31st Settimana Ciclista Lombarda - 2.4

Italy, April 18-22, 2001

2000 results    Stage list    Preview    Start list    Past winners

The Stages

  • Stage 1 - April 18: Bergamo - Darfo Boario Terme, 184.6 km
  • Stage 2 - April 19: Alzate Brianza - Alzate Brianza, 187 km
  • Stage 3 - April 20: Stezzano - Selvino, 181.9 km
  • Stage 4 - April 21: Roncadelle - Roncadelle, 188.7 km
  • Stage 5 - April 22: Colzate - Clusone, 171.4 km

Preview

Ullrich and Pantani to race

Jan Ullrich (Telekom) and Marco Pantani (Mercatone Uno) are the main stars in the 31st Settimana Lombarda, which takes place from April 18-22. In addition, Mapei's Stefano Garzelli and Cantina Tollo's Danilo di Luca will be amongst the starters, and it will be an important part of these riders Giro d'Italia build up. The toughest stage is stage 4 (April 21) starting and finishing in Roncadelle. Four categorised climbs, including the Madonna della Neve and Colle Maddalena.

Cadel Evans' European road season debut

Mountain bike star, Cadel Evans, will make his 2001 European road season debut with Saeco in the Settimana Lombarda (April 18-24). Cadel raced on the road in the Redlands Classic in the US earlier this year in a Volvo Cannondale strip, but for Europe he joins the Division 1 Saeco team.

The Saeco team for the Settimana Lombarda race will be selected from the younger riders: Massimiliano Mori, Francesco Secchiari, Armin Meier, Justin Spinelli, Christian Wegmann and Brad Davidson.

Evans will also continue to ride for Volvo-Cannondale in the MTB World Cup.

Start List

AG2R Prevoyance
Alessio
Alexia
Amore e Vita-Beretta
Atlas Lukullus Ambra
Bonjour
Cantina Tollo-Acqua e Sapone
CCC Mat
Ceramiche Panaria-Fiordo
Cofidis
De Nardi-Pasta Montegrappa
Deutsche Telekom
Domo-Farm Frites
Fassa Bortolo
Gerolsteiner
Lampre-Daikin
Liquigas-Pata
Mapei-Quick Step
Mobilvetta-Formaggi Trentini
Mroz-Supradyn Witaminy
Phonak Hearing Systems
Saeco Macchine per Caffè
Selle Italia-Pacific
Tacconi Sport-Vini Caldirola
Team Colpak Astro
Team Nurnberger

Past Winners

Settimana Ciclista Lombarda, Category 2.4

2000 Sergei Gontchar (Ukr) Liquigas-Pata

1999 Raimondas Rumsas (Lit) Mrůz

Category 2.5

1998 (3) Pavel Tonkov (Rus) Mapei-Bricobi
1997 Emanule Lupi (Ita) Elite
1996 (2) Pavel Tonkov (Rus) Panaria-Vinavil

Open

1995 Massimiliano Lelli (Ita) Mercatone Uno
1994 Wladimir Belli (Ita) Lampre-Panaria
1993 Enrico Zaina (Ita) Mercatone Uno
1992 Pavel Tonkov (Rus) Amateur
1991 Lance Armstrong (USA) Amateur
1990 Nikolai Golovatenko (Rus) Amateur
1989 Ivan Ivanov (Rus) Alfa Lum

Amateur

1988 Roman Kreuziger (Cze) ???
1987 Wladimir Poulnikov (Rus)
1986 Zenon Jaskula (Pol)
1985 Yuri Kashirin (Rus)

Settimana Ciclista Bergamasca/Giro del Bergamasco

1984 Flavio Giupponi (Ita)
1983 Andrej Serediuk (Pol)
1982 Vladimir Kozarek (Cze)
1981 Giovanni Fidrigo (Ita)
1980 Czeslaw Lang (Pol)
1979 Alberto Minetti (Ita)
1978 Alessandro Pozzi (Ita)
1977 Jan Bieniek (Pol)
1976 Vittoria Algeri (Ita)
1975 Valerij Chaplygin (Rus)
1974 Angelo Tosoni (Ita)
1973 Jiri Mainus (Cze)
1972 Fausto Bertoglio (Ita)
1971 Rudolf Labus (Cze)
1970 Giuliano Marcuzzi (Ita)

Past Winners by Mario Stiehl, Berlin