Home

Start List
Team selection
Preview
Reactions
Summary

Vuelta News

August
September

Stages & Results

Stages
Climbs

Map

 

Photos

 

2000 Vuelta

Results
Photos

 

Stage 19 - September 28: Cuenca - Guadalajara, 168 km

Stage profile    Live Report   Results     Previous Result    Next Result

Click for larger image
Guido Trenti
Photo: © AFP

Guido Trenti, first American to win a Stage, dedicates it to his Grandmother

Guido Trenti became the first American to win a stage of the Tour of Spain, when he won the 4 man sprint for victory in the 19th stage. Trenti, born in Italy and riding for the Cantina team covered the 104-mile stage in 3 hours, 49 minutes, 34 seconds on a rainy day.

This was just the second time Trenti has won a stage in his four years as a pro cyclist, and follows that of team mate Filippo Simeoni, who had a comfortable victory in Thursday's 18th stage. Trenti dedicated the win to the memory of his grandmother, who died three days ago. "My father phoned me to tell me to continue racing, and I will take the winner's bouquet from today back to Italy to lay on her tomb,'' Trenti said.

Trenti's win came after, whilst not dull stage, but one where the leading contenders for the overall were content to let an early break-away, that didn't contain any real leadership contenders dominate the race. "This was a good day to rest as best we could, before the mountains tomorrow," overall leader Oscar Sevilla said.

As the 19th stage began it was cloudy, and raining along the route between Cuenca and Guadalajara. The stage only contained one mountain pass, the Alto de Horche, a category three climb, located 15 kilometers from the finish. 142 riders began the stage with stage, Carlos Sastre (O.N.C.E.-Eroski) and Mauro Gianetti (Team Coast) dropping out prior to the start.

The official report at the 6 km mark has it raining " cats and dogs" with a number of teams and riders trying small break-aways. All are caught again by the main group without too much concern, until the 48 kilometre mark where a group of 11 riders clear away from the peloton and set the pace for the day.

The break-away group was Guido Trenti (Cantina Tollo Acqua & Sapone) Mikel Zarrabeitia (O.N.C.E.-Eroski) Alexander Shefer (Alessio) José Garcia Acosta (iBanesto.com) Karsten Kroon (Rabobank) Joao Silva (Milaneza-MSS) Alberto Elli (Team Deutsche Telekom) Mariano Piccoli (Lampre-Daikin) Simone Bertoletti (Lampre-Daikin) Igor Flores (Euskaltel-Euskadi) and Juan Carlos Vicario (Festina).

At the 81 km feed-zone the break had 11.53 on the main peloton, and never looked to be headed. By the 128km mark, the leading group had taken their rain gear off, and had just over a 15 minute lead on the peloton. With 20 kms to go, the leading group is still the same, working together to maintain their advantage, and keeping, roughly a 10km gap, to the peloton.

The lead group worked the Alto de Horche climb together with Vicario the first over followed by Trenti, Flores and Elli. At around the 10km to go point the attacks began in the lead group with Bertoletti, Mariano Piccoli, and Joao Silva dropping off the pace. Igor Flores suffered a puncture with 8 kms to go and Elli starts to struggle with cramps and drops off the pace.

With 5 kms to the finish, only Trenti and Spanish riders Alexandre Sheffr, Vicente Garcia Acosta, Mikel Zarrabeitia Uranga remained in the lead group. Both Garcia Acosta and Zarrabeitia knew the finish well, having taken second and third respectively behind Christian Moreni when the race finished in Guadalajara two years ago.

Click for larger image
Guido Trenti
Photo: © AFP

Of the four left, Shefer made the first move 1,500 metres from the line with Zarrabeitia trying to counter, while Garcia Acosta was fast losing power. Towards the end, Trenti showed his superior sprint speed as he attacked up the right-hand side of the rising road and powered past his rivals in the home straight to claim victory by 20 metres.

Basque Zarrabeitia was second and Shefer third. "I realised I was the strongest on the climb and the final part of the course suited me well. I think the fact I am going through these difficult times helped me to forget the pain,'' Trenti said.

Saturday's 20th stage, which finishes with the tough first category ascent of Alto de Abantos, looks to be one of the most exciting stages of the race. Specialist climber Sevilla will attempt to increase his cushion over Casero before the final 38-km time trial around Madrid.

Photography

Guido Trenti - makes the pace in the break-away
Guido Trenti - becomes the first American to win a stage in the Vuelta
Oscar Sévilla gets rid of his rain jacket - as the clouds, momentarily move away

Results


1 Guido Trenti (USA) Cantina Tollo Acqua & Sapone               3.49.34 (43.91km/h)
2 Mikel Zarrabeitia (Spa) O.N.C.E.-Eroski                          0.02
3 Alexander Shefer (Kaz) Alessio
4 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                            0.10
5 Karsten Kroon (Ned) Rabobank                                     0.44
6 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS
7 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom
8 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin
9 Juan Carlos Vicario (Spa) Festina                                0.46
10 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin                           1.41
11 Igor Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                             1.42
12 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom                         15.10
13 Sven Teutenberg (Ger) Festina
14 David Fernandez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
15 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Barclaycard                          15.12
16 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom
17 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com
18 Angel Vicioso (Spa) Kelme-Barclaycard
19 Luis Perez (Spa) Festina
20 Unai Osa (Spa) iBanesto.com
21 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS
22 Angel Casero (Spa) Festina
23 Wilfried Cretskens (Bel) Domo-Farm Frites
24 Levi Leipheimer (USA) US Postal Service
25 Antonio Cruz (USA) US Postal Service
26 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service
27 David Plaza (Spa) Festina
28 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step
29 Dariusz Baranowski (Pol) iBanesto.com
30 Fernando Escartin (Spa) Team Coast
31 Gian Mario Ortenzi (Ita) Mercatone Uno-Stream TV
32 Victor Hugo Peña (Col) US Postal Service
33 Roberto Heras (Spa) US Postal Service
34 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com
35 Matthe Pronk (Ned) Rabobank
36 Iñigo Cuesta (Spa) Cofidis
37 Félix Garcia Casas (Spa) Festina
38 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
39 Eleuterio Anguita (Spa) Jazztel-Costa del Almeria
40 Jose Luis Rebollo (Spa) Festina
41 Richard Virenque (Fra) Domo-Farm Frites
42 Victoriano Fernandez (Spa) Milaneza-MSS
43 Manuel Beltran (Spa) Mapei-Quick Step
44 Santiago Botero (Col) Kelme-Barclaycard
45 Tomas Konecny (Cze) Domo-Farm Frites
46 José Angel Vidal (Spa) Kelme-Barclaycard
47 José J. Gomez Gozalo (Spa) Kelme-Barclaycard
48 Franco Pellizotti (Ita) Alessio                                15.23
49 Roberto Conti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone
50 David Cañada (Spa) Mapei-Quick Step
51 Peter Farazjin (Bel) Cofidis
52 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard
53 Alberto Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi
54 Carlos Golbano (Spa) Jazztel-Costa del Almeria
55 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis
56 Jörg Jaksche (Ger) O.N.C.E.-Eroski                             15.26
57 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa del Almeria
58 Roberto Sgambelluri (Ita) Team Deutsche Telekom                15.27
59 Geert Verheyen (Bel) Rabobank
60 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS
61 Carlos Carneiro (Por) Milaneza-MSS
62 J.Antonio Pecharroman (Spa) Jazztel-Costa del Almeria
63 Bingen Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
64 Rafael Casero (Spa) Festina
65 Massimo Giunti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone
66 Abraham Olano (Spa) O.N.C.E.-Eroski
67 Pedro Horrillo (Spa) Mapei-Quick Step
68 Andreas Klier (Ger) Team Deutsche Telekom
69 Rafael Diaz Justo (Spa) O.N.C.E.-Eroski
70 Jaime Hernandez (Spa) Festina
71 Chann McRae (USA) US Postal Service
72 Claude Lamour (Fra) Cofidis
73 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom
74 Alberto Vinale (Ita) Alessio
75 Roberto Laiseka (Spa) Euskaltel-Euskadi
76 Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno-Stream TV
77 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin
78 Francisco Cabello (Spa) Kelme-Barclaycard
79 Oscar Laguna (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
80 Rolf Huser (Swi) Team Coast
81 Germán Nieto (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
82 Jan Schaffrath (Ger) Team Deutsche Telekom
83 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin
84 Carlos Torrent (Spa) Jazztel-Costa del Almeria                 15.38
85 Robbie McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                           15.39
86 Andrea Tonti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone                15.44
87 Niki Aebersold (Swi) Team Coast
88 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Cantina Tollo Acqua & Sapone
89 Jan Boven (Ned) Rabobank
90 Juan Antonio Flecha (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
91 Jon Odriozola (Spa) iBanesto.com
92 Santos Gonzalez (Spa) O.N.C.E.-Eroski
93 Benoit Joachim (Lux) US Postal Service
94 Daniel Atienza (Spa) Cofidis
95 Jose Manuel Vazquez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada            15.49
96 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank                               15.51
97 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin
98 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi
99 Marco Pinotti (Ita) Lampre-Daikin
100 Juan Carlos Dominguez (Spa) iBanesto.com
101 Melchor Mauri (Spa) Milaneza-MSS
102 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS
103 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS
104 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites
105 Frank Hoj (Den) Team Coast
106 David Millar (GBr) Cofidis
107 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi
108 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
109 Salvatore Commesso (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'
110 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites
111 Guido Trentin (Ita) Cofidis
112 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis
113 Jose María Jimenez (Spa) iBanesto.com
114 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo
115 Stephan Schreck (Ger) Team Deutsche Telekom
116 Alberto Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi
117 Filippo Simeoni (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone
118 Kai Hundertmarck (Ger) Team Deutsche Telekom
119 Igor Pugaci (Mda) Saeco Macchine Per Caffe'
120 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
121 Vladimir Duma (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo
122 Marc Lotz (Ned) Rabobank
123 Addy Engels (Ned) Rabobank
124 Jorg Ludewig (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'
125 Stefano Casagranda (Ita) Alessio
126 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin
127 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
128 Jorge Capitan (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
129 Torsten Nitsche (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'
130 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com
131 Beat Zberg (Swi) Rabobank
132 Yauheni Seniushkin (Blr) Ceramiche Panaria-Fiordo
133 Juan Guillamon (Spa) Jazztel-Costa del Almeria
134 Eddy Ratti (Ita) Mapei-Quick Step
135 Alex Zuelle (Swi) Team Coast
136 Raphael Schweda (Ger) Team Coast
137 Rafael Cardenas (Col) Kelme-Barclaycard
138 Cesar Garcia Calvo (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
139 Luca Paolini (Ita) Mapei-Quick Step
140 Pedro Diaz Lobato (Spa) Jazztel-Costa del Almeria             16.36
141 Cristian Moreni (Ita) Mercatone Uno-Stream TV                 16.42
142 Julian Dean (NZl) US Postal Service                           17.29
 
Points
 
1 Guido Trenti (USA) Cantina Tollo Acqua & Sapone                    25 pts
2 Mikel Zarrabeitia (Spa) O.N.C.E.-Eroski                            20
3 Alexander Shefer (Kaz) Alessio                                     16
4 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                              14
5 Karsten Kroon (Ned) Rabobank                                       12
6 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS                                      10
7 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom                            9
8 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                                 8
9 Juan Carlos Vicario (Spa) Festina                                   7
10 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin                              6
11 Igor Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                                5
12 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom                             4
13 Sven Teutenberg (Ger) Festina                                      3
14 David Fernandez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                    2
15 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Barclaycard                              1
 
Mountains
 
Alto de Horche - cat 3,  km: 154
 
1 Juan Carlos Vicario (Spa) Festina                                   6 pts
2 Guido Trenti (USA) Cantina Tollo Acqua & Sapone                     4
3 Igor Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                                 2
4 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom                            1
 
Metas Volantes
 
Priego  km: 61,3
 
1 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                               4 pts
2 Igor Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                                 2
3 Mikel Zarrabeitia (Spa) O.N.C.E.-Eroski                             1
 
Sacedón  km: 111,4
 
1 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS                                       4 pts
2 Alexander Shefer (Kaz) Alessio                                      2
3 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom                            1
 
Tendilla  km: 139
 
1 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin                               4 pts
2 Guido Trenti (USA) Cantina Tollo Acqua & Sapone                     2
3 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS                                       1
 
Teams
 
1 Lampre - Daikin                                              11.46.34
2 IBanesto.com                                                    12.42
3 Cantina Tollo Acqua & Sapone                                    12.58
4 Alessio                                                         13.00
5 ONCE - Eroski                                                   13.03
6 Team Deutsche Telekom                                           13.14
7 Festina                                                         13.16
8 Milaneza - MSS                                                  13.16
9 Rabobank                                                        13.31
10 Euskaltel - Euskadi                                            14.25
11 US Postal Service                                              27.44
12 Kelme - Costa Blanca                                           27.44
13 Domo - Farm Frites                                             27.44
14 Mapei-Quick Step                                               27.55
15 Cofidis                                                        28.06
16 Jazztel - Costa Almeria                                        28.09
17 Colchon Relax - Fuenlabrada                                    28.12
18 Team Coast                                                     28.31
19 Mercatone Uno - Stream TV                                      29.29
20 Ceramiche Panaria - Fiordo                                     29.41
21 Saeco Macchine per cafe                                        29.41
 
General classification after stage 19
 
1 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Barclaycard                        65.36.58
2 Angel Casero (Spa) Festina                                       0.25
3 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                            2.20
4 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com                           3.19
5 Levi Leipheimer (USA) US Postal Service                          3.55
6 David Plaza (Spa) Festina                                        4.44
7 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service                        4.59
8 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                     5.47
9 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                                6.59
10 Fernando Escartin (Spa) Team Coast                              7.18
11 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                 7.27
12 Iñigo Cuesta (Spa) Cofidis                                      9.35
13 Roberto Laiseka (Spa) Euskaltel-Euskadi                         9.39
14 Manuel Beltran (Spa) Mapei-Quick Step                          13.49
15 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                             15.34
16 Félix Garcia Casas (Spa) Festina                               16.21
17 Luis Perez (Spa) Festina                                       16.50
18 José J. Gomez Gozalo (Spa) Kelme-Barclaycard                   18.28
19 Tomas Konecny (Cze) Domo-Farm Frites                           18.37
20 Santiago Botero (Col) Kelme-Barclaycard                        19.37
21 Jose María Jimenez (Spa) iBanesto.com                          20.27
22 Franco Pellizotti (Ita) Alessio                                24.34
23 Mikel Zarrabeitia (Spa) O.N.C.E.-Eroski                        26.42
24 Roberto Conti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone               28.36
25 David Cañada (Spa) Mapei-Quick Step                            28.51
26 Unai Osa (Spa) iBanesto.com                                    29.43
27 Richard Virenque (Fra) Domo-Farm Frites                        34.29
28 Alberto Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi                       35.34
29 Beat Zberg (Swi) Rabobank                                      38.38
30 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS                              39.01
31 Jose Luis Rebollo (Spa) Festina                                42.15
32 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS                                  42.18
33 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo               43.30
34 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom                       43.35
35 Juan Carlos Vicario (Spa) Festina                              44.12
36 Victoriano Fernandez (Spa) Milaneza-MSS                        46.03
37 Oscar Laguna (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                   48.44
38 Eleuterio Anguita (Spa) Jazztel-Costa del Almeria              49.06
39 David Millar (GBr) Cofidis                                     49.06
40 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis                               50.59
41 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin                         53.00
42 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites                         54.16
43 Dariusz Baranowski (Pol) iBanesto.com                          54.29
44 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                       55.01
45 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin                            57.17
46 Daniel Atienza (Spa) Cofidis                                   57.41
47 Geert Verheyen (Bel) Rabobank                                  58.21
48 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                        59.09
49 Bingen Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi                       59.15
50 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis                                 1.00.33
51 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi                     1.02.15
52 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                            1.06.03
53 Alexander Shefer (Kaz) Alessio                               1.06.06
54 Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno-Stream TV                 1.07.46
55 J.Antonio Pecharroman (Spa) Jazztel-Costa del Almeria        1.08.32
56 Massimo Giunti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone            1.11.07
57 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom                       1.13.42
58 Igor Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                          1.14.23
59 Angel Vicioso (Spa) Kelme-Barclaycard                        1.15.03
60 Roberto Sgambelluri (Ita) Team Deutsche Telekom              1.15.09
61 Filippo Simeoni (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone           1.15.47
62 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites                        1.16.03
63 Peter Farazjin (Bel) Cofidis                                 1.16.45
64 Matthe Pronk (Ned) Rabobank                                  1.17.27
65 Cristian Moreni (Ita) Mercatone Uno-Stream TV                1.17.30
66 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                       1.17.54
67 Rafael Diaz Justo (Spa) O.N.C.E.-Eroski                      1.18.10
68 Igor Pugaci (Mda) Saeco Macchine Per Caffe'                  1.21.15
69 Jose Manuel Vazquez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada          1.24.21
70 Juan Antonio Flecha (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada          1.24.26
71 Guido Trentin (Ita) Cofidis                                  1.25.38
72 Santos Gonzalez (Spa) O.N.C.E.-Eroski                        1.26.20
73 Jörg Jaksche (Ger) O.N.C.E.-Eroski                           1.28.17
74 Abraham Olano (Spa) O.N.C.E.-Eroski                          1.29.37
75 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                              1.32.11
76 Francisco Cabello (Spa) Kelme-Barclaycard                    1.35.27
77 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS                                 1.36.14
78 Carlos Golbano (Spa) Jazztel-Costa del Almeria               1.37.58
79 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Cantina Tollo Acqua & Sapone          1.38.20
80 Jon Odriozola (Spa) iBanesto.com                             1.38.56
81 Guido Trenti (USA) Cantina Tollo Acqua & Sapone              1.39.51
82 Pedro Horrillo (Spa) Mapei-Quick Step                        1.41.54
83 Jorg Ludewig (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'                 1.43.27
84 Addy Engels (Ned) Rabobank                                   1.44.37
85 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom                       1.45.35
86 Cesar Garcia Calvo (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada           1.47.02
87 Niki Aebersold (Swi) Team Coast                              1.48.04
88 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo    1.48.39
89 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom                     1.50.23
90 Kai Hundertmarck (Ger) Team Deutsche Telekom                 1.50.27
91 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank                             1.51.11
92 Victor Hugo Peña (Col) US Postal Service                     1.52.32
93 Benoit Joachim (Lux) US Postal Service                       1.54.13
94 Rafael Cardenas (Col) Kelme-Barclaycard                      1.54.48
95 Jaime Hernandez (Spa) Festina                                1.55.14
96 Stephan Schreck (Ger) Team Deutsche Telekom                  1.56.02
97 Jan Boven (Ned) Rabobank                                     1.58.35
98 Marc Lotz (Ned) Rabobank                                     1.59.57
99 Jorge Capitan (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                1.59.57
100 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi                 2.00.46
101 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                         2.01.38
102 Chann McRae (USA) US Postal Service                         2.04.25
103 Claude Lamour (Fra) Cofidis                                 2.04.37
104 Vladimir Duma (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo                2.05.21
105 Luca Paolini (Ita) Mapei-Quick Step                         2.05.39
106 Antonio Cruz (USA) US Postal Service                        2.06.31
107 Rolf Huser (Swi) Team Coast                                 2.07.12
108 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo               2.07.53
109 Juan Guillamon (Spa) Jazztel-Costa del Almeria              2.09.46
110 Alex Zuelle (Swi) Team Coast                                2.10.13
111 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                       2.10.56
112 Eddy Ratti (Ita) Mapei-Quick Step                           2.11.15
113 Karsten Kroon (Ned) Rabobank                                2.13.11
114 Jan Schaffrath (Ger) Team Deutsche Telekom                  2.13.58
115 Wilfried Cretskens (Bel) Domo-Farm Frites                   2.14.45
116 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa del Almeria           2.14.49
117 José Angel Vidal (Spa) Kelme-Barclaycard                    2.14.53
118 Carlos Torrent (Spa) Jazztel-Costa del Almeria              2.16.14
119 Andreas Klier (Ger) Team Deutsche Telekom                   2.18.39
120 Melchor Mauri (Spa) Milaneza-MSS                            2.18.58
121 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                           2.19.55
122 Julian Dean (NZl) US Postal Service                         2.20.02
123 Juan Carlos Dominguez (Spa) iBanesto.com                    2.20.15
124 Rafael Casero (Spa) Festina                                 2.20.59
125 David Fernandez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada             2.21.39
126 Gian Mario Ortenzi (Ita) Mercatone Uno-Stream TV            2.23.44
127 Alberto Vinale (Ita) Alessio                                2.24.09
128 Alberto Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi             2.26.01
129 Frank Hoj (Den) Team Coast                                  2.26.53
130 Raphael Schweda (Ger) Team Coast                            2.27.06
131 Marco Pinotti (Ita) Lampre-Daikin                           2.27.23
132 Carlos Carneiro (Por) Milaneza-MSS                          2.27.29
133 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin                       2.29.14
134 Stefano Casagranda (Ita) Alessio                            2.30.47
135 Salvatore Commesso (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'          2.31.01
136 Pedro Diaz Lobato (Spa) Jazztel-Costa del Almeria           2.31.07
137 Sven Teutenberg (Ger) Festina                               2.32.33
138 Yauheni Seniushkin (Blr) Ceramiche Panaria-Fiordo           2.35.49
139 Torsten Nitsche (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'             2.36.51
140 Andrea Tonti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone             2.39.21
141 Germán Nieto (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                2.46.13
142 Robbie McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                        2.48.26
 
Points classification
 
1 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom                            121 pts
2 Jose María Jimenez (Spa) iBanesto.com                             110
3 Levi Leipheimer (USA) US Postal Service                            87
4 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Barclaycard                              82
5 David Millar (GBr) Cofidis                                         77
6 Santiago Botero (Col) Kelme-Barclaycard                            77
7 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com                             71
8 Sven Teutenberg (Ger) Festina                                      70
9 Angel Casero (Spa) Festina                                         64
10 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                   63
11 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom                          54
12 Robbie McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                              52
13 Beat Zberg (Swi) Rabobank                                         51
14 Tomas Konecny (Cze) Domo-Farm Frites                              50
15 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                                 50
16 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service                         49
17 David Plaza (Spa) Festina                                         49
18 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                             49
19 Fernando Escartin (Spa) Team Coast                                46
20 Guido Trenti (USA) Cantina Tollo Acqua & Sapone                   45
21 Pedro Horrillo (Spa) Mapei-Quick Step                             45
22 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                                42
23 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS                                      40
24 Cesar Garcia Calvo (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                40
25 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin                            39
26 Salvatore Commesso (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'                39
27 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi                          38
28 Mikel Zarrabeitia (Spa) O.N.C.E.-Eroski                           37
29 Angel Vicioso (Spa) Kelme-Barclaycard                             37
30 Iñigo Cuesta (Spa) Cofidis                                        37
31 Igor Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                               35
32 Roberto Laiseka (Spa) Euskaltel-Euskadi                           34
33 Rafael Diaz Justo (Spa) O.N.C.E.-Eroski                           32
34 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                      31
35 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                            28
36 Alexander Shefer (Kaz) Alessio                                    28
37 Filippo Simeoni (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone                25
38 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin                               25
39 Julian Dean (NZl) US Postal Service                               25
40 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom                          24
41 Richard Virenque (Fra) Domo-Farm Frites                           23
42 Oscar Laguna (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                      23
43 Luca Paolini (Ita) Mapei-Quick Step                               22
44 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                               22
45 Eleuterio Anguita (Spa) Jazztel-Costa del Almeria                 22
46 Juan Carlos Dominguez (Spa) iBanesto.com                          20
47 Geert Verheyen (Bel) Rabobank                                     20
48 David Fernandez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                   20
49 Manuel Beltran (Spa) Mapei-Quick Step                             19
50 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                             18
51 Karsten Kroon (Ned) Rabobank                                      18
52 Dariusz Baranowski (Pol) iBanesto.com                             18
53 Alberto Vinale (Ita) Alessio                                      18
54 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS                                     15
55 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo                  15
56 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                                 15
57 Jörg Jaksche (Ger) O.N.C.E.-Eroski                                15
58 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS                                 14
59 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis                                      14
60 Marc Lotz (Ned) Rabobank                                          14
61 Unai Osa (Spa) iBanesto.com                                       14
62 Cristian Moreni (Ita) Mercatone Uno-Stream TV                     14
63 Jon Odriozola (Spa) iBanesto.com                                  13
64 Wilfried Cretskens (Bel) Domo-Farm Frites                         12
65 Igor Pugaci (Mda) Saeco Macchine Per Caffe'                       12
66 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                           12
67 Germán Nieto (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                      12
68 Jose Manuel Vazquez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada               12
69 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo                     11
70 Félix Garcia Casas (Spa) Festina                                  11
71 Roberto Sgambelluri (Ita) Team Deutsche Telekom                   10
72 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin                             10
73 Juan Antonio Flecha (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada               10
74 Juan Guillamon (Spa) Jazztel-Costa del Almeria                     9
75 Massimo Giunti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone                  9
76 Alberto Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi                           9
77 Carlos Golbano (Spa) Jazztel-Costa del Almeria                     8
78 Matthe Pronk (Ned) Rabobank                                        8
79 Pedro Diaz Lobato (Spa) Jazztel-Costa del Almeria                  8
80 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom                             7
81 Niki Aebersold (Swi) Team Coast                                    7
82 Juan Carlos Vicario (Spa) Festina                                  7
83 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo          7
84 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi                        7
85 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa del Almeria                  7
86 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                           6
87 Marco Pinotti (Ita) Lampre-Daikin                                  5
88 Chann McRae (USA) US Postal Service                                5
89 Kai Hundertmarck (Ger) Team Deutsche Telekom                       5
90 Abraham Olano (Spa) O.N.C.E.-Eroski                                4
91 Rafael Cardenas (Col) Kelme-Barclaycard                            4
92 Franco Pellizotti (Ita) Alessio                                    3
93 Jan Boven (Ned) Rabobank                                           3
94 José J. Gomez Gozalo (Spa) Kelme-Barclaycard                       3
95 Benoit Joachim (Lux) US Postal Service                             3
96 Luis Perez (Spa) Festina                                           2
97 Jose Luis Rebollo (Spa) Festina                                    2
98 Santos Gonzalez (Spa) O.N.C.E.-Eroski                              2
99 Jorg Ludewig (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'                       2
100 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Cantina Tollo Acqua & Sapone               2
101 David Cañada (Spa) Mapei-Quick Step                               1
102 Antonio Cruz (USA) US Postal Service                              1
103 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                                 1
104 Andreas Klier (Ger) Team Deutsche Telekom                         1
 
Mountains classification
 
1 Jose María Jimenez (Spa) iBanesto.com                             140 pts
2 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                    95
3 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com                             88
4 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Barclaycard                              75
5 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                                 48
6 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                              47
7 Iñigo Cuesta (Spa) Cofidis                                         45
8 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service                          45
9 Rafael Cardenas (Col) Kelme-Barclaycard                            42
10 Angel Casero (Spa) Festina                                        38
11 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                            38
12 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin                               37
13 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa del Almeria                 32
14 Fernando Escartin (Spa) Team Coast                                32
15 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                      31
16 Juan Antonio Flecha (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada               29
17 Angel Vicioso (Spa) Kelme-Barclaycard                             26
18 Jorg Ludewig (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'                      24
19 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Cantina Tollo Acqua & Sapone               23
20 Levi Leipheimer (USA) US Postal Service                           23
21 Oscar Laguna (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                      19
22 Rafael Diaz Justo (Spa) O.N.C.E.-Eroski                           19
23 Benoit Joachim (Lux) US Postal Service                            19
24 José J. Gomez Gozalo (Spa) Kelme-Barclaycard                      18
25 David Plaza (Spa) Festina                                         17
26 Luis Perez (Spa) Festina                                          16
27 Roberto Laiseka (Spa) Euskaltel-Euskadi                           13
28 Karsten Kroon (Ned) Rabobank                                      12
29 David Millar (GBr) Cofidis                                        12
30 Manuel Beltran (Spa) Mapei-Quick Step                             12
31 Unai Osa (Spa) iBanesto.com                                       12
32 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi                          12
33 Dariusz Baranowski (Pol) iBanesto.com                             11
34 Santiago Botero (Col) Kelme-Barclaycard                           11
35 Juan Guillamon (Spa) Jazztel-Costa del Almeria                    11
36 Pedro Diaz Lobato (Spa) Jazztel-Costa del Almeria                 10
37 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                           8
38 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom                           8
39 Cesar Garcia Calvo (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                 8
40 Juan Carlos Vicario (Spa) Festina                                  6
41 Massimo Giunti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone                  6
42 Frank Hoj (Den) Team Coast                                         6
43 Beat Zberg (Swi) Rabobank                                          4
44 Filippo Simeoni (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone                 4
45 Guido Trenti (USA) Cantina Tollo Acqua & Sapone                    4
46 Pedro Horrillo (Spa) Mapei-Quick Step                              4
47 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                                  4
48 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                                  3
49 Roberto Conti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone                   3
50 Richard Virenque (Fra) Domo-Farm Frites                            3
51 Jose Luis Rebollo (Spa) Festina                                    3
52 Igor Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                                3
53 Niki Aebersold (Swi) Team Coast                                    3
54 Carlos Carneiro (Por) Milaneza-MSS                                 3
55 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS                                      2
56 Eleuterio Anguita (Spa) Jazztel-Costa del Almeria                  2
57 Alexander Shefer (Kaz) Alessio                                     2
58 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                                    2
59 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                              2
60 Juan Carlos Dominguez (Spa) iBanesto.com                           2
61 Mikel Zarrabeitia (Spa) O.N.C.E.-Eroski                            1
62 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin                             1
63 Geert Verheyen (Bel) Rabobank                                      1
64 Francisco Cabello (Spa) Kelme-Barclaycard                          1
65 Jon Odriozola (Spa) iBanesto.com                                   1
66 Addy Engels (Ned) Rabobank                                         1
67 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo          1
68 Germán Nieto (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                       1
 
Metas Volantes classification
 
1 Cesar Garcia Calvo (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                 40 pts
2 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                                  20
3 Oscar Laguna (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                       19
4 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom                             12
5 Jose Manuel Vazquez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                12
6 Germán Nieto (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                       12
7 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin                             12
8 Guido Trenti (USA) Cantina Tollo Acqua & Sapone                    11
9 Juan Antonio Flecha (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                10
10 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                                10
11 Alexander Shefer (Kaz) Alessio                                     9
12 Pedro Diaz Lobato (Spa) Jazztel-Costa del Almeria                  8
13 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa del Almeria                  7
14 Dariusz Baranowski (Pol) iBanesto.com                              6
15 Karsten Kroon (Ned) Rabobank                                       6
16 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS                                      5
17 Iñigo Cuesta (Spa) Cofidis                                         5
18 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin                                5
19 Alberto Vinale (Ita) Alessio                                       5
20 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin                              4
21 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                              4
22 Pedro Horrillo (Spa) Mapei-Quick Step                              4
23 Eleuterio Anguita (Spa) Jazztel-Costa del Almeria                  4
24 Jose María Jimenez (Spa) iBanesto.com                              4
25 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                           4
26 Igor Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                                4
27 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                    4
28 Mikel Zarrabeitia (Spa) O.N.C.E.-Eroski                            3
29 Benoit Joachim (Lux) US Postal Service                             3
30 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                             3
31 David Fernandez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                    3
32 Salvatore Commesso (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'                 3
33 Carlos Golbano (Spa) Jazztel-Costa del Almeria                     3
34 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                                2
35 Cristian Moreni (Ita) Mercatone Uno-Stream TV                      2
36 Santos Gonzalez (Spa) O.N.C.E.-Eroski                              2
37 Jon Odriozola (Spa) iBanesto.com                                   2
38 Tomas Konecny (Cze) Domo-Farm Frites                               2
39 Richard Virenque (Fra) Domo-Farm Frites                            2
40 Rafael Diaz Justo (Spa) O.N.C.E.-Eroski                            2
41 Luis Perez (Spa) Festina                                           2
42 Rafael Cardenas (Col) Kelme-Barclaycard                            2
43 Jose Luis Rebollo (Spa) Festina                                    2
44 Jorg Ludewig (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'                       2
45 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Cantina Tollo Acqua & Sapone                2
46 Sven Teutenberg (Ger) Festina                                      2
47 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom                           2
48 Angel Vicioso (Spa) Kelme-Barclaycard                              2
49 Massimo Giunti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone                  1
50 Andreas Klier (Ger) Team Deutsche Telekom                          1
51 Unai Osa (Spa) iBanesto.com                                        1
52 Beat Zberg (Swi) Rabobank                                          1
53 José J. Gomez Gozalo (Spa) Kelme-Barclaycard                       1
54 Antonio Cruz (USA) US Postal Service                               1
55 David Cañada (Spa) Mapei-Quick Step                                1
56 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                                  1
 
Teams classification
 
1 IBanesto.com                                                196.22.13
2 Festina                                                         29.05
3 US Postal Service                                               29.21
4 Euskaltel - Euskadi                                             51.32
5 Kelme - Costa Blanca                                            51.52
6 Milaneza - MSS                                                1.15.16
7 Cofidis                                                       1.30.05
8 ONCE - Eroski                                                 1.31.29
9 Mapei-Quick Step                                              1.41.50
10 Domo - Farm Frites                                           1.52.59
11 Cantina Tollo Acqua & Sapone                                 2.06.41
12 Lampre - Daikin                                              2.13.48
13 Rabobank                                                     2.18.19
14 Colchon Relax - Fuenlabrada                                  3.03.18
15 Team Coast                                                   3.03.51
16 Team Deutsche Telekom                                        3.13.37
17 Jazztel - Costa Almeria                                      3.21.24
18 Mercatone Uno - Stream TV                                    3.33.52
19 Alessio                                                      3.43.39
20 Ceramiche Panaria - Fiordo                                   4.36.13
21 Saeco Macchine per cafe                                      5.03.15  
      

To the top ::      Back ::