Tech    Features    Road    MTB    Cyclocross    Track    News    Images     Feedback   

Home

Preview
Start List
Past Winners

Stages & Results

 

Map

 

Photos

 

Italia Bici

Colnago: La Bicicletta
La Bicicletta

DMT Shoes
Polishing the Diamond
Limar Helmets
Technology for Your Head

Stage 7 - May 26: Rieti - Montevarchi, 239 km

Stage profile    Results    Previous stage    Next stage

ZaZa does it with perfect teamwork

By Gabriella Ekström, cyclingnews.com correspondent
Click for larger image
Stefano Zanini
Photo: © Sirrotti

Stefano Zanini (Mapei) has won the stage between Rieti and Montevarchi in a tight sprint finish, benefiting from some good leadout work from his team in the closing kilometres, with Garzelli being the final link in the Mapei chain.

The 239 kilometer stage was ridden at a modest pace without any serious breakaways until the final climb of Monte Luco, starting at 26 kilometres to go. Mapei and Fassa Bortolo were the two teams interested in keeping a high pace over the eight kilometre climb. Davide Rebellin (Liquigas) attacked almost from the foot of the climb, and with Stefano Garzelli (Mapei) on his wheel he quickly built up a lead of 30 seconds.
Click for larger image
Rebellin and Garzelli
Photo: © Sirrotti

The two riders stayed clear over the summit, but were caught by the remarkably large peloton on the way down. Led by Mapei, it was a very nervous bunch that entered Montevarchi with three kilometers to go. Laurent Dufaux (Saeco), Wladimir Belli (Fassa Bortolo), Stefano Garzelli, Marco Pantani (Mercatone), Paolo Savoldelli (Saeco) were all up front, and fairly important for Mapei, Stefano Zanini also survived the climb. A group led by Jan Ullrich (Telekom) managed to join the front group with just a few kilometers to go, and Ullrich continued straight to the front of the first group.

Oscar Camenzind from Lampre attacked from 700 meters out, and was brought back by Stefano Garzelli, who also started the big wind up when he reached Camenzind. A The bunch was spread across the road, but it was Zanini on the left hand side who not surprisingly crossed the line first. Gabriele Missaglia (Lampre) finished second, and Jan Ullrich finished third after his killer finish.
Click for larger image
Zanini wins
Photo: © Sirrotti

Dario Frigo finished 17th in the main group, and there were no major changes in the general classification.

Tomorrow's 185 kilometer stage between Montecatini Terme and Reggio Emilia will be the first real mountain stage of this year's Giro, with climbs like Abetone and Castello di Carpineti to be tackled.

Results

1 Stefano Zanini (Ita) Mapei-Quick Step                6.48.02 (35.144 km/h)
2 Gabriele Missaglia (Ita) Lampre-Daikin
3 Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom
4 Matthias Kessler (Ger) Team Deutsche Telekom
5 Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo
6 Mickael Pichon (Fra) Bonjour
7 José Arrieta (Spa) iBanesto.com
8 Paolo Savoldelli (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'
9 Davide Rebellin (Ita) Liquigas-Pata
10 Rinaldo Nocentini (Ita) Mapei-Quick Step
11 Oscar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin
12 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
13 Pablo Lastras Garcia (Spa) iBanesto.com
14 Marzio Bruseghin (Ita) iBanesto.com
15 Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Vini Caldirola
16 Laurent Dufaux (Swi) Saeco Macchine Per Caffe'
17 Massimiliano Gentili (Ita) Cantina Tollo
18 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo
19 Unai Osa Eizaguirre (Spa) iBanesto.com
20 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno-Stream TV
21 José Azevedo (Por) O.N.C.E.-Eroski
22 Marco Velo (Ita) Mercatone Uno-Stream TV
23 Abraham Olano Manzano (Spa) O.N.C.E.-Eroski
24 Pavel Padrnos (Cze) Saeco Macchine Per Caffe'
25 Pascal Herve (Fra) Alexia Alluminio
26 Roberto Sgambelluri (Ita) Team Deutsche Telekom
27 Fortunato Baliani (Ita) Selle Italia-Pacific
28 Cesar Solaun Solaña (Spa) iBanesto.com
29 Ivan Gotti (Ita) Alessio
30 Gianluca Valoti (Ita) Alexia Alluminio
31 Paolo Lanfranchi (Ita) Mapei-Quick Step
32 Andrea Peron (Ita) Fassa Bortolo
33 Giuseppe Guerini (Ita) Team Deutsche Telekom
34 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step
35 Fredy Gonzalez Martinez (Col) Selle Italia-Pacific
36 Andrea Noe' (Ita) Mapei-Quick Step
37 Jean Robin (Fra) Bonjour
38 Jan Hruska (Cze) O.N.C.E.-Eroski
39 Daniele De Paoli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV
40 Aleksander Shefer (Kaz) Alessio
41 Marco Magnani (Ita) Alexia Alluminio
42 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin
43 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
44 Hernan Buenahora (Col) Selle Italia-Pacific
45 Carlos Contreras Caño (Col) Selle Italia-Pacific
46 Sergej Yacovlev (Kaz) Cantina Tollo
47 Danilo Di Luca (Ita) Cantina Tollo
48 Manuel Beltran Martinez (Spa) Mapei-Quick Step
49 Daniel Clavero Sebastian (Spa) Mercatone Uno-Stream TV
50 Juan Garate (Spa) Lampre-Daikin                         0.10
51 Gianni Faresin (Ita) Liquigas-Pata                      1.05
52 Sergej Gontchar (Ukr) Liquigas-Pata
53 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin
54 Francisco Leon Mañe (Spa) Kelme-Costa Blanca
55 Mauro Zanetti (Ita) Alessio
56 Jon Odriozola (Spa) iBanesto.com
57 Francisco Garcia Rodriguez (Spa) O.N.C.E.-Eroski
58 Rouslan Ivanov (Mda) Alessio
59 José Castelblanco Romero (Col) Selle Italia-Pacific
60 Francesco Secchiari (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'
61 Vladimir Duma (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo
62 Ruggero Borghi (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola       2.08
63 Alberto Ongarato (Ita) Mobilvetta Design
64 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom
65 Jeroen Blijlevens (Ned) Lotto-Adecco
66 Joaquim Lopez Torrella (Spa) Kelme-Costa Blanca
67 Giuseppe Di Grande (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola
68 Christophe Brandt (Bel) Lotto-Adecco
69 Gabriele Colombo (Ita) Cantina Tollo
70 Giovanni Lombardi (Ita) Team Deutsche Telekom
71 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin
72 Uros Murn (Slo) Mobilvetta Design
73 Sergio Barbero (Ita) Lampre-Daikin
74 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin
75 Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca
76 David Navas Chica (Spa) iBanesto.com
77 David Latasa Lasa (Spa) iBanesto.com
78 Kurt Van Lancker (Bel) Lotto-Adecco
79 Maximilian Sciandri (GBr) Lampre-Daikin
80 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) O.N.C.E.-Eroski
81 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo
82 Marcello Siboni (Ita) Mercatone Uno-Stream TV
83 Fabio Bulgarelli (Ita) Team Colpack-Astro
84 Mario Aerts (Bel) Lotto-Adecco
85 Timothy Jones (Zim) Mobilvetta Design
86 Julio Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo
87 Renzo Mazzoleni (Ita) Team Colpack-Astro                3.28
88 Riccardo Forconi (Ita) Mercatone Uno-Stream TV
89 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Adecco                       6.37
90 Roberto Petito (Ita) Fassa Bortolo                      6.53
91 Diego Ferrari (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola
92 Frédéric Mainguenaud (Fra) Bonjour
93 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo
94 Noan Lelarge (Fra) Bonjour
95 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Colpack-Astro
96 Davide Casarotto (Ita) Alessio
97 Matteo Carrara (Ita) Team Colpack-Astro
98 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom
99 Franck Bouyer (Fra) Bonjour
100 Ruben Marin Valencia (Col) Selle Italia-Pacific
101 Denis Lunghi (Ita) Team Colpack-Astro
102 Mario Scirea (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'
103 Fabio Sacchi (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'
104 Stefano Casagranda (Ita) Alessio
105 Mario Cipollini (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'
106 Roberto Conti (Ita) Cantina Tollo
107 Alessandro Spezialetti (Ita) Cantina Tollo
108 Alvaro Gonzalez (Spa) O.N.C.E.-Eroski
109 Mauro Gerosa (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola
110 René Andrle (Cze) O.N.C.E.-Eroski
111 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step
112 Giampaolo Mondini (Ita) Mercatone Uno-Stream TV
113 Isidro Nozal Vega (Spa) O.N.C.E.-Eroski
114 Devis Miorin (Ita) Mobilvetta Design
115 Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas-Pata
116 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Vini Caldirola    11.14
117 Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Vini Caldirola
118 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Adecco
119 Glenn D'hollander (Bel) Lotto-Adecco
120 Mario Manzoni (Ita) Alexia Alluminio
121 Hans De Clercq (Bel) Lotto-Adecco
122 Paolo Fornaciari (Ita) Mapei-Quick Step
123 Massimiliano Mori (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'
124 Nico Eeckhout (Bel) Lotto-Adecco
125 Marco Zanotti (Ita) Liquigas-Pata
126 Domenico Romano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
127 Moreno Di Biase (Ita) Mobilvetta Design
128 Mirko Marini (Ita) Liquigas-Pata
129 Luca Scinto (Ita) Mapei-Quick Step
130 Thomas Voeckler (Fra) Bonjour
131 Antonio Varriale (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
132 Jose' Jaime Gonzalez Pico (Col) Mobilvetta Design
133 Pascal Derame (Fra) Bonjour
134 Leonardo Scarselli (Ita) Selle Italia-Pacific
135 Hidenori Nodera (Jpn) Team Colpack-Astro
136 Miguel Peña Caceres (Spa) O.N.C.E.-Eroski
137 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola
138 Ellis Rastelli (Ita) Liquigas-Pata
139 Michele Colleoni (Ita) Team Colpack-Astro
140 Massimo Strazzer (Ita) Mobilvetta Design
141 Denis Zanette (Ita) Liquigas-Pata
142 Dmitri Konyshev (Rus) Fassa Bortolo
143 Kai Hundertmark (Ger) Team Deutsche Telekom
144 Stefano Cattai (Ita) Liquigas-Pata
145 Tom Leaper (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
146 Kevin Livingston (USA) Team Deutsche Telekom
147 Gianluca Tonetti (Ita) Selle Italia-Pacific
148 Marco Villa (Ita) Alexia Alluminio
149 Fabio Baldato (Ita) Fassa Bortolo
150 Endrio Leoni (Ita) Alessio
151 Biagio Conte (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'
152 Martin Hvastja (Slo) Alessio
153 Laurent Desbiens (Fra) Kelme-Costa Blanca
154 Dario Andriotto (Ita) Alexia Alluminio
155 Andrea Brognara (Ita) Alexia Alluminio
156 Ermanno Brignoli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV
157 Simone Borgheresi (Ita) Mercatone Uno-Stream TV
158 Eddy Serri (Ita) Alexia Alluminio                     11.23
159 Ivan Quaranta (Ita) Alexia Alluminio
160 Cristian Pepoli (Ita) Cantina Tollo
161 Michele Gobbi (Ita) Mobilvetta Design
162 Domenico Gualdi (Ita) Mobilvetta Design               14.32
163 John Fredy Garcia (Col) Selle Italia-Pacific          16.55
164 Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
165 Guido Trenti (USA) Cantina Tollo
166 Michele Coppolillo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
167 Damien Nazon (Fra) Bonjour                            18.59
168 Fabrice Salanson (Fra) Bonjour
DNF Rafaël Mateos Perez (Spa) Team Colpack-Astro
DNF Filippo Simeoni (Ita) Cantina Tollo
DNS Gianni Gobbini (Ita) Team Colpack-Astro
 
Points
 
1 Stefano Zanini (Ita) Mapei-Quick Step                      25 pts
2 Gabriele Missaglia (Ita) Lampre-Daikin                     20
3 Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom                    16
4 Matthias Kessler (Ger) Team Deutsche Telekom               14
5 Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo                         12
6 Mickael Pichon (Fra) Bonjour                               10
7 José Arrieta (Spa) iBanesto.com                             9
8 Paolo Savoldelli (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'            8
9 Massimo Strazzer (Ita) Mobilvetta Design                    8
10 Davide Rebellin (Ita) Liquigas-Pata                        7
11 Rinaldo Nocentini (Ita) Mapei-Quick Step                   6
12 Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Vini Caldirola         6
13 Oscar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin                        5
14 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo           4
15 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom                   4
16 Pablo Lastras Garcia (Spa) iBanesto.com                    3
17 Endrio Leoni (Ita) Alessio                                 3
18 Marzio Bruseghin (Ita) iBanesto.com                        2
19 Biagio Conte (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'               2
20 Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Vini Caldiro        1
21 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                        1
 
Mountains
 
1 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                     5 pts
2 Davide Rebellin (Ita) Liquigas-Pata                         3
3 Fredy Gonzalez Martinez (Col) Selle Italia-Pacific          1
 
Intergiro
 
1 Massimo Strazzer (Ita) Mobilvetta Design             3.01.14
2 Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Vini Caldirola
3 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom
4 Endrio Leoni (Ita) Alessio
5 Biagio Conte (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'
6 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin
7 Juan Garate (Spa) Lampre-Daikin
8 Stefano Zanini (Ita) Mapei-Quick Step
9 Marco Zanotti (Ita) Liquigas-Pata
10 Moreno Di Biase (Ita) Mobilvetta Design
11 Giovanni Lombardi (Ita) Team Deutsche Telekom
12 Mickael Pichon (Fra) Bonjour
13 Ivan Quaranta (Ita) Alexia Alluminio
14 Mario Manzoni (Ita) Alexia Alluminio
15 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) O.N.C.E.-Eroski
16 Marco Villa (Ita) Alexia Alluminio
17 Domenico Gualdi (Ita) Mobilvetta Design
18 Rouslan Ivanov (Mda) Alessio
19 Fabio Baldato (Ita) Fassa Bortolo
20 Roberto Petito (Ita) Fassa Bortolo
 
Most combative
 
1 Stefano Zanini (Ita) Mapei-Quick Step                       6 pts
2 Gabriele Missaglia (Ita) Lampre-Daikin                      5
3 Massimo Strazzer (Ita) Mobilvetta Design                    5
4 Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom                     4
5 Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Vini Caldirola          4
6 Matthias Kessler (Ger) Team Deutsche Telekom                3
7 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                     3
8 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom                    3
9 Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo                          2
10 Davide Rebellin (Ita) Liquigas-Pata                        2
11 Endrio Leoni (Ita) Alessio                                 2
12 Mickael Pichon (Fra) Bonjour                               1
13 Fredy Gonzalez Martinez (Col) Selle Italia-Pacific         1
14 Biagio Conte (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'               1
 
Azzurri d'Italia
 
1 Stefano Zanini (Ita) Mapei-Quick Step                       4 pts
2 Gabriele Missaglia (Ita) Lampre-Daikin                      2
3 Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom                     1
 
Trofeo fast team
 
1 Team Deutsche Telekom                               20.24.06
2 Ibanesto.Com
3 Mapei-Quick Step
4 Saeco Macchine Per Caffe'
5 Lampre-Daikin
5 Fassa Bortolo
7 Mercatone Uno-Stream Tv
8 ONCE-Eroski
9 Alexia Alluminio
10 Selle Italia-Pacific
11 Cantina Tollo-Acqua&Sapone
12 Alessio
13 Liquigas-Pata                                           2.10
14 Ceramiche Panaria-Fiordo                                3.13
15 Tacconi Sport-Vini Caldirola                            4.16
16 Kelme-Costa Blanca                                      5.21
17 Lotto-Adecco                                            6.24
18 Mobilvetta
19 Bonjour                                                 6.53
20 Team Colpack-Astro                                     12.29
 
Trofeo Super team
 
1 Team Deutsche Telekom                                      35 pts
2 Mapei-Quick Step                                           31
3 Ibanesto.Com                                               31
4 Lampre-Daikin                                              29
5 Fassa Bortolo                                              19
6 Saeco Macchine Per Caffe'                                  18
7 Bonjour                                                    15
8 Liquigas-Pata                                              12
9 Ceramiche Panaria-Fiordo                                    9
10 Tacconi Sport-Vini Caldirola                               6
11 Cantina Tollo-Acqua&Sapone                                 4
12 Mercatone Uno-Stream Tv                                    1
13 ONCE-Eroski                                                0
14 Alessio                                                    0
15 Selle Italia-Pacific                                       0
16 Alexia Alluminio                                           0
17 Kelme-Costa Blanca                                         0
18 Lotto-Adecco                                               0
19 Team Colpack-Astro                                         0
20 Mobilvetta                                                 0
 
General classification after stage 7
 
1 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo                     33.52.00
2 Abraham Olano Manzano (Spa) O.N.C.E.-Eroski              0.12
3 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin                      0.13
4 Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo                       0.17
5 José Azevedo (Por) O.N.C.E.-Eroski                       0.19
6 Jan Hruska (Cze) O.N.C.E.-Eroski                         0.28
7 Oscar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin                      0.35
8 Andrea Noe' (Ita) Mapei-Quick Step                       0.42
9 Danilo Di Luca (Ita) Cantina Tollo                       0.48
10 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                 0.57
11 Ivan Gotti (Ita) Alessio                                1.02
12 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo        1.03
13 Unai Osa Eizaguirre (Spa) iBanesto.com                  1.06
14 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno-Stream TV             1.09
15 Marco Velo (Ita) Mercatone Uno-Stream TV                1.15
16 Paolo Lanfranchi (Ita) Mapei-Quick Step                 1.25
17 Manuel Beltran Martinez (Spa) Mapei-Quick Step          1.25
18 Carlos Contreras Caño (Col) Selle Italia-Pacific        1.29
19 Hernan Buenahora (Col) Selle Italia-Pacific             1.31
20 Vladimir Duma (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo            1.38
21 Massimiliano Gentili (Ita) Cantina Tollo                1.45
22 Aleksander Shefer (Kaz) Alessio                         1.52
23 Sergej Gontchar (Ukr) Liquigas-Pata                     1.52
24 Roberto Sgambelluri (Ita) Team Deutsche Telekom         1.57
25 José Arrieta (Spa) iBanesto.com                         1.58
26 Jean Robin (Fra) Bonjour                                2.06
27 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                         2.06
28 Laurent Dufaux (Swi) Saeco Macchine Per Caffe'          2.07
29 Davide Rebellin (Ita) Liquigas-Pata                     2.13
30 Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Vini Caldiro     2.26
31 Marco Magnani (Ita) Alexia Alluminio                    2.26
32 Mauro Zanetti (Ita) Alessio                             2.30
33 Giuseppe Di Grande (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldiro     2.33
34 Gabriele Colombo (Ita) Cantina Tollo                    2.46
35 Fortunato Baliani (Ita) Selle Italia-Pacific            3.03
36 Fredy Gonzalez Martinez (Col) Selle Italia-Pacific      3.14
37 Sergej Yacovlev (Kaz) Cantina Tollo                     3.20
38 Paolo Savoldelli (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'        3.21
39 Daniel Clavero Sebastian (Spa) Mercatone Uno-Stream     3.34
40 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo                      3.42
41 Daniele De Paoli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV          3.44
42 Rouslan Ivanov (Mda) Alessio                            3.46
43 José Castelblanco Romero (Col) Selle Italia-Pacific     3.54
44 Pascal Herve (Fra) Alexia Alluminio                     4.12
45 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom                4.13
46 Francisco Garcia Rodriguez (Spa) O.N.C.E.-Eroski        4.20
47 Ruggero Borghi (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola       4.28
48 Francisco Leon Mañe (Spa) Kelme-Costa Blanca            4.32
49 Gianni Faresin (Ita) Liquigas-Pata                      4.36
50 Pablo Lastras Garcia (Spa) iBanesto.com                 5.01
51 David Latasa Lasa (Spa) iBanesto.com                    5.14
52 Gianluca Valoti (Ita) Alexia Alluminio                  5.48
53 Juan Garate (Spa) Lampre-Daikin                         5.50
54 Jon Odriozola (Spa) iBanesto.com                        6.28
55 Gabriele Missaglia (Ita) Lampre-Daikin                  6.35
56 Matthias Kessler (Ger) Team Deutsche Telekom            6.46
57 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                       7.17
58 Joaquim Lopez Torrella (Spa) Kelme-Costa Blanca         9.10
59 Marzio Bruseghin (Ita) iBanesto.com                     9.11
60 Christophe Brandt (Bel) Lotto-Adecco                    9.13
61 Mickael Pichon (Fra) Bonjour                            9.29
62 Giuseppe Guerini (Ita) Team Deutsche Telekom           10.48
63 Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom                10.53
64 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Adecco                      11.04
65 Alessandro Spezialetti (Ita) Cantina Tollo             11.10
66 Denis Lunghi (Ita) Team Colpack-Astro                  12.03
67 Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas-Pata                    12.29
68 Marcello Siboni (Ita) Mercatone Uno-Stream TV          13.08
69 Riccardo Forconi (Ita) Mercatone Uno-Stream TV         13.34
70 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) O.N.C.E.-Eroski         13.51
71 Andrea Peron (Ita) Fassa Bortolo                       13.56
72 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                    14.12
73 Rinaldo Nocentini (Ita) Mapei-Quick Step               14.21
74 Maximilian Sciandri (GBr) Lampre-Daikin                15.08
75 Cesar Solaun Solaña (Spa) iBanesto.com                 16.04
76 Sergio Barbero (Ita) Lampre-Daikin                     16.17
77 Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca              16.20
78 Pavel Padrnos (Cze) Saeco Macchine Per Caffe'          16.28
79 Timothy Jones (Zim) Mobilvetta Design                  16.42
80 Antonio Varriale (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo        16.55
81 Davide Casarotto (Ita) Alessio                         17.42
82 Diego Ferrari (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola       17.54
83 Giampaolo Mondini (Ita) Mercatone Uno-Stream TV        17.54
84 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin                  18.17
85 Giovanni Lombardi (Ita) Team Deutsche Telekom          18.44
86 Uros Murn (Slo) Mobilvetta Design                      18.52
87 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom               19.08
88 Jeroen Blijlevens (Ned) Lotto-Adecco                   19.11
89 Julio Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo      19.39
90 Mario Aerts (Bel) Lotto-Adecco                         20.00
91 Fabio Bulgarelli (Ita) Team Colpack-Astro              20.01
92 Ellis Rastelli (Ita) Liquigas-Pata                     20.04
93 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo                     20.09
94 Roberto Petito (Ita) Fassa Bortolo                     20.13
95 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                  20.29
96 Stefano Zanini (Ita) Mapei-Quick Step                  20.35
97 Ermanno Brignoli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV         20.38
98 Mauro Gerosa (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola        22.24
99 Alvaro Gonzalez (Spa) O.N.C.E.-Eroski                  22.39
100 Simone Borgheresi (Ita) Mercatone Uno-Stream TV       22.42
101 Kai Hundertmark (Ger) Team Deutsche Telekom           23.03
102 Francesco Secchiari (Ita) Saeco Macchine Per Caffe    23.08
103 Mario Cipollini (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'       23.44
104 Noan Lelarge (Fra) Bonjour                            24.29
105 Miguel Peña Caceres (Spa) O.N.C.E.-Eroski             24.33
106 Ruben Marin Valencia (Col) Selle Italia-Pacific       24.47
107 René Andrle (Cze) O.N.C.E.-Eroski                     25.05
108 Isidro Nozal Vega (Spa) O.N.C.E.-Eroski               25.09
109 Fabio Baldato (Ita) Fassa Bortolo                     25.47
110 Dmitri Konyshev (Rus) Fassa Bortolo                   25.57
111 Devis Miorin (Ita) Mobilvetta Design                  26.03
112 Stefano Cattai (Ita) Liquigas-Pata                    26.03
113 Franck Bouyer (Fra) Bonjour                           26.19
114 David Navas Chica (Spa) iBanesto.com                  26.37
115 Massimo Strazzer (Ita) Mobilvetta Design              26.43
116 Stefano Casagranda (Ita) Alessio                      27.16
117 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Colpack-Astro        27.31
118 Endrio Leoni (Ita) Alessio                            27.56
119 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Vini Caldirola    28.31
120 Fabio Sacchi (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'          28.44
121 Michele Colleoni (Ita) Team Colpack-Astro             29.05
122 Martin Hvastja (Slo) Alessio                          29.19
123 Mario Manzoni (Ita) Alexia Alluminio                  30.04
124 Denis Zanette (Ita) Liquigas-Pata                     30.36
125 Biagio Conte (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'          31.07
126 Renzo Mazzoleni (Ita) Team Colpack-Astro              31.24
127 Moreno Di Biase (Ita) Mobilvetta Design               31.36
128 Cristian Pepoli (Ita) Cantina Tollo                   31.55
129 Marco Zanotti (Ita) Liquigas-Pata                     32.00
130 Roberto Conti (Ita) Cantina Tollo                     33.05
131 Mario Scirea (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'          33.23
132 Matteo Carrara (Ita) Team Colpack-Astro               33.24
133 Domenico Romano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo        33.26
134 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola      33.45
135 Laurent Desbiens (Fra) Kelme-Costa Blanca             33.47
136 Kurt Van Lancker (Bel) Lotto-Adecco                   34.03
137 Alberto Ongarato (Ita) Mobilvetta Design              34.07
138 Frédéric Mainguenaud (Fra) Bonjour                    34.27
139 Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Vini Caldirola    35.22
140 Kevin Livingston (USA) Team Deutsche Telekom          35.35
141 Paolo Fornaciari (Ita) Mapei-Quick Step               35.59
142 Massimiliano Mori (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'     36.57
143 Jose' Jaime Gonzalez Pico (Col) Mobilvetta Design     37.35
144 Luca Scinto (Ita) Mapei-Quick Step                    37.53
145 Mirko Marini (Ita) Liquigas-Pata                      39.51
146 Leonardo Scarselli (Ita) Selle Italia-Pacific         40.14
147 Pascal Derame (Fra) Bonjour                           40.20
148 Domenico Gualdi (Ita) Mobilvetta Design               41.47
149 Hans De Clercq (Bel) Lotto-Adecco                     41.59
150 Hidenori Nodera (Jpn) Team Colpack-Astro              42.23
151 Glenn D'hollander (Bel) Lotto-Adecco                  42.26
152 Gianluca Tonetti (Ita) Selle Italia-Pacific           42.43
153 Thomas Voeckler (Fra) Bonjour                         43.02
154 Ivan Quaranta (Ita) Alexia Alluminio                  43.18
155 Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo          44.08
156 Tom Leaper (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo             44.44
157 Guido Trenti (USA) Cantina Tollo                      44.56
158 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Adecco                     45.06
159 Dario Andriotto (Ita) Alexia Alluminio                46.52
160 Damien Nazon (Fra) Bonjour                            47.10
161 Andrea Brognara (Ita) Alexia Alluminio                48.29
162 Marco Villa (Ita) Alexia Alluminio                    48.31
163 Eddy Serri (Ita) Alexia Alluminio                     52.18
164 Michele Gobbi (Ita) Mobilvetta Design                 52.21
165 Nico Eeckhout (Bel) Lotto-Adecco                      54.27
166 Michele Coppolillo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo     54.38
167 John Fredy Garcia (Col) Selle Italia-Pacific          57.44
168 Fabrice Salanson (Fra) Bonjour                      1.09.46
 
Points classification
 
1 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom                   84 pts
2 Massimo Strazzer (Ita) Mobilvetta Design                   81
3 Gabriele Missaglia (Ita) Lampre-Daikin                     50
4 Mario Cipollini (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'            45
5 Endrio Leoni (Ita) Alessio                                 43
6 Ivan Quaranta (Ita) Alexia Alluminio                       41
7 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                    38
8 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                        36
9 Vladimir Duma (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo               31
10 Davide Rebellin (Ita) Liquigas-Pata                       31
11 Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo                        29
12 Stefano Zanini (Ita) Mapei-Quick Step                     29
13 Gabriele Colombo (Ita) Cantina Tollo                      26
14 Jeroen Blijlevens (Ned) Lotto-Adecco                      26
15 Danilo Di Luca (Ita) Cantina Tollo                        25
16 Ellis Rastelli (Ita) Liquigas-Pata                        25
17 Marco Zanotti (Ita) Liquigas-Pata                         25
18 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin                       24
19 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo          24
20 Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Vini Caldirola        21
21 Abraham Olano Manzano (Spa) O.N.C.E.-Eroski               20
22 José Arrieta (Spa) iBanesto.com                           20
23 Giuseppe Di Grande (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldiro       20
24 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Vini Caldirola        20
25 Moreno Di Biase (Ita) Mobilvetta Design                   20
26 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo                           18
27 Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom                   16
28 Matthias Kessler (Ger) Team Deutsche Telekom              14
29 Mauro Gerosa (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola           14
30 Ivan Gotti (Ita) Alessio                                  13
31 Unai Osa Eizaguirre (Spa) iBanesto.com                    12
32 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Adecco                         12
33 Biagio Conte (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'              11
34 Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo              11
35 Sergej Gontchar (Ukr) Liquigas-Pata                       10
36 Mickael Pichon (Fra) Bonjour                              10
37 Ruben Marin Valencia (Col) Selle Italia-Pacific           10
38 Mario Manzoni (Ita) Alexia Alluminio                       9
39 Damien Nazon (Fra) Bonjour                                 9
40 José Azevedo (Por) O.N.C.E.-Eroski                         8
41 Massimiliano Gentili (Ita) Cantina Tollo                   8
42 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                            8
43 Paolo Savoldelli (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'           8
44 Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca                  8
45 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno-Stream TV                7
46 Fredy Gonzalez Martinez (Col) Selle Italia-Pacific         7
47 Matteo Carrara (Ita) Team Colpack-Astro                    7
48 Jan Hruska (Cze) O.N.C.E.-Eroski                           6
49 Oscar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin                        6
50 Andrea Noe' (Ita) Mapei-Quick Step                         6
51 Rinaldo Nocentini (Ita) Mapei-Quick Step                   6
52 Giovanni Lombardi (Ita) Team Deutsche Telekom              6
53 Glenn D'hollander (Bel) Lotto-Adecco                       6
54 Manuel Beltran Martinez (Spa) Mapei-Quick Step             5
55 Fortunato Baliani (Ita) Selle Italia-Pacific               5
56 Ermanno Brignoli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV             5
57 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Adecco                          5
58 Denis Lunghi (Ita) Team Colpack-Astro                      4
59 Pablo Lastras Garcia (Spa) iBanesto.com                    3
60 Joaquim Lopez Torrella (Spa) Kelme-Costa Blanca            3
61 Aleksander Shefer (Kaz) Alessio                            2
62 Laurent Dufaux (Swi) Saeco Macchine Per Caffe'             2
63 Rouslan Ivanov (Mda) Alessio                               2
64 Marzio Bruseghin (Ita) iBanesto.com                        2
65 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola           2
66 Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Vini Caldiro        1
67 Dmitri Konyshev (Rus) Fassa Bortolo                        1
 
Mountains classification
 
1 Danilo Di Luca (Ita) Cantina Tollo                         15 pts
2 Fredy Gonzalez Martinez (Col) Selle Italia-Pacific         15
3 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                    11
4 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin                        10
5 Domenico Gualdi (Ita) Mobilvetta Design                     6
6 Davide Rebellin (Ita) Liquigas-Pata                         5
7 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo            4
8 Rouslan Ivanov (Mda) Alessio                                3
9 Rinaldo Nocentini (Ita) Mapei-Quick Step                    3
10 Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca                  3
11 Davide Casarotto (Ita) Alessio                             3
12 Mirko Marini (Ita) Liquigas-Pata                           3
13 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo                         2
14 Michele Gobbi (Ita) Mobilvetta Design                      2
15 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                            1
16 Andrea Peron (Ita) Fassa Bortolo                           1
17 Julio Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo          1
 
Intergiro classification
 
1 Massimo Strazzer (Ita) Mobilvetta Design             17.08.53
2 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                      0.56
3 Ivan Quaranta (Ita) Alexia Alluminio                     1.10
4 Biagio Conte (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'             1.23
5 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom                 1.28
6 Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Vini Caldirola       1.32
7 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                          1.40
8 Unai Osa Eizaguirre (Spa) iBanesto.com
9 Marco Zanotti (Ita) Liquigas-Pata                        1.43
10 Giovanni Lombardi (Ita) Team Deutsche Telekom           1.46
11 Abraham Olano Manzano (Spa) O.N.C.E.-Eroski
12 Glenn D'hollander (Bel) Lotto-Adecco
13 Endrio Leoni (Ita) Alessio                              1.48
14 Stefano Zanini (Ita) Mapei-Quick Step                   1.52
15 Moreno Di Biase (Ita) Mobilvetta Design
16 Denis Lunghi (Ita) Team Colpack-Astro
17 Vladimir Duma (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo
18 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                 1.56
19 Ruben Marin Valencia (Col) Selle Italia-Pacific
20 Rouslan Ivanov (Mda) Alessio                            2.01
 
Most combative classification
 
1 Massimo Strazzer (Ita) Mobilvetta Design                   30 pts
2 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom                   24
3 Ivan Quaranta (Ita) Alexia Alluminio                       16
4 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                        11
5 Mario Cipollini (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'            11
6 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                    10
7 Fredy Gonzalez Martinez (Col) Selle Italia-Pacific          9
8 Gabriele Missaglia (Ita) Lampre-Daikin                      9
9 Stefano Zanini (Ita) Mapei-Quick Step                       9
10 Endrio Leoni (Ita) Alessio                                 8
11 Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Vini Caldirola         8
12 Abraham Olano Manzano (Spa) O.N.C.E.-Eroski                7
13 Vladimir Duma (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo               7
14 Biagio Conte (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'               7
15 Danilo Di Luca (Ita) Cantina Tollo                         6
16 Davide Rebellin (Ita) Liquigas-Pata                        6
17 Ellis Rastelli (Ita) Liquigas-Pata                         6
18 Moreno Di Biase (Ita) Mobilvetta Design                    6
19 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin                        5
20 Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo                         5
21 Unai Osa Eizaguirre (Spa) iBanesto.com                     5
22 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                            5
23 Gabriele Colombo (Ita) Cantina Tollo                       5
24 Jeroen Blijlevens (Ned) Lotto-Adecco                       5
25 Marco Zanotti (Ita) Liquigas-Pata                          5
26 Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom                    4
27 Giovanni Lombardi (Ita) Team Deutsche Telekom              4
28 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Vini Caldirola         4
29 Domenico Gualdi (Ita) Mobilvetta Design                    4
30 Glenn D'hollander (Bel) Lotto-Adecco                       4
31 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo           3
32 Rouslan Ivanov (Mda) Alessio                               3
33 Matthias Kessler (Ger) Team Deutsche Telekom               3
34 Denis Lunghi (Ita) Team Colpack-Astro                      3
35 Mauro Gerosa (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola            3
36 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Adecco                          2
37 Rinaldo Nocentini (Ita) Mapei-Quick Step                   2
38 Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca                  2
39 Davide Casarotto (Ita) Alessio                             2
40 Ruben Marin Valencia (Col) Selle Italia-Pacific            2
41 Mirko Marini (Ita) Liquigas-Pata                           2
42 Sergej Gontchar (Ukr) Liquigas-Pata                        1
43 José Arrieta (Spa) iBanesto.com                            1
44 Mickael Pichon (Fra) Bonjour                               1
45 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo                         1
46 Michele Gobbi (Ita) Mobilvetta Design                      1
 
Azzuri d'Italia classification
 
1 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom                   10 pts
2 Mario Cipollini (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'             6
3 Danilo Di Luca (Ita) Cantina Tollo                          4
4 Ellis Rastelli (Ita) Liquigas-Pata                          4
5 Stefano Zanini (Ita) Mapei-Quick Step                       4
6 Ivan Quaranta (Ita) Alexia Alluminio                        4
7 Gabriele Missaglia (Ita) Lampre-Daikin                      3
8 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin                         2
9 Vladimir Duma (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo                2
10 Endrio Leoni (Ita) Alessio                                 2
11 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                    1
12 Gabriele Colombo (Ita) Cantina Tollo                       1
13 Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom                    1
14 Massimo Strazzer (Ita) Mobilvetta Design                   1
15 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Vini Caldirola         1
16 Moreno Di Biase (Ita) Mobilvetta Design                    1
 
Combination classification
 
1 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                    38 pts
2 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin                        48
3 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                            91
4 Davide Rebellin (Ita) Liquigas-Pata                       128
5 Rouslan Ivanov (Mda) Alessio                              133
6 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo          156
7 Danilo Di Luca (Ita) Cantina Tollo                        187
8 Rinaldo Nocentini (Ita) Mapei-Quick Step                  195
9 Fredy Gonzalez Martinez (Col) Selle Italia-Pacific        218
10 Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca                227
 
Trofeo Fast team classification
 
1 ONCE-Eroski                                         101.12.51
2 Fassa Bortolo                                            0.29
3 Mapei-Quick Step                                         1.18
4 Cantina Tollo-Acqua&Sapone                               1.39
5 Mercatone Uno-Stream Tv                                  2.12
6 Alessio                                                  2.21
7 Selle Italia-Pacific                                     2.39
8 Ibanesto.Com                                             2.40
9 Lampre-Daikin                                            3.43
10 Liquigas-Pata                                           3.55
11 Team Deutsche Telekom                                   5.26
12 Tacconi Sport-Vini Caldirola                            6.03
13 Ceramiche Panaria-Fiordo                                6.49
14 Alexia Alluminio                                        9.35
15 Saeco Macchine Per Caffe'                              18.36
16 Kelme-Costa Blanca                                     21.36
17 Bonjour                                                28.15
18 Lotto-Adecco                                           33.01
19 Mobilvetta                                             37.54
20 Team Colpack-Astro                                     48.44
 
Trofeo Super team classification
 
1 Lampre-Daikin                                             141 pts
2 Mapei-Quick Step                                          114
3 Tacconi Sport-Vini Caldirola                              114
4 Team Deutsche Telekom                                     112
5 Liquigas-Pata                                             110
6 Ceramiche Panaria-Fiordo                                   98
7 Fassa Bortolo                                              88
8 Mobilvetta                                                 85
9 Alessio                                                    78
10 Cantina Tollo-Acqua&Sapone                                70
11 Saeco Macchine Per Caffe'                                 69
12 Ibanesto.Com                                              61
13 Lotto-Adecco                                              59
14 ONCE-Eroski                                               54
15 Selle Italia-Pacific                                      52
16 Alexia Alluminio                                          41
17 Team Colpack-Astro                                        39
18 Bonjour                                                   38
19 Kelme-Costa Blanca                                        24
20 Mercatone Uno-Stream Tv                                   23

To the top ::      Back ::