Home  Tech    Features    Road    MTB    Cyclocross    Track    News    Photos     Feedback   

 

 


Main Page

- Start List
- Tour News
- Village Voices
- Int. TV Schedule

Results
- Live reports
- Stage profiles
- Climbs

Photos

Overall Map

Diaries:
Marcel Wüst


USPS team replica

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

87th Tour de France - Grand Tour

France, July 1 - 23, 2000


Stage profile    Live report    Results    Previous Stage    Next stage    Photos

Stage 9 - July 9: Agen - Dax, 181 km

Pocket puncher Bettini pops onto podium - the mountains await

By Tim Maloney, cyclingnews.com correspondent
Bettini in front
Photo: © AFP

On the final transition stage before the Le Tour hit the mountains, there was a lot of indecision in the peloton. Chase down the breaks, or not...because in the back of every tour rider's mind was tomorrow's tough climbing stage to Lourdes Hautacam. In the end, that same indecision cost the sprinters and their teams a chance at a stage win.

After joining a break 35km to go initiated by Didier Rous (Bonjour), pocket puncher Paolo Bettini (Mapei), who is enjoying his best season ever with a classic win (Liege-Bastogne-Liege) and now a Tour De France stage win, sprinted in from his group just as the peloton caught them in the final 200 meters.

The weather during this year's Tour De France has been cool and windy and Sundays stage from Agen, halfway between Bordeaux and Toulouse started out overcast and windy. The big battle of the day was expeted to be between Marcel Wüst and Erik Zabel for the Points Maillot Vert. It didn't take long for the sun to come out and the racing to heat up after a slowish start, with a big break of 19 riders who exited the peloton just after the first sprint in Nerac, won by Wüst. With both Wüst (Festina), Zabel and Heppner (Telekom), Hamilton and Vasseur (USPS) and Arrieta (Banesto), the Mercatone Uno led peloton pull the big break back after 18kms of liberty.

 
Festina drive it
Photo: © AFP

Sprint number 2 was in Parlebosq at 68km and Zabel took that one to keep the race for the Green Jersey with Wüst tight. Lots of attacking followed by MemoryCard, Lotto and AG2R but nothing stuck until massive Swede Magnus Bäckstedt (Credit Agricole), Rick Verbrugge (Lotto) and Max Van Heeswijk (Mapei) grabbed a lead with 70km to race, but Festina decided to ride behind and the trio never got more than 31" lead. With increasing headwinds, hot temperatures and long straight roads, the Festina led group pulled the break back. Wüst then took the 3rd sprint in Saint Sever with 48km to race.

After yet another series of abortive breaks, one finally stuck. 10kms after the 3rd sprint, Paolo Bettini (Mapei), Didier Rous (Bonjour), Paul Van Hyfte (Lotto) and Jose Angel Vidal (Kelme) got away on the final KOM in Montaut and worked well together to gain a 1 minute lead with 15k to go. Behind, a nervous peloton was hit with several crashes, one of which included Ekimov and Hamilton (USPS), but with no real consequences except for giving the break a bit more room in the finale - just enough to stay away for the win.

Bettini's Mapei teamates did a great job of slowing the chase in the final kilometers and although the piccolo italian was boxed in, Bettini came around Van Hyfte for the win. Zabel grabbed the bunch sprint and with those points, he took over the Green Points jersey from Wüst; familiar territory for the 30 year old German, who has already won the Maillot Vert 4 times and with Stuart O'Grady out of the Tour with a broken collarbone, now looks good for his 5th. Ekimov lost 1'32" on the final run in from his crash.

Alberto Elli kept his yellow jersey, which he said that he will not give up without a fight tomorrow. The Hautacam beckons.

Results

1 Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step                   4.29.06 (40.36 km/h)
2 Geert Verheyen (Bel) Lotto-Adecco
3 José Angel Vidal (Spa) Kelme-Costa Blanca
4 Didier Rous (Fra) Bonjour
5 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom
6 Romans Vainsteins (Lat) Vini Caldirola-Sidermec
7 Enrico Cassani (Ita) Team Polti
8 Arvis Piziks (Lat) Memorycard-Jack & Jones
9 Stefano Zanini (Ita) Mapei-Quick Step
10 Zoran Klemencic (Slo) Vini Caldirola-Sidermec
11 Jaan Kirsipuu (Est) Ag2R Prevoyance
12 Jeroen Blijlevens (Ned) Team Polti
13 Emmanuel Magnien (Fra) La Francaise Des Jeux
14 Martin Rittsel (Swe) Memorycard-Jack & Jones
15 Tom Steels (Bel) Mapei-Quick Step
16 Steffen Wesemann (Ger) Team Deutsche Telekom
17 Sébastien Hinault (Fra) Credit Agricole
18 Robbie McEwen (Aus) Farm Frites
19 Olivier Perraudeau (Fra) Bonjour
20 Magnus Backstedt (Swe) Credit Agricole
21 Nico Mattan (Bel) Cofidis
22 Marcel Wüst (Ger) Festina
23 Frank Hoj (Den) La Francaise Des Jeux
24 François Simon (Fra) Bonjour
25 Gianluca Bortolami (Ita) Vini Caldirola-Sidermec
26 Glenn Magnusson (Swe) Farm Frites
27 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno-Albacom
28 Michaël Blaudzun (Den) Memorycard-Jack & Jones
29 David Cañada (Spa) O.N.C.E.-Deutsche Bank
30 Nicolas Jalabert (Fra) O.N.C.E.-Deutsche Bank
31 Damien Nazon (Fra) Bonjour
32 Salvatore Commesso (Ita) Saeco-Valli & Valli
33 Fabrice Gougot (Fra) Credit Agricole
34 Christophe Moreau (Fra) Festina
35 Ermanno Brignoli (Ita) Mercatone Uno-Albacom
36 Sébastien Demarbaix (Bel) Lotto-Adecco
37 Pascal Chanteur (Fra) Ag2R Prevoyance
38 Fred Rodriguez (USA) Mapei-Quick Step
39 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno-Albacom
40 Leon Van Bon (Ned) Rabobank
41 Markus Zberg (Swi) Rabobank
42 Bart Voskamp (Ned) Team Polti
43 Marco Velo (Ita) Mercatone Uno-Albacom
44 Abraham Olano (Spa) O.N.C.E.-Deutsche Bank
45 Richard Virenque (Fra) Team Polti
46 Cédric Vasseur (Fra) US Postal Service
47 Lance Armstrong (USA) US Postal Service
48 Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom
49 Laurent Jalabert (Fra) O.N.C.E.-Deutsche Bank
50 Peter Luttenberger (Aut) O.N.C.E.-Deutsche Bank
51 Angel Casero (Spa) Festina
52 George Hincapie (USA) US Postal Service
53 Max Van Heeswijk (Ned) Mapei-Quick Step
54 Stéphane Heulot (Fra) La Francaise Des Jeux
55 Laurent Dufaux (Swi) Saeco-Valli & Valli
56 Ivan Gutierrez (Spa) O.N.C.E.-Deutsche Bank
57 Grégory Gwiazdowski (Pol) La Francaise Des Jeux
58 Jon Odriozola (Spa) Banesto
59 Bo Hamburger (Den) Memorycard-Jack & Jones
60 Andrei Kivilev (Kaz) Ag2R Prevoyance
61 Bobby Julich (USA) Credit Agricole
62 Javier Pascual Llorente (Spa) Kelme-Costa Blanca
63 José Luis Arrieta (Spa) Banesto
64 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis
65 Walter Beneteau (Fra) Bonjour
66 Roberto Heras (Spa) Kelme-Costa Blanca
67 Fernando Escartin (Spa) Kelme-Costa Blanca
68 Franck Bouyer (Fra) Bonjour
69 Jonathan Vaughters (USA) Credit Agricole
70 Christophe Agnolutto (Fra) Ag2R Prevoyance
71 David Delrieu (Fra) Ag2R Prevoyance
72 Alex Zulle (Swi) Banesto
73 Orlando Rodrigues (Por) Banesto
74 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom
75 Michaël Boogerd (Ned) Rabobank
76 Lauri Aus (Est) Ag2R Prevoyance
77 Marc Lotz (Ned) Rabobank
78 Serge Baguet (Bel) Lotto-Adecco
79 Marcos Serrano (Spa) O.N.C.E.-Deutsche Bank
80 Allan Johansen (Den) Memorycard-Jack & Jones
81 David Millar (GBr) Cofidis
82 Frankie Andreu (USA) US Postal Service
83 Servais Knaven (Ned) Farm Frites
84 Franck Vandenbroucke (Bel) Cofidis
85 Chann McRae (USA) Mapei-Quick Step
86 Tyler Hamilton (USA) US Postal Service
87 Michele Bartoli (Ita) Mapei-Quick Step
88 Manuel Beltran (Spa) Mapei-Quick Step
89 Daniele Nardello (Ita) Mapei-Quick Step
90 David Etxebarria (Spa) O.N.C.E.-Deutsche Bank
91 Fabio Sacchi (Ita) Team Polti
92 Giuseppe Guerini (Ita) Team Deutsche Telekom
93 Kurt Van De Wouwer (Bel) Lotto-Adecco
94 Guido Trentin (Ita) Vini Caldirola-Sidermec
95 David Plaza (Spa) Festina
96 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Deutsche Telekom
97 Anthony Langella (Fra) Credit Agricole
98 Roberto Conti (Ita) Vini Caldirola-Sidermec
99 Marc Wauters (Bel) Rabobank
100 José Maria Jimenez (Spa) Banesto
101 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca
102 Miguel Angel Peña (Spa) O.N.C.E.-Deutsche Bank
103 Roland Meier (Swi) Cofidis
104 Sven Montgomery (Swi) La Francaise Des Jeux
105 Chris Peers (Bel) Cofidis
106 Anthony Morin (Fra) Credit Agricole
107 Andreas Klier (Ger) Farm Frites
108 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
109 Kevin Livingston (USA) US Postal Service
110 Pascal Herve (Fra) Team Polti
111 Arturas Kasputis (Ltu) Ag2R Prevoyance
112 Carlos Alberto Contreras (Col) Kelme-Costa Blanca
113 Jan Boven (Ned) Rabobank
114 Michel Lafis (Swe) Farm Frites
115 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Costa Blanca
116 Gilles Maignan (Fra) Ag2R Prevoyance
117 Jean Cyril Robin (Fra) Bonjour
118 Joseba Beloki (Spa) Festina
119 Francisco Mancebo (Spa) Banesto
120 Mario Aerts (Bel) Lotto-Adecco
121 Javier Otxoa (Spa) Kelme-Costa Blanca
122 Paolo Savoldelli (Ita) Saeco-Valli & Valli
123 Mauro Radaelli (Ita) Vini Caldirola-Sidermec
124 Marcello Siboni (Ita) Mercatone Uno-Albacom
125 Massimiliano Mori (Ita) Saeco-Valli & Valli
126 Benoit Salmon (Fra) Ag2R Prevoyance
127 Jens Heppner (Ger) Team Deutsche Telekom
128 Leonardo Piepoli (Ita) Banesto
129 Félix Garcia Casas (Spa) Festina
130 Steffen Kjaergaard (Nor) US Postal Service
131 Daniel Atienza (Spa) Saeco-Valli & Valli
132 Pascal Lino (Fra) Festina
133 Laurent Madouas (Fra) Festina
134 Gian Matteo Fagnini (Ita) Team Deutsche Telekom
135 Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-Sidermec
136 Jacky Durand (Fra) Lotto-Adecco
137 Jaime Hernandez (Spa) Festina
138 Pascal Derame (Fra) Bonjour
139 Nicolay Bo Larsen (Den) Memorycard-Jack & Jones
140 Laurent Desbiens (Fra) Cofidis
141 Mirco Crepaldi (Ita) Team Polti
142 Massimo Podenzana (Ita) Mercatone Uno-Albacom
143 Jens Voigt (Ger) Credit Agricole
144 Enrico Zaina (Ita) Mercatone Uno-Albacom
145 Koos Moerenhout (Ned) Farm Frites
146 Erik Dekker (Ned) Rabobank
147 Pavel Padrnos (Cze) Saeco-Valli & Valli
148 Thierry Marichal (Bel) Lotto-Adecco
149 Udo Bölts (Ger) Team Deutsche Telekom
150 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Adecco
151 David Moncoutie (Fra) Cofidis
152 Tristan Hoffman (Ned) Memorycard-Jack & Jones
153 Laurent Lefevre (Fra) Cofidis
154 Christophe Mengin (Fra) La Francaise Des Jeux
155 Maarten Den Bakker (Ned) Rabobank
156 Benoit Joachim (Lux) US Postal Service
157 Vicente Garcia-Acosta (Spa) Banesto
158 Michael Sandstod (Den) Memorycard-Jack & Jones
159 Riccardo Forconi (Ita) Mercatone Uno-Albacom          0.35
160 Geert Van Bondt (Bel) Farm Frites                     0.37
161 Frédéric Guesdon (Fra) La Francaise Des Jeux          0.49
162 Mario Scirea (Ita) Saeco-Valli & Valli                1.10
163 Dario Pieri (Ita) Saeco-Valli & Valli
164 Vjatceslav Ekimov (Rus) US Postal Service             1.32
165 Paul Van Hyfte (Bel) Lotto-Adecco                     3.17
166 Xavier Jan (Fra) La Francaise Des Jeux                4.21
167 Simone Borgheresi (Ita) Mercatone Uno-Albacom         4.49
168 Francisco Leon (Spa) Kelme-Costa Blanca               6.07
169 Armin Meier (Swi) Saeco-Valli & Valli
170 Dariusz Baranowski (Pol) Banesto
171 Jean Patrick Nazon (Fra) La Francaise Des Jeux        9.16

Sprints:

Nerac (23.50 km)

1 Marcel Wüst (Ger) Festina                                   6 pts
2 Jaan Kirsipuu (Est) Ag2R Prevoyance                         4
3 Robbie McEwen (Aus) Farm Frites                             2

Parleboscq (68.00 km)

1 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom                      6 pts
2 Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-Sidermec             4
3 Emmanuel Magnien (Fra) La Francaise Des Jeux                2

Saint-Sever (132.50 km)

1 Christophe Moreau (Fra) Festina                             6 pts
2 Jacky Durand (Fra) Lotto-Adecco                             4
3 Marc Wauters (Bel) Rabobank                                 2

Dax (181.00 km)

1 Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step                       35 pts
2 Geert Verheyen (Bel) Lotto-Adecco                          30
3 José Angel Vidal (Spa) Kelme-Costa Blanca                  26
4 Didier Rous (Fra) Bonjour                                  24
5 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom                     22
6 Romans Vainsteins (Lat) Vini Caldirola-Sidermec            20
7 Enrico Cassani (Ita) Team Polti                            19
8 Arvis Piziks (Lat) Memorycard-Jack & Jones                 18
9 Stefano Zanini (Ita) Mapei-Quick Step                      17
10 Zoran Klemencic (Slo) Vini Caldirola-Sidermec             16
11 Jaan Kirsipuu (Est) Ag2R Prevoyance                       15
12 Jeroen Blijlevens (Ned) Team Polti                        14
13 Emmanuel Magnien (Fra) La Francaise Des Jeux              13
14 Martin Rittsel (Swe) Memorycard-Jack & Jones              12
15 Tom Steels (Bel) Mapei-Quick Step                         11
16 Steffen Wesemann (Ger) Team Deutsche Telekom              10
17 Sébastien Hinault (Fra) Credit Agricole                    9
18 Robbie McEwen (Aus) Farm Frites                            8
19 Olivier Perraudeau (Fra) Bonjour                           7
20 Magnus Backstedt (Swe) Credit Agricole                     6
21 Nico Mattan (Bel) Cofidis                                  5
22 Marcel Wüst (Ger) Festina                                  4
23 Frank Hoj (Den) La Francaise Des Jeux                      3
24 François Simon (Fra) Bonjour                               2
25 Gianluca Bortolami (Ita) Vini Caldirola-Sidermec           1

Mountains:

Côte de Montaut (Cat. 4, 143.00 km)
1 Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step                        5
2 Didier Rous (Fra) Bonjour                                   3
3 Geert Verheyen (Bel) Lotto-Adecco                           1

Teams:

1 Mapei-Quick Step                                     13.27.18
2 Vini Caldirola-Sidermec
3 Bonjour
4 Memorycard-Jack & Jones
5 Team Polti
6 Team Deutsche Telekom
7 Credit Agricole
8 La Francaise Des Jeux
9 Mercatone Uno-Albacom
10 O.N.C.E.-Deutsche Bank
11 Festina
12 Ag2R Prevoyance
13 Lotto-Adecco
14 Farm Frites
15 Kelme-Costa Blanca
16 US Postal Service
17 Rabobank
18 Cofidis, Le Credit Par Telephone
19 Banesto
20 Saeco-Valli & Valli

Most combative rider:

1 Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step                       10 pts
2 Didier Rous (Fra) Bonjour                                   9
3 José Angel Vidal (Spa) Kelme-Costa Blanca                   7
3 Geert Verheyen (Bel) Lotto-Adecco                           7
5 Magnus Backstedt (Swe) Credit Agricole                      6
6 Max Van Heeswijk (Ned) Mapei-Quick Step                     4
7 Jacky Durand (Fra) Lotto-Adecco                             3
7 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Adecco                           3
9 David Etxebarria (Spa) O.N.C.E.-Deutsche Bank               2
9 Michaël Blaudzun (Den) Memorycard-Jack & Jones              2
9 Joseba Beloki (Spa) Festina                                 2
9 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom                    2
13 François Simon (Fra) Bonjour                               1
13 Christophe Mengin (Fra) La Francaise Des Jeux              1
13 Thierry Marichal (Bel) Lotto-Adecco                        1

Best young rider:

1 Zoran Klemencic (Slo) Vini Caldirola-Sidermec        4.29.06
2 Magnus Backstedt (Swe) Credit Agricole
3 David Cañada (Spa) O.N.C.E.-Deutsche Bank
4 Salvatore Commesso (Ita) Saeco-Valli & Valli
5 Ivan Gutierrez (Spa) O.N.C.E.-Deutsche Bank
6 David Millar (GBr) Cofidis
7 Guido Trentin (Ita) Vini Caldirola-Sidermec
8 Sven Montgomery (Swi) La Francaise Des Jeux
9 Andreas Klier (Ger) Farm Frites
10 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
11 Francisco Mancebo (Spa) Banesto
12 David Moncoutie (Fra) Cofidis
13 Laurent Lefevre (Fra) Cofidis
14 Benoit Joachim (Lux) US Postal Service
15 Dario Pieri (Ita) Saeco-Valli & Valli                   1.10
16 Jean Patrick Nazon (Fra) La Francaise Des Jeux          9.16

General classification after stage 9:

1 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom        	33.08.34
2 Fabrice Gougot (Fra) Credit Agricole            	    0.12
3 Marc Wauters (Bel) Rabobank                     	    1.15
4 Pascal Chanteur (Fra) Ag2R Prevoyance           	    2.56
5 José Luis Arrieta (Spa) Banesto                 	    3.08
6 Jacky Durand (Fra) Lotto-Adecco                 	    3.17
7 Jens Voigt (Ger) Credit Agricole                	    
8 Salvatore Commesso (Ita) Saeco-Valli & Valli    	    3.52
9 Servais Knaven (Ned) Farm Frites                	    4.31
10 Arvis Piziks (Lat) Memorycard-Jack & Jones     	    4.38
11 Fred Rodriguez (USA) Mapei-Quick Step          	    4.46
12 Giuseppe Guerini (Ita) Team Deutsche Telekom   	    5.25
13 Jan Boven (Ned) Rabobank                       	    5.33
14 Laurent Jalabert (Fra) O.N.C.E.-Deutsche Bank  	    5.40
15 David Cañada (Spa) O.N.C.E.-Deutsche Bank      	    5.52
16 Lance Armstrong (USA) US Postal Service        	    5.54
17 Abraham Olano (Spa) O.N.C.E.-Deutsche Bank     	    6.13
18 Emmanuel Magnien (Fra) La Francaise Des Jeux   	    6.15
19 Vicente Garcia-Acosta (Spa) Banesto            	    6.25
20 Nicolas Jalabert (Fra) O.N.C.E.-Deutsche Bank  	    6.29
21 Ivan Gutierrez (Spa) O.N.C.E.-Deutsche Bank    	    
22 Peter Luttenberger (Aut) O.N.C.E.-Deutsche Bank	    6.31
23 Marcos Serrano (Spa) O.N.C.E.-Deutsche Bank    	    6.32
24 Miguel Angel Peña (Spa) O.N.C.E.-Deutsche Bank 	    6.34
25 Tyler Hamilton (USA) US Postal Service         	    6.35
26 Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom        	    6.37
27 Gilles Maignan (Fra) Ag2R Prevoyance           	    6.43
28 Bart Voskamp (Ned) Team Polti                  	    6.57
29 Kevin Livingston (USA) US Postal Service       	    6.58
30 George Hincapie (USA) US Postal Service        	    7.03
31 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom         	    7.12
32 Michael Sandstod (Den) Memorycard-Jack & Jones 	    7.13
33 Leon Van Bon (Ned) Rabobank                    	    7.27
34 Dario Pieri (Ita) Saeco-Valli & Valli          	    7.34
35 Jonathan Vaughters (USA) Credit Agricole       	    7.52
36 Vjatceslav Ekimov (Rus) US Postal Service      	    7.55
37 Bobby Julich (USA) Credit Agricole             	   
38 Nicolay Bo Larsen (Den) Memorycard-Jack & Jones	    7.56
39 Magnus Backstedt (Swe) Credit Agricole         	    7.59
40 David Millar (GBr) Cofidis                     	    8.07
41 Joseba Beloki (Spa) Festina                    	    8.12
42 David Plaza (Spa) Festina                      	    8.16
43 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Deutsche Telekom   	    8.17
44 Félix Garcia Casas (Spa) Festina                   	    8.26
45 Angel Casero (Spa) Festina                         	    8.27
46 Christophe Moreau (Fra) Festina                    	    8.29
47 Marcel Wüst (Ger) Festina                          	    8.37
48 Udo Bölts (Ger) Team Deutsche Telekom              	    8.40
49 Massimiliano Mori (Ita) Saeco-Valli & Valli        	  
50 Pascal Lino (Fra) Festina                          	  
51 Anthony Langella (Fra) Credit Agricole             	    8.42
52 Didier Rous (Fra) Bonjour                          	    8.43
53 Michaël Boogerd (Ned) Rabobank                     	   
54 Mauro Radaelli (Ita) Vini Caldirola-Sidermec       	    8.46
55 Maarten Den Bakker (Ned) Rabobank                  	    8.54
56 Steffen Wesemann (Ger) Team Deutsche Telekom       	    
57 Jaime Hernandez (Spa) Festina                      	    9.00
58 Franck Vandenbroucke (Bel) Cofidis                 	    9.06
59 Nico Mattan (Bel) Cofidis                          	    9.12
60 David Etxebarria (Spa) O.N.C.E.-Deutsche Bank      	    9.13
61 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                    	    9.18
62 Christophe Agnolutto (Fra) Ag2R Prevoyance         	    9.21
63 Jens Heppner (Ger) Team Deutsche Telekom           	    9.24
64 Daniele Nardello (Ita) Mapei-Quick Step            	    9.28
65 Michele Bartoli (Ita) Mapei-Quick Step             	    9.29
66 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis                   	    9.35
67 Chann McRae (USA) Mapei-Quick Step                 	    9.37
68 Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step               	    9.40
69 Markus Zberg (Swi) Rabobank                        	    9.41
70 Max Van Heeswijk (Ned) Mapei-Quick Step            	    9.47
71 Stefano Zanini (Ita) Mapei-Quick Step              	    9.49
72 Frankie Andreu (USA) US Postal Service             	    9.50
73 Roland Meier (Swi) Cofidis                         	    9.51
74 Marco Velo (Ita) Mercatone Uno-Albacom             	    9.59
75 Alex Zulle (Swi) Banesto                           	   
76 Manuel Beltran (Spa) Mapei-Quick Step             	   10.11
77 Ermanno Brignoli (Ita) Mercatone Uno-Albacom      	   10.20
78 Michaël Blaudzun (Den) Memorycard-Jack & Jones    	   10.27
79 Anthony Morin (Fra) Credit Agricole               	   10.30
80 Lauri Aus (Est) Ag2R Prevoyance                   	   10.39
81 Arturas Kasputis (Ltu) Ag2R Prevoyance            	   10.42
82 Chris Peers (Bel) Cofidis                         	   10.53
83 Martin Rittsel (Swe) Memorycard-Jack & Jones      	   10.54
84 Francisco Mancebo (Spa) Banesto                   	   10.58
85 Jon Odriozola (Spa) Banesto                       	 
86 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno-Albacom         	   11.06
87 David Delrieu (Fra) Ag2R Prevoyance               	   11.12
88 Bo Hamburger (Den) Memorycard-Jack & Jones        	 
89 Andrei Kivilev (Kaz) Ag2R Prevoyance              	   11.17
90 Allan Johansen (Den) Memorycard-Jack & Jones      	   11.20
91 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca          	   11.24
92 Richard Virenque (Fra) Team Polti                 	   11.26
93 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Costa Blanca           	   11.30
94 Benoit Salmon (Fra) Ag2R Prevoyance               	   11.31
95 José Maria Jimenez (Spa) Banesto                  	   11.40
96 Marc Lotz (Ned) Rabobank                          	  
97 Orlando Rodrigues (Por) Banesto                   	   11.44
98 Pascal Herve (Fra) Team Polti                     	   11.52
99 Roberto Heras (Spa) Kelme-Costa Blanca            	   11.55
100 Fernando Escartin (Spa) Kelme-Costa Blanca       	   11.56
101 Enrico Zaina (Ita) Mercatone Uno-Albacom         	 
102 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Adecco                	   11.57
103 Cédric Vasseur (Fra) US Postal Service           	   11.59
104 Fabio Sacchi (Ita) Team Polti                    	
105 Benoit Joachim (Lux) US Postal Service           	   12.01
106 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno-Albacom   	   12.02
107 Leonardo Piepoli (Ita) Banesto                   	   12.03
108 Laurent Dufaux (Swi) Saeco-Valli & Valli         	   12.05
109 Guido Trentin (Ita) Vini Caldirola-Sidermec      	   12.06
110 Enrico Cassani (Ita) Team Polti                  	   12.08
111 Massimo Podenzana (Ita) Mercatone Uno-Albacom    	   12.13
112 Romans Vainsteins (Lat) Vini Caldirola-Sidermec  	   12.18
113 Kurt Van De Wouwer (Bel) Lotto-Adecco            	   12.21
114 Paolo Savoldelli (Ita) Saeco-Valli & Valli       	   12.23
115 Riccardo Forconi (Ita) Mercatone Uno-Albacom     	   12.25
116 Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-Sidermec  	   12.37
117 Gianluca Bortolami (Ita) Vini Caldirola-Sidermec 	   12.45
118 Mario Aerts (Bel) Lotto-Adecco                   	   12.48
119 Gian Matteo Fagnini (Ita) Team Deutsche Telekom  	  
120 José Angel Vidal (Spa) Kelme-Costa Blanca        	   12.50
121 Glenn Magnusson (Swe) Farm Frites                	   12.54
122 Javier Otxoa (Spa) Kelme-Costa Blanca            	   13.01
123 Carlos Alberto Contreras (Col) Kelme-Costa Blan  	   13.03
124 Frank Hoj (Den) La Francaise Des Jeux            	   13.04
125 Laurent Madouas (Fra) Festina                    	   13.06
126 Thierry Marichal (Bel) Lotto-Adecco              	   13.10
127 Roberto Conti (Ita) Vini Caldirola-Sidermec      	   
128 Stéphane Heulot (Fra) La Francaise Des Jeux      	   13.16
129 Sven Montgomery (Swi) La Francaise Des Jeux      	   13.17
130 Christophe Mengin (Fra) La Francaise Des Jeux    	   13.29
131 Robbie McEwen (Aus) Farm Frites                  	   13.34
132 Michel Lafis (Swe) Farm Frites                   	   13.40
133 Tom Steels (Bel) Mapei-Quick Step                	   13.43
134 Grégory Gwiazdowski (Pol) La Francaise Des Jeux  	   13.46
135 Geert Van Bondt (Bel) Farm Frites                	   13.49
136 Jean Cyril Robin (Fra) Bonjour                   	   13.59
137 Jeroen Blijlevens (Ned) Team Polti               	   14.01
138 Andreas Klier (Ger) Farm Frites                  	
139 Walter Beneteau (Fra) Bonjour                    	   14.08
140 Franck Bouyer (Fra) Bonjour                      	   14.09
141 Pascal Derame (Fra) Bonjour                      	   14.21
142 François Simon (Fra) Bonjour                     	   14.23
143 Damien Nazon (Fra) Bonjour                       	   14.33
144 Marcello Siboni (Ita) Mercatone Uno-Albacom      	   14.34
145 Frédéric Guesdon (Fra) La Francaise Des Jeux     	   14.46
146 Olivier Perraudeau (Fra) Bonjour                 	   14.53
147 Tristan Hoffman (Ned) Memorycard-Jack & Jones    	   14.56
148 Sébastien Demarbaix (Bel) Lotto-Adecco           	   15.05
149 Pavel Padrnos (Cze) Saeco-Valli & Valli          	   15.13
150 Zoran Klemencic (Slo) Vini Caldirola-Sidermec    	   15.24
151 Mario Scirea (Ita) Saeco-Valli & Valli           	  
152 Steffen Kjaergaard (Nor) US Postal Service       	   15.27
153 Paul Van Hyfte (Bel) Lotto-Adecco                	   15.43
154 Mirco Crepaldi (Ita) Team Polti                  	   16.27
155 Dariusz Baranowski (Pol) Banesto                 	   16.49
156 Erik Dekker (Ned) Rabobank                       	   17.33
157 Laurent Lefevre (Fra) Cofidis                    	   18.45
158 Armin Meier (Swi) Saeco-Valli & Valli            	   18.54
159 Laurent Desbiens (Fra) Cofidis                   	   19.12
160 Koos Moerenhout (Ned) Farm Frites                	   19.32
161 Simone Borgheresi (Ita) Mercatone Uno-Albacom    	   20.02
162 David Moncoutie (Fra) Cofidis                    	   25.11
163 Jaan Kirsipuu (Est) Ag2R Prevoyance              	   27.07
164 Serge Baguet (Bel) Lotto-Adecco                  	   27.32
165 Javier Pascual Llorente (Spa) Kelme-Costa Blanca 	   27.33
166 Geert Verheyen (Bel) Lotto-Adecco                	   27.41
167 Daniel Atienza (Spa) Saeco-Valli & Valli         	   28.07
168 Xavier Jan (Fra) La Francaise Des Jeux           	   28.53
169 Sébastien Hinault (Fra) Credit Agricole          	   29.20
170 Francisco Leon (Spa) Kelme-Costa Blanca          	   39.56
171 Jean Patrick Nazon (Fra) La Francaise Des Jeux   	   45.48

Points classification:

1 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom                    165 pts
2 Marcel Wüst (Ger) Festina                                 152
3 Tom Steels (Bel) Mapei-Quick Step                         111
4 Romans Vainsteins (Lat) Vini Caldirola-Sidermec           102
5 Emmanuel Magnien (Fra) La Francaise Des Jeux               84
6 Stefano Zanini (Ita) Mapei-Quick Step                      81
7 Dario Pieri (Ita) Saeco-Valli & Valli                      75
8 Zoran Klemencic (Slo) Vini Caldirola-Sidermec              75
9 Robbie McEwen (Aus) Farm Frites                            75
10 Arvis Piziks (Lat) Memorycard-Jack & Jones                64
11 Jacky Durand (Fra) Lotto-Adecco                           59
12 Salvatore Commesso (Ita) Saeco-Valli & Valli              56
13 Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step                      55
14 Erik Dekker (Ned) Rabobank                                54
15 Jaan Kirsipuu (Est) Ag2R Prevoyance                       54
16 Massimiliano Mori (Ita) Saeco-Valli & Valli               52
17 Jens Voigt (Ger) Credit Agricole                          48
18 François Simon (Fra) Bonjour                              47
19 Christophe Agnolutto (Fra) Ag2R Prevoyance                45
20 Markus Zberg (Swi) Rabobank                               45
21 Damien Nazon (Fra) Bonjour                                45
22 Didier Rous (Fra) Bonjour                                 43
23 Enrico Cassani (Ita) Team Polti                           36
24 Leon Van Bon (Ned) Rabobank                               35
25 Christophe Mengin (Fra) La Francaise Des Jeux             34
26 Nico Mattan (Bel) Cofidis                                 33
27 Mauro Radaelli (Ita) Vini Caldirola-Sidermec              32
28 Geert Verheyen (Bel) Lotto-Adecco                         30
29 Xavier Jan (Fra) La Francaise Des Jeux                    30
30 Glenn Magnusson (Swe) Farm Frites                         29
31 Vicente Garcia-Acosta (Spa) Banesto                       28
32 Pascal Chanteur (Fra) Ag2R Prevoyance                     28
33 David Millar (GBr) Cofidis                                26
34 José Angel Vidal (Spa) Kelme-Costa Blanca                 26
35 Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom                   26
36 Bart Voskamp (Ned) Team Polti                             26
37 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom                  26
38 Fred Rodriguez (USA) Mapei-Quick Step                     24
39 Servais Knaven (Ned) Farm Frites                          24
40 Fabrice Gougot (Fra) Credit Agricole                      23
41 Nicolay Bo Larsen (Den) Memorycard-Jack & Jones           23
42 Sébastien Hinault (Fra) Credit Agricole                   22
43 José Luis Arrieta (Spa) Banesto                           20
44 Lance Armstrong (USA) US Postal Service                   19
45 Lauri Aus (Est) Ag2R Prevoyance                           19
46 Magnus Backstedt (Swe) Credit Agricole                    19
47 Olivier Perraudeau (Fra) Bonjour                          19
48 Frank Hoj (Den) La Francaise Des Jeux                     17
49 Michael Sandstod (Den) Memorycard-Jack & Jones            16
50 Marc Wauters (Bel) Rabobank                               16
51 Grégory Gwiazdowski (Pol) La Francaise Des Jeux           16
52 Martin Rittsel (Swe) Memorycard-Jack & Jones              15
53 Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-Sidermec           15
54 Jeroen Blijlevens (Ned) Team Polti                        14
55 Jan Boven (Ned) Rabobank                                  14
56 Jean Patrick Nazon (Fra) La Francaise Des Jeux            14
57 Michaël Blaudzun (Den) Memorycard-Jack & Jones            14
58 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno-Albacom            12
59 Gilles Maignan (Fra) Ag2R Prevoyance                      12
60 Laurent Jalabert (Fra) O.N.C.E.-Deutsche Bank             11
61 Giuseppe Guerini (Ita) Team Deutsche Telekom              11
62 Tristan Hoffman (Ned) Memorycard-Jack & Jones             11
63 Steffen Wesemann (Ger) Team Deutsche Telekom              10
64 Michaël Boogerd (Ned) Rabobank                            10
65 Pascal Lino (Fra) Festina                                 10
66 Sébastien Demarbaix (Bel) Lotto-Adecco                    10
67 Bo Hamburger (Den) Memorycard-Jack & Jones                 9
68 Gianluca Bortolami (Ita) Vini Caldirola-Sidermec           9
69 Andreas Klier (Ger) Farm Frites                            8
70 Koos Moerenhout (Ned) Farm Frites                          8
71 Christophe Moreau (Fra) Festina                            7
72 David Cañada (Spa) O.N.C.E.-Deutsche Bank                  6
73 Vjatceslav Ekimov (Rus) US Postal Service                  6
74 Peter Luttenberger (Aut) O.N.C.E.-Deutsche Bank            6
75 Alex Zulle (Swi) Banesto                                   5
76 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno-Albacom                  4
77 Franck Vandenbroucke (Bel) Cofidis                         4
78 Jaime Hernandez (Spa) Festina                              4
79 Thierry Marichal (Bel) Lotto-Adecco                        4
80 Simone Borgheresi (Ita) Mercatone Uno-Albacom              3
81 Pascal Herve (Fra) Team Polti                              3
82 Gian Matteo Fagnini (Ita) Team Deutsche Telekom            3
83 Tyler Hamilton (USA) US Postal Service                     2
84 Laurent Dufaux (Swi) Saeco-Valli & Valli                   2
85 Laurent Lefevre (Fra) Cofidis                              2
86 Fabio Sacchi (Ita) Team Polti                              1

Mountains classification:

1 Erik Dekker (Ned) Rabobank                                 29 pts
2 Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step                       28
3 Sébastien Demarbaix (Bel) Lotto-Adecco                     10
4 Markus Zberg (Swi) Rabobank                                 8
5 Bart Voskamp (Ned) Team Polti                               6
6 Christophe Agnolutto (Fra) Ag2R Prevoyance                  5
7 Jacky Durand (Fra) Lotto-Adecco                             5
8 Marcel Wüst (Ger) Festina                                   5
9 Didier Rous (Fra) Bonjour                                   5
10 Andrei Kivilev (Kaz) Ag2R Prevoyance                       5
11 Richard Virenque (Fra) Team Polti                          5
12 Jens Voigt (Ger) Credit Agricole                           4
13 François Simon (Fra) Bonjour                               4
14 Xavier Jan (Fra) La Francaise Des Jeux                     3
15 Frankie Andreu (USA) US Postal Service                     3
16 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca                   3
17 Pascal Lino (Fra) Festina                                  2
18 Geert Verheyen (Bel) Lotto-Adecco                          1
19 Udo Bölts (Ger) Team Deutsche Telekom                      1
20 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Deutsche Telekom           1

Teams classification:

1 Rabobank                                             99.18.16
2 Team Deutsche Telekom                                   17.48
3 Credit Agricole                                         18.50
4 Memorycard-Jack & Jones                                 22.43
5 O.N.C.E.-Deutsche Bank                                  25.01
6 Ag2R Prevoyance                                         25.56
7 US Postal Service                                       26.06
8 Saeco-Valli & Valli                                     26.17
9 Banesto                                                 26.30
10 Festina                                                28.13
11 Mapei-Quick Step                                       30.31
12 La Francaise Des Jeux                                  33.46
13 Cofidis, Le Credit Par Telephone                       33.52
14 Lotto-Adecco                                           35.29
15 Farm Frites                                            36.07
16 Mercatone Uno-Albacom                                  36.40
17 Team Polti                                             37.47
18 Vini Caldirola-Sidermec                                40.09
19 Kelme-Costa Blanca                                     42.15
20 Bonjour                                                43.29

Most combative rider classification:

1 Erik Dekker (Ned) Rabobank                                 67 pts
2 Jens Voigt (Ger) Credit Agricole                           54
3 Jacky Durand (Fra) Lotto-Adecco                            48
4 Christophe Agnolutto (Fra) Ag2R Prevoyance                 44
5 Michaël Blaudzun (Den) Memorycard-Jack & Jones             23
6 Didier Rous (Fra) Bonjour                                  17
7 Salvatore Commesso (Ita) Saeco-Valli & Valli               12
8 Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step                       10
9 Michael Sandstod (Den) Memorycard-Jack & Jones              9
10 Fabrice Gougot (Fra) Credit Agricole                       8
11 Pascal Chanteur (Fra) Ag2R Prevoyance                      8
12 Magnus Backstedt (Swe) Credit Agricole                     8
13 Marc Wauters (Bel) Rabobank                                7
14 José Angel Vidal (Spa) Kelme-Costa Blanca                  7
15 Geert Verheyen (Bel) Lotto-Adecco                          7
16 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom                   6
17 Emmanuel Magnien (Fra) La Francaise Des Jeux               6
18 Massimiliano Mori (Ita) Saeco-Valli & Valli                6
19 Pascal Derame (Fra) Bonjour                                6
20 Xavier Jan (Fra) La Francaise Des Jeux                     6
21 Nicolay Bo Larsen (Den) Memorycard-Jack & Jones            5
22 Sébastien Demarbaix (Bel) Lotto-Adecco                     5
23 Koos Moerenhout (Ned) Farm Frites                          5
24 Max Van Heeswijk (Ned) Mapei-Quick Step                    4
25 François Simon (Fra) Bonjour                               4
26 José Luis Arrieta (Spa) Banesto                            3
27 Arvis Piziks (Lat) Memorycard-Jack & Jones                 3
28 Vicente Garcia-Acosta (Spa) Banesto                        3
29 Bart Voskamp (Ned) Team Polti                              3
30 Markus Zberg (Swi) Rabobank                                3
31 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Adecco                          3
32 Servais Knaven (Ned) Farm Frites                           2
33 Leon Van Bon (Ned) Rabobank                                2
34 Joseba Beloki (Spa) Festina                                2
35 David Etxebarria (Spa) O.N.C.E.-Deutsche Bank              2
36 Stéphane Heulot (Fra) La Francaise Des Jeux                2
37 Giuseppe Guerini (Ita) Team Deutsche Telekom               1
38 Dario Pieri (Ita) Saeco-Valli & Valli                      1
39 Pascal Lino (Fra) Festina                                  1
40 Mauro Radaelli (Ita) Vini Caldirola-Sidermec               1
41 Enrico Cassani (Ita) Team Polti                            1
42 Glenn Magnusson (Swe) Farm Frites                          1
43 Thierry Marichal (Bel) Lotto-Adecco                        1
44 Christophe Mengin (Fra) La Francaise Des Jeux              1
45 Sébastien Hinault (Fra) Credit Agricole                    1

Best young rider classification:

1 Salvatore Commesso (Ita) Saeco-Valli & Valli         33.12.26
2 David Cañada (Spa) O.N.C.E.-Deutsche Bank                2.00
3 Ivan Gutierrez (Spa) O.N.C.E.-Deutsche Bank              2.37
4 Dario Pieri (Ita) Saeco-Valli & Valli                    3.42
5 Magnus Backstedt (Swe) Credit Agricole                   4.07
6 David Millar (GBr) Cofidis                               4.15
7 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                          5.26
8 Francisco Mancebo (Spa) Banesto                          7.06
9 Benoit Joachim (Lux) US Postal Service                   8.09
10 Guido Trentin (Ita) Vini Caldirola-Sidermec             8.14
11 Sven Montgomery (Swi) La Francaise Des Jeux             9.25
12 Andreas Klier (Ger) Farm Frites                        10.09
13 Zoran Klemencic (Slo) Vini Caldirola-Sidermec          11.32
14 Laurent Lefevre (Fra) Cofidis                          14.53
15 David Moncoutie (Fra) Cofidis                          21.19
16 Jean Patrick Nazon (Fra) La Francaise Des Jeux         41.56

back to top