Home  Tech    Features    Road    MTB    Cyclocross    Track    News    Photos     Feedback   

61st Tour of Luxembourg - 2.2

Luxembourg, June 14-17, 2001

2000 results    Stage list    Preview    Starting list    Past winners

The Stages

  • Stage 1 - June 14: Echternach-Dippach, 182 km
  • Stage 2 - June 15: Wormeldange-Beckerich, 214 km
  • Stage 3 - June 16: Dudelange-Luxemburg, 102 km
  • Stage 4 - June 16: Bettembourg-Bettembourg ITT, 14.5 km
  • Stage 5 - June 17: Wiltz-Diekirch, 172 km

Preview

June 14-17 will mark the 61st edition of the Tour of Luxembourg, a UCI class 2.2 event covering a surprisingly large amount of territory in the tiny country, nestled between Belgium, France and Germany.

It starts on June 14 with a 182 kilometre stage from Echternach to Dippach, containing two climbs. The following day is the longest and hardest stage: 214 km from Wormeldange to Beckerich. This includes the Muur van Wormeldange, Cote de Schoos, Cote de Steinsel and Cote de Holtz.

On Saturday, June 16 there are 2 stages. A 102 km stage from Dudelange to Luxemburg in the morning, including the Cote de Hostert and Cote de Clausen, the latter to be climbed 6 times. In the evening there is a 14.5 kilometre time trial around Bettembourg.

The final stage is on Sunday, June 17, and it is a 172 kilometre leg from Wiltz to Diekirch, climbing the Cote de Kaundorf, Knupp, Cote de Vianden and Groensteen.

Starting List

Team Deutsche Telekom             U.S. Postal Service
 
1 Alberto Elli (Ita)              11 Benoît Joachim (Lux)
2 Erik Zabel (Ger)                12 Levy Leipheimer (USA)
3 Rolf Aldag (Ger)                14 Steffen Kjaergaard (Nor)
4 Roberto Sgambelluri (Ita)       15 Antonio Cruz (USA)
5 Jens Heppner (Ger)              16 Julian Dean (NZl)
6 Andreas Klier (Ger)             17 Jamie Burrow (GBr)
7 Gian Matteo Fagnini (Ita)       18 David Zabriskie (USA)
8 Jan Schaffrath (Ger)
 
Fassa Bortolo                     Domo-Farm Frites
 
21 Alessandro Petacchi (Ita)      31 Romans Vainsteins (Lat)
22 Serguei Ivanov (Rus)           32 Servais Knaven (Ned)
23 Roberto Petito (Ita)           33 Fred Rodriguez (USA)
24 Marco Fincato (Ita)            34 Johan Museeuw (Bel)
25 Fabio Baldato (Ita)            35 Robbie McEwen (Aus)
26 Nicola Loda (Ita)              36 Wilfried Peeters (Bel)
27 Kim Kirchen (Lux)              37 Enrico Cassani (Ita)
28 Oscar Pozzi (Ita)              38 Marco Milesi (Ita)
 
CSC-World Online                  Team Fakta
 
41 Rolf Sorensen (Den)            51 Scott Sunderland (Aus)
43 Michael Blaudzun (Den)         52 Lennie Kristensen (Den)
44 Nicolay Bo Larsen (Den)        53 Jorgen Bo Petersen (Den)
46 Danny Jonasson (Den)           54 Allan Johansen (Den)
47 Koen Beeckman (Bel)            55 Jakob Gram Nielsen (Den)
48 Raphael Jeune (Fra)            56 Michael Skelde (Den)
                                  57 Morten Sonne (Den)
 
Tacconi Sport-Vini Caldirola      Cofidis
 
61 Massimo Apollonio (Ita)        71 Nico Mattan (Bel)
62 Mauro Gerosa (Ita)             72 Peter Farazijn (Bel)
63 Paolo Bossoni (Ita)            73 Janek Tombak (Est)
64 Marco Gili (Ita)               74 David Lefevre (Fra)
65 Zoran Klemencic (Slo)          75 Claude Lamour (Fra)
66 Dmitri Gainitdinov (Rus)       76 Tom Flammang (Lux)
67 Moreno Pezze (Ita)             77 Juris Silovs (Lat)
68 Sylvester Szmyd (Pol)          78 Stephane Krafft (Ger)
 
Mercury-Viatel                    Rabobank
 
81 Peter Van Petegem (Bel)        91 Karsten Kroon (Ned)
82 Leon Van Bon (Ned)             92 Aart Vierhouten (Ned)
84 Jans Koerts (Ned)              93 Matthé Pronk (Ned)
85 Geert Van Bondt (Bel)          94 Bram De Groot (Ned)
87 Jamie Drew (Aus)               95 Gerben Loewik (Ned)
                                  96 Addy Engels (Ned)
                                  97 Marcel Duijn (Ned)
                                  98 Thorwald Veneberg (Ned)
 
Vlaanderen-T Interim              Luxembourg National Team
 
101 Björn Leukemans (Bel)         111 Frank Schleck (Lux)
102 Jurgen Van Roosbroeck (Bel)   112 Stève Fogen (Lux)
103 Kris Gerits (Bel)             113 Pascal Triebel (Lux)
104 Davy Daniels (Bel)            114 Vincenzo Centrone (Lux)
105 Gert Vanderaerden (Bel)       116 Gusty Bausch (Lux)
106 Jurgen Guns (Bel)             117 Daniel Bintz (Lux)
108 Tom Vannoppen (Bel)           118 Michel Wolter (Lux)
 
 Ag2R Prevoyance                  Lampre-Daikin
 
121 Jaan Kirsipuu (Est)           131 Rubens Bertogliati (Swi)
122 Ludovic Capelle (Bel)         132 Raivis Belohvosciks (Lat)
123 David Delrieu (Fra)           133 Robert Hunter (RSA)
124 Linas Balciunas (Ltu)         134 Marco Pinotti (Ita)
125 Stéphane Berges (Fra)         135 Marco Serpellini (Ita)
126 Innar Mandoja (Est)           136 Matteo Frutti (Ita)
127 Laurent Estadieu (Fra)        137 Lucia Pagliarini Mendonca (Ita)
128 Alexandre Grux (Fra)          138 Matteo Algeri (Ita)
 
Jean Delatour                     Bankgiroloterij-Batavus
 
141 Eddy Seigneur (Fra)           151 Rudi Kemna (Ned)
142 Christophe Bassons (Fra)      152 Remco Van Der Ven (Ned)
143 Lenaïc Olivier (Fra)          153 Bart Voskamp (Ned)
144 Eddy Lembo (Fra)              154 Bert Hiemstra (Ned)
145 Bruno Thibout (Fra)           155 Pieter Vries (Ned)
146 Christophe Edaleine (Fra)     156 Jan Van Velzen (Ned)
147 Ivailo Gabrovski (Rus)        157 Bram Schmitz (Ned)
148 Olivier Trastour (Fra)        158 Corey Sweet (Aus)
 
Collstrop-Palmans                 De Nardi-Pasta Montegrappa
 
161 Geert Omloop (Bel)            171 Jan Bratkowski (Ger)
162 Roger Hammond (GBr)           172 Igor Kranjec (Slo)
163 Marc Streel (Bel)             173 Vitali Kokorine (Rus)
164 Erwin Thijs (Bel)             174 Dmitri Sedoune (Rus)
165 Vincent Cali (Fra)            175 Giuseppe Palumbo (Ita)
166 Eric De Clercq (Bel)          176 Mirco Crepaldi (Ita)
167 Christophe Detilloux (Bel)    177 Rossano Brasi (Ita)
168 Tony Bracke (Bel)             178 Remmert Wielinga (Ned)

Past Winners

2000 Alberto Elli (Ita) Telekom
1999 Marc Wauters (Bel) Rabobank
1998 Lance Armstrong (USA) US Postal Service
1997 Frank Vandenbroucke (Bel) 
1996 Alberto Elli (Ita)
1995 Rolf Järmann (Swi)
1994 Frans Maassen (Ned)
1993 Maximilian Sciandri (Ita)
1992 Jean-Philippe Dojwa (Fra)
1991 Gert-Jan Theunisse (Ned)
1990 Christophe Lavainne (Fra)
1989 Michel Cornelisse (Ned)
1988 Richard Trinkler (Swi)
1987 Sören Lilnedt (Den)
1986 Steven Rooks (Ned)
1985 Jelle Nijdam (Ned)
1984 Christophe Lavainne (Fra)
1983 Lucien Didier (Lux)
1982 Bernard Hinault (Fra)
1981 Youri Barinov (Rus)
1980 Bert Oosterbosch (Ned)
1979 Lucien Didier (Lux)
1978 Ludo Peeters (Bel)
1977 Bert Pronk (Ned)
1976 Frans Verbeeck (Bel)
1975 Frans Verbeeck (Bel)
1974 Freddy Maertens (Bel)
1973 Sylvain Vasseur (Fra)
1972 Roger Rosiers (Bel)
1971 Andre Diericks (Bel)
1970 Edy Schutz (Lux)
1969 David Boifava (Ita)
1968 Edy Schutz (Lux)
1967 Frans Brands (Bel)
1966 Edy Schutz (Lux)
1965 Vincent Denson (GB)
1964 Arie den Hartog (Ned)
1963 Yvon Molenaers (Bel)
1962 Jeff Plankaert (Bel)
1961 Charly Gaul (Lux)
1960 Marcel Ernzer (Lux)
1959 Charly Gaul (Lux)
1958 Jempy Schmitz (Lux)
1957 Gerard Saint (Fra)
1956 Charly gaul (Lux)
1955 Louison Bobet (Fra)
1954 Jempy Schmitz (Lux)
1953 Robert van den Stock (Bel)
1952 Jean Kirchen (Lux)
1951 Marcel Ernzer (Lux)
1950 Isidore de Ryck (Bel)
1949 Bim Diederich (Lux)
1948 Jean Goldschmit (Lux)
1947 Mett Clemens (Lux)
1946 Brik Schotte (Bel)
1939 Mett Clemens (Lux)
1938 Lucien Vlaeminck (Bel)
1937 Mett Clemens (Lux)
1936 Mett Clemens (Lux)
1935 Mett Clemens (Lux)