Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Bayern Rundfahrt
Photo ©: Schaaf

 UCI codes explained

10th Giro delle Regioni - 2.2

Italy, April 25-May 1, 2005

Main Page    Results    Previous Stage     Next Stage

Stage 2 - April 27: Napoli Mergellina - Pompei, 107.3 km

Australian team report

By Brian Stephens, AIS U23 team manager

Today's stage started with big traffic problems in Naples The first 30km was over very rough roads as the bunch left Pompei to head out to Sorento. The roads improved but the course got tough as the race wound along the coast and the field split with 50 odd riders making the front group including Australians, Chris Sutton and Simon Clarke. Italian, Luigi Sestili attacked with a Belarusian with 30km remaining and held on to win alone after dropping his companion. The bunch were sprinting for 2nd and Simon was pipped for that position and took 3rd. He was again presented with the young rider jersey.

Results

1 Luigi Sestili (Ita) Italian National Team                     2.36.25
2 Fabio Sabatini (Ita) Italian National Team                       0.40
3 Simon Clarke (Aus) Australian National Team                          
4 Michal Golas (Pol) Polish National Team                              
5 Zdenec Stibar (Cze) Czech Republic National Team                     
6 Benoit Sinner (Fra) French National Team                             
7 Felipe Cardoso (Por) Portuguese National Team                        
8 Peeter Jacobs (Bel) Amuzza.Com - Davo                                
9 Bruno Lima (Por) Portuguese National Team                            
10 Tony Martin (Ger) German National Team                              
11 Anton Reshetnikov (Rus) Russian National Team                       
12 Peter Velits (Svk) Slovakian National Team                          
13 Pavel Kalinin (Rus) Russian National Team                           
14 Josef Kugler (Aut) Austrian National Team                           
15 Vladimir Kerkez (Slo) Slovenian National Team                       
16 Vitaliy Kondrut (Ukr) Ukrainian National Team                       
17 Anton Sintsov (Rus) Russian National Team                           
18 Roman Kreuziger (Cze) Czech Republic National Team                  
19 Alexandre Cabrera (Fra) French National Team                        
20 Filipe Gomes Sa' Rui (Por) Portuguese National Team                 
21 Eros Capecchi (Ita) Italian National Team                           
22 Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Spanish National Team                 
23 Olexsandr Surutkovych (Ukr) Ukrainian National Team                 
24 Sergio Perreira Sousa (Por) Portuguese National Team                
25 Sebastiaan Langeveld (Ned) Dutch National Team                      
26 Riccardo Ricco' (Ita) Italian National Team                         
27 Tom Leezer (Ned) Dutch National Team                                
28 Marino J.Marc (Fra) French National Team                            
29 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Kazakh National Team                      
30 Vadim Vdovinov (Kaz) Kazakh National Team                           
31 Markus Eibegger (Aut) Austrian National Team                        
32 Christopher Sutton (Aus) Australian National Team                   
33 Harald Berger (Aut) Austrian National Team                          
34 Norbert Poels (Ned) Dutch National Team                             
35 Matthieu Perget (Fra) French National Team                          
36 Robert Gesink (Ned) Dutch National Team                             
37 Sebastian Martyniac (Pol) Polish National Team                      
38 Filipe Domingos Portela Joao (Por) Portuguese National Team         
39 Yury Yazepchyk (Blr) Belarus National Team                          
40 Andrei Kunitski (Blr) Belarus National Team                         
41 Juan Luciano Valderas (Spa) Spanish National Team                   
42 Thoms Van Dulmen (Ned) Dutch National Team                          
43 Michael Muck (Ger) German National Team                             
44 Dzmitry Kazlov (Blr) Belarus National Team                          
45 Jaroslaw Dabrowski (Pol) Polish National Team                       
46 Maxim Belkov (Rus) Russian National Team                            
47 Paul Brousse (Fra) French National Team                             
48 Serhiey Franko (Ukr) Ukrainian National Team                    1.08
49 JosŤ Martins (Por) Portuguese National Team                     2.59
50 Branislau Samoilau (Blr) Belarus National Team                  3.09
51 Andrey Zeits (Kaz) Kazakh National Team                         3.48
52 Jan Bejlek (Cze) Czech Republic National Team                   5.42
53 Siarhei Daubniuk (Blr) Belarus National Team                    7.50
54 So Tanaka (Jpn) Japanese National Team                              
55 Piotr Osinski (Pol) Polish National Team                            
56 Aidis Kruopis (Ltu) Lithuanian National Team                    9.24
57 Jerd Jan Oostvogels (Bel) Amuzza.Com - Davo                     9.26
58 Andreass Forsther (Aut) Austrian National Team                      
59 Justas Volungevicius (Ltu) Lithuanian National Team                 
60 Emanuele Rizza (Ita) Italian National Team                          
61 Lukans Goralewsky (Pol) Polish National Team                        
62 Nicholas Sanderson (Aus) Australian National Team                   
63 Georg Hausbacher (Aut) Austrian National Team                       
64 James Meadley (Aus) Australian National Team                        
65 Svab Gasper (Slo) Slovenian National Team                           
66 Yoshimitsu Tsuji (Jpn) Japanese National Team                       
67 Mathew Goss (Aus) Australian National Team                          
68 Yuklya Arashiro (Jpn) Japanese National Team                        
69 Aldo-Ino Ilesic (Slo) Slovenian National Team                       
70 Makoto Shimada (Jpn) Japanese National Team                         
71 Gedininas Bagdonas (Ltu) Lithuanian National Team                   
72 Alexey Esin (Rus) Russian National Team                             
73 Thys Van Amerongen (Ned) Dutch National Team                        
74 Alexsandr Dymovskikh (Kaz) Kazakh National Team                     
75 Igor Kovalenko (Ukr) Ukrainian National Team                        
76 Pavel Zitta (Cze) Czech Republic National Team                      
77 Pavel Kochetkov (Rus) Russian National Team                         
78 Simas Kondrotas (Ltu) Lithuanian National Team                      
79 Jan Vodehnal (Cze) Czech Republic National Team                     
80 Sylvais Cheval (Fra) French National Team                           
81 Sverz Nevens (Bel) Amuzza.Com - Davo                                
82 Luis Maldonado Cano (Spa) Spanish National Team                     
83 Tim Klinger (Ger) German National Team                              
84 Oleh Oprishko (Ukr) Ukrainian National Team                         
85 Josef Benetseder (Aut) Austrian National Team                       
86 Thomas Fothen (Ger) German National Team                            
87 Anatoliy Pahktusov (Ukr) Ukrainian National Team                    
88 Martin Velits (Svk) Slovakian National Team                         
89 Joaquim Reboll Pou (Spa) Spanish National Team                 10.04
90 Joan Font Bertol (Spa) Spanish National Team                   10.21
91 Arturas Liutkinas (Ltu) Lithuanian National Team                    
92 David-Davorin Topolevec (Slo) Slovenian National Team          14.15
93 Mateusz Czapla (Pol) Polish National Team                      14.24
94 Arturas Siugzdinis (Ltu) Lithuanian National Team                   
95 Mitsuhiro Matsumura (Jpn) Japanese National Team               15.26
DNF Andrej Lalinsky (Svk) Slovakian National Team                      
DNF Stefan Freivolt (Svk) Slovakian National Team                      
DNF Jakub Slotta (Svk) Slovakian National Team                         
DNF Kristjan Koren (Slo) Slovenian National Team                       
DNF Niko Kucek (Slo) Slovenian National Team                           
DNF Sergey Danniker (Kaz) Kazakh National Team                         
DNF Valerio Agnoli (Ita) Italian National Team                         
DNF Shinichiro Murade (Jpn) Japanese National Team                     
DNF Paul Martens (Ger) German National Team                            
DNS Styin Ennekens (Bel) Amuzza.Com - Davo                             
DNS Christian Leben (Ger) German National Team                         
DNS Lukas Fus (Cze) Czech Republic National Team                       
 
General classification after stage 2
 
1 Luigi Sestili (Ita) Italian National Team                     6.01.14
2 Fabio Sabatini (Ita) Italian National Team                       0.40
3 Benoit Sinner (Fra) French National Team                             
4 Simon Clarke (Aus) Australian National Team                          
5 Michal Golas (Pol) Polish National Team                              
6 Zdenec Stibar (Cze) Czech Republic National Team                     
7 Felipe Cardoso (Por) Portuguese National Team                        
8 Alexandre Cabrera (Fra) French National Team                         
9 Peeter Jacobs (Bel) Amuzza.Com - Davo                                
10 Anton Reshetnikov (Rus) Russian National Team                       
11 Riccardo Ricco' (Ita) Italian National Team                         
12 Vladimir Kerkez (Slo) Slovenian National Team                       
13 Josef Kugler (Aut) Austrian National Team                           
14 Anton Sintsov (Rus) Russian National Team                           
15 Roman Kreuziger (Cze) Czech Republic National Team                  
16 Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Spanish National Team                 
17 Peter Velits (Svk) Slovakian National Team                          
18 Filipe Gomes Sa' Rui (Por) Portuguese National Team                 
19 Eros Capecchi (Ita) Italian National Team                           
20 Sergio Perreira Sousa (Por) Portuguese National Team                
21 Pavel Kalinin (Rus) Russian National Team                           
22 Harald Berger (Aut) Austrian National Team                          
23 Tony Martin (Ger) German National Team                              
24 Sebastiaan Langeveld (Ned) Dutch National Team                      
25 Andrei Kunitski (Blr) Belarus National Team                         
26 Yury Yazepchyk (Blr) Belarus National Team                          
27 Vitaliy Kondrut (Ukr) Ukrainian National Team                       
28 Dzmitry Kazlov (Blr) Belarus National Team                          
29 Norbert Poels (Ned) Dutch National Team                             
30 Tom Leezer (Ned) Dutch National Team                                
31 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Kazakh National Team                      
32 Matthieu Perget (Fra) French National Team                          
33 Marino J.Marc (Fra) French National Team                            
34 Markus Eibegger (Aut) Austrian National Team                        
35 Maxim Belkov (Rus) Russian National Team                            
36 Robert Gesink (Ned) Dutch National Team                             
37 Juan Luciano Valderas (Spa) Spanish National Team                   
38 Michael Muck (Ger) German National Team                             
39 Thoms Van Dulmen (Ned) Dutch National Team                          
40 Jaroslaw Dabrowski (Pol) Polish National Team                       
41 Paul Brousse (Fra) French National Team                             
42 Serhiey Franko (Ukr) Ukrainian National Team                    1.08
43 Branislau Samoilau (Blr) Belarus National Team                  3.09
44 Andrey Zeits (Kaz) Kazakh National Team                         3.48
45 Filipe Domingos Portela Joao (Por) Portuguese National Team     6.44
46 Sebastian Martyniac (Pol) Polish National Team                      
47 Vadim Vdovinov (Kaz) Kazakh National Team                       7.37
48 Christopher Sutton (Aus) Australian National Team                   
49 So Tanaka (Jpn) Japanese National Team                          7.50
50 Siarhei Daubniuk (Blr) Belarus National Team                        
51 Mathew Goss (Aus) Australian National Team                      9.26
52 Jerd Jan Oostvogels (Bel) Amuzza.Com - Davo                         
53 Sverz Nevens (Bel) Amuzza.Com - Davo                                
54 Svab Gasper (Slo) Slovenian National Team                           
55 Alexsandr Dymovskikh (Kaz) Kazakh National Team                     
56 Georg Hausbacher (Aut) Austrian National Team                       
57 Pavel Kochetkov (Rus) Russian National Team                         
58 Makoto Shimada (Jpn) Japanese National Team                         
59 Anatoliy Pahktusov (Ukr) Ukrainian National Team                    
60 Sylvais Cheval (Fra) French National Team                           
61 Martin Velits (Svk) Slovakian National Team                         
62 James Meadley (Aus) Australian National Team                        
63 Pavel Zitta (Cze) Czech Republic National Team                      
64 Oleh Oprishko (Ukr) Ukrainian National Team                         
65 Joaquim Reboll Pou (Spa) Spanish National Team                 10.04
66 Bruno Lima (Por) Portuguese National Team                      11.31
67 Olexsandr Surutkovych (Ukr) Ukrainian National Team            11.43
68 Jan Bejlek (Cze) Czech Republic National Team                  11.46
69 JosŤ Martins (Por) Portuguese National Team                    13.50
70 Emanuele Rizza (Ita) Italian National Team                     15.30
71 Nicholas Sanderson (Aus) Australian National Team                   
72 Justas Volungevicius (Ltu) Lithuanian National Team                 
73 Aldo-Ino Ilesic (Slo) Slovenian National Team                       
74 Thys Van Amerongen (Ned) Dutch National Team                        
75 Igor Kovalenko (Ukr) Ukrainian National Team                        
76 Jan Vodehnal (Cze) Czech Republic National Team                     
77 Simas Kondrotas (Ltu) Lithuanian National Team                      
78 Tim Klinger (Ger) German National Team                              
79 Lukans Goralewsky (Pol) Polish National Team                   16.23
80 Yuklya Arashiro (Jpn) Japanese National Team                        
81 Thomas Fothen (Ger) German National Team                            
82 Piotr Osinski (Pol) Polish National Team                       18.53
83 Luis Maldonado Cano (Spa) Spanish National Team                20.17
84 Andreass Forsther (Aut) Austrian National Team                 20.29
85 Alexey Esin (Rus) Russian National Team                             
86 Josef Benetseder (Aut) Austrian National Team                       
87 Yoshimitsu Tsuji (Jpn) Japanese National Team                  24.09
88 Gedininas Bagdonas (Ltu) Lithuanian National Team              24.19
89 Arturas Liutkinas (Ltu) Lithuanian National Team               25.14
90 Aidis Kruopis (Ltu) Lithuanian National Team                   25.19
91 Mateusz Czapla (Pol) Polish National Team                      25.27
92 Joan Font Bertol (Spa) Spanish National Team                   26.19
93 David-Davorin Topolevec (Slo) Slovenian National Team          30.23
94 Arturas Siugzdinis (Ltu) Lithuanian National Team              30.32
95 Mitsuhiro Matsumura (Jpn) Japanese National Team               36.09

Courtesy of italiaciclismo.net