Home  Tech    Features    Road    MTB    Cyclocross    Track    News    Photos     Feedback   

65th Tour de Suisse - 2.HC

Switzerland, June 19 - 28, 2001

Main page    Results    Previous stage

Stage 7 - June 25: Locarno - Naters, 156.6 km

Garzelli and Bartoli's great escape

By Jeff Jones
Click for larger image
Stefano Garzelli
Photo: © AFP

Former Tour de Suisse winner Stefano Garzelli (Mapei) has won the 7th stage from Locarno to Naters with a sizeable 4'23 margin in front of his teammate Michele Bartoli, who in turn finished another 3 minutes ahead of the main peloton containing all the favourites. Garzelli's remarkable escape over the mighty Nufenen Pass was no threat to the race leader Wladimir Belli, but he did at least instill some confidence into the Mapei camp in time for the Tour de France.

The 156 kilometre stage started without yesterday's major protagonist, Davide Rebellin (Liquigas), and Tacconi Sport's Peter Luttenberger. The stage started climbing at kilometre 50, and did not stop until kilometre 101.9 at the summit of the Nufenen Pass (2478 m). From then on it was 56 kilometres downhill until the finish.

An early attack by 25 riders, none of whom were a real threat to Belli, did no more than stir the peloton into setting a high tempo. Once they were brought back at km 39, Mapei duo Stefano Garzelli and Michele Bartoli launched their own offensive. However, the teamwork didn't last long when the road started to climb, as Garzelli rode away from Bartoli, albeit with a 5'52 lead on the field.
Click for larger image
Garzelli climbs
Photo: © AFP

In the peloton, Swiss Lukas Zumsteg (Phonak) and Martin Elmiger (Post Swiss) took advantage of the steady tempo and the fear of the Nufenen to attack at kilometre 62. Mauro Gianetti (Coast) followed suit a few kilometres later. None of them could make any ground on either of the two Mapei riders, with Garzelli reaching a maximum lead to the peloton of 15'24 by kilometre 86.

At this point, the gap started to come down as the field split into several groups on the pass. US Postal was driving the front group along with Armstrong and Hamilton well placed. Wladimir Belli (Fassa Bortolo), Gilberto Simoni, Oscar Camenzind and Juan Manuel Garate (Lampre), Beat Zberg (Rabobank), Alexandre Vinokourov (Telekom), Laurent Jalabert (CSC), Manuel Beltran (Mapei), Georg Totschnig (Gerolsteiner), Laurent Dufaux (Saeco) and Daniel Atienza (Cofidis) were all part of it, and Zumsteg, Elmiger and Gianetti were all recaptured before the top of the climb.
Click for larger image
Garzelli wins
Photo: © AFP

Garzelli went over the top with 5'59 on the lone Bartoli, and a massive 11'58 to Totschnig who had attacked the peloton. The bunch regrouped on the long descent, but both Garzelli and Bartoli had more than enough time to hold their positions until the end of the stage. Totschnig had a chance to gain the leadership (he started 2'01 behind Belli) but was caught by the chasing group with a few kilometres to go. Domo's Tomas Konecny won the sprint for third in front of George Hincapie, with 39 other riders finishing in the front group.

All eyes are now focussed on tomorrow's mountain time trial from Sion to Crans Montana (25 km). Starting at 509m, the race is flat for the first 10 kilometres before climbing up to 1506m in the last 15 km. At the moment, there are at least five riders in the top 10 with a good chance of taking the lead. You can follow it live on Cyclingnews from 1530 CEST.

Results

1 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                   3.59.13 (39.13 km/h)
2 Michele Bartoli (Ita) Mapei-Quick Step                       4.23
3 Tomas Konecny (Cze) Domo-Farm Frites                         7.28
4 George Hincapie (USA) US Postal Service                          
5 Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step                             
6 Janek Tombak (Est) Cofidis                                       
7 Beat Zberg (Swi) Rabobank                                        
8 Markus Zberg (Swi) Rabobank                                      
9 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Deutsche Telekom                 
10 Martin Elmiger (Swi) Post Swiss Team                            
11 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service                    
12 Alexandre Moos (Swi) Phonak-Hearing Systems                     
13 Geert Verheyen (Bel) Rabobank                                   
14 Niki Aebersold (Swi) Team Coast                                 
15 Tyler Hamilton (USA) US Postal Service                          
16 Lance Armstrong (USA) US Postal Service                         
17 Laurent Jalabert (Fra) CSC-World Online                         
18 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin                             
19 Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo                              
20 Oscar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin                             
21 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                              
22 Manuel Beltran Martinez  (Spa) Mapei-Quick Step                 
23 Udo Bölts (Ger) Team Deutsche Telekom                           
24 Iñigo Cuesta Lopez (Spa) Cofidis                                
25 Laurent Dufaux (Swi) Saeco-Macchine Per Caffé                   
26 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin                          
27 Francisco Cerezo (Spa) CSC-World Online                         
28 Viatcheslav Ekimov (Rus) US Postal Service                      
29 Stefano Cattai (Ita) Liquigas-Pata                              
30 Gerrit Glomser (Aut) Post Swiss Team                            
31 Daniel Schnider (Swi) La Francaise Des Jeux                     
32 Nicki Sörensen (Den) CSC-World Online                           
33 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                 
34 Daniel Atienza Urendez  (Spa) Cofidis                           
35 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo                              
36 Steffen Kjaergraard (Nor) US Postal Service                     
37 Mauro Gianetti (Swi) Team Coast                                 
38 Reto Bergmann (Swi) Post Swiss Team                             
39 Alex Zülle (Swi) Team Coast                                     
40 Massimo Donati (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola               
41 Matthew White (Aus) US Postal Service                       7.36
42 Oscar Pozzi (Ita) Fassa Bortolo                             7.42
43 Lukas Zumsteg (Swi) Phonak-Hearing Systems                      
44 Marcelino Garcia (Spa) CSC-World Online                     7.56
45 Sylvester Szmyd (Pol) Tacconi Sport-Vini Caldirola          8.00
46 Daniele Contrini (Ita) Liquigas-Pata                       12.07
47 Fausto Dotti (Ita) Liquigas-Pata                                
48 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner                             
49 Pavel Padrnos (Cze) Saeco-Macchine Per Caffé                    
50 Rolf Huser (Swi) Team Coast                                     
51 René Stadelmann (Swi) Phonak-Hearing Systems                    
52 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Macchine Per Caffé                     
53 Mirko Celestino (Ita) Saeco-Macchine Per Caffé                  
54 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                                
55 Armin Meier (Swi) Saeco-Macchine Per Caffé                      
56 Christian Sidler (Swi) Post Swiss Team                          
57 Marek Rutkiewicz (Pol) Cofidis                                  
58 Matthias Buxhofer (Aut) Phonak-Hearing Systems                  
59 Claude Lamour (Fra) Cofidis                                     
60 Martin Rittsel (Swe) CSC-World Online                           
61 Christophe Mengin (Fra) La Francaise Des Jeux                   
62 Frédérique Guesdon (Fra) La Francaise Des Jeux                  
63 Rinaldo Nocentini (Ita) Mapei-Quick Step                        
64 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                               
65 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                               
66 Pierre Bourquenoud (Swi) Phonak-Hearing Systems                 
67 Cedric Fragniere (Swi) Phonak-Hearing Systems                   
68 Steffen Wesemann (Ger) Team Deutsche Telekom                    
69 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner                              
70 Christian Poos (Lux) Post Swiss Team                            
71 Dimitri Konychev (Rus) Fassa Bortolo                            
72 Nicolas Jalabert (Fra) CSC-World Online                         
73 Cedric Vasseur (Fra) US Postal Service                          
74 Mauro Radaelli (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola          18.42
75 Piotr Wadecki (Pol) Domo-Farm Frites                            
76 Raivis Belohvosciks (Lat) Lampre-Daikin                    19.28
77 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom                          
78 Anton Chantyr (Rus) Team Coast                                  
79 Peter Farazijn (Bel) Cofidis                                    
80 Pietro Zucconi (Swi) Tacconi Sport-Vini Caldirola               
81 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom                          
82 Johan Museeuw (Bel) Domo-Farm Frites                            
83 Wilfried Cretskens (Bel) Domo-Farm Frites                       
84 Robert McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                            
85 Christian Heule (Swi) Post Swiss Team                           
86 Wilfried Peeters (Bel) Domo-Farm Frites                         
87 Cristiano Frattini (Ita) Liquigas-Pata                          
88 Gianluca Bortolami (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola           
89 Andreas Klier (Ger) Team Deutsche Telekom                       
90 Servais Knaven (Ned) Domo-Farm Frites                           
91 Jan Schaffrath (Ger) Team Deutsche Telekom                      
92 Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo                             
93 Uwe Peschel (Ger) Gerolsteiner                                  
94 Emmanuel Magnien (Fra) La Francaise Des Jeux                    
95 Jean Patrick Nazon (Fra) La Francaise Des Jeux                  
96 Bert Grabsch (Ger) Phonak-Hearing Systems                       
97 Steve Zampieri (Swi) Post Swiss Team                            
98 Rolf Sörensen (Den) CSC-World Online                            
99 Rubens Bertogliati (Swi) Lampre-Daikin                          
100 Pedro Horrillo Munoz (Spa) Mapei-Quick Step                    
101 Andrea Noé (Ita) Mapei-Quick Step                              
102 Sascha Henrix (Ger) Team Coast                                 
103 Patrick Calcagni (Swi) Tacconi Sport-Vini Caldirola            
104 Gian Matteo Fagnini (Ita) Team Deutsche Telekom                
105 Massimiliano Mori (Ita) Saeco-Macchine Per Caffé               
106 Giancarlo Raimondi (Ita) Liquigas-Pata                         
107 Saulius Ruskys (Ltu) Gerolsteiner                              
108 Jan Boven (Ned) Rabobank                                       
109 Marc Wauters (Bel) Rabobank                                    
110 Maarten Den Bakker (Ned) Rabobank                              
111 Leonardo Giordani (Ita) Fassa Bortolo                          
112 Serguei Ivanov (Rus) Fassa Bortolo                             
113 Marc Lotz (Ned) Rabobank                                       
114 Robert Sassone (Fra) Cofidis                                   
DNS Davide Rebellin (Ita) Liquigas-Pata                            
DNS Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Vini Caldirola          
DNF Marco Fincato (Ita) Fassa Bortolo                              
DNF Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas-Pata                            
DNF Roger Beuchat (Swi) Phonak-Hearing Systems                     
 
Points
 
1 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                         15 pts
2 Michele Bartoli (Ita) Mapei-Quick Step                          12
3 Tomas Konecny (Cze) Domo-Farm Frites                            10
4 George Hincapie (USA) US Postal Service                          8
5 Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step                             7
6 Janek Tombak (Est) Cofidis                                       6
7 Beat Zberg (Swi) Rabobank                                        5
8 Markus Zberg (Swi) Rabobank                                      4
9 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Deutsche Telekom                 3
10 Martin Elmiger (Swi) Post Swiss Team                            2
11 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service                    1
 
Mountains
 
Airolo - Cat. 2, 77.7 km
 
1 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                         12 pts
2 Michele Bartoli (Ita) Mapei-Quick Step                           8
3 Martin Elmiger (Swi) Post Swiss Team                             6
4 Lukas Zumsteg (Swi) Phonak-Hearing Systems                       4
5 Mauro Gianetti (Swi) Team Coast                                  2
6 Matthias Buxhofer (Aut) Phonak-Hearing Systems                   1
 
Nufenen Pass - Cat. 0, 101.9 km
 
1 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                         30 pts
2 Michele Bartoli (Ita) Mapei-Quick Step                          20
3 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                              14
4 Tyler Hamilton (USA) US Postal Service                           8
5 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin                           6
6 Lance Armstrong (USA) US Postal Service                          4
 
Sprints
 
Postfinance
 
Ulrichen - 116.8 km
 
1 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                          6 pts
2 Michele Bartoli (Ita) Mapei-Quick Step                           3
3 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                               1
 
Bitsch - 150.7 km
 
1 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                          6 pts
2 Michele Bartoli (Ita) Mapei-Quick Step                           3
3 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                               1
 
Feldschlosschen
 
Gluringen - 124.8 km
 
1 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                          6 pts
2 Michele Bartoli (Ita) Mapei-Quick Step                           3
3 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                               1
 
Tissot
 
Fiesch - 137.2 km
 
1 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                          6 pts
2 Michele Bartoli (Ita) Mapei-Quick Step                           3
3 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                               1
 
Teams
 
1 Mapei-Quick Step                                         12.09.04
2 Lampre-Daikin                                               10.59
2 Rabobank                                                         
2 Cofidis, Le Credit Par Telephone                                 
2 US Postal Service                                                
2 CSC-World Online                                                 
2 Team Coast                                                       
2 Post Swiss Team                                                  
9 Fassa Bortolo                                               11.13
10 Team Deutsche Telekom                                      15.38
11 Phonak Hearing Systems                                     15.52
12 Gerolsteiner                                               20.15
13 Liquigas-Pata                                              20.17
13 Saeco Macchine Per Caffe'                                       
13 La Francaise Des Jeux                                           
16 Tacconi Sport-Vini Caldirola                               22.45
17 Domo-Farm Frites                                           34.09
 
General classification after stage 7
 
1 Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo                       26.10.52
2 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin                          0.01
3 Lance Armstrong (USA) US Postal Service                      0.25
4 Manuel Beltran Martinez  (Spa) Mapei-Quick Step              0.30
5 Beat Zberg (Swi) Rabobank                                    0.31
6 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin                       0.39
7 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Deutsche Telekom             1.09
8 Laurent Jalabert (Fra) CSC-World Online                      1.19
9 Daniel Schnider (Swi) La Francaise Des Jeux                  1.42
10 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                          1.50
11 Iñigo Cuesta Lopez (Spa) Cofidis                            2.48
12 Oscar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin                         3.53
13 Daniel Atienza Urendez  (Spa) Cofidis                       4.23
14 Marcelino Garcia (Spa) CSC-World Online                     4.28
15 Gerrit Glomser (Aut) Post Swiss Team                        4.53
16 Udo Bölts (Ger) Team Deutsche Telekom                       5.03
17 Stefano Cattai (Ita) Liquigas-Pata                          5.30
18 Laurent Dufaux (Swi) Saeco-Macchine Per Caffé               5.30
19 Massimo Donati (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola           5.50
20 Tomas Konecny (Cze) Domo-Farm Frites                        6.16
21 Mauro Gianetti (Swi) Team Coast                             6.16
22 Tyler Hamilton (USA) US Postal Service                      6.21
23 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo                          8.06
24 Alex Zülle (Swi) Team Coast                                 8.22
25 Francisco Cerezo (Spa) CSC-World Online                     8.46
26 Dimitri Konychev (Rus) Fassa Bortolo                       11.28
27 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                    11.45
28 Niki Aebersold (Swi) Team Coast                            11.56
29 Reto Bergmann (Swi) Post Swiss Team                        12.14
30 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                          12.44
31 Mirko Celestino (Ita) Saeco-Macchine Per Caffé             14.49
32 Nicolas Jalabert (Fra) CSC-World Online                    15.36
33 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service               16.31
34 Steffen Wesemann (Ger) Team Deutsche Telekom               17.32
35 Markus Zberg (Swi) Rabobank                                17.59
36 Matthias Buxhofer (Aut) Phonak-Hearing Systems             18.34
37 Steffen Kjaergraard (Nor) US Postal Service                21.55
38 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom                     22.18
39 René Stadelmann (Swi) Phonak-Hearing Systems               22.53
40 Frédérique Guesdon (Fra) La Francaise Des Jeux             22.58
41 Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step                       23.01
42 Martin Elmiger (Swi) Post Swiss Team                       23.18
43 Oscar Pozzi (Ita) Fassa Bortolo                            23.26
44 Cedric Vasseur (Fra) US Postal Service                     24.16
45 Nicki Sörensen (Den) CSC-World Online                      24.31
46 George Hincapie (USA) US Postal Service                    26.24
47 Sylvester Szmyd (Pol) Tacconi Sport-Vini Caldirola         26.58
48 Alexandre Moos (Swi) Phonak-Hearing Systems                27.15
49 Armin Meier (Swi) Saeco-Macchine Per Caffé                 27.30
50 Pierre Bourquenoud (Swi) Phonak-Hearing Systems            27.44
51 Cedric Fragniere (Swi) Phonak-Hearing Systems              27.47
52 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                           28.15
53 Michele Bartoli (Ita) Mapei-Quick Step                     28.29
54 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                          29.00
55 Geert Verheyen (Bel) Rabobank                              30.07
56 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                            31.30
57 Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo                        31.36
58 Christian Poos (Lux) Post Swiss Team                       32.51
59 Pavel Padrnos (Cze) Saeco-Macchine Per Caffé               33.10
60 Rolf Huser (Swi) Team Coast                                33.20
61 Piotr Wadecki (Pol) Domo-Farm Frites                       34.08
62 Gianluca Bortolami (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola      34.42
63 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner                         35.54
64 Fausto Dotti (Ita) Liquigas-Pata                           37.01
65 Rinaldo Nocentini (Ita) Mapei-Quick Step                   38.17
66 Marek Rutkiewicz (Pol) Cofidis                             38.20
67 Matthew White (Aus) US Postal Service                      38.33
68 Serguei Ivanov (Rus) Fassa Bortolo                         39.03
69 Janek Tombak (Est) Cofidis                                 39.03
70 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Macchine Per Caffé                39.58
71 Christophe Mengin (Fra) La Francaise Des Jeux              40.17
72 Gian Matteo Fagnini (Ita) Team Deutsche Telekom            41.11
73 Lukas Zumsteg (Swi) Phonak-Hearing Systems                 41.16
74 Martin Rittsel (Swe) CSC-World Online                      41.45
75 Claude Lamour (Fra) Cofidis                                42.09
76 Daniele Contrini (Ita) Liquigas-Pata                       42.26
77 Leonardo Giordani (Ita) Fassa Bortolo                      42.51
78 Steve Zampieri (Swi) Post Swiss Team                       43.43
79 Maarten Den Bakker (Ned) Rabobank                          43.51
80 Cristiano Frattini (Ita) Liquigas-Pata                     44.19
81 Pietro Zucconi (Swi) Tacconi Sport-Vini Caldirola          44.20
82 Viatcheslav Ekimov (Rus) US Postal Service                 44.21
83 Johan Museeuw (Bel) Domo-Farm Frites                       44.57
84 Mauro Radaelli (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola          45.01
85 Andrea Noé (Ita) Mapei-Quick Step                          45.22
86 Christian Sidler (Swi) Post Swiss Team                     46.17
87 Emmanuel Magnien (Fra) La Francaise Des Jeux               46.19
88 Raivis Belohvosciks (Lat) Lampre-Daikin                    46.32
89 Servais Knaven (Ned) Domo-Farm Frites                      46.50
90 Andreas Klier (Ger) Team Deutsche Telekom                  47.07
91 Marc Lotz (Ned) Rabobank                                   47.18
92 Bert Grabsch (Ger) Phonak-Hearing Systems                  47.24
93 Jan Schaffrath (Ger) Team Deutsche Telekom                 47.33
94 Uwe Peschel (Ger) Gerolsteiner                             48.54
95 Patrick Calcagni (Swi) Tacconi Sport-Vini Caldirola        49.30
96 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom                     49.39
97 Pedro Horrillo Munoz (Spa) Mapei-Quick Step                50.00
98 Jan Boven (Ned) Rabobank                                   50.30
99 Wilfried Cretskens (Bel) Domo-Farm Frites                  50.46
100 Rolf Sörensen (Den) CSC-World Online                      51.00
101 Peter Farazijn (Bel) Cofidis                              51.02
102 Saulius Ruskys (Ltu) Gerolsteiner                         51.02
103 Anton Chantyr (Rus) Team Coast                            51.03
104 Rubens Bertogliati (Swi) Lampre-Daikin                    51.34
105 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner                       51.50
106 Wilfried Peeters (Bel) Domo-Farm Frites                   51.58
107 Robert Sassone (Fra) Cofidis                              52.12
108 Massimiliano Mori (Ita) Saeco-Macchine Per Caffé          52.27
109 Marc Wauters (Bel) Rabobank                               53.54
110 Christian Heule (Swi) Post Swiss Team                     56.55
111 Jean Patrick Nazon (Fra) La Francaise Des Jeux            56.56
112 Giancarlo Raimondi (Ita) Liquigas-Pata                    58.14
113 Sascha Henrix (Ger) Team Coast                            58.25
114 Robert McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                    1.06.08
 
Points classification
 
1 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Deutsche Telekom             50 pts
2 Laurent Jalabert (Fra) CSC-World Online                      48
3 Saulius Ruskys (Ltu) Gerolsteiner                            38
4 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom                       34
5 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin                          32
6 Beat Zberg (Swi) Rabobank                                    30
7 Janek Tombak (Est) Cofidis                                   30
8 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                             29
9 Lance Armstrong (USA) US Postal Service                      28
10 Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step                        27
11 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                     25
12 Gianluca Bortolami (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola       25
13 Serguei Ivanov (Rus) Fassa Bortolo                          25
14 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin                      25
15 Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo                          23
16 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                           23
17 Robert McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                        16
18 Jean Patrick Nazon (Fra) La Francaise Des Jeux              16
19 Dimitri Konychev (Rus) Fassa Bortolo                        15
20 Manuel Beltran Martinez  (Spa) Mapei-Quick Step             15
21 Gian Matteo Fagnini (Ita) Team Deutsche Telekom             14
22 Oscar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin                         13
23 George Hincapie (USA) US Postal Service                     13
24 Alexandre Moos (Swi) Phonak-Hearing Systems                 13
25 Michele Bartoli (Ita) Mapei-Quick Step                      12
26 Giancarlo Raimondi (Ita) Liquigas-Pata                      12
27 Robert Sassone (Fra) Cofidis                                11
28 Tomas Konecny (Cze) Domo-Farm Frites                        10
29 Tyler Hamilton (USA) US Postal Service                      10
30 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner                          9
31 Viatcheslav Ekimov (Rus) US Postal Service                   8
32 Daniel Schnider (Swi) La Francaise Des Jeux                  7
33 Iñigo Cuesta Lopez (Spa) Cofidis                             7
34 Laurent Dufaux (Swi) Saeco-Macchine Per Caffé                7
35 Massimo Donati (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola            6
36 Emmanuel Magnien (Fra) La Francaise Des Jeux                 6
37 Servais Knaven (Ned) Domo-Farm Frites                        6
38 Nicolas Jalabert (Fra) CSC-World Online                      5
39 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                           4
40 Gerrit Glomser (Aut) Post Swiss Team                         4
41 Alex Zülle (Swi) Team Coast                                  4
42 Markus Zberg (Swi) Rabobank                                  4
43 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                              4
44 Daniel Atienza Urendez  (Spa) Cofidis                        3
45 Marc Wauters (Bel) Rabobank                                  3
46 Martin Elmiger (Swi) Post Swiss Team                         2
47 Massimiliano Mori (Ita) Saeco-Macchine Per Caffé             2
48 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service                 1
 
Mountains classification
 
1 Dimitri Konychev (Rus) Fassa Bortolo                         90 pts
2 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                      42
3 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin                          32
4 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom                       30
5 Matthias Buxhofer (Aut) Phonak-Hearing Systems               30
6 Nicolas Jalabert (Fra) CSC-World Online                      29
7 Michele Bartoli (Ita) Mapei-Quick Step                       28
8 Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo                           21
9 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                           14
10 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                            14
11 Christian Heule (Swi) Post Swiss Team                       12
12 Manuel Beltran Martinez  (Spa) Mapei-Quick Step             12
13 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin                      12
14 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Deutsche Telekom            11
15 Daniel Atienza Urendez  (Spa) Cofidis                       11
16 Daniele Contrini (Ita) Liquigas-Pata                        11
17 Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step                        10
18 Lukas Zumsteg (Swi) Phonak-Hearing Systems                  10
19 Robert McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                         8
20 Tyler Hamilton (USA) US Postal Service                       8
21 Martin Elmiger (Swi) Post Swiss Team                         7
22 Gianluca Bortolami (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola        6
23 Lance Armstrong (USA) US Postal Service                      6
24 Markus Zberg (Swi) Rabobank                                  6
25 Niki Aebersold (Swi) Team Coast                              5
26 Beat Zberg (Swi) Rabobank                                    4
27 Mauro Gianetti (Swi) Team Coast                              2
28 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner                          2
29 Piotr Wadecki (Pol) Domo-Farm Frites                         1
30 Alex Zülle (Swi) Team Coast                                  1
31 Oscar Pozzi (Ita) Fassa Bortolo                              1
32 Patrick Calcagni (Swi) Tacconi Sport-Vini Caldirola          1
 
Sprints classification
 
Postfinance
 
1 Lukas Zumsteg (Swi) Phonak-Hearing Systems                   14 pts
2 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                      12
3 Gianluca Bortolami (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola        12
4 Christian Heule (Swi) Post Swiss Team                         9
5 Robert McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                          9
6 Matthias Buxhofer (Aut) Phonak-Hearing Systems                8
7 Daniel Atienza Urendez  (Spa) Cofidis                         7
8 Dimitri Konychev (Rus) Fassa Bortolo                          7
9 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                              6
10 Michele Bartoli (Ita) Mapei-Quick Step                       6
11 Servais Knaven (Ned) Domo-Farm Frites                        6
12 Niki Aebersold (Swi) Team Coast                              3
13 Nicolas Jalabert (Fra) CSC-World Online                      3
14 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom                       3
15 Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step                         3
16 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                           2
17 Beat Zberg (Swi) Rabobank                                    1
18 Mauro Gianetti (Swi) Team Coast                              1
19 Piotr Wadecki (Pol) Domo-Farm Frites                         1
 
Feldschlosschen
 
1 Daniel Atienza Urendez  (Spa) Cofidis                         6 pts
2 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                       6
3 Nicolas Jalabert (Fra) CSC-World Online                       6
4 Gianluca Bortolami (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola         6
5 Robert McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                          6
6 Lukas Zumsteg (Swi) Phonak-Hearing Systems                    4
7 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom                        3
8 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                              3
9 Michele Bartoli (Ita) Mapei-Quick Step                        3
10 Christian Heule (Swi) Post Swiss Team                        3
11 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                           1
12 Niki Aebersold (Swi) Team Coast                              1
13 Matthias Buxhofer (Aut) Phonak-Hearing Systems               1
14 Piotr Wadecki (Pol) Domo-Farm Frites                         1
15 Wilfried Peeters (Bel) Domo-Farm Frites                      1
 
Tissot
 
1 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                       6 pts
2 Niki Aebersold (Swi) Team Coast                               6
3 Matthias Buxhofer (Aut) Phonak-Hearing Systems                6
4 Gianluca Bortolami (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola         6
5 Lukas Zumsteg (Swi) Phonak-Hearing Systems                    6
6 Robert McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                          6
7 Nicolas Jalabert (Fra) CSC-World Online                       3
8 Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step                          3
9 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                              3
10 Michele Bartoli (Ita) Mapei-Quick Step                       3
11 Christian Heule (Swi) Post Swiss Team                        3
12 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                           1
13 Daniel Atienza Urendez  (Spa) Cofidis                        1
14 Martin Elmiger (Swi) Post Swiss Team                         1
15 Piotr Wadecki (Pol) Domo-Farm Frites                         1
16 Daniele Contrini (Ita) Liquigas-Pata                         1
17 Giancarlo Raimondi (Ita) Liquigas-Pata                       1
 
Teams classification
 
1 Lampre-Daikin                                            78.36.47
2 Fassa Bortolo                                                4.17
3 CSC-World Online                                             8.55
4 Team Deutsche Telekom                                       15.49
5 US Postal Service                                           18.46
6 Team Coast                                                  20.33
7 Post Swiss Team                                             24.27
8 Mapei-Quick Step                                            25.27
9 Cofidis, Le Credit Par Telephone                            35.36
10 Rabobank                                                   38.33
11 Saeco Macchine Per Caffe'                                  42.32
12 Phonak Hearing Systems                                     52.24
13 Gerolsteiner                                               56.20
14 La Francaise Des Jeux                                      58.28
15 Liquigas-Pata                                              59.17
16 Tacconi Sport-Vini Caldirola                               59.42
17 Domo-Farm Frites                                         1.15.02