Vuelta a Espana, Grand Tour

Spain, September 4-26, 1999


Main Page     Stage Preview

Report:

Germany's Jan Ullrich takes the lead in the Tour of Spain while Spain's Igor Gonzalez Galdeano edges close by winning the 12th stage.

The stage was brutal, with three first catagory climbs followed by a special category mountain at the end. It was so difficult that going by the usual rules, 45 out of the 135 finishers would have been eliminated on time, including former race winner Laurent Jalabert who finished last. The race officials preferred to keep the race together however, and allowed the complete peleton to start the next stage.

Gonzalez Galdeano's winning move for his second stage victory came with 25 kms to go, breaking away from a group of 12 riders, and establishing a maximum advantage of almost three minutes. Then, on the final climb 6 kms from the finish the group behind Gonzalez Galdeano started to chase hard, with second to fourth place getters, Roberto Heras, Jose Maria Jimenez, and Leonardo Piepoli leaving the other members of their group. Gonzalez Galdeano maintained his rhythm and still had a 40 second gap by the end.

Although only finishing 10th in the stage, Jan Ullrich was good enough to put over 7 minutes into former race leader Abraham Olano, who struggled home in 20th. Ullrich finished just over a minute behind Gonzalez Galdeano and took over the ownership of the race leader's amarillo jersey.

The 1998 Tour of Spain winner is now nearly six minutes behind, for ninth place overall, after losing his initial two minute advantage over Ullrich. There was a touch of irony for Olano, who had conceded the Tour de France lead two years ago to eventual winner Ullrich on the same summit in Andorra. "I did not think I was going to take over the lead, that was not my aim at the start of the day," said Ullrich. Showing great confidence in his Telekom buddies, he added "I'm still not sure I can win the Tour, I don't think I've got the team for it".

Although Ullrich believed his tactics on the stage could have been improved, they were still clearly enough for him to take over the leadership in the race. He said he focussed too much on the threat posed by Russian Pavel Tonkov, rather than Gonzalez Galdeano on the stage between Sort and Arcalis in Andorra. "I tried to get Tonkov to help me chase him (Galdeano) up the mountain but he didn't want to, so I didn't bother as I'd already been pushing the pace earlier," the Deutsche Telekom rider said. These tactics may prove costly later on, as Ullrich now leads Gonzalez Galdeano by just 36 seconds overall, and Tonkov by 48 seconds.

Gonzalez Galdeano was extremely happy, saying "This has been my most satisfying moment of the Tour. I'm continuing to surprise myself," he said. "I always thought I could win a stage like this but doing it is something different." He has definitely shown his potential in this race and would now like to challenge for the overall. He believes that Ullrich will be very hard to crack, but stranger things have happened.

Stage 12, Sort - Arcalis (Andorra), 147 kms:


Stage 12

Sort - Arcalis (Andorra) 147 km, September 17,  AVS 34.189 kmh

1    Igor Gonzalez Galdeano (Spa) Vitalicio Seguros     4.18.41
2    Roberto Heras Hernandez (Spa) Kelme-Costa Blanca        40
3    JosÚ M. Jimenez Sastre (Spa) Banesto                    41
4    Leonardo Piepoli (Ita) Banesto                          41
5    JosÚ L. Rubiera Vigil (Spa) Kelme-Costa Blanca        1.00
6    Manuel Beltran Martinez (Spa) Banesto                 1.00
7    Pavel Tonkov (Rus) Mapei-Quick Step                   1.00
8    Angel Casero (Spa) Vitalicio Seguros                  1.00
9    Ivan Parra (Col) Vitalicio Seguros                    1.02
10   Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom               1.02
11   Santiago Blanco (Spa) Vitalicio Seguros               1.51
12   JosÚ Uria Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca           1.51
13   Txema Del Olmo Zendegi (Spa) Euskaltel-Euskadi        3.37
14   Victor Pe˝a (Col) Vitalicio Seguros                   6.14
15   Aitor Osa Eizaguirre (Spa) Banesto                    7.44
16   Frank Vandenbroucke (Bel) Cofidis                     8.24
17   David Garcia Marquina (Spa) Vitalicio Seguros         8.24
18   William Chann McRae (USA) Mapei-Quick Step            8.24
19   Felix Garcia Casas (Spa) Lotus-Festina                8.24
20   Abraham Olano Manzano (Spa) ONCE-Deutsche Bank        8.24
21   J÷rg Jakscheá (Ger) Team Deutsche Telekom             8.24
22   Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom                8.24
23   Melchor Mauri (Spa) Sport Lisboa Benfica              9.32
24   Alvaro Gonzalez Galdeano (Spa) Vitalicio Seguros      9.37
25   Niki Aebersold (Swi) Rabobank                         9.37
26   Inigo Chaurreau Bernadez (Spa) Euskaltel-Euskadi     10.16
27   Marcus Zberg (Swi) Rabobank                          12.04
28   Michel Lafis (Swe) TVM-Farm Frites                   12.04
29   Mikel Zarrabeitia Uranga (Spa) ONCE-Deutsche Bank    12.47
30   Andreas Kl÷den (Ger) Team Deutsche Telekom           19.01
31   Ramon Gonzalez Arrieta (Spa) Euskaltel-Euskadi       20.00
32   Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi         20.00
33   Alexandre Shefer (Kaz) Riso Scotti-Vinavil           20.00
34   Oscar Lopez Uriarte (Spa) Sport Lisboa Benfica       20.37
35   Andrea Tafi (Ita) Mapei-Quick Step                   21.35
36   Fabio Roscioli (Ita) Costa Almeria-Amica Chips       22.14
37   Pedro Diaz Lobato (Spa) Fuenlabrada                  25.24
38   Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis                     29.11
39   Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step                 29.11
40   Miguel A. Martin Perdiguero (Spa) ONCE-Deutsche Bank 29.11
41   Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                    29.11
42   Angel Edo Alsina (Spa) Kelme-Costa Blanca            29.11
43   Paul van Hyfte (Bel) Lotto-Mobistar                  29.11
44   Gianni Faresin (Ita) Mapei-Quick Step                29.11
45   Glenn Magnusson (Swe) US Postal Service              29.11
46   Andrea Noe (Ita) Mapei-Quick Step                    29.11
47   Quintino Fernandez Rodrigues (Por) Sport Lisboa Benf 29.11
48   Joona Laukka (Fin) Sport Lisboa Benfica              29.11
49   Marco Della Vedova (Ita) Lampre-Daikin               29.11
50   Andrei Zintchenko (Rus) Vitalicio Seguros            29.11
51   Angel Castresana Del Val (Spa) Euskaltel-Euskadi     29.11
52   Jon Odriozola Mugarza (Spa) Banesto                  29.11
53   Toni Tauler (Spa) Kelme-Costa Blanca                 29.11
54   Bram de Groot (Ned) Rabobank                         29.11
55   Fabian Jeker (Swi) Lotus-Festina                     29.11
56   Luis Perez Rodriguez (Spa) ONCE-Deutsche Bank        29.11
57   Davide Rebellin (Ita) Team Polti                     29.11
58   Dirk Baldinger (Ger) Team Deutsche Telekom           29.11
59   Kurt van de Wouwer (Bel) Lotto-Mobistar              29.11
60   Eddy Mazzoleni (Ita) Saeco-Cannondale                29.11
61   Nicola Miceliá (Ita) Liquigas                        29.11
62   Francisco Cabello Luque (Spa) Kelme-Costa Blanca     29.11
63   Grischa Niermann (Ger) Rabobank                      29.11
64   Laurent Brochard (Fra) Lotus-Festina                 29.11
65   JosÚ Uriarte Zubero (Spa) Lotus-Festina              29.11
66   Pascal HervÚ (Fra) Lotus-Festina                     29.11
67   Cesar Solaun Solana (Spa) Banesto                    29.11
68   I˝igo Cuesta Lopez (Spa) ONCE-Deutsche Bank          29.11
69   Rafael Diaz Justo (Spa) ONCE-Deutsche Bank           29.11
70   Marcos A. Serrano Rodriguez (Spa) ONCE-Deutsche Bank 29.11
71   Alberto Lopez de Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi      29.11
72   Daniele Nardello (Ita) Mapei-Quick Step              29.11
73   Matias Cagigas Amedo (Spa) Fuenlabrada               29.11
74   Alex ZŘlle (Swi) Banesto                             29.11
75   Ralf Grabsch (Ger) Team Deutsche Telekom             29.11
76   Viatcheslav Ekimov (Rus) Costa Almeria-Amica Chips   29.11
77   Stefano Cattai (Ita) Team Polti                      29.11
78   Ruslan Ivanov (Mda) Liquigas                         29.11
79   Juan C. Vicario Barbera (Spa) Fuenlabrada            29.11
80   Serguei Ivanov (Rus) TVM-Farm Frites                 29.11
81   Andrei Teteriouk (Kaz) Liquigas                      29.11
82   Igor Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi          29.11
83   Orlando Gomes Rodrigues (Por) Banesto                29.11
84   Serguei Smetanine (Rus) Vitalicio Seguros            29.11
85   Andreas Klier (Ger) TVM-Farm Frites                  29.11
86   Oscar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin                  29.11
87   Salvatore Commesso (Ita) Saeco-Cannondale            29.11
88   JosÚ V. Garcia Acosta (Spa) Banesto                  29.11
89   Cristian Moreni (Ita) Liquigas                       29.11
90   JosÚ A. Garrido (Spa) Sport Lisboa Benfica           30.01
91   German Nieto Fernandez (Spa) Fuenlabrada             32.05
92   Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                  32.05
93   Daniel Bayes (Spa) Sport Lisboa Benfica              32.05
94   Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                    32.05
95   Remco Van Der Ven (Ned) TVM-Farm Frites              32.05
96   Chris Peers (Bel) Lotto-Mobistar                     32.05
97   Serguei Outchakov (Ukr) TVM-Farm Frites              32.05
98   Marco Gili (Ita) Costa Almeria-Amica Chips           32.05
99   Jan Boven (Ned) Rabobank                             32.05
100  Stefano Verziagi (Ita) Fuenlabrada                   32.05
101  Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom             32.05
102  Servais Knaven (Ned) TVM-Farm Frites                 32.05
103  Giovanni Lombardi (Ita) Team Deutsche Telekom        32.05
104  Rossano Brasi (Ita) Team Polti                       32.05
105  Alessio Bongioni (Ita) Riso Scotti-Vinavil           32.05
106  Eleuterio Anguita Hinojosa (Spa) Fuenlabrada         32.05
107  Enrico Cassani (Ita) Team Polti                      32.05
108  Mario Traversoni (Ita) Saeco-Cannondale              32.05
109  Andres Bermejo Siller (Spa) Fuenlabrada              32.05
110  Geert van Bondt (Bel) TVM-Farm Frites                32.05
111  Cesar Perez Padroná (Spa) Fuenlabrada                32.05
112  Cristian Salvato (Ita) Team Polti                    32.05
113  Carlos Golbano (Spa) Costa Almeria-Amica Chips       32.05
114  Christophe Rinero (Fra) Cofidis                      32.05
115  Aart Vierhouten (Ned) Rabobank                       32.05
116  Unai Etxebarria Arana (Ven) Euskaltel-Euskadi        32.05
117  Massimiliano Mori (Ita) Saeco-Cannondale             32.05
118  Arnoldas Saprykinas (Ltu) Riso Scotti-Vinavil        32.05
119  Igor Pugaci (Ita) Saeco-Cannondale                   32.05
120  Oscar Pozzi (Ita) Riso Scotti-Vinavil                32.05
121  Jeroen Blijlevens (Ned) TVM-Farm Frites              32.05
122  Frankie Andreu (USA) US Postal Service               32.05
123  Koen Beeckman (Bel) Lotto-Mobistar                   32.05
124  Giancarlo Raimondi (Ita) Liquigas                    32.26
125  Alessandro Pozzi (Ita) Costa Almeria-Amica Chips     32.30
126  Stefano Casagranda (Ita) Costa Almeria-Amica Chips   32.30
127  Jaime Hernandez Bertran (Spa) Lotus-Festina          33.11
128  Marcel WŘst (Ger) Lotus-Festina                      33.11
129  Simone Zucchi (Ita) Team Polti                       33.11
130  Anthony Rokia (Fra) Cofidis                          33.11
131  Julian Dean (NZl) US Postal Service                  33.11
132  Frank Hoj (Den) US Postal Service                    33.11
133  Giuseppe Palumbo (Ita) Riso Scotti-Vinavil           34.38
134  Rolf S÷rensen (Den) Rabobank                         35.16
135  Laurent Jalabert (Fra) ONCE-Deutsche Bank            35.16


Mountains

Port del Canto 19 km     Cat 1

1   JosÚ Uria Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca            16
2   Victor Pe˝a (Col) Vitalicio Seguros                    12
3   Inigo Chaurreau Bernadez (Spa) Euskaltel-Euskadi       10
4   William Chann McRae (USA) Mapei-Quick Step              8
5   Aitor Osa Eizaguirre (Spa) Banesto                      6
6   Francisco Cabello Luque (Spa) Kelme-Costa Blanca        4
7   Cesar Solaun Solana (Spa) Banesto                       3
8   Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom                  2
9   Ramon Gonzalez Arrieta (Spa) Euskaltel-Euskadi          1

Alto de La Rabassa  78.3 km  Cat 1

1   Inigo Chaurreau Bernadez (Spa) Euskaltel-Euskadi       16
2   Victor Pe˝a (Col) Vitalicio Seguros                    12
3   Marcus Zberg (Swi) Rabobank                            10
4   Alvaro Gonzalez Galdeano (Spa) Vitalicio Seguros        8
5   JosÚ Uria Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca             6
6   Ramon Gonzalez Arrieta (Spa) Euskaltel-Euskadi          4
7   Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom                  3
8   Cesar Solaun Solana (Spa) Banesto                       2
9   Melchor Mauri (Spa) Sport Lisboa Benfica                1

Collet De Montaup 119.1 km  Cat 1

1   Igor Gonzalez Galdeano (Spa) Vitalicio Seguros         16
2   JosÚ Uria Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca            12
3   Victor Pe˝a (Col) Vitalicio Seguros                    10
4   Manuel Beltran Martinez (Spa) Banesto                   8
5   Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom                 6
6   JosÚ M. Jimenez Sastre (Spa) Banesto                    4
7   Santiago Blanco (Spa) Vitalicio Seguros                 3
8   Pavel Tonkov (Rus) Mapei-Quick Step                     2
9   Angel Casero (Spa) Vitalicio Seguros                    1


Estacio D'Esqui D'Orindo-Arcalis 147.4 km  Special category

1   Igor Gonzalez Galdeano (Spa) Vitalicio Seguros        30
2   Roberto Heras Hernandez (Spa) Kelme-Costa Blanca      25
3   JosÚ M. Jimenez Sastre (Spa) Banesto                  20
4   Leonardo Piepoli (Ita) Banesto                        16
5   JosÚ L. Rubiera Vigil (Spa) Kelme-Costa Blanca        12
6   Manuel Beltran Martinez (Spa) Banesto                 10
7   Pavel Tonkov (Rus) Mapei-Quick Step                    8
8   Angel Casero (Spa) Vitalicio Seguros                   6
9   Ivan Parra (Col) Vitalicio Seguros                     4
10  Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom                3
11  Santiago Blanco (Spa) Vitalicio Seguros                2
12  JosÚ Uria Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca            1


Points (Metas Volantes)

C.Comercial Sant Eloi  63.7 km

1  Ramon Gonzalez Arrieta (Spa) Euskaltel-Euskadi       4
2  William Chann McRae (USA) Mapei-Quick Step           2
3  Francisco Cabello Luque (Spa) Kelme-Costa Blanca     1

Encamp  104.5 km

1  Inigo Chaurreau Bernadez (Spa) Euskaltel-Euskadi     4
2  Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom               2
3  William Chann McRae (USA) Mapei-Quick Step           1


La Cortinada  131 km

1  Igor Gonzalez Galdeano (Spa) Vitalicio Seguros       4
2  JosÚ Uria Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca          2
3  Aitor Osa Eizaguirre (Spa) Banesto                   1

Stage finish 147.4 km

1  Igor Gonzalez Galdeano (Spa) Vitalicio Seguros      25
2  Roberto Heras Hernandez (Spa) Kelme-Costa Blanca    20
3  JosÚ M. Jimenez Sastre (Spa) Banesto                16
4  Leonardo Piepoli (Ita) Banesto                      14
5  JosÚ L. Rubiera Vigil (Spa) Kelme-Costa Blanca      12
6  Manuel Beltran Martinez (Spa) Banesto               10
7  Pavel Tonkov (Rus) Mapei-Quick Step                  9
8  Angel Casero (Spa) Vitalicio Seguros                 8
9  Ivan Parra (Col) Vitalicio Seguros                   7
10 Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom              6
11 Santiago Blanco (Spa) Vitalicio Seguros              5
12 JosÚ Uria Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca          4
13 Txema Del Olmo Zendegi (Spa) Euskaltel-Euskadi       3
14 Victor Pe˝a (Col) Vitalicio Seguros                  2

GC after Stage 12:

General classification after Stage 12,  AVS 40.3 kmh

1   Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom                52.47.06
2   Igor Gonzalez Galdeano (Spa) Vitalicio Seguros               36
3   Pavel Tonkov (Rus) Mapei-Quick Step                          48
4   Roberto Heras Hernandez (Spa) Kelme-Costa Blanca           2.35
5   JosÚ M. Jimenez Sastre (Spa) Banesto                       3.41
6   Angel Casero (Spa) Vitalicio Seguros                       3.46
7   JosÚ L. Rubiera Vigil (Spa) Kelme-Costa Blanca             4.14
8   Manuel Beltran Martinez (Spa) Banesto                      4.56
9   Abraham Olano Manzano (Spa) ONCE-Deutsche Bank             5.43
10  Leonardo Piepoli (Ita) Banesto                             6.02
11  Ivan Parra (Col) Vitalicio Seguros                         6.40
12  Santiago Blanco (Spa) Vitalicio Seguros                    7.17
13  Frank Vandenbroucke (Bel) Cofidis                         13.20
14  Felix Garcia Casas (Spa) Lotus-Festina                    13.35
15  Txema Del Olmo Zendegi (Spa) Euskaltel-Euskadi            17.51
16  JosÚ Uria Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca               18.17
17  Melchor Mauri (Spa) Sport Lisboa Benfica                  22.51
18  Aitor Osa Eizaguirre (Spa) Banesto                        23.19
19  Niki Aebersold (Swi) Rabobank                             24.06
20  Victor Pe˝a (Col) Vitalicio Seguros                       24.51
21  Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi              25.57
22  Mikel Zarrabeitia Uranga (Spa) ONCE-Deutsche Bank         26.06
23  William Chann McRae (USA) Mapei-Quick Step                27.18
24  Inigo Chaurreau Bernadez (Spa) Euskaltel-Euskadi          29.11
25  Davide Rebellin (Ita) Team Polti                          33.03
26  Daniele Nardello (Ita) Mapei-Quick Step                   36.25
27  Nicola Miceliá (Ita) Liquigas                             37.23
28  Kurt van de Wouwer (Bel) Lotto-Mobistar                   37.57
29  Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                         41.24
30  David Garcia Marquina (Spa) Vitalicio Seguros             43.32
31  Gianni Faresin (Ita) Mapei-Quick Step                     43.39
32  Michel Lafis (Swe) TVM-Farm Frites                        44.15
33  Andrei Zintchenko (Rus) Vitalicio Seguros                 44.23
34  Andrei Teteriouk (Kaz) Liquigas                           47.05
35  Marcus Zberg (Swi) Rabobank                               47.10
36  Grischa Niermann (Ger) Rabobank                           51.27
37  Andrea Tafi (Ita) Mapei-Quick Step                        52.13
38  Andrea Noe (Ita) Mapei-Quick Step                         52.27
39  Alexandre Shefer (Kaz) Riso Scotti-Vinavil                53.03
40  Marcos A. Serrano Rodriguez (Spa) ONCE-Deutsche Bank      53.24
41  Ruslan Ivanov (Mda) Liquigas                              56.21
42  Juan C. Vicario Barbera (Spa) Fuenlabrada                 57.01
43  J÷rg Jakscheá (Ger) Team Deutsche Telekom                 58.12
44  Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom                  1.00.20
45  Jon Odriozola Mugarza (Spa) Banesto                     1.00.22
46  Pedro Diaz Lobato (Spa) Fuenlabrada                     1.00.29
47  Oscar Lopez Uriarte (Spa) Sport Lisboa Benfica          1.01.36
48  Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step                    1.03.04
49  Laurent Brochard (Fra) Lotus-Festina                    1.05.55
50  Alex ZŘlle (Swi) Banesto                                1.06.48
51  Serguei Ivanov (Rus) TVM-Farm Frites                    1.07.05
52  Alvaro Gonzalez Galdeano (Spa) Vitalicio Seguros        1.09.32
53  Joona Laukka (Fin) Sport Lisboa Benfica                 1.10.41
54  Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis                        1.13.07
55  Oscar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin                     1.13.42
56  Stefano Cattai (Ita) Team Polti                         1.17.35
57  Orlando Gomes Rodrigues (Por) Banesto                   1.19.44
58  JosÚ V. Garcia Acosta (Spa) Banesto                     1.20.22
59  Viatcheslav Ekimov (Rus) Costa Almeria-Amica Chips      1.22.07
60  Massimiliano Mori (Ita) Saeco-Cannondale                1.23.43
61  Toni Tauler (Spa) Kelme-Costa Blanca                    1.24.30
62  Angel Castresana Del Val (Spa) Euskaltel-Euskadi        1.25.25
63  Rafael Diaz Justo (Spa) ONCE-Deutsche Bank              1.26.31
64  Cristian Moreni (Ita) Liquigas                          1.30.10
65  Ramon Gonzalez Arrieta (Spa) Euskaltel-Euskadi          1.31.03
66  I˝igo Cuesta Lopez (Spa) ONCE-Deutsche Bank             1.31.31
67  Salvatore Commesso (Ita) Saeco-Cannondale               1.32.15
68  Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                       1.32.30
69  Bram de Groot (Ned) Rabobank                            1.33.08
70  Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                     1.33.22
71  Christophe Rinero (Fra) Cofidis                         1.35.13
72  Oscar Pozzi (Ita) Riso Scotti-Vinavil                   1.36.23
73  Fabio Roscioli (Ita) Costa Almeria-Amica Chips          1.39.18
74  Luis Perez Rodriguez (Spa) ONCE-Deutsche Bank           1.39.30
75  Ralf Grabsch (Ger) Team Deutsche Telekom                1.40.04
76  Aart Vierhouten (Ned) Rabobank                          1.40.25
77  Jan Boven (Ned) Rabobank                                1.42.48
78  Paul van Hyfte (Bel) Lotto-Mobistar                     1.43.35
79  Serguei Smetanine (Rus) Vitalicio Seguros               1.44.02
80  Stefano Verziagi (Ita) Fuenlabrada                      1.44.28
81  Serguei Outchakov (Ukr) TVM-Farm Frites                 1.45.21
82  Andreas Klier (Ger) TVM-Farm Frites                     1.45.52
83  Rolf S÷rensen (Den) Rabobank                            1.46.43
84  Andreas Kl÷den (Ger) Team Deutsche Telekom              1.47.39
85  Rossano Brasi (Ita) Team Polti                          1.48.41
86  Eleuterio Anguita Hinojosa (Spa) Fuenlabrada            1.49.35
87  Fabian Jeker (Swi) Lotus-Festina                        1.49.40
88  Cesar Solaun Solana (Spa) Banesto                       1.50.06
89  Chris Peers (Bel) Lotto-Mobistar                        1.50.31
90  Eddy Mazzoleni (Ita) Saeco-Cannondale                   1.50.38
91  Arnoldas Saprykinas (Ltu) Riso Scotti-Vinavil           1.50.42
92  Alberto Lopez de Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi         1.50.52
93  Quintino Fernandez Rodrigues (Por) Sport Lisboa Benfic  1.54.25
94  JosÚ Uriarte Zubero (Spa) Lotus-Festina                 1.54.27
95  Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom                1.55.23
96  Giovanni Lombardi (Ita) Team Deutsche Telekom           1.55.31
97  Matias Cagigas Amedo (Spa) Fuenlabrada                  1.55.48
98  Frankie Andreu (USA) US Postal Service                  1.56.13
99  Miguel A. Martin Perdiguero (Spa) ONCE-Deutsche Bank    1.56.22
100 Frank Hoj (Den) US Postal Service                       1.57.37
101 Unai Etxebarria Arana (Ven) Euskaltel-Euskadi           1.57.48
102 Glenn Magnusson (Swe) US Postal Service                 2.00.07
103 Remco Van Der Ven (Ned) TVM-Farm Frites                 2.01.26
104 Geert van Bondt (Bel) TVM-Farm Frites                   2.02.06
105 Dirk Baldinger (Ger) Team Deutsche Telekom              2.02.19
106 Angel Edo Alsina (Spa) Kelme-Costa Blanca               2.02.33
107 Igor Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi             2.02.41
108 Carlos Golbano (Spa) Costa Almeria-Amica Chips          2.03.01
109 Giuseppe Palumbo (Ita) Riso Scotti-Vinavil              2.03.56
110 Francisco Cabello Luque (Spa) Kelme-Costa Blanca        2.04.24
111 Giancarlo Raimondi (Ita) Liquigas                       2.04.35
112 Jaime Hernandez Bertran (Spa) Lotus-Festina             2.05.02
113 Laurent Jalabert (Fra) ONCE-Deutsche Bank               2.05.17
114 Mario Traversoni (Ita) Saeco-Cannondale                 2.05.49
115 Koen Beeckman (Bel) Lotto-Mobistar                      2.06.45
116 German Nieto Fernandez (Spa) Fuenlabrada                2.07.08
117 Pascal HervÚ (Fra) Lotus-Festina                        2.07.27
118 JosÚ A. Garrido (Spa) Sport Lisboa Benfica              2.07.47
119 Andres Bermejo Siller (Spa) Fuenlabrada                 2.09.04
120 Alessio Bongioni (Ita) Riso Scotti-Vinavil              2.10.09
121 Cesar Perez Padroná (Spa) Fuenlabrada                   2.10.34
122 Marco Della Vedova (Ita) Lampre-Daikin                  2.12.06
123 Simone Zucchi (Ita) Team Polti                          2.12.10
124 Servais Knaven (Ned) TVM-Farm Frites                    2.13.15
125 Stefano Casagranda (Ita) Costa Almeria-Amica Chips      2.13.43
126 Cristian Salvato (Ita) Team Polti                       2.14.58
127 Enrico Cassani (Ita) Team Polti                         2.16.00
128 Marcel WŘst (Ger) Lotus-Festina                         2.21.07
129 Anthony Rokia (Fra) Cofidis                             2.25.26
130 Julian Dean (NZl) US Postal Service                     2.25.40
131 Alessandro Pozzi (Ita) Costa Almeria-Amica Chips        2.27.02
132 Marco Gili (Ita) Costa Almeria-Amica Chips              2.27.30
133 Jeroen Blijlevens (Ned) TVM-Farm Frites                 2.30.25
134 Igor Pugaci (Ita) Saeco-Cannondale                      2.37.16
135 Daniel Bayes (Spa) Sport Lisboa Benfica                 2.38.23


Mountains overall after stage 12


1   JosÚ M. Jimenez Sastre (Spa) Banesto                  70
2   Victor Pe˝a (Col) Vitalicio Seguros                   65
3   Laurent Brochard (Fra) Lotus-Festina                  59
4   Inigo Chaurreau Bernadez (Spa) Euskaltel-Euskadi      57
5   Roberto Heras Hernandez (Spa) Kelme-Costa Blanca      57
6   Ruslan Ivanov (Mda) Liquigas                          54
7   Igor Gonzalez Galdeano (Spa) Vitalicio Seguros        51
8   JosÚ Uria Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca           51
9   Pavel Tonkov (Rus) Mapei-Quick Step                   41
10  Manuel Beltran Martinez (Spa) Banesto                 41
11  Daniele Nardello (Ita) Mapei-Quick Step               38
12  Felix Garcia Casas (Spa) Lotus-Festina                34
13  Leonardo Piepoli (Ita) Banesto                        32
14  Abraham Olano Manzano (Spa) ONCE-Deutsche Bank        30
15  Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom               26
16  Frank Vandenbroucke (Bel) Cofidis                     24
17  Orlando Gomes Rodrigues (Por) Banesto                 23
18  Pascal HervÚ (Fra) Lotus-Festina                      23
19  Aitor Osa Eizaguirre (Spa) Banesto                    23
20  JosÚ L. Rubiera Vigil (Spa) Kelme-Costa Blanca        20
21  Rafael Diaz Justo (Spa) ONCE-Deutsche Bank            19
22  Serguei Outchakov (Ukr) TVM-Farm Frites               12
23  Marcos A. Serrano Rodriguez (Spa) ONCE-Deutsche Bank  12
24  JosÚ V. Garcia Acosta (Spa) Banesto                   12
25  Eddy Mazzoleni (Ita) Saeco-Cannondale                 11
26  Alberto Lopez de Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi       11
27  Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step                  10
28  Marcus Zberg (Swi) Rabobank                           10
29  Jon Odriozola Mugarza (Spa) Banesto                   10
30  Melchor Mauri (Spa) Sport Lisboa Benfica               9
31  Santiago Blanco (Spa) Vitalicio Seguros                8
32  William Chann McRae (USA) Mapei-Quick Step             8
33  Alvaro Gonzalez Galdeano (Spa) Vitalicio Seguros       8
34  Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis                       8
35  Angel Casero (Spa) Vitalicio Seguros                   7
36  Rolf S÷rensen (Den) Rabobank                           7
37  German Nieto Fernandez (Spa) Fuenlabrada               6
38  Mikel Zarrabeitia Uranga (Spa) ONCE-Deutsche Bank      6
39  Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom                 5
40  Angel Castresana Del Val (Spa) Euskaltel-Euskadi       5
41  Ramon Gonzalez Arrieta (Spa) Euskaltel-Euskadi         5
42  Cesar Solaun Solana (Spa) Banesto                      5
43  Ivan Parra (Col) Vitalicio Seguros                     4
44  Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi           4
45  Davide Rebellin (Ita) Team Polti                       4
46  David Garcia Marquina (Spa) Vitalicio Seguros          4
47  Salvatore Commesso (Ita) Saeco-Cannondale              4
48  Fabio Roscioli (Ita) Costa Almeria-Amica Chips         4
49  Francisco Cabello Luque (Spa) Kelme-Costa Blanca       4
50  Mario Traversoni (Ita) Saeco-Cannondale                4
51  Nicola Miceliá (Ita) Liquigas                          3
52  Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                      3
53  Andrei Zintchenko (Rus) Vitalicio Seguros              3
54  Igor Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi            3
55  Oscar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin                    2
56  Eleuterio Anguita Hinojosa (Spa) Fuenlabrada           2
57  Grischa Niermann (Ger) Rabobank                        1
58  Andrea Noe (Ita) Mapei-Quick Step                      1
59  J÷rg Jakscheá (Ger) Team Deutsche Telekom              1
60  Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                    1
61  Christophe Rinero (Fra) Cofidis                        1
62  Marcel WŘst (Ger) Lotus-Festina                        1


Points overall after stage 12

1   Marcel WŘst (Ger) Lotus-Festina                         106
2   Igor Gonzalez Galdeano (Spa) Vitalicio Seguros           86
3   Abraham Olano Manzano (Spa) ONCE-Deutsche Bank           82
4   Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                        79
5   Jan Ullrich (Ger) Team Deutsche Telekom                  61
6   Serguei Outchakov (Ukr) TVM-Farm Frites                  59
7   Giovanni Lombardi (Ita) Team Deutsche Telekom            57
8   Mario Traversoni (Ita) Saeco-Cannondale                  54
9   Roberto Heras Hernandez (Spa) Kelme-Costa Blanca         46
10  JosÚ M. Jimenez Sastre (Spa) Banesto                     41
11  Miguel A. Martin Perdiguero (Spa) ONCE-Deutsche Bank     41
12  Angel Casero (Spa) Vitalicio Seguros                     39
13  Laurent Brochard (Fra) Lotus-Festina                     37
14  Pavel Tonkov (Rus) Mapei-Quick Step                      36
15  Fabio Roscioli (Ita) Costa Almeria-Amica Chips           32
16  JosÚ L. Rubiera Vigil (Spa) Kelme-Costa Blanca           32
17  Manuel Beltran Martinez (Spa) Banesto                    30
18  Glenn Magnusson (Swe) US Postal Service                  30
19  Victor Pe˝a (Col) Vitalicio Seguros                      29
20  Daniele Nardello (Ita) Mapei-Quick Step                  27
21  Frank Vandenbroucke (Bel) Cofidis                        27
22  Giancarlo Raimondi (Ita) Liquigas                        26
23  Leonardo Piepoli (Ita) Banesto                           24
24  I˝igo Cuesta Lopez (Spa) ONCE-Deutsche Bank              23
25  Davide Rebellin (Ita) Team Polti                         23
26  William Chann McRae (USA) Mapei-Quick Step               21
27  Eleuterio Anguita Hinojosa (Spa) Fuenlabrada             21
28  Serguei Smetanine (Rus) Vitalicio Seguros                21
29  Aart Vierhouten (Ned) Rabobank                           21
30  JosÚ Uria Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca              20
31  Oscar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin                      20
32  Rolf S÷rensen (Den) Rabobank                             18
33  Nicola Miceliá (Ita) Liquigas                            18
34  Melchor Mauri (Spa) Sport Lisboa Benfica                 17
35  German Nieto Fernandez (Spa) Fuenlabrada                 16
36  Felix Garcia Casas (Spa) Lotus-Festina                   16
37  Serguei Ivanov (Rus) TVM-Farm Frites                     16
38  Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom                 15
39  Julian Dean (NZl) US Postal Service                      15
40  Stefano Casagranda (Ita) Costa Almeria-Amica Chips       14
41  Andrei Zintchenko (Rus) Vitalicio Seguros                14
42  Servais Knaven (Ned) TVM-Farm Frites                     14
43  Frank Hoj (Den) US Postal Service                        14
44  Ivan Parra (Col) Vitalicio Seguros                       14
45  Grischa Niermann (Ger) Rabobank                          13
46  JosÚ V. Garcia Acosta (Spa) Banesto                      12
47  Jeroen Blijlevens (Ned) TVM-Farm Frites                  12
48  Cristian Moreni (Ita) Liquigas                           12
49  Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step                     10
50  Jon Odriozola Mugarza (Spa) Banesto                      10
51  Koen Beeckman (Bel) Lotto-Mobistar                       10
52  Viatcheslav Ekimov (Rus) Costa Almeria-Amica Chips       10
53  Michel Lafis (Swe) TVM-Farm Frites                        9
54  Andrea Tafi (Ita) Mapei-Quick Step                        9
55  Ralf Grabsch (Ger) Team Deutsche Telekom                  9
56  Pedro Diaz Lobato (Spa) Fuenlabrada                       9
57  Toni Tauler (Spa) Kelme-Costa Blanca                      9
58  Ruslan Ivanov (Mda) Liquigas                              9
59  Andreas Kl÷den (Ger) Team Deutsche Telekom                9
60  Andreas Klier (Ger) TVM-Farm Frites                       9
61  Angel Edo Alsina (Spa) Kelme-Costa Blanca                 9
62  Santiago Blanco (Spa) Vitalicio Seguros                   9
63  David Garcia Marquina (Spa) Vitalicio Seguros             8
64  Kurt van de Wouwer (Bel) Lotto-Mobistar                   8
65  Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                       7
66  Eddy Mazzoleni (Ita) Saeco-Cannondale                     7
67  Jan Boven (Ned) Rabobank                                  6
68  Mikel Zarrabeitia Uranga (Spa) ONCE-Deutsche Bank         6
69  Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                         6
70  Inigo Chaurreau Bernadez (Spa) Euskaltel-Euskadi          5
71  Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi              5
72  Salvatore Commesso (Ita) Saeco-Cannondale                 5
73  Ramon Gonzalez Arrieta (Spa) Euskaltel-Euskadi            4
74  Rafael Diaz Justo (Spa) ONCE-Deutsche Bank                4
75  Stefano Verziagi (Ita) Fuenlabrada                        4
76  Christophe Rinero (Fra) Cofidis                           4
77  Laurent Jalabert (Fra) ONCE-Deutsche Bank                 4
78  Aitor Osa Eizaguirre (Spa) Banesto                        3
79  Txema Del Olmo Zendegi (Spa) Euskaltel-Euskadi            3
80  Alvaro Gonzalez Galdeano (Spa) Vitalicio Seguros          3
81  Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom                    2
82  Matias Cagigas Amedo (Spa) Fuenlabrada                    2
83  Anthony Rokia (Fra) Cofidis                               2
84  Marcus Zberg (Swi) Rabobank                               2
85  Arnoldas Saprykinas (Ltu) Riso Scotti-Vinavil             2
86  Oscar Pozzi (Ita) Riso Scotti-Vinavil                     2
87  Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis                          1
88  Francisco Cabello Luque (Spa) Kelme-Costa Blanca          1
89  Orlando Gomes Rodrigues (Por) Banesto                     1
90  Bram de Groot (Ned) Rabobank                              1


Metas Volantes (Intermediate sprints)


1   Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                        28
2   German Nieto Fernandez (Spa) Fuenlabrada                 16
3   Fabio Roscioli (Ita) Costa Almeria-Amica Chips           12
4   Michel Lafis (Swe) TVM-Farm Frites                        9
5   Laurent Brochard (Fra) Lotus-Festina                      8
6   Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                       7
7   Igor Gonzalez Galdeano (Spa) Vitalicio Seguros            6
8   Andrea Tafi (Ita) Mapei-Quick Step                        6
9   Jan Boven (Ned) Rabobank                                  6
10  Serguei Outchakov (Ukr) TVM-Farm Frites                   6
11  Abraham Olano Manzano (Spa) ONCE-Deutsche Bank            5
12  Inigo Chaurreau Bernadez (Spa) Euskaltel-Euskadi          4
13  Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step                      4
14  Ramon Gonzalez Arrieta (Spa) Euskaltel-Euskadi            4
15  Giancarlo Raimondi (Ita) Liquigas                         4
16  Rafael Diaz Justo (Spa) ONCE-Deutsche Bank                4
17  William Chann McRae (USA) Mapei-Quick Step                3
18  I˝igo Cuesta Lopez (Spa) ONCE-Deutsche Bank               3
19  JosÚ L. Rubiera Vigil (Spa) Kelme-Costa Blanca            2
20  JosÚ Uria Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca               2
21  Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom                    2
22  Ralf Grabsch (Ger) Team Deutsche Telekom                  2
23  Eleuterio Anguita Hinojosa (Spa) Fuenlabrada              2
24  Matias Cagigas Amedo (Spa) Fuenlabrada                    2
25  Stefano Casagranda (Ita) Costa Almeria-Amica Chips        2
26  Marcel WŘst (Ger) Lotus-Festina                           2
27  Anthony Rokia (Fra) Cofidis                               2
28  Aitor Osa Eizaguirre (Spa) Banesto                        1
29  Mikel Zarrabeitia Uranga (Spa) ONCE-Deutsche Bank         1
30  Grischa Niermann (Ger) Rabobank                           1
31  Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis                          1
32  Orlando Gomes Rodrigues (Por) Banesto                     1
33  Rolf S÷rensen (Den) Rabobank                              1
34  Eddy Mazzoleni (Ita) Saeco-Cannondale                     1
35  Giovanni Lombardi (Ita) Team Deutsche Telekom             1
36  Francisco Cabello Luque (Spa) Kelme-Costa Blanca          1



Stage Preview:

The second of three consecutive mountain stages and it takes the riders into the province of Andorra at Arcalis. The stage is not long but is tough all the way with over 63 kms of climbing at Cat 1 or higher. The gradients are not sheer like the week before but relentless. The stage will be selective and the climbers have a chance to make up from the ITT and put some padding in before the next ITT later next week. It is a summit finish at Beret and the 18 kms climb is for the pure climbers. The climbs are:

Cantˇ, Cat 1, 1730 metres, 19 kms long, 5.5%
Rabassa, Cat 1, 1800 metres, 13 kms long, 6.9%
Montaup, Cat 1, 1990 metres, 18 kms long, 5.6%
ArcalÝs, Cat HC, 2230 metres, 13 kms long, 7%