Home  Tech    Features    Road    MTB    Cyclocross    Track    News    Photos     Feedback   

41st Clásico del RCN - 2.4

Colombia, August 12-19, 2001

2000 results    Stage list    Start list     Past winners

The Stages

  • Stage 1 - August 12: Medellín - Jericó, 124 km
  • Stage 2 - August 13: Jericó - Manizales, 164.4 km
  • Stage 3 - August 14: Manizales-Anserma, 122.2 km
  • Stage 4 - August 15: Alcalá - Ibagué, 155.7 km
  • Stage 5 - August 16: Ibagué - Mosquera, 181.3 km
  • Stage 6 - August 17: Sopó - Villa de Leyva, 143.8 km
  • Stage 7 - August 18: Villa de Leyva - Tunja ITT, 37.6 km
  • Stage 8 - August 19: Parque Nacional Circuit, 102.4 km

Start list

05 Orbitel 
 
1 Juan Diego Ramírez Calderón (Col) 
2 Jairo de Jesús Hernández Montoya (Col) 
3 Marlon Alirio Pérez Arango (Col) 
4 Élder Herrera Cortés (Col) 
5 Javier de Jesús Zapata Villada (Col) 
6 Miguel Ángel Sanabria Acevedo (Col) 
7 Julio César Aguirre Cabrera (Col) 
8 José Daniel Rincón Quintana (Col) 
9 Hernán Darío Bonilla Sánchez (Col) 
10 Luis Orán Castañeda Ramos (Col) 
 
Baterías MAC-Selle Italia-Pacific 
 
21 José Joaquín Castelblanco Romero (Col) 
22 Hernán Buenahora Gutiérrez (Col) 
23 Carlos Alberto Contreras Cano (Col) 
24 Freddy Excelino González Martínez (Col) 
25 Álvaro Lozano Moncada (Col) 
26 Julio Ernesto Bernal Sepúlveda (Col) 
27 Vladimir González Martínez (Col) 
28 Fidel Giovanny Chacón Skiner (Col) 
29 John Freddy García Feria (Col) 
30 Hébert Gutiérrez García (Col) Refuerzo 
 
Lotería del Táchira (Venezuela)
 
41 Noël Vásquez Mendoza (Ven) 
42 César Augusto Salazar Herrera (Col-Ven) 
43 Carlos Alberto Maya Lizcano (Ven) 
44 Omar Enrique Pumar (Ven) 
45 Alexis Omar Méndez A (Ven) 
46 Pastor Linares (Ven) 
47 José Isidro Chacón (Ven) 
48 Yeison Rogelio Delgado Ortega (Col-Ven) 
 
Casanare Inderca 
 
61 William David Guerrero Coronado (Col) 
62 Víctor Angel Becerra Castro (Col) 
63 Miller Suárez (Col) 
64 Miguel Ángel Niño Corredor (Col) 
65 Osman Rivera (Col) 
66 Giovanny Huertas (Col) 
67 Wilson Parra (Col) 
68 Juan Carlos Sierra Peña (Col) 
69 Camilo Alonso Bernal Higuera (Col) 
70 Anselmo Barrera (Col) 
 
Nacional 05 Orbitel 
 
81 Johnny Daniel Leal (Col) 
82 Carlos Andrés Osorio Tamayo (Col) 
83 Jorge Iván González Balaguera (Col) 
84 Javier Alberto González Barrera (Col) 
85 Olmedo Capacho Pulido (Col) 
 
Club Cicloases - Los Panches 
 
95 Eduardo García (Col) Industrias Zipaquirá 
96 Alexánder Rodríguez (Col) Autoservicio Subachoque 
97 Gerson Sánchez Escobar (Col) Chía 
98 Hildebrando Rodríguez (Col) Alcaldía de Guasca 
99 Hernando Leal (Col) Agroindustrias Ríofrio de Chía 
100 Javier Ravelo (Col) Concesionario Auto Stop 
101 Miller A López (Col) 
102 Fermin Linares (Col) Municipio de Guaduas 
103 William Jetial (Cesar) Combustibles Antonio Castro 
104 Jeison Lasso (Col) Ciclo Funza 
 
Lotería de Boyacá 
 
11 Uberlino Mesa Estepa (Col) 
12 Israel Antonio Ochoa Plazas (Col) 
13 Álvaro Sierra Peña (Col) 
14 Jairo Pérez Suárez (Col) 
15 Jair Humberto Bernal Sepúlveda (Col) 
16 Libardo Niño Corredor (Col) 
17 Graciano Fonseca (Col) 
18 José A Ibáñez (Col) 
19 José Ismael Sarmiento Riaño (Col) 
20 Víctor Niño Corredor (Col) 
 
Aguardiente Antioqueño-Empresas Públicas de Medellín 
 
31 Héctor Manuel Castaño Betancurt (Col) 
32 Héctor Iván Palacio Montoya (Col) 
33 Dubán Alberto Ramírez Rodríguez (Col) 
34 Argiro Alberto Zapata Franco (Col) 
35 Germán Alirio Ospina Castro (Col) 
36 Jorge Humberto Martínez (Col) 
37 Nélson de Jesús Vargas (Col) 
38 Ariel Armel Martínez (Col) 
39 Ramón Fernando García (Col) 
40 Oscar Mauricio Álvarez Paniagua (Col) 
 
Aguardiente Cristal 
 
51 Alejandro Iván Cortés Llano (Col) 
52 Ferney de Jesús Naranjo Naranjo (Col) 
53 Julio César Rangel Melo (Col) 
54 Ricardo Andrés Vargas (Col) 
55 Darío Cedano (Col) 
56 Oscar Mauricio Alarcón Carrillo (Col) 
57 Javier Castiblanco (Col) 
58 Juan Alejandro Botero (Col) 
 
Sorteo Extraordinario de Navidad-Aguardiente Néctar 
 
71 Alexis Rojas Díaz (Col) 
72 Raúl Alexánder Montaña Herrera (Col) 
73 Gregorio Ladino Vega (Col) 
74 Javier Guerrero C (Col) 
75 José Luis Vanegas Hernández (Col) 
76 Juan Carlos Fonseca (Col) 
77 Edward Johnny Ruiz Sierra (Col) 
78 Víctor Hugo González Melo (Col) 
79 Rigoberto Ibáñez (Col) 
80 Ubaldo Mesa Estepa (Col) 
 
Idea-Indeportes Antioquia 
 
91 Oved Yesid Ramírez Ríos (Col) 
92 Edilberto Suárez Arroyave (Col) 
93 César Augusto Laverde Rueda (Col) 
94 Jorge Eliécer Florez (Col) 
95 José Diego Marín Alvarez (Col) Familia Marín Alvarez 
 
Cicloases 

111 Marceliano Farfán (Col) Martín Ramirez-Comb Antonio Castro 
112 Freddy Rincon (Col) Alcaldia Ciudadanía de Guateque 
113 Jairo Vega (Col) Cicloases 
114 Juan Antonio Barrero (Col) 
 
Mixto 

121 Javier Anaya Torres (Col) 
122 Hernando Hernández (Col) 
123 Gustavo Guzmán Vargas (Col) FFAA-Alcaldia Nobsa 
124 Héctor Fabio Reina (Col) Alcaldia Inder Bolívar Valle 

Past Winners

2000 Juan D. Ramirez (Col)
1999 Jairo Hernández (Col)
1998 Raúl Montaña (Col)
1997 Raúl Montaña (Col)
1996 Israel Ochoa (Col)
1995 Raúl Montaña (Col)
1994 Julio César Aguirre (Col)
1993 Luis A. González (Col)
1992 Alberto Camargo (Col)
1991 Fabio Rodríguez (Col)
1990 Gustavo Wilches (Col)
1989 Álvaro Mejía (Col)
1988 Álvaro Mejía (Col)
1987 Fabio Parra (Col)
1986 Luis Herrera (Col)
1985 Francisco Rodríguez (Col)
1984 Luis Herrera (Col)
1983 Luis Herrera (Col)
1982 Luis Herrera (Col)
1981 Manuel Ignacio Gutiérrez (Col)
1980 Fabio Navarro (Col)
1979 Rafael Antonio Niño (Col)
1978 Rafael Antonio Niño (Col)
1977 Rafael Antonio Niño (Col)
1976 José Patrocinio Jiménez (Col)
1975 Rafael Antonio Niño (Col)
1974 Norberto Cáceres (Col)
1973 Juan de Dios Morales (Col)
1972 Albeiro Mejía (Col)
1971 Rafael Antonio Niño (Col)
1970 Óscar González (Col)
1969 Álvaro Pachón (Col)
1968 Jairo Grijalba (Col)
1967 Carlos Montoya (Col)
1966 Javier Suárez (Col)
1965 Javier Suárez (Col)
1964 Gabriel Halaixt (Col)
1963 Martín Emilio Rodríguez (Col)
1962 Rubén Darío Gómez (Col)
1961 Rubén Darío Gómez (Col)