henrion (Bel) MIX1 Vrienden Therme                   5.48
12 Loes Markerink (Ned) @Work
13 Sigrid Corneo (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini-Cogeas
14 Elisabeth Chevanne Brunel (Fra) Pruneaux d'Agen
15 Béatrice Thomas (Fra) GSO-SE                                  5.51
16 Katleen Vermeiren (Bel) Merida Ladies Cycling Team
17 Erika Vilunaite (Ltu) Team Bianchi Aliverti
18 Stéphanie Alphonse (Fra) Inter Ouest
19 Sylvie Gaillon (Fra) France Est
20 Inge Klep (Ned) Weyers Eikhout Movin
21 Karine Gautard (Fra) Pruneaux d'Agen                          5.57
22 Tamara Boyd (NZl) New Zealand National Team
23 Aurore Jeudy (Fra) Pruneaux d'Agen
24 Iris Slappendel (Ned) MIX1 Vrienden Therme
25 Michelle Hyland (NZl) New Zealand National Team
26 Michelle Kiesanowski (NZl) New Zealand National Team
27 Marielle Aunave (Fra) VZW Lotto-Ladies Cycling Team
28 Jaccolien Wallaard (Ned) @Work                                6.02
29 Virginie Souchon (Fra) GSO-SE
30 Johanna Buick (NZl) New Zealand National Team
31 Stéphanie Denuit (Fra) Pruneaux d'Agen                        6.11
32 Ombretta Ugolini (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini-Cogeas
33 Kathleen Sterckx (Bel) Merida Ladies Cycling Team             6.15
34 Sonia Bazire (Fra) Inter Nord                                 6.52
35 Kelly Van Eyken (Bel) VZW Lotto-Ladies Cycling Team           7.43
36 Aukje De Koning (Ned) MIX1 Vrienden Therme                    8.00
37 Vicky Fournial (Fra) Pruneaux d'Agen                          9.30
38 Bertine Spijkerman (Ned) @Work                                9.31
39 An Van Rie (Bel) VZW Lotto-Ladies Cycling Team                9.36
40 Kim Schoonbaert (Bel) VZW Lotto-Ladies Cycling Team           9.36
41 Marie Le Moing (Fra) Les Pays de la Loire                     9.41
42 Linda Ringlever (Ned) Weyers Eikhout Movin                   10.20
43 Magali Mocquery (Fra) France Est                             10.22
44 Azucena Sanchez (Spa) Selection Catalane                     12.14
45 Christel Pourias (Fra) Les Pays de la Loire                  13.24
46 Jeannie Longo (Fra) Inter Nord                               13.33
47 Santia Trikusuma (Ina) Weyers Eikhout Movin                  13.59
48 Nadège Prudhomme (Fra) Inter Nord                            14.05
49 Milena Pirola (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini-Cogeas      15.00
50 Areke Hassink (Ned) @Work                                    15.26
51 Dale Tye (NZl) New Zealand National Team                     15.31
52 Sandra Santanyes (Spa) Selection Catalane                    16.36
53 Paddy Walker (NZl) New Zealand National Team                 16.56
54 Mathilde Boullay (Fra) Les Pays de la Loire                  17.18
55 Alna Burato (Fra) France Est
56 Sonia Huguet (Fra) France Est                                18.12
57 Eugénie Mermillod (Fra) France Est                           18.39
58 Anna Ramirez (Spa) Selection Catalane                        19.14
59 Delphine Tonini (Fra) GSO-SE                                 19.21
60 Silvia Valsecchi (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini-Cogeas   19.28
61 Daniela Moonen (Ned) Weyers Eikhout Movin                    21.08
62 Pauline Van Bennekom (Ned) Merida Ladies Cycling Team        23.17
63 Sophie Fleury (Fra) Inter Nord                               23.22
64 Agne Bagdonaviciute (Ltu) MIX1 Vrienden Therme               24.51
65 Henriët Kuijt (Ned) Merida Ladies Cycling Team               27.52
66 Oxana Kostenko (Rus) Nobili Rubinetterie-Menikini-Cogeas     28.02
67 Ludivine Loze (Fra) GSO-SE                                   28.33
68 Martine Vrignaud (Fra) Inter Ouest                           30.13
69 Magalie Lalande (Fra) Les Pays de la Loire                   30.13
70 Petra Hofs (Ned) Weyers Eikhout Movin                        31.39
71 Catharina Mulders (Ned) Merida Ladies Cycling Team           32.54
72 Susan Smith (Fra) Inter Nord                                 36.13
73 Agnès Huchet (Fra) Les Pays de la Loire                      38.15
74 Sylvie Fragniere (Fra) France Est                            42.28
75 Marie-Claire Euzenat (Fra) Inter Nord                        47.18
76 Lien Verhaeghe (Bel) VZW Lotto-Ladies Cycling Team           49.08
77 Lucie Garnier (Fra) Les Pays de la Loire                     49.11
78 Imke Hartogs (Ned) Merida Ladies Cycling Team
79 Charlotte Queneau (Fra) Inter Ouest                          49.17
80 Sofie Verdonck (Bel) VZW Lotto-Ladies Cycling Team           49.26
81 Julie Derhuelle (Fra) Inter Ouest                            49.33
82 Anna Villar (Spa) Selection Catalane                         54.41
83 Judith Helmink (Ned) @Work                                   56.38
84 Jessica Ruellan (Fra) Inter Ouest                            56.47
 
Points classification
 
1 Zinaida Stahurskaya (Blr) Team Bianchi Aliverti                   45 pts
2 Veronika Andreasson (Swe) Team Bianchi Aliverti                   34
3 Edwige Pitel (Fra) GSO-SE                                         32
4 Luisa Tamanini (Ita) Team Bianchi Aliverti                        25
5 Corinne Sempe (Fra) GSO-SE                                        18
6 Sharon Van Essen (Ned) MIX1 Vrienden Therme                       17
7 Ludivine Henrion (Bel) MIX1 Vrienden Therme                       14
8 Sigrid Corneo (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini-Cogeas           14
9 Marina Gloria Chirio (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini-Coge      13
10 Loes Markerink (Ned) @Work                                       11
11 Elodie Touffet (Fra) Pruneaux d'Agen                             10
12 Sonia Huguet (Fra) France Est                                     9
13 Barbara Cazzaniga (Ita) Team Bianchi Aliverti                     7
14 Elisabeth Chevanne Brunel (Fra) Pruneaux d'Agen                   7
15 Maribel Moreno (Spa) Selection Catalane                           6
16 Jaccolien Wallaard (Ned) @Work                                    6
17 Béatrice Thomas (Fra) GSO-SE                                      5
18 Karine Gautard (Fra) Pruneaux d'Agen                              4
19 Magali Mocquery (Fra) France Est                                  4
20 Katleen Vermeiren (Bel) Merida Ladies Cycling Team                2
21 Erika Vilunaite (Ltu) Team Bianchi Aliverti                       1
 
Mountains classification
 
1 Zinaida Stahurskaya (Blr) Team Bianchi Aliverti                   34 pts
2 Marina Gloria Chirio (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini-Coge      14
3 Luisa Tamanini (Ita) Team Bianchi Aliverti                        13
4 Edwige Pitel (Fra) GSO-SE                                          6
5 Veronika Andreasson (Swe) Team Bianchi Aliverti                    6
6 Corinne Sempe (Fra) GSO-SE                                         4
7 Elisabeth Chevanne Brunel (Fra) Pruneaux d'Agen                    4
8 Sonia Huguet (Fra) France Est                                      4
9 Michelle Hyland (NZl) New Zealand National Team                    2
10 Maribel Moreno (Spa) Selection Catalane                           2
11 Johanna Buick (NZl) New Zealand National Team                     1
12 Magali Mocquery (Fra) France Est                                  1
 
Sprints classification
 
1 Zinaida Stahurskaya (Blr) Team Bianchi Aliverti                   22 pts
2 Luisa Tamanini (Ita) Team Bianchi Aliverti                        10
3 Oxana Kostenko (Rus) Nobili Rubinetterie-Menikini-Cogeas           6
4 Karine Gautard (Fra) Pruneaux d'Agen                               5
5 Tamara Boyd (NZl) New Zealand National Team                        5
6 Erika Vilunaite (Ltu) Team Bianchi Aliverti                        5
7 Katleen Vermeiren (Bel) Merida Ladies Cycling Team                 4
8 Azucena Sanchez (Spa) Selection Catalane                           4
9 Edwige Pitel (Fra) GSO-SE                                          3
10 Elodie Touffet (Fra) Pruneaux d'Agen                              2
11 Béatrice Thomas (Fra) GSO-SE                                      2
12 Marina Gloria Chirio (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini-Cog       2
13 Veronika Andreasson (Swe) Team Bianchi Aliverti                   1
14 Vicky Fournial (Fra) Pruneaux d'Agen                              1
 
Young riders classification
 
1 Ludivine Henrion (Bel) MIX1 Vrienden Therme                  5.23.29
2 Loes Markerink (Ned) @Work
3 Stéphanie Alphonse (Fra) Inter Ouest                            0.03
7 Karine Gautard (Fra) Pruneaux d'Agen                            0.09
4 Aurore Jeudy (Fra) Pruneaux d'Agen
5 Iris Slappendel (Ned) MIX1 Vrienden Therme
6 Michelle Hyland (NZl) New Zealand National Team
8 Kelly Van Eyken (Bel) VZW Lotto-Ladies Cycling Team             1.55
9 Vicky Fournial (Fra) Pruneaux d'Agen                            3.42
10 Kim Schoonbaert (Bel) VZW Lotto-Ladies Cycling Team            3.48
11 Marie Le Moing (Fra) Les Pays de la Loire                      3.53
12 Magali Mocquery (Fra) France Est                               4.34
13 Christel Pourias (Fra) Les Pays de la Loire                    7.36
14 Milena Pirola (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini-Cogeas        9.12
15 Paddy Walker (NZl) New Zealand National Team                  11.08
16 Mathilde Boullay (Fra) Les Pays de la Loire                   11.30
17 Alna Burato (Fra) France Est
18 Eugénie Mermillod (Fra) France Est                            12.51
19 Silvia Valsecchi (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini-Cogeas    13.40
20 Sophie Fleury (Fra) Inter Nord                                17.34
21 Agne Bagdonaviciute (Ltu) MIX1 Vrienden Therme                19.03
22 Ludivine Loze (Fra) GSO-SE                                    22.45
23 Martine Vrignaud (Fra) Inter Ouest                            24.25
24 Agnès Huchet (Fra) Les Pays de la Loire                       32.27
25 Lucie Garnier (Fra) Les Pays de la Loire                      43.23
26 Imke Hartogs (Ned) Merida Ladies Cycling Team
27 Charlotte Queneau (Fra) Inter Ouest                           43.29
28 Sofie Verdonck (Bel) VZW Lotto-Ladies Cycling Team            43.38
29 Julie Derhuelle (Fra) Inter Ouest                             43.45
30 Anna Villar (Spa) Selection Catalane                          48.53
31 Judith Helmink (Ned) @Work                                    50.50
32 Jessica Ruellan (Fra) Inter Ouest                             50.59
 
Teams classification
 
1 Team Bianchi Aliverti                                      15.57.22
2 GSO-SE                                                         7.04
3 Mix1 Vrienden Therme                                          10.38
4 Les Pruneaux d'Agen                                           10.44
5 Nobili Rubinetterie                                           10.52
6 New Zealand National Team                                     13.32
7 @ Work Cycling Team                                           17.02
8 Vzw Lotto-Ladiescycl                                          18.49
9 Selection Catalane                                            19.15
10 Weyers Eikhout Movin                                         21.48
11 France Est                                                   24.32
12 Merida Ladies Cycling Teamg                                  25.46
13 Inter Nord                                                   27.09
14 Les Pays De La Loire                                         28.33
15 Inter Ouest                                                1.21.02