Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Giro finale
Photo ©: Bettini

 UCI codes explained

Tour of Malaysia - 2.6

Malaysia, October 6-15, 2003

Results    Past winners

Results

  • Stage 1 - October 6: Alor Star-Pendang, 121.7km
  • Stage 2 - October 7: Kangar - Butterworth, 144.5 km
  • Stage 3 - October 8: Butterworth-Ipoh, 177km
  • Stage 4 - October 9: Ipoh-Kuala Kubu Baru, 125.6km
  • Stage 5 - October 10: Putra Jaya circuit, 63km
  • Stage 6 - October 11: Bangi-Melacca, 151,2km
  • Stage 7 - October 12: Melacca-Sungai Mati, 118km
  • Stage 8 - October 13
  • Stage 9 - October 14: Kota Tinggi-Desaru-Kota Tinggi, 134.7km
  • Stage 10 - October 15: Kota Tinggi criterium, 60km

Stage 1 - October 6: Alor Star-Pendang, 121.7km

1 Yuriy Yuda (Kaz)                                              2.46.13
2 Hidemori Nodera (Jpn) Shimano Racing Team
3 Wong Ngai Ching (HKg)                                            0.15
4 Mahadzir Hamad (Mas)
5 Matnur (Ina) Wismilak

Stage 2 - October 7: Kangar - Butterworth, 144.5 km

1 Samai (Ina) Wismilak                                          3.20.31
2 Wawan Setyobudi (Ina) Wismilak
3 Vladimir Bushanskiy (Kaz)
 
General classification after stage 2
 
1 Yuriy Yuda (Kaz)

Stage 3 - October 8: Butterworth-Ipoh, 177km

1 Ulugbek Salamov (Uzb)                                         4.04.31
2 Wong Ngai Ching (HKg)                                            0.03
3 Suhardi Hassan (Mal)
 
General classification after stage 3
 
1 Ulugbek Salamov (Uzb)

Stage 4 - October 9: Ipoh-Kuala Kubu Baru, 125.6km

Coming!

Stage 5 - October 10: Putra Jaya circuit, 63km

1 Suwandra (Ina)                                                1.09.03
2 Matnur (Ina) Wismilak
3 Ulugbeg Salamov (Uzb)
4 Samai (Ina) Wismilak
5 Kaswanto (Ina)
 
General Classification after stage 5
 
1 Hidemori Nodera (Jpn) Shimano                                14.49.21
2 Yuriy Yuda (Kaz) Kazhakstan                                      0.05
3 Setyabudi Wawan (Ina) Wismilak                                   0.18
4 Hamad Mahadzir (Mas) Malaysia                                    0.24
5 King Nin Lau (HKg) Hong Kong                                     0.34
6 Hassan Suhardi (Mas) Malaysia                                    0.35
7 Nathan Dahlberg (NZl) Marco Polo                                 0.44
8 Matnur (Ina) Wismilak Cycling team                               2.02
9 Suwandra (Ina) Indonesia                                         5.27
10 Mohd Najmi Wan (Mas) Kuala-lumpur                               5.34
11 Sulistiyono (Ina) Wismilak Cycling team                         5.38
 
Points classification
 
1 Wawan Setyabudi (Ina) Wismilak Cycling team                        41 pts
2 Matnur (Ina) Wismilak Cycling team                                 30
3 Hassan Suhardi (Mas) Malaysia                                      27
4 King Nin Lau (HKg) Hong Kong                                       26
5 Suwandra (Ina) Indonesia                                           24
6 Samai (Ina) Wismilak Cycling team                                  22
6 Nodera Hidemori (Jpn) Shimano Racing                               22
6 Ulugbeg Salamov (Uzb) Uzbekistan                                   22
6 Wong Ngai Ching (HKg) Hong Kong                                    22
 
Teams classification
 
1 Malaysia                                                     44.35.00
2 Wismilak Cycling Team                                            1.37
3 Shimano Racing Team                                              3.20
4 Hong Kong                                                        8.44
5 Philippines                                                     13.31
7 Marco Polo                                                      22.23

Stage 6 - October 11: Bangi-Melacca, 151,2km

1 Samai (Ina) Wismilak Cycling team                             3.30.21
2 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong
3 Wong Ngai Ching (HKg) Hong Kong
4 Felix Rohrbach (Ger) Marco Polo
5 Rhyan Tanguilig (Phi) Philippines
6 Kaswanto (Ina) Indonesia
7 Wawan Setyabudi (Ina) Wismilak Cycling team
 
General classification after stage 6
 
1 Hidemori Nodera (Jpn) Shimano Racing                         18.19.37
2 Yuriy Yuda (Kaz) Kazhakstan                                      0.08
3 Wawan Setyabudi (Ina) Wismilak Cycling team                      0.20
4 Hamad Mahadzir (Mas) Malaysia                                    0.27
5 King Nin Lau (HKg) Hong Kong                                     0.37
6 Hassan Suhardi (Mas) Malaysia                                    0.38
7 Nathan Dahlberg (NZl) Marco Polo                                 0.44
8 Matnur (Ina) Wismilak Cycling Team                               2.11
9 Suwandra (Ina) Indonesia                                         5.30
10 Mohd Najmi Wang (Mas) Malaysia                                  5.36
11 Sulistiyono (Ina) Wismilak Cycling team                         5.41
 
Points classification
 
1 Wawan Setyabudi (Ina) Wismilak Cycling team                        45 pts
2 Samai (Ina) Wismilak Cycling team                                  37
3 Matnur (Ina) Wismilak Cycling team                                 30
4 Wong Ngai Ching (HKg) Hong Kong                                    30
5 Hassan Suhardi (Mas) Malaysia                                      27
6 King Nin Lau (HKg) Hong Kong                                       26
7 Hidemori Nodera (Jpn) Shimano Racing                               26
8 Suwandra (Ina) Indonesia                                           24
9 Ulugbeg Salamov (Uzb) Uzbekistan                                   22
10 Yuriy Yuda (Kaz) Kazhakstan                                       19
13 Felix Rohrbach (Ger) Marco Polo                                   14
 
Team classification
 
1 Malaysia                                                     55.06.03
2 Wismilak Cycling Team                                            1.37
3 Shimano Racing Team                                              3.20
4 Hong Kong                                                        8.44
5 Philliphina                                                     13.31
6 Indonesia                                                       18.51
7 Marco Polo                                                      22.23

Stage 7 - October 12: Melacca-Sungai Mati, 118km

1 Samai (Ina) Wismilak Cycling team                            02.41.50
2 Manupul Paulo (Phi) Philippines
3 Kaswanto (Ina) Indonesia
4 Hassan Suhardi (Mas) Malaysia
5 Ulugbek Salamov (Uzb) Uzbekistan
6 Wawan Setyabudi (Ina) Wismilak Cycling team
 
General classification after stage 7
 
1 Hidemori Nodera (Jpn) Shimano Racing                         21.01.27
2 Yuriy Yuda (Kaz) Kazhakstan                                      0.08
3 Wawan Setyabudi (Ina) Wismilak Cycling team                      0.20
4 Hamad Mahadzir (Mas) Malaysia                                    0.27
5 King Nin Lau (HKg) Hong Kong                                     0.37
6 Hassan Suhardi (Mas) Malaysia                                    0.38
7 Nathan Dahlberg (NZl) Marco Polo                                 0.44
8 Matnur (Ina) Wismilak Cycling Team                               2.11
9 Suwandra (Ina) Indonesia                                         5.30
10 Mohd Najmi Wang (Mas) Malaysia                                  5.37
11 Sulistiyono (Ina) Wismilak Cycling team                         5.40
 
Points Classification
 
1 Samai (Ina) Wismilak Cycling team                                  50 pts
2 Wawan Setyabudi (Ina) Wismilak Cycling team                        50
3 Hassan Suhardi (Mas) Malaysia                                      34
4 Matnur (Ina) Wismilak Cycling team                                 30
5 Wong Ngai Ching (HKg) Hong Kong                                    30
6 Ulugbeg Salamov (Uzb) Uzbekistan                                   28
7 Hidemori Nodera (Jpn) Shimano Racing                               26
8 King Nin Lau (HKg) Hong Kong                                       26
9 Suwandra (Ina) Indonesia                                           24
10 Kaswanto (Ina) Indonesia                                          22
 
Teams classification
 
1 Malaysia                                                     63.11.33
2 Wismilak Cycling Team                                            1.37
3 Shimano Racing Team                                              3.20
4 Hong Kong                                                        8.44
5 Philippines                                                     13.31
6 Indonesia                                                       18.51
7 Marco Polo                                                      22.23

Stage 8 - October 13

Coming!

Stage 9 - October 14: Kota Tinggi-Desaru-Kota Tinggi, 134.7km

1 Wawan Setyobudi (Ina) Wismilak
2 Kelab (Ina) Wismilak 
3 Wong Ngai Ching (HKg) Hong Kong
4 Hidemori Nodera  (Jpn) Shimano Racing
 
General classification after stage 9
 
1 Hidemori Nodera  (Jpn) Shimano Racing

Stage 10 - October 15: Kota Tinggi criterium, 60km

1 Felix Rohrbach (Ger) Marco Polo                 1.21.10
2 Vladimir Bushanskiy (Kaz) 
3 Xu Gang (Chn) Shanghai Cycling                     0.35
 
Final general classification
 
1 Hidenori Nodera (Jpn) Shimano Racing Team      28.51.18
2 Wawan Setyobudi (Ina) Wismilak                     0.05
 
Sprints classification
 
1 Wawan Setyobudi (Ina) Wismilak                       73
2 Sama'i (Ina) Wismilak                                64
3 Suhardi Hassan (Ina) Indonesia                       52
3 Wong Ngai Ching (HKg) Hong Kong                      52
 
Teams classification
 
1 Malaysia                                       86.41.06
2 Wismilak                                           1.37

Past winners

2000 Rafael Chyla (Ger) VI Peddler
 
Past winners by Mario Stiehl, www.world-of-cycling.com