Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

Italian National Championships - CN

Terra di Pisa, Italy, June 22-27, 2004

Untitled Document

Nationals results   National champions summary

Main Page    Results    Previous Day     Next Day

Day 4 - June 25: Elite/Junior Women's Road Race, 127.2/85.6 km

Results

Elite Women - 127.2 km

1 Fabiana Luperini (Let's Go Finland)                 3.32.00 (36 km/h)
2 Tania Belvederesi (Acqua & Sapone Arg.)                0.35
3 Alessandra Cappellotto (U.S.C.Chirio Forno D'asolo)        
4 Francesca Castrucci (Acqua & Sapone Arg.)                  
5 Gessica Turato (G.S. Safi-P.Zara Manhattan)                
6 Tatiana Guderzo (G.S. Top Girls)                           
7 Anna Zugno (G.S. Safi-P.Zara Manhattan)                0.45
8 Marianna Lorenzoni (Team Aliverti Bianchi Kookai)      0.49
9 Noemi Cantele (U.C.T. Montebelluna)                        
10 Sigrid Corneo (S.C.Nobili Rubinetterie Guerciotti)    1.02
11 Irene Puccioni (S.C.Michela Fanini Rox)                   
12 Silvia Parietti (S.S. Lazio Cicl.Team Ladispoli)          

Junior Women - 85.6 km
 
1 Marta Bastianelli (G.S. Lariano Acqua e Sapone)    2.20.00 (36.69 km/h)
2 Annalisa Cucinotta (V.C.Latisana Ottogalli)               
3 Rebecca Bertolo (Csi Ju Sport)                            
4 Alice Marmorini (Velo Club Vaiano Riverauto)              
5 Martina Faccin (G.S. Gauss)                               
6 Chiara Galeotti (Polisp.Desenzano Albino)                 
7 Sara Biondi (Polisp.Desenzano Albino)                     
8 Katia Rasera (G.C.Corva Azzanese Presotto)                
9 Federica Balestri (Polycolor U.C.Ponte A Egola)           
10 Erika Pezzutto (V.C.Latisana Ottogalli)                  
11 Mara Prandi (Csi Ju Sport)                               
12 Gioia Parisotto (V.C.Latisana Ottogalli)                 
13 Veronica Alessio (Polisp.Desenzano Albino)               
14 Silvia Daniele (Csi Ju Sport)                            
15 Maria Cazzola (G.S. Top Girls)                           
16 Cherol Bracale (G.C. Osimo Stazione)                     
17 Laura Marotta (Csi Ju Sport)                             
18 Jennifer Fiori (G.C. Osimo Stazione)                     
19 Sonia Marini (G.S. Conti Protek)                         
20 Giulia Marincioni (S.C. Recanati)                        
21 Sabrina Zogli (G.C.Corva Azzanese Presotto)              
22 Silvia Mancini (G.C. Osimo Stazione)                     
23 Lena Tarzia (G.S. Gauss)                                 
24 Silvia Borile (Ciclistica Arma Di Taggia)                
25 Valentina Bastianelli (Polisp.Desenzano Albino)