Tour of Slovenia - 2.5

Slovenia, May 8-13, 2001

Main page    Results    Previous stage

Stage 4 - May 10: Maribor - Ljubljana, 168 km

Results

1 Dean Podgornik (Slo) Sava Kranj                              3.45.50
2 Kazimierz Stafiej (Pol) Mroz Supradyn Witaminy 
3 Boris PremuŽic (Slo) KRKA Telekom 
4 Branko Filip (Slo) KRKA Telekom 
5 Bernhard Eisel (Aut) Mapei-Quick Step 
6 Filippo Baldo (Ita) KIA-Suisse 
7 Dariusz Skoczylas (Pol) Mroz Supradyn Witaminy                  1.57
8 Peter Pichler (Aut) Austrian National Team                
9 Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj                          
10 Matej Stare (Slo) Sava Kranj                             
11 Jan KruŽic (Svk) Pasta Montegrappa-De Nardi              
12 Jure Zriműek (Slo) Dolenjska                             
13 Jaroslaw Rebiewski (Pol) CCC Mat                         
14 Arnold Eisel (Aut) KIA-Suisse                            
15 Matic Strgar (Slo) Radenska Rog Mix                      
16 Igor Kranjec (Slo) DeNardi Pasta Montegrappa             
17 Shawn Willard (USA) DeFeet-Lemond                        
18 Anton Meglic (Slo) Sava Kranj                            
19 Dawid Krupa (Pol) CCC Mat                                
20 Rok Jerűe (Slo) Sava Kranj                               
21 Boűtjan Krevs (Slo) Perutnina Ptuj                       
22 Roland Wafler (Aut) Austrian National Team               
23 Gregor Zajc (Slo) Savaprojekt Krsko                      
24 Matthijs Delen (Ned) Van Vliet Weba                      
25 Zbigniew Wyrzykowski (Pol) Mroz Supradyn Witaminy        
26 Mateusz Mroz (Pol) Mroz Supradyn Witaminy                
27 Marko ┌epic (Slo) Sava Kranj                             
28 Darko Mrvar (Slo) Dolenjska                              
29 Hrvoje Miholjevic (Cro) Sava Kranj                       
30 Martin Derganc (Slo) KRKA Telekom                        
31 Krzysztof Krzywy (Pol) Mroz Supradyn Witaminy            
32 Stefano Zanini (Ita) Mapei-Quick Step                    
33 Remigius Lupeikis (Ltu) Mroz Supradyn Witaminy           
34 TomaŽ Kaliűnik (Slo) Radenska Rog Mix                    
35 Boűtjan Mervar (Slo) KRKA Telekom                        
36 David Tratnik (Slo) Radenska Rog Mix                     
37 Radoslav Rogina (Cro) Perutnina Ptuj                     
38 David Mccann (Irl) CCC Mat                               
39 Vladimir Miholjevic (Cro) KRKA Telekom                   
40 MatjaŽ Batic (Slo) KRKA Telekom                          
41 Hrvoje Boűnjak (Cro) Savaprojekt Krsko                   
42 Matija Kotnik (Slo) Radenska Rog Mix                     
43 Matija Kvasina (Cro) Radenska Rog Mix                    
44 TomaŽ Nose (Slo) Dolenjska                               
45 Martin Mosers (Aut) Austrian National Team               
46 Pavel Zerzan (Cze) Mapei-Quick Step                      
47 Andre v d Reep (Ned) Van Vliet Weba                      
48 Hein Zwinkels (Ned) Van Vliet Weba                       
49 Mitja Mahoric (Slo) Perutnina Ptuj                       
50 Milan ErŽen (Slo) KRKA Telekom                           
51 JŘrgen Pauritsch (Aut) Austrian National Team            
52 Allessandro Pozzi (Ita) KIA-Suisse                       
53 Philippe Schnyder (Swi) KIA-Suisse                       
54 Tomislav Danculovic (Cro) Perutnina Ptuj                 
55 Boűtjan Kavcnik (Slo) Radenska Rog Mix                   
56 Christian P÷mer (Aut) Austrian National Team             
57 Massimo Demarin (Cro) Perutnina Ptuj                     
58 Andrej Gimpelj (Slo) Dolenjska                           
59 Arno Kaspret (Aut) Austrian National Team                
60 Marko Baloh (Slo) Savaprojekt Krsko                      
61 Faat Zakirov (Rus) Amore&Vita-Beretta                    
62 Graziano Gasparre (Ita) Mapei-Quick Step                 
63 Uroű Plankar (Slo) Dolenjska                             
64 Thomas Pezzoli (Ita) Pasta Montegrappa-De Nardi          
65 Fabian Cancellara (Swi) Mapei-Quick Step                 
66 Evgueni Petrov (Rus) Mapei-Quick Step                    
67 Slawomir Kohut (Pol) Amore&Vita-Beretta                  
68 Filippo Pozzato (Ita) Mapei-Quick Step                   
69 Seweryn Kohut (Pol) Amore&Vita-Beretta                   
70 Jens Mouris (Ned) Van Vliet Weba                         
71 Luca Belluomini (Ita) CCC Mat                            
72 Jan Valach (Svk) DeNardi Pasta Montegrappa               
73 Krzystof Szafranski (Pol) CCC Mat                        
74 Simone Mori (Ita) KIA-Suisse                             
75 Valter BoncA (Slo) KRKA Telekom                          
76 Patrik Sinkewitz (Ger) Mapei-Quick Step                  
77 Matej Mugerli (Slo) Radenska Rog Mix                     
78 Thomas Anderson (GBr) Pasta Montegrappa-De Nardi         
79 Tomas Gronqvist (Swe) Amore&Vita-Beretta                 
80 Patrick Riedesser (Aut) Austrian National Team           
81 Pawel Niedzwiecki (Pol) Mroz Supradyn Witaminy           
82 Cezary Zamana (Pol) CCC Mat                              
83 Ernesto Lechuga (USA) DeFeet-Lemond                      
84 Jan GaŽi (Svk) DeNardi Pasta Montegrappa                 
85 Gregor Zagorc (Slo) Dolenjska                            
86 Boűtjan Rezman (Slo) Dolenjska                           
87 Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj                      
88 Andrus Aug (Est) Amore&Vita-Beretta                      
89 Pascal HungerbŘhler (Swi) KIA-Suisse                     
90 Christopher Harkey (USA) DeFeet-Lemond                   
91 Sabino Fausto Cannone (Ita) CCC Mat                      
92 Friedrich Berein (Aut) Austrian National Team            
93 Adam Wadecki (Pol) Mroz Supradyn Witaminy                
94 Christian Weber (Swi) KIA-Suisse                         
95 Kamil Wolski (Pol) Amore&Vita-Beretta                          6.31
96 Lennart Van Drimmelen (Ned) Van Vliet Weba                    11.28
97 Pascal Hermes (Ned) Van Vliet Weba                       
98 Zvonimir Pokupec (Cro) Radenska Rog Mix                  
99 Bertrand Bourgouet (Swi) KIA-Suisse                      
100 Roberto Gaggioli (Ita) DeFeet-Lemond                    
101 Michal Lariű (Svk) DeNardi Pasta Montegrappa            
102 Jan ůpak (Svk) DeNardi Pasta Montegrappa                
103 Artur Krzeszowiec (Pol) CCC Mat                         
104 Brandon Lovick (USA) DeFeet-Lemond                      
105 Mirco Crepaldi (Ita) DeNardi Pasta Montegrappa          
106 Gabriel Maurici Moureu (Arg) Pasta Montegrappa-De Nardi 
107 Peter v d Reep (Ned) Van Vliet Weba                     
108 Marek Wesoly (Pol) Amore&Vita-Beretta                   
 
General classification after stage 4
 
1  Faat Zakirov (Rus) Amore&Vita-Beretta                      12.21.06
2  Martin Derganc (Slo) KRKA Telekom                              0.52
3  Vladimir Miholjevic (Cro) KRKA Telekom                        02.01
4  Slawomir Kohut (Pol) Amore&Vita-Beretta                       02.46
5  Patrik Sinkewitz (Ger) Mapei-Quick Step                       02.47
6  Seweryn Kohut (Pol) Amore&Vita-Beretta                        03.04
7  Luca Belluomini (Ita) CCC Mat                                 03.18
8  Evgueni Petrov (Rus) Mapei-Quick Step                         03.34
9  Mitja Mahoric (Slo) Perutnina Ptuj                            03.39
10 JŘrgen Pauritsch (Aut) Austrian National Team                 03.39
11 Radoslav Rogina (Cro) Perutnina Ptuj                          03.45
12 Branko Filip (Slo) KRKA Telekom                               03.59
13 Tomas Gronqvist (Swe) Amore&Vita-Beretta                      04.02
14 Martin Mosers (Aut) Austrian National Team                    04.12
15 Pawel Niedzwiecki (Pol) Mroz Supradyn Witaminy                04.13
16 Filippo Baldo (Ita) KIA-Suisse                                04.14
17 Darko Mrvar (Slo) Dolenjska                                   04.31
18 Valter BoncA (Slo) KRKA Telekom                               04.38
19 Matija Kotnik (Slo) Radenska Rog Mix                          04.39
20 Dean Podgornik (Slo) Sava Kranj                               04.40
21 Kazimierz Stafiej (Pol) Mroz Supradyn Witaminy                04.42
22 Jaroslaw Rebiewski (Pol) CCC Mat                              04.54
23 Philippe Schnyder (Swi) KIA-Suisse                            05.01
24 Patrick Riedesser (Aut) Austrian National Team                05.13
25 Hrvoje Miholjevic (Cro) Sava Kranj                            05.17
26 Matej Stare (Slo) Sava Kranj                                  05.17
27 Pavel Zerzan (Cze) Mapei-Quick Step                           05.17
28 Fabian Cancellara (Swi) Mapei-Quick Step                      05.20
29 David Mccann (Irl) CCC Mat                                    05.21
30 Uroű Plankar (Slo) Dolenjska                                  05.23
31 Bernhard Eisel (Aut) Mapei-Quick Step                         05.23
32 Simone Mori (Ita) KIA-Suisse                                  05.27
33 Marko ┌epic (Slo) Sava Kranj                                  05.27
34 Remigius Lupeikis (Ltu) Mroz Supradyn Witaminy                05.29
35 Allessandro Pozzi (Ita) KIA-Suisse                            05.30
36 Arno Kaspret (Aut) Austrian National Team                     05.30
37 Cezary Zamana (Pol) CCC Mat                                   05.40
38 Arnold Eisel (Aut) KIA-Suisse                                 05.49
39 Jan Valach (Svk) DeNardi Pasta Montegrappa                    05.53
40 Christian P÷mer (Aut) Austrian National Team                  05.56
41 Stefano Zanini (Ita) Mapei-Quick Step                         06.00
42 Peter Pichler (Aut) Austrian National Team                    06.08
43 Christian Weber (Swi) KIA-Suisse                              06.23
44 Boűtjan Mervar (Slo) KRKA Telekom                             06.28
45 Krzysztof Krzywy (Pol) Mroz Supradyn Witaminy                 06.34
46 Massimo Demarin (Cro) Perutnina Ptuj                          06.34
47 Matija Kvasina (Cro) Radenska Rog Mix                         06.49
48 TomaŽ Nose (Slo) Dolenjska                                    06.54
49 Filippo Pozzato (Ita) Mapei-Quick Step                        07.03
50 TomaŽ Kaliűnik (Slo) Radenska Rog Mix                         07.29
51 Zbigniew Wyrzykowski (Pol) Mroz Supradyn Witaminy             07.30
52 Mateusz Mroz (Pol) Mroz Supradyn Witaminy                     07.47
53 Matic Strgar (Slo) Radenska Rog Mix                           07.57
54 Ernesto Lechuga (USA) DeFeet-Lemond                           07.59
55 Igor Kranjec (Slo) DeNardi Pasta Montegrappa                  08.00
56 Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj                           08.16
57 Andrus Aug (Est) Amore&Vita-Beretta                           08.30
58 Graziano Gasparre (Ita) Mapei-Quick Step                      08.40
59 Milan ErŽen (Slo) KRKA Telekom                                08.44
60 Adam Wadecki (Pol) Mroz Supradyn Witaminy                     08.46
61 Kamil Wolski (Pol) Amore&Vita-Beretta                         08.59
62 Rok Jerűe (Slo) Sava Kranj                                    09.00
63 Boris PremuŽic (Slo) KRKA Telekom                             09.16
64 Tomislav Danculovic (Cro) Perutnina Ptuj                      10.11
65 Friedrich Berein (Aut) Austrian National Team                 10.15
66 Dariusz Skoczylas (Pol) Mroz Supradyn Witaminy                10.19
67 Matej Mugerli (Slo) Radenska Rog Mix                          10.30
68 Dawid Krupa (Pol) CCC Mat                                     10.31
69 Jure Zriműek (Slo) Dolenjska                                  10.34
70 Thomas Pezzoli (Ita) Pasta Montegrappa-De Nardi               10.39
71 Sabino Fausto Cannone (Ita) CCC Mat                           10.39
72 Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj                              10.41
73 Jan KruŽic (Svk) Pasta Montegrappa-De Nardi                   10.53
74 MatjaŽ Batic (Slo) KRKA Telekom                               11.25
75 Anton Meglic (Slo) Sava Kranj                                 11.55
76 Roland Wafler (Aut) Austrian National Team                    12.26
77 Andre v d Reep (Ned) Van Vliet Weba                           12.54
78 Gregor Zagorc (Slo) Dolenjska                                 13.09
79 Jan GaŽi (Svk) DeNardi Pasta Montegrappa                      13.31
80 Hrvoje Boűnjak (Cro) Savaprojekt Krsko                        13.32
81 Pascal HungerbŘhler (Swi) KIA-Suisse                          13.34
82 Thomas Anderson (GBr) Pasta Montegrappa-De Nardi              13.53
83 Boűtjan Krevs (Slo) Perutnina Ptuj                            13.58
84 Hein Zwinkels (Ned) Van Vliet Weba                            13.59
85 Marko Baloh (Slo) Savaprojekt Krsko                           14.08
86 Jens Mouris (Ned) Van Vliet Weba                              14.16
87 Boűtjan Rezman (Slo) Dolenjska                                14.34
88 Andrej Gimpelj (Slo) Dolenjska                                14.48
89 David Tratnik (Slo) Radenska Rog Mix                          14.59
90 Matthijs Delen (Ned) Van Vliet Weba                           15.39
91 Christopher Harkey (USA) DeFeet-Lemond                        15.51
92 Shawn Willard (USA) DeFeet-Lemond                             16.14
93 Gregor Zajc (Slo) Savaprojekt Krsko                           17.12
94 Krzystof Szafranski (Pol) CCC Mat                             18.02
95 Zvonimir Pokupec (Cro) Radenska Rog Mix                       20.16
96 Marek Wesoly (Pol) Amore&Vita-Beretta                         20.24
97 Bertrand Bourgouet (Swi) KIA-Suisse                           20.41
98 Jan ůpak (Svk) DeNardi Pasta Montegrappa                      21.12
99 Gabriel Maurici Moureu (Arg) Pasta Montegrappa-De Nardi       22.03
100 Lennart Van Drimmelen (Ned) Van Vliet Weba                   22.41
101 Peter v d Reep (Ned) Van Vliet Weba                          24.40
102 Brandon Lovick (USA) DeFeet-Lemond                           25.13
103 Mirco Crepaldi (Ita) DeNardi Pasta Montegrappa               25.58
104 Pascal Hermes (Ned) Van Vliet Weba                           26.29
105 Roberto Gaggioli (Ita) DeFeet-Lemond                         26.57
106 Michal Lariű (Svk) DeNardi Pasta Montegrappa                 27.38
107 Artur Krzeszowiec (Pol) CCC Mat                              28.00
108 Boűtjan Kavcnik (Slo) Radenska Rog Mix                       31.34
 
Points
 
1 Boűtjan Mervar (Slo) KRKA Telekom                                 45
2 Stefano Zanini (Ita) Mapei-Quick Step                             37
3 Arnold Eisel (Aut) KIA-Suisse                                     34
4 Matej Stare (Slo) Sava Kranj                                      26
5 Dean Podgornik (Slo) Sava Kranj                                   25
6 Faat Zakirov (Rus) Amore&Vita-Beretta                             25
7 Jure Zriműek (Slo) Dolenjska                                      23
8 Gabriel Maurici Moureu (Arg) Pasta Montegrappa-De Nardi           23
9 Martin Derganc (Slo) KRKA Telekom                                 20
10 Milan ErŽen (Slo) KRKA Telekom                                   20
11 Kazimierz Stafiej (Pol) Mroz Supradyn Witaminy                   20
12 Arno Kaspret (Aut) Austrian National Team                        18
13 Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj                                 17
14 Vladimir Miholjevic (Cro) KRKA Telekom                           16
15 Boris PremuŽic (Slo) KRKA Telekom                                16
16 Branko Filip (Slo) KRKA Telekom                                  14
17 JŘrgen Pauritsch (Aut) Austrian National Team                    14
18 Adam Wadecki (Pol) Mroz Supradyn Witaminy                        14
19 Slawomir Kohut (Pol) Amore&Vita-Beretta                          13
20 Peter Pichler (Aut) Austrian National Team                       12
21 Bernhard Eisel (Aut) Mapei-Quick Step                            12
22 Jan KruŽic (Svk) Pasta Montegrappa-De Nardi                      10
23 Filippo Baldo (Ita) KIA-Suisse                                   10
24 Patrik Sinkewitz (Ger) Mapei-Quick Step                          10
25 Radoslav Rogina (Cro) Perutnina Ptuj                              9
26 Seweryn Kohut (Pol) Amore&Vita-Beretta                            9
27 Dariusz Skoczylas (Pol) Mroz Supradyn Witaminy                    9
28 Luca Belluomini (Ita) CCC Mat                                     8
29 Igor Kranjec (Slo) DeNardi Pasta Montegrappa                      7
30 Kamil Wolski (Pol) Amore&Vita-Beretta                             7
31 Evgueni Petrov (Rus) Mapei-Quick Step                             6
32 Matthijs Delen (Ned) Van Vliet Weba                               6
33 Pavel Zerzan (Cze) Mapei-Quick Step                               5
34 Mitja Mahoric (Slo) Perutnina Ptuj                                5
35 Mateusz Mroz (Pol) Mroz Supradyn Witaminy                         4
36 Jaroslaw Rebiewski (Pol) CCC Mat                                  3
37 Tomas Gronqvist (Swe) Amore&Vita-Beretta                          3
38 Martin Mosers (Aut) Austrian National Team                        2
39 Philippe Schnyder (Swi) KIA-Suisse                                2
40 Matic Strgar (Slo) Radenska Rog Mix                               1
41 Pawel Niedzwiecki (Pol) Mroz Supradyn Witaminy                    1
 
Teams
 
1 KRKA Telekom                                                11.19.27
2 Sava Kranj                                                     01.57
3 Mroz Supradyn Witaminy      
4 KIA-Suisse                  
5 Mapei-Quick Step            
6 Perutnina Ptuj                                                 03.54
7 CCC Mat                         
8 Australian National Team        
9 Dolenjska                       
10 Radenska Rog Mix               
11 Van Vliet Weba                 
12 Savaprojekt Krsko              
13 Pasta Montegrappa-De Nardi     
14 DeNardi Pasta Montegrappa      
15 DeFeet-Lemond                  
16 Amore&Vita-Beretta             
 
Teams after stage 4
 
1 KRKA Telekom                                                37.06.51
2 Amore&Vita-Beretta                                             02.17
3 Mapei-Quick Step                                               06.06
4 Australian National Team                                       08.19
5 Mroz Supradyn Witaminy                                         09.56
6 CCC Mat                                                        10.00
7 Perutnina Ptuj                                                 10.23
8 KIA-Suisse                                                     10.27
9 Sava Kranj                                                     10.31
10 Dolenjska                                                     10.37
11 Radenska Rog Mix                                              12.48
12 DeNardi Pasta Montegrappa                                     20.51
13 Pasta Montegrappa-De Nardi                                    28.02
14 DeFeet-Lemond                                                 32.54
15 Van Vliet Weba                                                34.41
16 Savaprojekt Krsko                                             38.43