Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Mont Ventoux
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

5th Omloop Het Volk Juniors - 1.8

Belgium, August 2, 2003

2002 Results    Results    Past Winners

Results

1 Jan Bakelants (Bel) Sweet Paradise Quick Step       3.03.00
2 Tom Stamsnijder (Ned) District Oost-Nederland
3 Arjan De Baat (Ned) Zeeuws-Vlaanderen
4 Fabio Polazzi (Bel) Wielerteam Waasland                0.03
5 Reynold Smith (RSA) De Jonge Renner                    0.31
6 Tom Van Dulmen (Ned) District Oost-Nederland
7 Pieter De Beule (Bel) Daikin team Affligem             0.36
8 Diego Milan (Spa) Real Fed Espanola                    0.42
9 Tim Mertens (Bel) Onder Ons Parike
10 Dries Van der Ginst (Bel) Victaulic Europe Cycling
11 Willem Leenhouts (Bel) Daikin team Affligem
12 Steven Martens (Bel) Daikin team Affligem             0.44
13 Artur Gajek (Ger) Rheinbach                           1.24
14 Martinas Grygalis (Ltu) Molenspurters
15 Tim Roels (Bel) John Saey Cycling Team
16 José Joaquim Rojas (Spa) Spanish National Team
17 Tom Windels (Bel) Molenspurters
18 Jeroen Kregel (Ned) WSV Emmen
19 Casper Marcussen (Den) Zeeuws-Vlaanderen
20 Rick Rentmeester (Ned) Zeelands Roem
21 Wim Van Roey (Bel) Sweet Paradise Quick Step
22 Frank Wierstra (Ned) Zeeuws-Vlaanderen
23 Ben Van der Kooi (Ned) De Jonge Renner
24 Dieter Dhont (Bel) Onder Ons Parike
25 Lorenzo Delor (Bel) Onder Ons Parike
26 Serge Flick (Lux) Luxembourg National Team
27 Robert Schmitt (Lux) Luxembourg National Team
28 Jean-Bernard Stassen (Bel) VC Ardennes
29 Jorn Herregodts (Bel) Onder Ons Parike
30 Maarten De Jonge (Ned) District Oost-Nederland
31 Nicky Allard (Bel) Sprinters Malderen
32 Dennis Swardsky (Ger) Rheinbach
33 Wesley Gadeyne (Bel) KSV Deerlijk-Gaverzicht
34 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Westland Wil Vooruit
35 Filip De Boeck (Bel) Sprinters Malderen
36 Jens De Paepe (Bel) Daikin team Affligem
37 Dennis Martens (Bel) Zeeuws-Vlaanderen
38 Mannu Horst (Ned) WSV Emmen
39 Simon Pirlet (Bel) VC Ardennes
40 Jonas Claeys (Bel) KVC Deinze
41 Remco Bouwens (Ned) Maasland Ster
42 Jean-Michel Schweyen (Bel) VC Ardennes
43 Harald Pudans (Ned) Maasland Ster
44 Jaryd De Mooij (Bel) Asfra Racing team
45 Maarten Mandemakers (Ned) Suid-Oost Nederland
46 Klaas Van Hage (Ned) Westland Wil Vooruit
47 Tim Calluwaert (Bel) Hoop op Zegen Beveren
48 Sven Verschueren (Bel) Asfra Racing team
49 Albert Timmer (Bel) District Oost-Nederland
50 Jeroen Van Rij (Bel) Sweet Paradise Quick Step
51 David Braham (Bel) VC Ardennes
52 Dimitri Van Hoolandt (Bel) KSV Deerlijk-Gaverzicht
53 Dimitri Van Puyvelde (Bel) Hoop op Zegen Beveren
54 Pieter Israel (Ned) Zeelands Roem
55 Rick Fransen (Ned) District Oost-Nederland
56 Patrick Kos (Ned) Zeelands Roem
57 Jos Van Emden (Ned) Westland Wil Vooruit
58 Kristof Goddert (Bel) Hoop op Zegen Beveren
59 Anthony Collin (Fra) ESEG Douai
60 Wouter Heyde (Bel) Andere Structuur
61 Wouter Lugtenberg (Ned) Zeelands Roem
62 Timo Antweiler (Bel) Rheinbach
63 Remco Deduytsche (Bel) Velosport Reigerlo
64 Laurent Tkacz (Fra) ESEG Douai
65 Kevin De Ridder (Bel)  Daikin Team Affligem
66 Eduardo Escobar (Spa) Spanish National Team
67 Patrick Van Leeuwen (Bel) Zuid-Oost Nederland
68 Ruy De Waal (Ned) Zuid-Oost Nederland
69 benedikt De Vreese (Bel) Victaulic Europe Cycling
70 Emiel Nijsse (Ned) Zeelands Roem
71 Thomas Van Acker (Bel) Wielerteam Waasland
72 Jeffrey De Resmes (Fra) ESEG Douai
73 Flor Nachtergaele (Bel) KSV Deerlijk-Gaverzicht
74 Bart Callens (Bel) Victaulic Europe Cycling
75 Alain Van de Velde (Bel) Zeeuws-Vlaanderen
76 Kevin Seeldrayers (Bel) Sweet Paradise Quick Step
77 Gregory De Waele (Bel) Andere Structuur
78 Enzo Opsomer (Bel) Asfra Racing team
79 Bart Verslegers (Bel) Sport & Steun
80 Geoffrey Lievens (Bel) Molenspurters
81 Alois Lievens (Bel) KSC Denderstreek
82 Tom Vanopdenbosch (Bel) KSC Denderstreek
83 Nils De Preester (Bel) Asfra Racing team
84 Vincent Hinssen (Ned) De Jonge Renner
85 Philippe Legrand (Bel) VC Ardennes
86 Thijs Tanghe (Bel) Velosport Reigerlo
87 Geoffrey Feierabend (Bel) Onder Ons Parike
88 Joost Vlemmings (Bel) Zuid-Oost Nederland
89 Mark Solberg (Ned) Maasland Ster
90 Frederik Heyerick (Bel) KVC Deinze
91 Steven Schiettecatte (Bel) KVC Deinze
92 Nico Ponnet (Bel) Wielerteam Waasland
93 Ruben Schoonackers (Bel) KVC Deinze
94 Pieter Van Houdenhove (Bel) Asfra Racing team
95 Rik Kavsek (Ned) Maasland Ster
96 Sven Bosseler (Lux) Luxembourg National Team
97 Michael Van Mieghem (Bel) Wielerteam Waasland
98 Rob Van der Ham (Ned) TWC Tempo
99 Bart Rijckx (Bel) Sport & Steun
100 Bennie Stoquaert (Bel) Sport & Steun
101 Adrie Lindeman (Ned) WSV Emmen                       1.57
102 Jeroen Horck (Bel) District Oost-Nederland
103 Jempy Drucker (Lux) Luxembourg National Team
104 Jochen Ponten (Bel) TWC Tempo                        2.02
105 Kenny Paridaens (Bel) KSC Denderstreek               2.07
106 Gert Eeckhoudt (Bel) Sprinters Malderen
107 Jamie Van Rijswijk (Bel) De Jonge Renner
108 Tuur De Moor (Bel) John Saey Cycling Team
109 Jasper Melis (Bel) Sweet Paradise Quick Step
110 Cyrille Heymans (Lux) Luxembourg National Team

Teams

1 District Oost-Nederland                             9.10.55
2 Daikin team Affligem                                   0.07
3 Zeeuws-Vlaanderen                                      0.53
4 Sweet Paradise Quick Step
5 Wielerteam Waasland                                    0.56
6 De Jonge Renner                                        1.24
7 Onder Ons Parike                                       1.35
8 Spanish National Team
9 Victaulic Europe Cycling                               2.17
10 Rheinbach
11 Vc Ardennes
12 Molenspurters
13 Zeelands Roem
14 Westland Wil Vooruit
15 Luxembourg National Team
16 KSV deerlijk-Gaverzicht
17 Hoop op Zegen Beveren
18 Asfra Racing team
19 Maasland Ster
20 Zuid-Oost Nederland
21 ESEG Douai
22 KVC Deinze
23 WSV Emmen                                             2.50
24 Sport & Steun
25 Sprinters Malderen                                    3.00
26 KSC Denderstreek
27 Andere Structuur
28 Velosport Reigerlo
29 TWC Tempo
30 John Saey Cycling Team

Coutesy of Wielerparcours

Past winners

2002 Joost Van Leijen (Ned) Tempo BMV
2001 Arturs Ansons (Lat)
2000 Peter Mohlmann (Ned)


Past winners by Mario Stiehl, www.world-of-cycling.com