Cant¨ Cup XC - E1

Cantù, Italy, March 10, 2002

Results

Elite men
 
1 JosÚ Hermida (Spa) Motorex-Bianchi Off.Team                 1.08.53
2 Luca Bramati (Ita) Team/Scott Racing                           0.47
3 Thomas Dietsch (Fra) Motorex-Bianchi Off.Team                  1.25
4 Nicolas Filippi (Fra) Motorex-Bianchi Off.Team                 1.32
5 Daniele Bruschi (Ita) Team/Scott Racing                        1.39
6 Roel Paulissen (Bel) Lanabau Rainer Wurz.Com                   2.09
7 Hubert Pallhuber (Ita) Lanabau Rainer Wurtz.Com                2.17
8 Massimo Debertolis (Ita) G.S./Cicli Olympia                    2.30
9 Johann Pallhuber (Ita) Lanabau Rainer Wurtz.Com                3.11
10 Robert Kircher (Aut) Lanabau Rainer Wurtz.Com                 3.18
11 Cedric Ravanel (Fra) Montblanc Bike                           3.29
12 Dimitri Modesti (Ita) Team/Scott Racing                       4.22
13 Florian Vogel (Swi) Swisspower MTB                            4.32
14 Dario Acquaroli (Ita) Team/Full Dynamix                       4.57
15 Manfred Steiner (Ita) Team/Full Dynamix                       5.14
16 Mirco Balducci (Ita) G.S./Mercedes Benz Selle Italia          5.40
17 Mirko Pirazzoli (Ita) Promo Bike-Sintesi                      6.11
18 Adam Quadroni (Ita) Motorex-Bianchi Off.Team                  6.50
19 Marco Isonni (Ita) G.S./MTB Italia                            7.27
20 Paolo Zanetti (Ita) Motorex-Bianchi Off.Team                  7.47
21 Simone Zaniboni (Ita) Promo Bike-Sintesi                     10.50
22 Roland Muller (Swi) Team Stockli - Suisse                    11.16
23 Tommaso Cappella (Ita) Superbike/Brandoni Bicisport          11.17
 
One lap behind
 
24 Simone Scandola (Ita) Team/Scott Racing
25 Simone Adoglio (Ita) G.S./Team Cicloteca
DNF Miguel Martinez (Fra) Team/Full Dynamix
DNF Martino Fruet (Ita) L'Arcobaleno Carraro Team
DNF Massimo Induni (Ita) G.S./Mapei Scapin 3G
DNF Yader Zoli (Ita) Ktm International Team
DNF Andrea Borin (Ita) G.S./Bicimania Lissone M.Bike
DNF Andrei Moukhine (Ita) G.S./Mapei Scapin 3G
DNF Lorenzo Perotti (Ita) G.S./Selle Italia Guerciotti Pac
DNF Robin Seymour (Irl) G.S.Mapei Scapin 3G Wiklow
DNF Matthias Kirchler (Ita) Lanabau Rainer Wurtz.Com
DNF Franz Hofer (Ita) Lanabau Rainer Wurtz.Com
DNF Marco Paoli (Ita) L'Arcobaleno Carraro Team
DNF Simone Lanteri (Ita) Motorex-Bianchi Off.Team
DNF Davide Ciocca (Ita) G.S./Bicimania Lissone M.Bike
DNF Simone Zampatti (Ita) Team/Scott Racing
DNF Andrea Bosi (Ita) G.S./Mapei Scapin 3G
DNF Igor Baretto (Ita) G.S./Bicimania Lissone M.Bike
 
Elite women
 
1 Annabella Stropparo (Ita) G.S./Racing Mabrun Team             59.03
2 Irina Kalienteva (Rus) Team Merida                             1.07
3 Daniela Porta (Ita) G.S./Bike O Clock Team M.Casaccia          7.07
4 Cecile Rode (Fra) Motorex-Bianchi Off.Team
5 Maria Turcutto (Ita) Ass.Ciclistica/XX Serramazzoni
6 Monica Brunati (Ita) Team Ktm
7 Gun Rita Dahle (Nor) Team Merida
8 Milena Cavani (Ita) Team Ktm
9 Simonetta Marone (Ita) G.S./Mercedes Benz Selle Italia
10 Daniela Bresciani (Ita) Motorex-Bianchi Off.Team
 
Expert
 
1 Marzio Deho (G.S./Cicli Olympia)                            1.01.10
2 Oscar Lazzaroni (Team Oprandi Scaglia 1838)                    0.20
3 Alessandro Pasta (Team Oprandi Scaglia 1838)                   1.55
4 Giancarlo Masini (G.S./Bicimania Lissone M.Bike)               2.45
5 Carlo Candelpergher (G.S./Team Spreafico)                      2.56
6 Moreno Trabucchi (Team Emmedeue/Univega Threeface)             4.09
7 Natale Bettineschi (A.S./Boario)                               4.20
8 Fabio Calvetti (G.S./Bicimania Lissone M.Bike)                 5.26
9 Michele Bonacina (MTB/Torrevilla)                              5.33
10 Renato Piccolo (Team/Scott Racing)                            5.34
11 Simone Diviggiano (G.S./Team Spreafico)                       5.36
12 Alberto Vesci (G.S./Bicimania Lissone M.Bike)                 6.00
13 Paolo Previsdomini (G.S./Rapid Bike Cicli Franzi)             6.09
14 Marco Gilberti (G.S./Racing Rosola Bike)                      6.30
15 Paolo Adobati (Team Oprandi Scaglia 1838)                     6.46
16 Mauro Milani (G.S./Bicitime Racing Team)                      6.58
17 Giancarlo Paperini (Team Scott Pasquini)                      7.08
18 Federico Fini (MTB 2002 Diamondback Chiuro)                   7.15
19 Renato Papaveri (Team Scott Pasquini)                         7.58
20 Valter Busi (G.S./Team Spreafico)                             8.03
21 Gianfranco Primaveri (Team Scott Pasquini)                    9.07
22 Leonardo Fatichenti (Team Scott Pasquini)                     9.53
23 Gianmario Bramati (G.S./Team Spreafico)                      10.08
24 Costante Ostinelli (MTB/Torrevilla)                          10.20
25 Tiberio Garattini (A.S./Boario)                              10.39
26 Pierluigi Bettelli (G.S./MTB Italia)                         10.40
27 Stefano Paradisi (MTB 2002 Diamondback Chiuro)               11.20
28 Vittorio Casciotta (G.S./MTB Italia)                         11.59
29 Jacopo Bonato (G.S./Hard Rock Marin)                         12.15
30 Paolo Pirani (Superbike/Brandoni Bicisport)                  13.20
31 Luca Toscani (Team Emmedeue/Univega Threeface)               13.45
 
One lap behind
 
32 Mario Biava (G.S./Team Bike S.Paolo D Argon)
33 Giovanni Mazzucchelli (S.C./MTB 92 Albizzate)
 
Sport women
 
1 Simonetta Carminati (Sprea Pink Racing)                       54.40
2 Elena Gaddoni (Promo Bike-Sintesi)                             1.10
3 Ornella Fornara (Sprea Pink Racing)                            2.41
4 Ilaria Balzarotti (Sprea Pink Racing)                          4.12
5 Marilena Derrigo (Team/Marin Cicli Tanfoglio)                  8.41
6 Maria Cucchi (G.S./K2 Valetti Bike)
 
Junior men
 
1 Thomas Paccagnella (Team/Full Dynamix)                        54.43
2 Alessandro Gambino (Ktm International Team)                    0.04
3 Nicola Bennato (Team/Scott Racing)                             0.33
4 Steffan Thun (Team Merida)                                     0.33
5 Tony Longo (L'Arcobaleno Carraro Team)                         1.12
6 Christian Pallaoro (G.S./Cicli Olympia)                        2.00
7 Giuseppe Lamastra (Hard Rock Marin Aosta)                      2.17
8 Cristiano Salerno (A.S./Diano Olmo Latte Alberti)              2.26
9 Mauro Tieppo (Team Sanvido Renault)                            3.16
10 Ivan Torrero (A.S./Diano Olmo Latte Alberti)                  4.07
11 Flavio Alex Longhi (Club Ciclistico/Canturino 1902)
12 Daniele Guglielmetti (Hard Rock Marin Aosta)
13 Paolo Pescatori (G.S./Alpin Bike Sondrio)
14 Alessandro Peretto (Team Ktm)
15 Giovanni Barreca (G.S./Alpin Bike Sondrio)
16 David Cecchin (G.S./Bettini Bike Team)
17 Manuel Pucci (Henry Hogan C.Maggi MTB Team)
18 Luca Mariotti (G.S./Alpin Bike Sondrio)
19 Inti Rossi (A.S./Diano Olmo Latte Alberti)
20 Emanuele Seregni (G.S./Rampi Club Brianza)
21 Andra Bertuccelli (Henry Hogan C.Maggi MTB Team)
22 Simone Iob (L'Arcobaleno Carraro Team)
23 Denis Bassetto (MTB/Torrevilla)
24 Darko Blazevic (Bbk 'Kvarner' Viskovo -Cro)
25 Matteo Provera (MTB Benini Novara)
26 Juri Capelletti (U.S./Grosio Cecini Sport)
27 Gianmario Cossu (S.C./MTB 92 Albizzate)
28 Simone Pescatore (Ass.Ciclistica/Xx Serramazzoni)
29 Alberto Catozzo (S.C./MTB 92 Albizzate)
30 Alessio Cerbino (S.C./MTB 92 Albizzate)
31 Andrea Sforacchi (U.S./Grosio Cecini Sport)
 
Junior women
 
1 Nadia Tosi (Us Sellero Nov)                                 1:02:20
2 Mara VolontÚ (U.S./Filago Cap Arreghini Colnago)
3 Silvia Marzatico (G.S. Gauss Rossella)
 
Veteran men
 
1 Paolo Treachi (Velo Club/Muggio Fiscal Office)
2 Simone Sala (U.S./Cassina De Bracchi)
3 Davide Bianchini (G.S./Talamona Sport Team)
4 Stefano Paviani (Cicli Fiorin Despar Coppi Realty C)
5 Stefano Panizza (G.S./Cicli Spada Tognoli Calzatur)
6 Ivan Mazza (G.S./Cicli Spada Tognoli Calzatur)
7 Manuele D Avola (Cicli Fiorin Despar Coppi Realty C)
8 Lukas Brusadelli (G.S./Rampi Club Brianza)
9 Alberto Gilardo (G.S./Bike O Clock Team M.Casaccia)
10 Andrea Caimi (Cicli Fiorin Despar Coppi Realty C)
11 Massimo Besseghini (U.S./Grosio Cecini Sport)
12 Matteo Ciaponi (G.S./Talamona Sport Team)
13 Matteo Mazza (G.S./Cicli Spada Tognoli Calzatur)
14 Alessio Seminara (G.S./Rampi Club Brianza)
15 Marco Zambara (Cicli Fiorin Despar Coppi Realty C)
16 Erik Romeri (G.S./Alpin Bike Sondrio)
17 Simone Samparisi (G.S./Cicli Spada Tognoli Calzatur)
18 Erik Paccagnella (G.S./Saccolongo Acli)
19 Vincenzo Saligari (U.S./Grosio Cecini Sport)
20 Maurizio De Maron (U.S./Grosio Cecini Sport)
21 Mattia Bresesti (G.S./Alpin Bike Sondrio)
22 Andrea Zuliani (Cicli Fiorin Despar Coppi Realty C)
23 Simon Grosjean (G.S./Cicli Lucchini)
24 Daniele Mensi (G.S./MTB Italia)
25 Emilio Piazzola (U.S./Grosio Cecini Sport)
26 Davide Zuliani (Cicli Fiorin Despar Coppi Realty C)
 
Veteran women
 
1 Valeria Tagliabue (Cicli Fiorin Despar Coppi Realty C)
2 Sara Massaglia (Henry Hogan C.Maggi MTB Team)
3 Hilary Savoldi (Motorex-Bianchi Off.Team)
4 Giulia De Maio (Cicli Fiorin Despar Coppi Realty C)
5 Miriam Giannino (Cicli Fiorin Despar Coppi Realty C)
 
Sub-junior men
 
1 Fabio Cappi (G.S./Alpin Bike Sondrio)
2 Ivan Bonacina (G.S./Alpin Bike Sondrio)
3 Matteo Grava (Team Ktm)
4 Claudio Lomma (G.S./Alpin Bike Sondrio)
5 Filippo Gusmeroli (G.S./Alpin Bike Sondrio)
6 Marco Gaspardino (Team Ktm)
7 Daniele Radici (Us Sellero Nov)
8 Luca Zanella (G.S./Alpin Bike Sondrio)
9 Andrea Piazzetta (Team Sanvido Renault)
10 Riccardo Bellotti (G.S./Hard Rock Marin)
11 Cristian Losa (MTB/Torrevilla)
12 Damiano Stefano Fontana (G.S./Hard Rock Marin)
13 Manuele Budel (Team Sanvido Renault)
14 Marco Mezzadra (G.S./Alpin Bike Sondrio)
15 Nicola Balordi (G.S./Hard Rock Marin)
16 Maurizio Spinetti (G.S./Alpin Bike Sondrio)
17 Fabio Mutti (Us Sellero Nov)
18 Ivan Sguotti (G.S./Bike O Clock Team M.Casaccia)
19 Gianpiero Vettovalli (G.S./Alpin Bike Sondrio)
20 Marco Vicini (Cicli Fiorin Despar Coppi Realty C)
21 Massimiliano Galvani (Team Sanvido Renault)
22 Simone Rinaldi (U.S./Grosio Cecini Sport)
23 Matteo Galli (Cicli Fiorin Despar Coppi Realty C)
24 Mattia Fiorelli (G.S./Alpin Bike Sondrio)
25 Simone Pavan (Cicli Fiorin Despar Coppi Realty C)
26 Luca Talamoni (G.S. Due Fontane)
27 Marco Giuseppe Zanella (Cicli Fiorin Despar Coppi Realty C)
28 Davide Casciotta (G.S./MTB Italia)
29 Marco Cisterna (Cicli Fiorin Despar Coppi Realty C)
30 Luca Mariano (Cicli Fiorin Despar Coppi Realty C)
31 Nicola Rossotti (G.S./Talamona Sport Team)
32 Antonio Besseghini (U.S./Grosio Cecini Sport)
33 Mirko Gusmeroli (G.S./Talamona Sport Team)
34 Luca Mendini (G.S./Bicimania Lissone M.Bike)
35 Daniele Lualdi (S.C./MTB 92 Albizzate)
36 Daniel Noris (Team/Scott Racing)
37 Leonardo Bonato (G.S./Brescialat Sprint Ghedi)
38 Michael Del Prete (Cicli Fiorin Despar Coppi Realty C)
 
Sub-junior women
 
1 Nicoletta Bresciani (Motorex-Bianchi Off.Team)
2 Anastasia Tonelli (Hernry Hogan C.Maggi MTB Team)
3 Veronica Tridella (G.S./Alpin Bike Sondrio)
4 Valentina Salvagni (G.S./Alpin Bike Sondrio)
 
Courtesy Graziano Ronzoni