Home  Tech    Features    Road    MTB    Cyclocross    Track    News    Photos     Feedback   

KBC Driedaagse van De Panne - Koksijde - 2.2

Belgium, April 3-5, 2001

Stage list    Past winners

Stages

  • Stage 1 - April 3: Moeskroen - Zottegem 183 km
  • Stage 2 - April 4 : Zottegem - Koksijde 235 km
  • Stage 3a - April 5: De Panne - De Panne 114 km
  • Stage 3b - April 5: De Panne 14 km ITT

Stages

 US Postal Service                 Cofidis

 1. Viatjeslav Ekimov (Rus)        131. Jo Planckaert (Bel)
 2. George Hincapie (USA)          132. Philippe Gaumont (Fra)
 3. Antonio Cruz (USA)             133. Nico Mattan (Bel)
 4. Levy Leipheimer (USA)          134. Robert Hayles (GBr)
 5. Cedric Vasseur (Fra)           135. Chris Peers (Bel)
 6. Benoit Joachim (Lux)           136. Tom Flammang (Lux)
 8. Christian Vandevelde (USA)     137. Juris Silovs (Lat)
                                   138. Jean-Michel Tessier (Fra)

 Domo-Farm Frites                  Liquigas Pata 

 11. Romans Vainsteins (Lat)       141. Daniele Contrini (Ita)
 12. Johan Museeuw (Bel)           142. Mirko Marini (Ita)
 13. Wilfried Cretskens            143. Giancarlo Raimondi (Ita)
 14. Servais Knaven (Ned)          144. Cristian Salvato (Ita)
 15. Enrico Cassani (Ita)          145. Denis Zanette (Ita)
 16. Max Van Heeswijk (Ned)        146. Marco Zanotti (Ita)
 17. Wilfried Peeters (Bel)        147. Fabio Marchesin (Ita)
 18. Marco Milesi (Ita)            148. Paolo Bono (Ita)

 Mapei-Quick Step                  Vlaanderen-T-Interim

 21. Michele Bartoli (Ita)         151. Davy Daniels (Bel)
 22. Franco Ballerini (Ita)        152. Geoffrey Demeyere (Bel)
 23. Paolo Bettini (Ita)           153. Bjorn Leukemans (Bel)
 24. Laszlo Bodrogi (Ita)          154. Kris Gerits (Bel)
 25. Paolo Fornaciari (Ita)        155. James Van Landschoot (Bel)
 26. Daniele Nardello (Ita)        156. Jurgen Van Roosbroeck (Bel)
 27. Andrea Tafi (Ita)             157. Andy Vidts (Bel)
 28. Bart Leysen (Bel)             158. Jurgen Guns (Bel)

 Team Deutsche Telekom             La Francaise des Jeux

 31. Andreas Klier (Ger)           161. Thomas Bodo (Fra)
 32. Ralf Grabsch (Ger)            162. Regis Lhuillier (Fra)
 33. Robert Bartko (Ger)           163. Frederic Guesdon (Fra)
 34. Rolf Aldag (Ger)              164. Jean-Patrick Nazon (Fra)
 35. Danilo Hondo (Ger)            165. Nicolas Fritsch (Fra)
 36. Kai Hundertmark (Ger)         166. Franck Perque (Fra)
 37. Steffen Wesemann (Ger)        167. Patrick D'Hont (Bel)
 38. Stephan Schreck (Ger)              

 Lampre-Daikin                     Collstrop-Palmans

 41. Ludo Dierckxsens (Bel)        171. Karl Pauwels (Bel)
 42. Maximilian Sciandri (GBr)     172. Eric De Clercq (Bel)
 43. Robert Hunter (RSA)           173. Donatas Virbickas (Ltu)
 44. Raivis Belohvosciks (Lat)     174. Christophe Detilloux (Bel)
 45. Rubens Bertogliati (Swi)      175. Roger Hammond (GBr)
 46. Marco Serpellini (Ita)        176. Geert Omloop (Bel)
 47. Mariano Piccoli (Ita)         177. Kristof Trouve (Bel)
 48. Johan Verstrepen (Bel)        178. Peter Wuyts (Bel)

 Saeco                             Lanbouwkrediet-Colnago

 51. Christian Wegmann (Ger)       181. Michel Vanhaecke (Bel)
 52. Fabio Sacchi (Ita)            182. Johan Van Den Berg (RSA)
 53. Jorg Ludewig (Ger)            183. Pauly Burke (USA)
 54. Torsten Nitsche (Ger)         184. Jeff Louder (USA)
 55. Dario Pieri (Ita)             185. Andrei Tcherviakov (Rus)
 56. Marius Sabaliauskas (Ltu)     186. Gunther Cuylits (Bel)
 57. Armin Meier (Swi)             187. Gordon Mc Cauley (NZl)
 58. Nicola Gavazzi (Ita)          188. Masahiko Mifune (Jap)

 Fasso Bortolo                     Ville de Charleroi

 61. Fabio Baldato (Ita)           191. Marc Chanoine (Bel)
 62. Leonardo Giordani (Ita)       192. Sebastien Mattozza (Bel)
 63. Nicola Loda (Ita)             193. Andy De Smet (Bel)
 64. Volodymir Gustov (Oek)        194. Gregory Barbier (Fra)
 65. Kim Kirchen (Lux)             195. Renaud Boxus (Bel)
 66. Alessandro Petacchi (Ita)     196. Morten Hegreberg (Nor)
 67. Roberto Petito (Ita)          197. Bart Heirewegh (Bel)
 68. Mateo Tosatto (Ita)           198. Nico Indekeu (Bel)

 Tacconi Sport-Vini Caldirola      Bankgiroloterij-Batavus

 71. Gianluca Bortolami (Ita)      201. Bart Voskamp (Ned)
 72. Diego Ferrari (Ita)           202. Bert Hiemstra (Ned)
 73. Andrej Hauptman (Slo)         203. Pieter Vries (Ned)
 74. Zoran Klemencic (Slo)         204. Martin Van Steen (Ned)
 75. Mauro Radaelli (Ita)          205. Corey Sweet (Aus)
 76. Gabriele Balducci (Ita)       206. Tom Desmet (Bel)
 77. Mauro Gerosa (Ita)            207. Jan Van Velzen (Ned)
 78. Paolo Bossoni (Ita)           208. Remco Van Der Ven (Ned)

 Cantina Tollo                     Bonjour

 81. Ruggero Marzoli (Ita)         211. Damien Nazon (Fra)
 82. Simone Masciarelli (Ita)      212. Franck Renier (Fra)
 83. Frederico Giabbecucci (Ita)   213. Thomas Voeckler (Fra)
 84. Cristian Pepoli (Ita)         214. Anthony Charteau (Fra)
 85. Guido Trenti (USA)            215. Sylvain Chavanel (Fra)
 86. Claudio Astolfi (Ita)         216. Frederic Gabriel (Fra)
 87. Cesare Di Cintio (Ita)        218. Frederic Mainguenaud (Fra)
 88. Frederico Colonna (Ita)              

 Lotto-Adecco                      Team Gerolsteiner

 91. Andrei Tchmil (Bel)           221. Michael Rich (Ger)
 92. Jeroen Blijlevens (Ned)       222. Tobias Steinhauser (Ger)
 93. Paul Van Hyfte (Bel)          223. Miquel Van Kessel (Ned)
 94. Thierry Marichal (Bel)        224. Steffen Weigold (Ger)
 95. Hans De Clercq (Bel)          225. Saulius Ruskys (Ltu)
 96. Nico Eeckhout (Bel)           226. Peter Wrolich (Aus)
 97. Guennadi Mikhailov (Rus)      227. Uwe Peschel (Ger)
 98. Hendrik Van Dijck (Bel)       228. Ronny Scholz (Ger)

 Rabobank                          Flanders-Prefetex

 101. Erik Dekker (Ned)            232. Seth Pelusi (USA)
 102. Steven De Jongh (Ned)        233. Dominik Raza (Ger)
 103. Coen Boerman (Ned)           234. Scott Guyton (NZl)
 104. Jan Boven (Ned)              235. Christoph Roodhooft (Bel)
 105. Aart Vierhouten (Ned)        236. Chris Matthys (Bel)
 106. Marcus Zberg (Swi)           237. Marek Salermo (Fin)
 107. Matthe Pronk (Ned)           238. Tjarco Cuppens (Ned)
 108. Mathew Hayman (Aus)              

 Mercury-Viatel                    Mercatore Uno-Albacom

 111. Peter Van Petegem (Bel)      241. Fabiano Fontanelli (Ita)
 112. Geert Van Bondt (Bel)        242. Cristian Moreni (Ita)
 113. Jans Koerts (Ned)            243. Gianpaolo Mondini (Ita)
 114. Fabrizio Guidi (Ita)         244. Gian Mario Ortenzi (Ita)
 115. Wim Vansevenant (Bel)        245. Ermanno Brignoli (Ita)
 116. Mike Sayers (USA)            246. Maurizio Caravaggio (Ita)
 117. Plamen Stainov (Bul)         247. Giuseppe Di Fresco (Ita)
 118. Gordon Fraser (Can)          248. Roberto Savoldi (Ita)

 CSC-World Online   
           
 122. Nicolas Jalabert (Fra)              
 123. Arvis Piziks (Lat)              
 124. Michael Steen Nielsen (Den)              
 125. Bjarke Nielsen (Den)              
 126. Koen Beeckman (Bel)              
 127. Rolf Sorensen (Den)
 128. Tristan Hoffman (Ned)

Past Winners

2000 Vjatcheslav Ekimov (Rus)
1999 Peter Van Petegem (Bel)
1998 Michele Bartoli (Ita)
1997 Johan Museeuw (Bel)
1996 Vjatcheslav Ekimov (Rus)
1995 Michele Bartoli (Ita)
1994 Fabio Roscioli (Ita)
1993 Eric Vanderaerden (Bel)
1992 Frans Maassen (Ned)
1991 Jelle Nijdam (Ned)
1990 Erwin Nijboer (Ned)
1989 Eric Vanderaerden (Bel)
1988 Eric Vanderaerden (Bel)
1987 Eric Vanderaerden (Bel)
1986 Eric Vanderaerden (Bel)
1985 Jean-Luc Vandenbroucke (Bel)
1984 Bert Oosterbosch (Ned)
1983 Cees Priem (Ned)
1982 Gerrie Knetemann (Ned)
1981 Jan Bogaert (Bel)
1980 Sean Kelly (Ire)
1979 Gustave Van Roosbroeck (Bel)
1978 Guido Van Sweevelt (Bel)
1977 Roger Rosiers (Bel)

Past winners by Mario Stiehl, Berlin