Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Giro finale
Photo ©: Bettini

 UCI codes explained

52nd Coppa Sabatini - 1.2

Italy, September 23, 2004

2003 Results    Results    Past winners

Ullrich in form

Jan Ullrich (T-Mobile)
Photo ©: Sirotti
Click for larger image

In a sure sign that he is ready for the World Championships next week, Jan Ullrich has taken the 52nd Coppa Sabatini in a three man sprint ahead of other World's candidates Franco Pellizotti (Alessio Bianchi) and Michael Boogerd (Rabobank). "After I made my decision to start the road race and the time trial at the World's in Verona, these races increased in importance to me," said the German. "This win is a timely boost to my preparations."

The three escaped with 12 km to go on the last lap of the race. Pellizotti was the first to attack, followed by Ullrich and Boogerd. The finishing margin was 14 seconds to the next group, which was led home by Uros Murn (Phonak).

The 197 km race was otherwise dominated by a three man breakaway containing Ruggero Marzoli (Acqua&Sapone), Fortunato Baliani (Panaria) and Juan José Cobo Acebo (Saunier Duval). After gaining more than 11 minutes at one stage, Marzoli hung on for the longest and was away for 166 km.

Photography

Images by Fotoreporter Sirotti

Results - 197.7 km

1 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile                         4.47.36 (41.425 km/h)

2 Franco Pellizotti (Ita) Alessio-Bianchi                   
3 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                            
4 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems                0.14
5 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                         
6 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                              
7 Karsten Kroon (Ned) Rabobank                              
8 Francesco Casagrande (Ita) Vini Caldirola                        
9 Ruggero Borghi (Ita) De Nardi                             
10 Dmitri Konyshev (Rus) Team LPR                           
11 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago          
12 Oscar Pozzi (Ita) Tenax                                  
13 Mirko Celestino (Ita) Saeco                              
14 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team                     
15 Andrea Noè (Ita) Alessio-Bianchi                         
16 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                
17 Roberto Petito (Ita) Fassa Bortolo                       
18 Erik Dekker (Ned) Rabobank                               
19 Michael Albasini (Swi) Phonak Hearing Systems            
20 Giuseppe Di Grande (Ita) Formaggi Pinzolo-Fiave          
21 Bo Hamburger (Den) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo          
22 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi                         
23 Sergiy Adveyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago             
24 Radoslav Rogina (Cro) Tenax                              
25 Marco Serpellini (Ita) Gerolsteiner                      
26 Romans Vainsteins (Lat) Lampre                       0.22
27 Sergiy Matveyev (Ukr) Panaria
28 Marco Cavallari (Ita) Vini Caldirola                     
29 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner                    0.40
30 Michael Rasmussen (Den) Rabobank                         
31 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo     
32 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                  
33 Theo Eltink (Ned) Rabobank                               
34 Gianluca Tonetti (Ita) Tenax                             
35 Gorazd Stangelj (Slo) Saeco                              
36 Mateusz Mroz (Pol) Amore e Vita-Beretta                  
37 Alejandro Borrajo (Arg) Ceramiche Panaria-Margres    1.00
38 Bram De Groot (Ned) Rabobank                         2.10
39 Jörg Ludewig (Ger) Saeco                                 
40 Sergio Barbero (Ita) Lampre                              
41 Marc Lotz (Ned) Rabobank                                 
42 Jure Golcer (Slo) Formaggi Pinzolo-Fiave                 
43 Christian Werner (Ger) T-Mobile Team                     
44 Niklas Axelsson (Swe) Formaggi Pinzolo Fiavé             
45 Mattia Turrina (Ita) Team LPR                            
46 Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team                     
47 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems              
48 Michele Bartoli (Ita) Team CSC                           
49 Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Margres              
50 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team                     

 


Past winners

2003 Paolo Bossoni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
2002 Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step
2001 Dmitri Konyshev (Rus) Fassa Bortolo    
2000 Andreij Tchmil (Bel) 
1999 Dmitri Konyshev (Rus) 
1998 Emmanuel Magnin (Fra)
1997 Andrea Tafi (Ita)
1996 Bjarne Riis (Den)
1995 Davide Cassani (Ita)
1994 Maurizio Fondriest (Ita)
1993 Claudio Chiappucci (Ita)
1992 Stefano Zanini (Ita)
1991 Franco Chioccioli (Ita)
1990 Moreno Argentin (Ita)
1989 Maurizio Fondriest (Ita)
1988 Claudio Corti (Ita)
1987 Gianni Bugno (Ita)
1986 Jean-Francois Bernard (Fra)
1985 Marino Amadori (Ita)
1984 Silvano Contini (Ita)
1983 Moreno Argentin (Ita)
1982 Giuseppe Saronni (Ita)
1981 Claudio Bortolotto (Ita)
1980 Gianbattista Baronchelli (Ita)
1979 Leonardo Mazzantini (Ita)
1978 Francesco Moser (Ita)
1976 Piero Spinelli (Ita)
1975 Giovanni Battaglin (Ita)
1974 Wilmo Franconi (Ita)
1973 Mauro Simonetti (Ita)
1972 Antoine Houbrechts (Bel)
1971 Roberto Poggiali (Ita)
1970 Gösta Pettersson (Swe)
1969 Romano Tumllereo (Ita)
1968 Franco Bitossi (Ita)
1967 Michele Dancelli (Ita)
1966 Franco Bitossi (Ita)
1965 Luciano Armani (Ita)
1964 Italo Zilioli (Ita)
1963 Dino Bruni (Ita)
1962 Giovanni Sabbadin (Ita)
1961 Dino Bruni (Ita)
1960 Graziano Battistini (Ita)
1959 Rino Benedetti (Ita)
1958 Giuseppe Pardini (Ita)
1957 Giambattista Gabelli (Ita)
1956 Idrio Bui (Ita)
1955 Angelo Miserocchi (Ita)
1954 Rino Benedetti (Ita)
1953 Primo Volpi (Ita)
1952 Primo Volpi (Ita)

Past winners by Mario Stiehl, www.world-of-cycling.com