64th Tour de Suisse - 2.HC

Switzerland, June 13 - 22, 2000

Main Page    Results

Stage 1 - June 13: Uster-Uster, TTT, 24.6 km

Telekom train tops team time trial

German Team Telekom won the first stage of the Tour de Suisse, the 24.6 kilometre team time trial aorund Uster. Rabobank, and a more surprising Gerolsteiner, offered some resistance on the first half but no one could beat the Telekom train who averaged nearly 56 km/h for the distance. Steffen Wesemann will, as first rider over the finish line will wear the leader's jersey in the second stage tomorrow, with Jens Heppner in second and Alexandre Vinokourov in third. Although they were happy with the result, Telekom said that they've only come here to win stages and not the overall.

A less impresive train was Saeco, finishing last after they took a wrong turn on the course. They intially were given a time 1.27 behind the winners, but this was later reduced to 1.15 after they were led off the course by a motorbike at a roundabout. Team leader, Laurent Dufaux believed they lost at least 30 seconds for the error.

Results

                         Intermediate     Finish
1. Telekom                   16.48        26.30 (55.70 km/h)
2. Rabobank                   0.00         0.05
3. Mapei-Quick Step           0.04         0.11
4. Gerolsteiner               0.01         0.12
5. Post Swiss Team            0.07         0.19
6. Team Polti                 0.06         0.21
7. Lampre-Daikin              0.13         0.23
8. Cofidis                    0.15         0.34
9. Francaise des Jeux         0.24         0.35
10. Manheim-Mercury           0.23         0.45
11. Fassa Bortolo             0.28         0.47
12. Vini Caldirola            0.27         0.50
13. Lotto-Adecco              0.25         0.56
14. Liquigas-Pata             0.19         1.04
15. Mercatone Uno             0.51         1.12
16. Phonak Hearing Systems    0.45         1.15
17. Saeco-Valli&Valli         0.56         1.15

General classification after stage 1:

1 Steffen Wesemann (Ger) Team Deutsche Telekom      26.30.5 (55.698 km/h)
2 Jens Heppner (Ger) Team Deutsche Telekom
3 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Deutsche Telekom
4 Guiseppe Guerini (Ita) Team Deutsche Telekom
5 Udo B÷lts (Ger) Team Deutsche Telekom
6 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom
7 Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom
8 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom                0.04
9 Markus Zberg (Swi) Rabobank                           0.05
10 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
11 Marc Wauters (Bel) Rabobank
12 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
13 Maarten den Bakker (Ned) Rabobank
14 Rolf S÷rensen (Den) Rabobank
15 Niki Aebersold (Swi) Rabobank
16 Michele Bartoli (Ita) Mapei-Quick Step               0.12
17 Stefano Zanini (Ita) Mapei-Quick Step
18 Tom Steels (Bel) Mapei-Quick Step
19 Wilfried Peeters (Bel) Mapei-Quick Step
20 Fred Rodriguez (USA) Mapei-Quick Step
21 Daniele Nardello (Ita) Mapei-Quick Step
22 Johan Museeuw (Bel) Mapei-Quick Step
23 Tobias Steinhauser (Ger) Gerolsteiner
24 Torsten Schmidt (Ger) Gerolsteiner
25 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner
26 Thomas MŘhlbacher (Aut) Gerolsteiner
27 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
28 Sven Teutenberg (Ger) Gerolsteiner
29 Bruno Boscardin (Swi) Post Swiss Team                0.20
30 Marcel Strauss (Swi) Post Swiss Team
31 Christian Heule (Swi) Post Swiss Team
32 Pierre Ackermann (Swi) Post Swiss Team
33 Stephan Gottschling (Ger) Post Swiss Team
34 Dirk Mueller (Ger) Post Swiss Team
35 Christian Poos (Lux) Post Swiss Team
36 Richard Virenque (Fra) Team Polti                    0.22
37 Eddy Mazzoleni (Ita) Team Polti
38 Fabio Sacchi (Ita) Team Polti
39 Pascal Herve (Fra) Team Polti
40 Oscar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin                  0.23
41 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin
42 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin
43 Raivis Belohvosciks (Let) Lampre-Daikin
44 Robert Hunter (Rsa) Lampre-Daikin
45 Marco Della Vedova (Ita) Lampre-Daikin
46 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin
47 Massimilano Lelli (Ita) Cofidis                      0.35
48 Frank Vandenbrouckeá(Bel) Cofidis
49 Roland Meier (Swi) Cofidis
50 Chris Peers (Bel) Cofidis
51 Peter Farazijn (Bel) Cofidis
52 Sven Montgomery (Swi) La Franšaise des Jeux          0.36
53 Frank Hoj (Den) La Franšaise des Jeux
54 Fabrizio Guidi (Ita) La Franšaise des Jeux
55 Jean-Michel Tessier (Fra) La Franšaise des Jeux
56 Daniel Schnider (Swi) La Franšaise des Jeux          0.41
57 Steve Zampieri (Swi) Manheim Auctions/Mercury        0.45
58 Floyd Landis (USA) Manheim Auctions/Mercury
59 Jan Bratkowski (Ger) Manheim Auctions/Mercury
60 Henk Vogels (Aus) Manheim Auctions/Mercury
61 Kirk Willett (USA) Manheim Auctions/Mercury
62 Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo                   0.47
63 Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo
64 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo
65 Volodydir Gustov (Ukr) Fassa Bortolo
66 Marco Fincato (Ita) Fassa Bortolo
67 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo
68 Mateo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo
69 Mauro Gianetti (Swi) Vini Caldirola-Sidermec         0.50
70 Francesco Casagrande (Ita) Vini Caldirola-Sidermec
71 Patrick Calcagni (Swi) Vini Caldirola-Sidermec
72 Stefan RŘtimann (Swi) Vini Caldirola-Sidermec
73 Yvan Ledanois (Fra) La Franšaise des Jeux            0.53
74 Massimo Donati (Ita) Vini Caldirola-Sidermec         0.54
75 Mauro Zanetti (Ita) Vini Caldirola-Sidermec          0.55
76 Thierry Marichal (Bel) Lotto Mobistar                0.56
77 Jacky Durand (Fra) Lotto Mobistar
78 Peter Wuyts (Bel) Lotto Mobistar
79 Serge Baguet (Bel) Lotto Mobistar
80 Christopher Horner (USA) Manheim Auctions/Mercury    0.58
81 Mario Aerts (Bel) Lotto Mobistar                     0.59
82 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin                1.00
83 Daniele Contrini (Ita) Liquigas-Pata                 1.05
84 Fausto Dotti (Ita) Liquigas-Pata
85 Ellis Rastelli (Ita) Liquigas-Pata
86 Andrey Teterjouk (Kaz) Liquigas-Pata
87 Stefano Cattai (Ita) Liquigas-Pata
88 Rossano Brasi (Ita) Team Polti                       1.09
89 Nico Mattaná(Bel) Cofidis
90 Andrei Tchmil (Bel) Lotto Mobistar                   1.10
91 Stefano Garzelli (Ita) Mercatone Uno-Albacom         1.12
92 Igor Astarloa (Spa) Mercatone Uno-Albacom
93 Massimo Cigana (Ita) Mercatone Uno-Albacom
94 Daniele De Paoli (Ita) Mercatone Uno-Albacom
95 Oscar Mason (Ita) Mercatone Uno-Albacom
96 Pietro Zucconi (Swi) Vini Caldirola-Sidermec         1.13
97 Matthias Buxhofer (Aut) Phonak                       1.15
98 Lukas Zumsteg (Swi) Phonak
99 Christian Charriere (Swi) Phonak
100 Pierre Bourquenoud (Swi) Phonak
101 Dominique Perras (Can) Phonak
102 Jochen Summer (Aut) Phonak
103 RenÚ Stadelmann (Swi) Phonak
104 RenÚ Haselbacher (Ger) Gerolsteiner
105 Laurent Dufaux (Swi) Saeco-Valli&Valli
106 Armin Meier (Swi) Saeco-Valli&Valli
107 Massimiliano Mori (Ita) Saeco-Valli&Valli
108 Salvatore Commesso (Ita) Saeco-Valli&Valli
109 Gianmario Ortenzi (Ita) Mercatone Uno-Albacom
110 Francesco Secchiari (Ita) Saeco-Valli&Valli
111 Daniel Atienza (Spa) Saeco-Valli&Valli
112 JÚr˛me Delbove (Fra) Phonak
113 Christophe Mengin (Fra) La Franšaise des Jeux
114 Jean-Patrick Nazon (Fra) La Franšaise des Jeux
115 Marco Artunghi (Ita) Mercatone Uno-Albacom
116 Sveln-Gaute H÷lest÷l (Nor) Gerolsteiner
117 StÚphane Goubert (Fra) Team Polti
118 Arnaud Prŕtot (Fra) Cofidis
119 Mirco Crepaldi (Ita) Team Polti
120 Leonardo Giordani (Ita) Fassa Bortolo
121 Mirko Marini (Ita) Liquigas-Pata
122 Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas-Pata
123 Marc Lotz (Ned) Rabobank
124 Philipp Gaumont (Fra) Cofidis
125 Koen Beeckman (Bel) Lotto Mobistar
126 David Tani (Ita) Mapei-Quick Step
127 Fabio Marchesin (Ita) Liquigas-Pata
128 Valentino China (Ita) Saeco-Valli&Valli
129 Rafael Matteos Perez (Spa) Team Polti
130 Gordon Fraser (Can) Manheim Auctions/Mercury
131 Igor Pugaci (Mda) Saeco-Valli&Valli
132 Christian Sidler (Swi) Post Swiss Team
133 Massimo Podenzana (Ita) Mercatone Uno-Albacom
134 Jamie Drew (Aus) Manheim Auctions/Mercury