Home  Tech    Features    Road    MTB    Cyclocross    Track    News    Photos     Feedback   

Baltyk - Karkonosze - 2.5

Poland, July 11-16, 2000

1999 Results    Past winners

The Stages:

  • Stage 1 - July 11: Rewal - Stargard Szczecinski, 160.3 km
  • Stage 2 - July 12: around Szczecin, 103.4 km
  • Stage 3 - July 13: Stargard Szczecinski - Miedzyrzecz, 162.6 km
  • Stage 4 - July 14: Swiebodzin - Nowogrodziec, 205.5 km
  • Stage 5a - July 15: Swieradow Zdroj - Szklarska Poreba, ITT, 26.3 km
  • Stage 5b - July 15: Jelenia Gora - Swidnica, 131.9 km
  • Stage 6 - July 16: Jelenia Gora - Jelenia Gora, 185.6 km

Stage 1 - July 11: Rewal - Stargard Szczecinski, 160.3 km

1 Piotr Zaradny (Pol) MAT Ceresit                    3.33.47
2 Bogdan Bondariew (Ukr) Mikomax
3 Dariusz Wojciechowski (Pol) Mróz-Supradyn
4 Daniel Czajkowski (Pol) KTK Winiary Kalisz
5 Marcin Lewandowski (Pol) Legia Bazyliszek
6 Zbigniew Wyrzykowski (Pol) Servisco

General classification after stage 1:

1 Bogdan Bondariew (Ukr) Mikomax
2 Piotr Zaradny (Pol) MAT Ceresit			0.02
3 Dariusz Wojciechowski (Pol) Mróz-Supradyn

Stage 2 - July 12: around Szczecin, 103.4 km

1 Jacek Mickiewicz (Pol) Mróz-Supradyn               2.35.11
2 Robert Radosz (Pol) Atlas Lukullus
3 Mariusz Bilewski (Pol) MAT Ceresit/MTB Poland

General classification after stage 2:

1 Dariusz Wojciechowski (Pol) Mróz-Supradyn
2 Jacek Mickiewicz (Pol) Mróz-Supradyn
3 Mariusz Bilewski (Pol) MAT Ceresit/MTB Poland

Best climber:

1. Dariusz Skoczylas (Pol) Mroz Supradyn

Stage 3 - July 13: Stargard Szczecinski - Miedzyrzecz, 162.6 km

1 Bogdan Bondariew (Ukr) Mikomax                     3.37.30
2 Jaroslaw Rebiewski (Pol) Legia Bazyliszek
3 Marcin Sapa (Pol) Atlas Lukullus
4 Piotr Zaradny (Pol) MAT Ceresit               	0.11
5 Dariusz Wojciechowski (Pol) Mróz-Supradyn
6 Marcin Lewandowski (Pol) Legia Bazyliszek

General classification after stage 3:

1 Dariusz Wojciechowski (Pol) Mróz-Supradyn          9.46.30
2 Jacek Mickiewicz (Pol) Mróz-Supradyn
3 Mariusz Bilewski (Pol) MAT Ceresit/MTB Poland   	0.02
4 Robert Radosz (Pol) Atlas Lukullus              	0.07
5 Andrzej Jagielowicz (Pol) Atlas Lukullus              0.08
6 Grzegorz Rosolinski (Pol) Servisco              	0.09
 
Points:

Bogdan Bondariew (Ukr) Browary Staropolskie Oknoplast

Climbers:

Dariusz Skoczylas (Pol) Mroz Supradyn

Intermediate Sprints

Bogdan Bondariew (Ukr) Browary Staropolskie Oknoplast

Stage 4 - July 14: Swiebodzin - Nowogrodziec, 205.5 km

1 Piotr Wadecki (Pol) Mróz-Supradyn                  4.50.19
2 Wojciech Pawlak (Pol) Atlas Lukullus
3 Robert Radosz (Pol) Atlas Lukullus

General classification after stage 4:

1 Dariusz Wojciechowski (Pol) Mróz-Supradyn         14.36.45
2 Robert Radosz (Pol) Atlas Lukullus       		0.09
3 Dariusz Skoczylas (Pol) Mróz-Supradyn               	0.24
4 Grzegorz Rosolinski (Pol) Servisco              	0.30
5 Alan Iacuone (Aus) Wustenrot
6 Wojciech Pawlak (Pol) Atlas Lukullus       		2.38

Stage 5a - July 15: Swieradow Zdroj - Szklarska Poreba, ITT, 26.3 km

1 Radoslaw Romanik (Pol) MAT Ceresit                   30.31
2 Robert Radosz (Pol) Atlas Lukullus                    0.15
3 Wojciech Pawlak (Pol) Atlas Lukullus                  0.17
4 Grzegorz Rosolinski (Pol) Servisco                    0.43
5 Aleksiej Nakaznyj (Ukr) Mikomax                       0.44
6 Pawel Niedzwiecki (Pol) VC Evreux/Polish Army Team    0.45
...
41 Dariusz Wojciechowski (Pol) Mróz-Supradyn            2.26

General classification after stage 5a:

1 Robert Radosz (Pol) Atlas Lukullus
2 Grzegorz Rosolinski (Pol) Servisco                    0.49
3 Dariusz Skoczylas (Pol) Mróz-Supradyn                 1.50

Stage 5b - July 15: Jelenia Gora - Swidnica, 131.9 km

1 Jacek Mickiewicz (Pol) Mróz-Supradyn               3.06.11
2 Dariusz Wojciechowski (Pol) Mróz-Supradyn
3 Marcin Sapa (Pol) Atlas Lukullus
4 Artur Szreder (Pol) Servisco
5 Mariusz Bilewski (Pol) MAT Ceresit/MTB Poland
6 Robert Radosz (Pol) Atlas Lukullus

General classification after stage 5b:

1 Robert Radosz (Pol) Atlas Lukullus
2 Grzegorz Rosolinski (Pol) Servisco                    0.49
3 Dariusz Skoczylas (Pol) Mróz-Supradyn                 1.50

Stage 6 - July 16: Jelenia Gora - Jelenia Gora, 185.6 km

1 Jacek Mickiewicz (Pol) Mróz-Supradyn                 4.32.32
2 Marek Galinski (Pol) MTB Poland                         0.02
3 Mariusz Bilewski (Pol) MAT Ceresit/MTB Poland           0.06
4 Sebastian Skiba (Pol) Tarnowo Podgórne/Brzóza Królewska 0.10
5 Dmitrij Sedun (Rus) MAT Ceresit                         0.19
6 Slavomir Heger (Cze) Wustenrot                          0.24

Final general classification:

1 Robert Radosz (Pol) Atlas Lukullus                  22.53.47
2 Grzegorz Rosolinski (Pol) Servisco                      0.49
3 Dariusz Skoczylas (Pol) Mróz-Supradyn                   1.50
4 Dariusz Wojciechowski (Pol) Mróz-Supradyn               2.00
5 Alan Iacuone (Aus) Wustenrot                            2.05
6 Wojciech Pawlak (Pol) Atlas Lukullus                    2.21
7 Jacek Mickiewicz (Pol) Mróz-Supradyn                    3.20
8 Marek Kaminski (Pol) Servisco                           4.03
9 Mariusz Bilewski (Pol) MAT Ceresit/MTB Poland           5.26
10 Jaroslaw Rebiewski (Pol) Legia Bazyliszek              5.33

Thanks to Daniel Marszalek/Grzesiek Kaczmarzyk for the results
Past Winners
1993

1. Radoslaw Romanik
2. Artur Krasiñski
3. Tomasz Kzoczko

1994

1. Radoslaw Romanik
2. Jaroslaw Chojnacki
3. Pawel Czopek


1995

1. Radoslaw Romanik
2. Tomasz Kzoczko
3. Pawel Czopek

1996

1. Radoslaw Romanik
2. Andrzej Sypytkowski
3. Grzegorz Gwiazdkowski

1997

1. Andrzej Sypytkowski
2. Jacek Mickiewicz
3. Zbigniew Piztek

1998

1. Piotr Chmielewski
2. Tomasz Kzoczko
3. Artur Krasiñski

1999

1. Raimondas Rumsas (Ltu)
2. Piotr Wadecki (Pol)
3. Tomasz Brozyna (Pol)