Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Mont Ventoux
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

51st Vuelta Andalucía (Ruta Ciclista del Sol) - 2.1

Spain, February 13-17, 2005

Main Page    Results    Previous Stage    Next Stage

Stage 3 - February 15: Vegas Del Genil - Jaen, 164 km

Baguet gets the double

Serge Baguet (Davitamon-Lotto) has managed to take his second stage win in a row in the Ruta del Sol, winning a small group sprint at the end of the third stage in Jaen. T-Mobile's Stephan Schreck and Illes Balears' Vicente Reynes finished second and third respectively, while Francisco Cabello (Comunidad Valenciana) took over the lead in the general classification after his teammate Carlos Garcia Quesada lost half an hour.

"I really don't know what's happening to me here!" an ecstatic Serge Baguet commented after his second stage win. "This - two wins in a row - hasn't happened to me before, now I'm 35 it seems that I'm able to do it. It's fantastic really."

For Baguet, who hasn't won a race since the kermesse in Geraardsbergen three seasons ago, the drought seems to be broken. He told Cyclingnews he is very pleased with how this season has started for him.

"I'm happy that Marc Sergeant kept faith in me after two lesser years in which I had a lot of little injuries and troubles to deal with. But as the results show, this "old man" can still do it. This year could be a very pleasant year."

Baguet acknowledged the help he had from his team mates today. While being interviewed straight after the finish it was clear he was waiting for Mario Aerts to cross the line. Baguet immediately went over to thank him: "Great hey; thanks a lot mate."

Serge Baguet admits that another win wasn't really the first thing on his mind when he took the start this morning. "At the start of the stage I wasn't feeling that flash. I still had heavy legs after my efforts yesterday; but I decided to slide into the early break of about 35 riders. When my team mate Vansevenant attacked from that group with two other riders it was ideal for me; I didn't have to do any work and could sit comfortably in the wheels of the others."

"With two kms to go, Vansevenant and his companions were caught back and Mario Aerts did a lot of work for me in the finale. 500 m before the finish Stephan Schreck jumped and I had to give it all to counter his attack, but I managed to do that nicely. I'm really happy with how things are going, to win like this feels great and it certainly makes me hungry for more."

As happened in the first stage, a large breakaway got clear in the crosswinds after only 16 km, and it turned out to be the winning move. 35 riders were represented, including Cabello and José Luis Martínez, but not Carlos Garcia Quesada, nor second on GC Johan Vansummeren (Davitamon-Lotto). Comunidad Valenciana still had the GC in its grip, thus there was no real incentive to chase and the break was allowed a free rein over the fairly lumpy third stage.

No other team was willing to chase, and the gap to the leading bunch ballooned out to nearly 30 minutes by the finish, as the majority of the peloton had an easy day. It was far from easy in front with a slightly uphill finish confronting the riders in Jaen. There were many attacks in the finale, but Baguet was able to keep his cool and use his strength for the second day in a row to win in a time of 4 hours, 25 minutes and 47 seconds.

Baguet will be wearing the points jersey tomorrow. Thanks to his win today he is now leading this classification, with 11 points more than Carlos García Quesada. Tomorrow's fourth stage will start in La Guardia de Jaen and finish in Cordoba, with the riders crossing one Cat. 1 and two Cat. 3 climbs in the final 30 km.

Results

1 Serge Baguet (Bel) Davitamon-Lotto                               4.25.47
2 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team                                     
3 Vicente Reynes (Spa) Illes Balears                                      
4 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team                                      
5 Kevin Van Impe (Bel) Chocolade Jacques-T Interim                        
6 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team             
7 Nick Nuyens (Bel) Quick Step                                            
8 Jaume Robira Pons (Spa) Andalucia-Paul Versan                           
9 Ricardo Serrano González (Spa) Kaiku                                    
10 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo                                 0.04
11 Daniel Moreno Fernández (Spa) Relax Fuenlabrada                        
12 Marc Wauters (Bel) Rabobank                                            
13 Manuel Beltrán Martínez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team       
14 José Ruiz Sánchez (Spa) Andalucia-Paul Versan                          
15 David Cañada Garcia (Spa) Saunier Duval-Prodir                         
16 Luis Pasamontes Rodríguez (Spa) Relax Fuenlabrada                      
17 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                           
18 Francisco Cabello Luque (Spa) Comunidad Valenciana                     
19 Juan Manuel Garate (Spa) Saunier Duval-Prodir                          
20 Angel Castresana Del Val (Spa) Mrbookmaker.Com-Sports Tech             
21 José Luis Martínez Jiménez (Spa) Comunidad Valenciana                  
22 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step                                        
23 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team                    
24 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Kaiku                               0.08
25 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                  0.19
26 Jon Bru Pascal (Spa) Kaiku                                         0.26
27 Pablo Lastras García (Spa) Illes Balears                           0.28
28 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi                     0.47
29 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                              0.49
30 Antón Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi                        1.03
31 Roberto Petito (Ita) Fassa Bortolo                                 2.00
32 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-T Interim                    8.24
33 Fernando Serrano Sánchez (Spa) Kaiku                              11.46
34 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step                               15.20
35 Javier Ruiz De Larrinaga (Spa) Kaiku                              17.15
36 Alberto Ongarato (Ita) Fassa Bortolo                              29.04
37 Andrus Aug (Est) Fassa Bortolo                                         
38 Erik Zabel (Ger) T-Mobile Team                                         
39 Frédéric Gabriel (Fra) Mrbookmaker.Com-Sports Tech                     
40 Fabian Cancellara (Swi) Fassa Bortolo                                  
41 Peter Wuyts (Bel) Mrbookmaker.Com-Sports Tech                          
42 Servais Knaven (Ned) Quick Step                                        
43 Juan Antonio Pastor Roldán (Spa) Andalucia-Paul Versan                 
44 Rolf Aldag (Ger) T-Mobile Team                                         
45 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto                                    
46 Francisco José Martínez Pérez (Spa) Andalucia-Paul Versan              
47 Antonio Olmo Menacho (Spa) Comunidad Valenciana                        
48 Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team                                   
49 David Navas Chica (Spa) Illes Balears                                  
50 Oscar Sevilla Ribera (Spa) T-Mobile Team                               
51 Guido Trenti (USA) Quick Step                                          
52 Javier Pascual Llorente (Spa) Comunidad Valenciana                     
53 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                                
54 Tom Boonen (Bel) Quick Step                                            
55 Bobbie Traksel (Ned) Mrbookmaker.Com-Sports Tech                       
55 Ángel Vallejo Domínguez (Spa) Relax Fuenlabrada                        
57 Iñaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                             
58 Rubén Oarbeascoa Ispizua (Spa) Kaiku                                   
59 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                                
60 Unai Osa Eizagirre (Spa) Illes Balears                                 
61 Xavier Florencio Cabre (Spa) Relax Fuenlabrada                         
62 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi                       
63 Joaquin Rodríguez Oliver (Spa) Saunier Duval-Prodir                    
64 Rik Verbrugghe (Bel) Quick Step                                        
65 Aitor Osa Eizaguirre (Spa) Illes Balears                               
66 José L Arrieta Lujambio (Spa) Illes Balears                            
67 Gorka González Larrañaga (Spa) Euskaltel-Euskadi                       
68 Óscar Laguna García (Spa) Relax Fuenlabrada                            
69 Juan José Cobo Acebo (Spa) Saunier Duval-Prodir                        
70 José Adrián Bonilla Bonilla CRI Comunidad Valenciana                   
71 Wesley Van Der Linden (Bel) Chocolade Jacques-T Interim                
72 Steven Kleynen (Bel) Chocolade Jacques-T Interim                       
73 Fabio Baldato (Ita) Fassa Bortolo                                      
74 Steven De Jongh (Ned) Rabobank                                         
75 Camille Bouquet (Fra) Mrbookmaker.Com-Sports Tech                      
76 Gerben Löwik (Ned) Rabobank                                            
77 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team              
78 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team                 
79 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team               
80 Maarten Den Bakker (Ned) Rabobank                                      
81 José Almagro (Spa) Relax Fuenlabrada                                   
82 Josu Silloniz Aresti (Spa) Euskaltel-Euskadi                           
83 Axel Merckx (Bel) Davitamon-Lotto                                      
84 Efraín Gutiérrez Sánchez (Spa) Andalucia-Paul Versan                   
85 Iñigo Landaluce Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi                    
86 José A López Gil (Spa) Kaiku                                           
87 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir                            
88 Jonathan González Ríos (Spa) Illes Balears                             
89 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir                          
90 David Fernández Domingo (Spa) Andalucia-Paul Versan                    
91 Carlos Castaño Panadero (Spa) Andalucia-Paul Versan                    
92 Carlos García Quesada (Spa) Comunidad Valenciana                       
93 Moisés Dueñas Nevado (Spa) Relax Fuenlabrada                           
94 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team                
95 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir                             
96 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-T Interim                           
97 Gorik Gardeyn (Bel) Mrbookmaker.Com-Sports Tech                        
98 Karsten Kroon (Ned) Rabobank                                           
99 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-T Interim                     
100 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team                                     
101 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto                               
102 Wesley Van Speybroeck (Bel) Chocolade Jacques-T Interim               
103 Óscar Freire Gómez (Spa) Rabobank                                     
 
Points
 
1 Serge Baguet (Bel) Davitamon-Lotto                                    25 pts
2 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team                                   20
3 Vicente Reynes (Spa) Illes Balears                                    16
4 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team                                    14
5 Kevin Van Impe (Bel) Chocolade Jacques-T Interim                      12
6 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team           10
7 Nick Nuyens (Bel) Quick Step                                           9
8 Jaume Robira Pons (Spa) Andalucia-Paul Versan                          8
9 Ricardo Serrano González (Spa) Kaiku                                   7
10 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo                                    6
11 Daniel Moreno Fernández (Spa) Relax Fuenlabrada                       5
12 Marc Wauters (Bel) Rabobank                                           4
13 Manuel Beltrán Martínez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team      3
14 José Ruiz Sánchez (Spa) Andalucia-Paul Versan                         2
15 David Cañada Garcia (Spa) Saunier Duval-Prodir                        1
 
Mountains
 
Guadahortuna 
1 Juan Manuel Garate (Spa) Saunier Duval-Prodir                          3 pts
2 Angel Castresana Del Val (Spa) Mrbookmaker.Com-Sports Tech             2
3 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                                  1
 
Cuesta de los Gallar
1 Juan Manuel Garate (Spa) Saunier Duval-Prodir                          3 pts
2 Angel Castresana Del Val (Spa) Mrbookmaker.Com-Sports Tech             2
3 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                                  1
 
Albanchez - Sierra M
1 Juan Manuel Garate (Spa) Saunier Duval-Prodir                         10 pts
2 Angel Castresana Del Val (Spa) Mrbookmaker.Com-Sports Tech             8
3 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                                  6
4 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Kaiku                                   4
5 Manuel Beltrán Martínez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team       2
6 Francisco Cabello Luque (Spa) Comunidad Valenciana                     1
 
Pto. de Torres 
1 Juan Manuel Garate (Spa) Saunier Duval-Prodir                          3 pts
2 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                                  2
3 Angel Castresana Del Val (Spa) Mrbookmaker.Com-Sports Tech             1
 
Metas volantes
 
Atarfe 
1 José A López Gil (Spa) Kaiku                                           3 pts
2 Javier Ruiz De Larrinaga (Spa) Kaiku                                   2
3 Peter Wuyts (Bel) Mrbookmaker.Com-Sports Tech                          1
 
Bedmar 
1 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                                  3 pts
2 Juan Manuel Garate (Spa) Saunier Duval-Prodir                          2
3 Angel Castresana Del Val (Spa) Mrbookmaker.Com-Sports Tech             1
 
Albanchez de Magina 
1 Juan Manuel Garate (Spa) Saunier Duval-Prodir                          3 pts
2 Angel Castresana Del Val (Spa) Mrbookmaker.Com-Sports Tech             2
3 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                                  1
 
Torres 
1 Juan Manuel Garate (Spa) Saunier Duval-Prodir                          3 pts
2 Angel Castresana Del Val (Spa) Mrbookmaker.Com-Sports Tech             2
3 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                                  1
 
Teams
 
1 Discovery Channel Pro Cycling Team                              13.17.29
2 Kaiku                                                               0.26
3 Davitamon-Lotto                                                     1.00
4 Quick Step                                                         15.16
5 T-Mobile Team                                                      28.56
6 Andalucia - Paul Versan                                            29.00
7 Relax Fuenlabrada                                                  29.04
8 Comunidad Valenciana                                                    
9 Saunier Duval - Prodir                                                  
10 Rabobank                                                               
11 Illes Balears                                                     29.24
12 Euskaltel - Euskadi                                               29.46
13 Fassa Bortolo                                                     31.00
14 Chocolade Jacques - T Interim                                     37.20
15 Mrbookmaker.Com - Sports Tech                                     58.04
 
General classification after stage 3
 
1 Francisco Cabello Luque (Spa) Comunidad Valenciana              13.00.29
2 Daniel Moreno Fernández (Spa) Relax Fuenlabrada                     1.30
3 José Luis Martínez Jiménez (Spa) Comunidad Valenciana               2.36
4 Vicente Reynes (Spa) Illes Balears                                  2.45
5 Juan Manuel Garate (Spa) Saunier Duval-Prodir                       3.00
6 Ricardo Serrano González (Spa) Kaiku                                3.03
7 Manuel Beltrán Martínez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team    3.16
8 David Cañada Garcia (Spa) Saunier Duval-Prodir                      3.33
9 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Kaiku                                3.56
10 Angel Castresana Del Val (Spa) Mrbookmaker.Com-Sports Tech         4.14
11 Jon Bru Pascal (Spa) Kaiku                                         4.37
12 Jaume Robira Pons (Spa) Andalucia-Paul Versan                      4.46
13 Roberto Petito (Ita) Fassa Bortolo                                 5.10
14 Luis Pasamontes Rodríguez (Spa) Relax Fuenlabrada                  5.28
15 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team                                 5.35
16 Marc Wauters (Bel) Rabobank                                        5.45
17 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team        6.23
18 Antón Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi                        6.33
19 Serge Baguet (Bel) Davitamon-Lotto                                 7.15
20 Kevin Van Impe (Bel) Chocolade Jacques-T Interim                   7.33
21 Pablo Lastras García (Spa) Illes Balears                           8.41
22 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step                                    8.45
23 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                  9.03
24 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team                               10.28
25 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                      10.32
26 José Ruiz Sánchez (Spa) Andalucia-Paul Versan                     10.41
27 Nick Nuyens (Bel) Quick Step                                      11.20
28 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                             13.01
29 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team               14.12
30 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi                    15.29
31 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo                                18.30
32 Fernando Serrano Sánchez (Spa) Kaiku                              24.10
33 Javier Ruiz De Larrinaga (Spa) Kaiku                              25.26
34 Carlos García Quesada (Spa) Comunidad Valenciana                  27.35
35 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                           28.11
36 Efraín Gutiérrez Sánchez (Spa) Andalucia-Paul Versan              30.33
37 Camille Bouquet (Fra) Mrbookmaker.Com-Sports Tech                 31.07
38 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir                     31.35
39 Josu Silloniz Aresti (Spa) Euskaltel-Euskadi                      31.43
40 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team           32.09
41 Moisés Dueñas Nevado (Spa) Relax Fuenlabrada                      32.16
42 Aitor Osa Eizaguirre (Spa) Illes Balears                          32.21
43 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir                       32.34
44 Oscar Sevilla Ribera (Spa) T-Mobile Team                          32.36
45 Unai Osa Eizagirre (Spa) Illes Balears                            33.36
46 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-T Interim                   33.53
47 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team            34.20
48 David Fernández Domingo (Spa) Andalucia-Paul Versan               34.48
49 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step                               35.08
50 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team          35.15
51 Óscar Laguna García (Spa) Relax Fuenlabrada                       35.40
52 Karsten Kroon (Ned) Rabobank                                      36.01
53 Juan Antonio Pastor Roldán (Spa) Andalucia-Paul Versan            36.44
54 Servais Knaven (Ned) Quick Step                                   37.33
55 Carlos Castaño Panadero (Spa) Andalucia-Paul Versan               37.53
56 Antonio Olmo Menacho (Spa) Comunidad Valenciana                   38.01
57 Rik Verbrugghe (Bel) Quick Step                                   38.04
58 Erik Zabel (Ger) T-Mobile Team                                    38.41
59 Iñigo Landaluce Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi                    
60 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto                                
61 Rolf Aldag (Ger) T-Mobile Team                                    38.49
62 Steven De Jongh (Ned) Rabobank                                    38.51
63 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-T Interim                      38.56
64 Jonathan González Ríos (Spa) Illes Balears                        39.27
65 Juan José Cobo Acebo (Spa) Saunier Duval-Prodir                   39.28
66 Frédéric Gabriel (Fra) Mrbookmaker.Com-Sports Tech                39.32
67 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                                
68 Fabio Baldato (Ita) Fassa Bortolo                                      
69 Peter Wuyts (Bel) Mrbookmaker.Com-Sports Tech                     40.24
70 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team              
71 Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team                              40.43
72 José Almagro (Spa) Relax Fuenlabrada                              41.05
73 José Adrián Bonilla Bonilla CRI Comunidad Valenciana              41.10
74 Axel Merckx (Bel) Davitamon-Lotto                                 41.16
75 Gorik Gardeyn (Bel) Mrbookmaker.Com-Sports Tech                        
76 Rubén Oarbeascoa Ispizua (Spa) Kaiku                              41.28
77 Wesley Van Speybroeck (Bel) Chocolade Jacques-T Interim           41.38
78 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi                  41.51
79 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-T Interim                42.03
80 Maarten Den Bakker (Ned) Rabobank                                 42.20
81 Javier Pascual Llorente (Spa) Comunidad Valenciana                42.35
82 Tom Boonen (Bel) Quick Step                                       42.42
83 Francisco José Martínez Pérez (Spa) Andalucia-Paul Versan         43.03
84 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir                        44.07
85 Gerben Löwik (Ned) Rabobank                                       44.09
86 Óscar Freire Gómez (Spa) Rabobank                                      
87 Wesley Van Der Linden (Bel) Chocolade Jacques-T Interim           44.10
88 Gorka González Larrañaga (Spa) Euskaltel-Euskadi                       
89 Bobbie Traksel (Ned) Mrbookmaker.Com-Sports Tech                  44.20
90 José L Arrieta Lujambio (Spa) Illes Balears                            
91 David Navas Chica (Spa) Illes Balears                             44.22
92 Ángel Vallejo Domínguez (Spa) Relax Fuenlabrada                   44.24
93 Iñaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                        44.38
94 Xavier Florencio Cabre (Spa) Relax Fuenlabrada                    44.42
95 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team                                 44.43
96 Andrus Aug (Est) Fassa Bortolo                                    44.57
97 Fabian Cancellara (Swi) Fassa Bortolo                             44.58
98 Joaquin Rodríguez Oliver (Spa) Saunier Duval-Prodir               47.18
99 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto                               48.42
100 Alberto Ongarato (Ita) Fassa Bortolo                             50.09
101 Guido Trenti (USA) Quick Step                                         
102 José A López Gil (Spa) Kaiku                                     52.40
103 Steven Kleynen (Bel) Chocolade Jacques-T Interim                 56.32
 
Points classification
 
1 Serge Baguet (Bel) Davitamon-Lotto                                    50 pts
2 Carlos García Quesada (Spa) Comunidad Valenciana                      39
3 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                               32
4 Vicente Reynes (Spa) Illes Balears                                    25
5 Francisco Cabello Luque (Spa) Comunidad Valenciana                    20
6 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team                                   20
7 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir                           20
8 Daniel Moreno Fernández (Spa) Relax Fuenlabrada                       16
9 Ricardo Serrano González (Spa) Kaiku                                  16
10 Roberto Petito (Ita) Fassa Bortolo                                   14
11 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team                                   14
12 José Luis Martínez Jiménez (Spa) Comunidad Valenciana                13
13 Kevin Van Impe (Bel) Chocolade Jacques-T Interim                     12
14 Efraín Gutiérrez Sánchez (Spa) Andalucia-Paul Versan                 12
15 Juan Manuel Garate (Spa) Saunier Duval-Prodir                        10
16 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team          10
17 Nick Nuyens (Bel) Quick Step                                          9
18 Jaume Robira Pons (Spa) Andalucia-Paul Versan                         8
19 Josu Silloniz Aresti (Spa) Euskaltel-Euskadi                          8
20 Moisés Dueñas Nevado (Spa) Relax Fuenlabrada                          8
21 Manuel Beltrán Martínez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team      8
22 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Kaiku                                  7
23 Camille Bouquet (Fra) Mrbookmaker.Com-Sports Tech                     7
24 Angel Castresana Del Val (Spa) Mrbookmaker.Com-Sports Tech            6
25 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo                                    6
26 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir                         6
27 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team                5
28 Marc Wauters (Bel) Rabobank                                           4
29 Javier Ruiz De Larrinaga (Spa) Kaiku                                  4
30 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team               4
31 Aitor Osa Eizaguirre (Spa) Illes Balears                              3
32 Oscar Sevilla Ribera (Spa) T-Mobile Team                              3
33 David Cañada Garcia (Spa) Saunier Duval-Prodir                        3
34 José Ruiz Sánchez (Spa) Andalucia-Paul Versan                         2
35 Óscar Laguna García (Spa) Relax Fuenlabrada                           2
 
Mountains classification
 
1 Juan Manuel Garate (Spa) Saunier Duval-Prodir                         19 pts
2 Francisco Cabello Luque (Spa) Comunidad Valenciana                    15
3 Angel Castresana Del Val (Spa) Mrbookmaker.Com-Sports Tech            13
4 Carlos García Quesada (Spa) Comunidad Valenciana                      11
5 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                                 10
6 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                                8
7 Serge Baguet (Bel) Davitamon-Lotto                                     6
8 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Kaiku                                   4
9 Roberto Petito (Ita) Fassa Bortolo                                     4
10 Camille Bouquet (Fra) Mrbookmaker.Com-Sports Tech                      
 
Metas volantes classification
 
1 Juan Manuel Garate (Spa) Saunier Duval-Prodir                          8 pts
2 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                                  5
3 Javier Ruiz De Larrinaga (Spa) Kaiku                                   5
4 Camille Bouquet (Fra) Mrbookmaker.Com-Sports Tech                      5
5 Servais Knaven (Ned) Quick Step                                        5
6 Angel Castresana Del Val (Spa) Mrbookmaker.Com-Sports Tech             5
7 José A López Gil (Spa) Kaiku                                           4
8 Carlos Castaño Panadero (Spa) Andalucia-Paul Versan                    2
9 Peter Wuyts (Bel) Mrbookmaker.Com-Sports Tech                          1
10 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step                                       1
11 Josu Silloniz Aresti (Spa) Euskaltel-Euskadi                          1
 
Combination classification
 
1 Francisco Cabello Luque (Spa) Comunidad Valenciana                     8 pts
2 Juan Manuel Garate (Spa) Saunier Duval-Prodir                         21
3 Vicente Reynes (Spa) Illes Balears                                    22
4 Daniel Moreno Fernández (Spa) Relax Fuenlabrada                       27
5 Serge Baguet (Bel) Davitamon-Lotto                                    27
6 Roberto Petito (Ita) Fassa Bortolo                                    32
7 Angel Castresana Del Val (Spa) Mrbookmaker.Com-Sports Tech            37
8 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Kaiku                                  39
9 Manuel Beltrán Martínez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team      40
10 Carlos García Quesada (Spa) Comunidad Valenciana                     40
11 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                              44
12 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir                          61
13 Efraín Gutiérrez Sánchez (Spa) Andalucia-Paul Versan                 63
14 Camille Bouquet (Fra) Mrbookmaker.Com-Sports Tech                    70
15 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team              82
16 José Luis Martínez Jiménez (Spa) Comunidad Valenciana                15
17 Ricardo Serrano González (Spa) Kaiku                                 15
18 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team                                   26
19 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team                                  30
20 Jaume Robira Pons (Spa) Andalucia-Paul Versan                        31
21 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team          33
22 Kevin Van Impe (Bel) Chocolade Jacques-T Interim                     33
23 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                                33
24 David Cañada Garcia (Spa) Saunier Duval-Prodir                       39
25 Marc Wauters (Bel) Rabobank                                          44
26 Nick Nuyens (Bel) Quick Step                                         44
27 Fernando Serrano Sánchez (Spa) Kaiku                                 50
28 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo                                   56
29 Josu Silloniz Aresti (Spa) Euskaltel-Euskadi                         59
30 José Ruiz Sánchez (Spa) Andalucia-Paul Versan                        60
31 Javier Ruiz De Larrinaga (Spa) Kaiku                                 62
32 Moisés Dueñas Nevado (Spa) Relax Fuenlabrada                         62
33 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir                        64
34 Aitor Osa Eizaguirre (Spa) Illes Balears                             74
35 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team               74
36 Oscar Sevilla Ribera (Spa) T-Mobile Team                             77
37 Óscar Laguna García (Spa) Relax Fuenlabrada                          86
38 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi                     94
39 Jon Bru Pascal (Spa) Kaiku                                           11
40 Luis Pasamontes Rodríguez (Spa) Relax Fuenlabrada                    14
41 Antón Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi                          18
42 Pablo Lastras García (Spa) Illes Balears                             21
43 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step                                      22
44 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                    23
45 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                         25
46 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team                  29
47 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi                       30
48 Unai Osa Eizagirre (Spa) Illes Balears                               45
49 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-T Interim                      46
50 David Fernández Domingo (Spa) Andalucia-Paul Versan                  48
51 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step                                  49
52 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team             50
53 Karsten Kroon (Ned) Rabobank                                         52
54 Juan Antonio Pastor Roldán (Spa) Andalucia-Paul Versan               53
55 Servais Knaven (Ned) Quick Step                                      54
56 Carlos Castaño Panadero (Spa) Andalucia-Paul Versan                  55
57 Antonio Olmo Menacho (Spa) Comunidad Valenciana                      56
58 Rik Verbrugghe (Bel) Quick Step                                      57
59 Erik Zabel (Ger) T-Mobile Team                                       58
60 Iñigo Landaluce Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi                  59
61 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto                              60
62 Rolf Aldag (Ger) T-Mobile Team                                       61
63 Steven De Jongh (Ned) Rabobank                                       62
64 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-T Interim                         63
65 Jonathan González Ríos (Spa) Illes Balears                           64
66 Juan José Cobo Acebo (Spa) Saunier Duval-Prodir                      65
67 Frédéric Gabriel (Fra) Mrbookmaker.Com-Sports Tech                   66
68 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                              67
69 Fabio Baldato (Ita) Fassa Bortolo                                    68
70 Peter Wuyts (Bel) Mrbookmaker.Com-Sports Tech                        69
71 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team            70
72 Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team                                 71
73 José Almagro (Spa) Relax Fuenlabrada                                 72
74 José Adrián Bonilla Bonilla CRI Comunidad Valenciana                 73
75 Axel Merckx (Bel) Davitamon-Lotto                                    74
76 Gorik Gardeyn (Bel) Mrbookmaker.Com-Sports Tech                      75
77 Rubén Oarbeascoa Ispizua (Spa) Kaiku                                 76
78 Wesley Van Speybroeck (Bel) Chocolade Jacques-T Interim              77
79 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-T Interim                   79
80 Maarten Den Bakker (Ned) Rabobank                                    80
81 Javier Pascual Llorente (Spa) Comunidad Valenciana                   81
82 Tom Boonen (Bel) Quick Step                                          82
83 Francisco José Martínez Pérez (Spa) Andalucia-Paul Versan            83
84 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir                           84
85 Gerben Löwik (Ned) Rabobank                                          85
86 Óscar Freire Gómez (Spa) Rabobank                                    86
87 Wesley Van Der Linden (Bel) Chocolade Jacques-T Interim              87
88 Gorka González Larrañaga (Spa) Euskaltel-Euskadi                     88
89 Bobbie Traksel (Ned) Mrbookmaker.Com-Sports Tech                     89
90 José L Arrieta Lujambio (Spa) Illes Balears                          90
91 David Navas Chica (Spa) Illes Balears                                91
92 Ángel Vallejo Domínguez (Spa) Relax Fuenlabrada                      92
93 Iñaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                           93
94 Xavier Florencio Cabre (Spa) Relax Fuenlabrada                       94
95 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team                                    95
96 Andrus Aug (Est) Fassa Bortolo                                       96
97 Fabian Cancellara (Swi) Fassa Bortolo                                97
98 Joaquin Rodríguez Oliver (Spa) Saunier Duval-Prodir                  98
99 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto                                  99
100 Alberto Ongarato (Ita) Fassa Bortolo                               100
101 Guido Trenti (USA) Quick Step                                      101
102 José A López Gil (Spa) Kaiku                                       102
103 Steven Kleynen (Bel) Chocolade Jacques-T Interim                   103
 
Spanish rider classification
 
1 Francisco Cabello Luque (Spa) Comunidad Valenciana              13.00.29
2 Daniel Moreno Fernández (Spa) Relax Fuenlabrada                     1.30
3 José Luis Martínez Jiménez (Spa) Comunidad Valenciana               2.36
4 Vicente Reynes (Spa) Illes Balears                                  2.45
5 Juan Manuel Garate (Spa) Saunier Duval-Prodir                       3.00
6 Ricardo Serrano González (Spa) Kaiku                                3.03
7 Manuel Beltrán Martínez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team    3.16
8 David Cañada Garcia (Spa) Saunier Duval-Prodir                      3.33
9 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Kaiku                                3.56
10 Jon Bru Pascal (Spa) Kaiku                                         4.37
11 Jaume Robira Pons (Spa) Andalucia-Paul Versan                      4.46
12 Luis Pasamontes Rodríguez (Spa) Relax Fuenlabrada                  5.28
13 Antón Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi                        6.33
14 Pablo Lastras García (Spa) Illes Balears                           8.41
15 José Ruiz Sánchez (Spa) Andalucia-Paul Versan                     10.41
16 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi                    15.29
17 Fernando Serrano Sánchez (Spa) Kaiku                              24.10
18 Javier Ruiz De Larrinaga (Spa) Kaiku                              25.26
19 Carlos García Quesada (Spa) Comunidad Valenciana                  27.35
20 Efraín Gutiérrez Sánchez (Spa) Andalucia-Paul Versan              30.33
21 Josu Silloniz Aresti (Spa) Euskaltel-Euskadi                      31.43
22 Moisés Dueñas Nevado (Spa) Relax Fuenlabrada                      32.16
23 Aitor Osa Eizaguirre (Spa) Illes Balears                          32.21
24 Oscar Sevilla Ribera (Spa) T-Mobile Team                          32.36
25 Unai Osa Eizagirre (Spa) Illes Balears                            33.36
26 David Fernández Domingo (Spa) Andalucia-Paul Versan               34.48
27 Óscar Laguna García (Spa) Relax Fuenlabrada                       35.40
28 Juan Antonio Pastor Roldán (Spa) Andalucia-Paul Versan            36.44
29 Carlos Castaño Panadero (Spa) Andalucia-Paul Versan               37.53
30 Antonio Olmo Menacho (Spa) Comunidad Valenciana                   38.01
31 Iñigo Landaluce Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi               38.41
32 Jonathan González Ríos (Spa) Illes Balears                        39.27
33 Juan José Cobo Acebo (Spa) Saunier Duval-Prodir                   39.28
34 José Almagro (Spa) Relax Fuenlabrada                              41.05
35 Rubén Oarbeascoa Ispizua (Spa) Kaiku                              41.28
36 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi                  41.51
37 Javier Pascual Llorente (Spa) Comunidad Valenciana                42.35
38 Francisco José Martínez Pérez (Spa) Andalucia-Paul Versan         43.03
39 Óscar Freire Gómez (Spa) Rabobank                                 44.09
40 Gorka González Larrañaga (Spa) Euskaltel-Euskadi                  44.10
41 José L Arrieta Lujambio (Spa) Illes Balears                       44.20
42 David Navas Chica (Spa) Illes Balears                             44.22
43 Ángel Vallejo Domínguez (Spa) Relax Fuenlabrada                   44.24
44 Iñaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                        44.38
45 Xavier Florencio Cabre (Spa) Relax Fuenlabrada                    44.42
46 Joaquin Rodríguez Oliver (Spa) Saunier Duval-Prodir               47.18
47 José A López Gil (Spa) Kaiku                                      52.40
 
Andalucian rider classification
 
1 Francisco Cabello Luque (Spa) Comunidad Valenciana              13.00.29
2 Manuel Beltrán Martínez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team    3.16
3 José Ruiz Sánchez (Spa) Andalucia-Paul Versan                      10.41
4 Fernando Serrano Sánchez (Spa) Kaiku                               24.10
5 Carlos García Quesada (Spa) Comunidad Valenciana                   27.35
6 Juan Antonio Pastor Roldán (Spa) Andalucia-Paul Versan             36.44
7 Antonio Olmo Menacho (Spa) Comunidad Valenciana                    38.01
8 Francisco José Martínez Pérez (Spa) Andalucia-Paul Versan          43.03
9 José A López Gil (Spa) Kaiku                                       52.40
 
Teams classification
 
1 Discovery Channel Pro Cycling Team                              39.10.14
2 Kaiku                                                               0.57
3 Davitamon-Lotto                                                     7.27
4 Comunidad Valenciana                                               21.24
5 Saunier Duval - Prodir                                             27.33
6 Relax Fuenlabrada                                                  29.26
7 Quick Step                                                         30.38
8 Illes Balears                                                      31.19
9 Andalucia - Paul Versan                                            32.20
10 T-Mobile Team                                                     39.01
11 Euskaltel - Euskadi                                               39.53
12 Rabobank                                                          42.50
13 Fassa Bortolo                                                     46.27
14 Chocolade Jacques - T Interim                                     57.02
15 Mrbookmaker.Com - Sports Tech                                   1.02.07