Home  Tech    Features    Road    MTB    Cyclocross    Track    News    Photos     Feedback   

Frankfurter Rad-Cross - Cat. 2

Frankfurt, Germany, December 9, 2001

2000 Results    Results    Past winners

Results

Elite 28,6 km
 
1 Alex Mudroch (Cze) Tschechien 
2 Maarten Nijland (Ned) Ned National 
3 Radel Tichy (Cze) Tschechien 
4 Ondrey Lukes (Cze) Tschechien 
5 Christian Heule (Sui) Schweiz 
6 Tobias Nestle (Ger) Ger National
7 Josef Soukup (Cze) Cze National 
8 Christian Wasmer (Ger) Ger National
9 Petr Novy (Cze) Tschechien 
10 Jens Reuker (Ger) Ger National
11 Leo Karstens (Ger) Ger National
12 Tom de Kort (Bel) Bel National 
13 Mike Müller (Ger) RSV Whyl 
14 Steve Chainel (Fra) Frankreich 
15 Daniel Olszewski (Ger) Ger National
16 Martin Zlamalik (Cze) Cze National 
17 David Laenen (Bel) Bel National 
18 Urs Steinmann (Ger) RSV Centurion Ebnet 
19 Marco Keller (Ger) Ger National
20 Gretienus Gommers (Ned) Ned National 
21 Ralph Berner (Ger) VC Frankfurt 
22 Sebastian Hannöver (Ger) Ger National
23 Torsten Wittig-Kupfernagel (Ger) BRC Zugvogel Berlin 
24 Benjamin Ackers (Ger) BRC Zugvogel Berlin 
25 Thomas Hannöver (Ger) RSG Lohne-Vechta 
26 Tomas Hruby (Cze) Tschechien 
27 Nicky David (Bel) Bel National 
28 Henning Jaecks (Ger) RSG Lohne-Vechta 
29 Andre Rudiger (Ger) Ger National
30 Pavel Vesely (Cze) Tschechien 
31 Dirk Luckwer (Ger) Pucheimer SC 
32 Torsten Wambold (Ger) VC Frankfurt 
33 Iurie Spinache (Mda) Moldavien 
34 Lars Hofe, van (Ger) RSC Le Loop Köln-Rath 
35 Daniel Vobora (Cze) Tschechien 
36 Peter Schmidt (Ger) RC Mistral Neunkirchen 
37 Stanislav Bambula (Cze) Cze National 
38 Christian Huber (Ger) RV Conc. Karbach 
39 Boris Eichler (Ger) RC Kleinmachnow 
40 Torsten Schätzein (Ger) RSC Neustadt 
 
U23 28,6 km
 
1 Josef Soukup (Cze) Cze National 
2 Leo Karstens (Ger) Ger National
3 Steve Chainel (Fra) Frankreich 
4 Daniel Olszewski (Ger) Ger National
5 Martin Zlamalik (Cze) Cze National 
6 Sebastian Hannöver (Ger) Ger National
7 Tomas Hruby (Cze) Tschechien 
8 Nicky David (Bel) Bel National 
9 Andre Rudiger (Ger) Ger National
10 Pavel Vesely (Cze) Tschechien 
11 Iurie Spinache (Mda) Moldavien 
12 Lars Hofe, van (Ger) RSC Le Loop Köln-Rath 
13 Daniel Vobora (Cze) Tschechien 
14 Stanislav Bambula (Cze) Cze National 
15 Christian Huber (Ger) RV Conc. Karbach 
 
Women 15,4km 
 
1 Hanka Kupfernagel (Team Nürnberger) 
2 Birgit Hollmann (BRC Zugvogel Berlin) 
3 Elly Van Boxmeer (Ned) National 
4 Nicole Kottkamp (RC Endspurt Herford) 
5 Suzie Godart (Lux) 
6 Irene Pfab (SV Petershausen) 
7 Maryline Antonelli (Frankreich) 
8 Ilona Meter (Ned) National 
9 Lucie Lefevre (Frankreich) 
10 Bea Bleumink (Ned) National 
11 Viviane Vaße (RC Endspurt Herford) 
 
Juniors 11km 
 
1 Jana Siekmann (RSG Vlotho) 
2 Sabine Fischer (RSG Montabaur) 
3 Dorothee Zwick (RSC Wörth) 
4 Miriam Essert (RV Kirrlach) 
5 Verena Strohmer (RV Pfeil Magstadt) 

Past winners

2000 Christian Heule (Swi) Post Swiss