Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Mont Ventoux
Photo ©: Sirotti

 MTB index page for all MTB content

NZ MTB National Series DH #5 - E2

Hunua Forest, Auckland, March 8, 2003

Results

Courtesy NZMBA

The fifth and final round of the downhill mountain bike competition in the 2003 National Series was held at Hunua Forest (one hour south of Auckland) yesterday, Saturday, March 8.

The shortest course in the series at only 1.2km gave some fast finishing times with Nankin Rankin (Levin) coming in at 2.09.10 to win the Pro-Elite downhill title for his third consecutive year.

Unfortunately for Tim Nelson (Nelson), who was tied first equal with Rankin going into the last round, broke his elbow practising last week and was unable to race, leaving him second place overall. The young Justin Leov (18 years) had a great race yesterday coming in only four seconds behind Rankin and earning him third position overall - something he is very "stoked" to have achieved at his first year of Pro-Elite competition.

New Zealand's top woman downhill rider and ranked seventh in the world, Vanessa Quin (Tauranga), made her first appearance at the National Series in Auckland after a serious injury to her neck forced her to take a break from racing. Quin was happy with her race yesterday in the Senior men category - she used it as training before she leaves on the 1st April to prepare for international competition, notably the World Cup Series later on this year.

The young Scarlett Hagen (Queenstown) who turns 16 next week, won her third consecutive junior title yesterday and is looking forward to the one-off National Champs in Blenheim early April and then will focus hard on training for the World Cup Series in Europe.

Results

Pro-Elite Men
 
1 Nathan Rankin (Levin)                  2:03.10
2 Justin Leov (Blenheim)                 2:07.00
3 Byron Scott (Auckland)                 2:08.39
4 Cheyne Beaver  (Hamilton)              2:09.18
5 Tom Holland (Rotorua)                  2:09.42
6 James Dodds (Hamilton)                 2:11.57
7 Glenn Haden (Wanganui)                 2:12.63
8 Hadley Boyce (Wellington)              2:13.23
9 Daniel Lynch (Te Kuiti)                2:13.63
10 Scott Sheldon (Christchurch)          2:13.74
11 James Fisher (Auckland)               2:13.96
12 Ian Kay (Wellington)                  2:16.34
13 William Furniss (Wellington)          2:17.36
14 Lester Perry (Hamilton)               2:18.48
15 Julian Lowndes (Wellington)           2:19.43
16 Cameron Cole (Hamilton)               4:48.53
17 Paul Langlands (Cambridge)            4:53.72
18 Brett Murray (Auckland)               4:57.96
19 Ashley Potts (Hamilton)               5:02.71
20 James Rennie (Palmerston North)       5:07.81
21 Chris Vanderkolk (Palmerston North)   5:44.76
22 Malcolm Cleland (Palmerston North)    5:46.17
23 Michael Scott (Palmerston North)      6:42.82
24 Sam Horgan (Palmerston North)         6:46.08
25 Greg Turner (Palmerston North)        6:51.89
26 Zac Williams (Dunedin)                9:19.80
 
Senior Men
 
1 Thomas Winwood (Nelson)                2:18.75
2 Nick Sheppard (New Plymouth)           2:19.14
3 Jarrad Winter (Nelson)                 2:21.99
4 James Baron (Auckland)                 2:23.01
5 Lance Harris (Marton)                  2:23.05
6 Mathew Hyland (Wanganui)               2:23.17
7 Darryl Hindman (Auckland)              2:23.38
8 Ryan Mitchell (Hamilton)               2:24.49
9 Christian Wingate (New Plymouth)       2:25.76
10 Vanessa Quin (Tauranga)               2:26.16
11 Aaron Gates (Uper Hutt)               2:26.71
12 Grant Broderick (Nelson)              2:26.94
13 Callum Smith (Auckland)               2:27.24
14 Nathan Timko (Blenheim)               2:27.98
15 Michael Rodokal (Auckland)            2:30.70
16 Kerry Templeton (Auckland)            2:30.96
17 Jason Savill (Hamilton)               2:34.59
18 Steven O'Conner (Auckland)            2:35.26
19 Richard Rollinson (United Kingdom)    2:35.83
20 Timothy Ceci (Queenstown)             2:39.21
21 Scott Stewart (Morrinsville)          2:40.08
22 Emerson McCreedy (Hamilton)           2:40.76
23 Paul Norris (Auckland)                2:40.85
24 Leon Roff (Wellington)                2:42.64
25 Jarrod Bang (Wellington)              2:43.52
26 Ritchey Boyce (Hastings)              2:44.83
27 Brian Tindall (Auckland)              2:51.99
28 Chris Davis (Queenstown)              2:55.50
29 Dan Broadfoot (Auckland)              2:58.23
30 Terry Wing (Tauranga)                 2:58.93
31 Scott Norris (Auckland)               3:00.39
32 Michael Rayner (Tauranga)             3:01.01
33 Ashley Schierhout (Auckland)          3:19.81
34 Kevin Vernon (Welington)              3:31.89
35 Ross Greenwood (Auckland)             3:34.37
 
Senior Women
 
1 Gabrielle Molloy (Auckland)            3:04.75
2 Kate McDougall (Wanaka)                3:08.11
3 Keli Finch (Nelson)                    3:09.26
4 Patricia Wrigley (Auckland)            3:11.63
5 Shelley Jones (Auckland)               4:06.54
 
Junior Under 17 Men
 
1 Wyn Masters (New Plymouth)             2:16.30
2 Kieran Bennett (Nelson)                2:24.94
3 Cameron Cole (Hamilton)                2:31.84
4 Zac Williams (Dunedin)                 2:33.45
5 Caleb Warrender (Rotorua)              2:39.27
6 Robert Blackham (Auckland)             2:40.63
7 Paul Langlands (Cambridge)             2:40.77
8 Samuel Blenkinsop (Wanganui)           2:41.44
9 Stephen Wood (Hamilton)                2:48.00
10 Ashley Potts (Hamilton)               2:48.55
11 Hayden Lee (Tauranga)                 2:49.54
12 Brett Murray (Auckland)               3:07.13
13 Cameron Jones (Auckland)              3:15.51
14 Gerald de Vires (Rotorua)             3:25.61
 
Junior Men
 
1 Ben Sanders (Wellington)               2:11.46
2 Craig Pattle (Rororua)                 2:12.27
3 Scott Geater (Rotorua)                 2:18.81
4 Gary Porter (Paraparaumu)              2:25.58
5 Nigel Timbs (Whakatane)                2:28.59
6 Robert Shewry (Matamata)               2:29.12
7 Reon Boe (Levin)                       2:29.16
8 Mike King (Rotorua)                    2:34.62
9 Des Curry (Rotorua)                    2:35.56
10 Rob Gardner (Levin)                   2:38.05
11 Sean Kennedy (Tauranga)               2:39.55
12 Muzza McInnes (Mosgiel)               2:42.23
13 David Meijer (Auckland)               2:44.70
14 James Rogers (Lower Hutt)             2:46.48
15 Rob Farmer (Levin)                    2:48.14
16 Jonathon O Neill (Auckland)           2:48.26
17 Bryan Newcombe (Rotorua)              2:57.47
18 Simon Bourke (Auckland)               3:09.08
 
Junior Women
 
1 Scarlett Hagen (Queenstown)            2:38.57
 
Master 30+ Men
 
1 Hugh Lintott (Wellington)              2:20.80
2 Graeme Morgan (Queenstown)             2:23.99
3 Aaron Fernandez (Auckland)             2:25.13
4 Andrew Dudley (Auckland)               2:31.50
5 Mark Latham (Wellington)               2:32.36
6 Brendon Dally (Turangi)                2:35.44
7 Luke Simmons (Wellington)              2:37.42
8 David Plumtree (New Plymouth)          2:43.23
9 Mark Hellier (Auckland)                2:43.97
10 Jimmy Mitchell (Wellington)           2:44.46
11 Justin Nelson (Te Aroha)              2:44.49
12 Greg Larsen (Hamilton)                2:46.59
13 Michael Carden (Auckland)             2:48.32
14 Craig Dixon (Auckland)                2:49.00
15 Evan Crighton (Auckland)              2:59.46
16 Michael Trelewsky (Auckland)          3:04.07
17 Danny Boy (Auckland)                  3:36.50
 
Master 40+ Men
 
1 Mark Simmons (Wellington)              2:36.36
2 Hugh Blackburn (Rotorua)               2:38.29
3 David Ferguson (Hamilton)              2:47.52
4 Clive Vernon (Wellington)              3:30.55
 
Hardtail Men
 
1 Chris Birch (Waimauku)                 2:25.45
2 Chris Beverland (Huntly)               2:34.95
3 James Duncan (Wellington)              2:37.83
4 Jonny McDonald (Auckland)              2:38.58
5 Paul Muter (Taranaki)                  2:40.09
6 Corey Stafford (Auckland)              2:41.61
7 Jay Timmer (Auckland)                  2:43.73
8 Ben Courtney (Thames)                  2:45.98
9 Niall Smith (Auckland)                 2:46.27
10 Matt McGareth (Hamilton)              2:47.89
11 Marty Simeon (Hamilton)               2:48.11
12 Thomas Nicol (Auckland)               2:54.88
13 Jonathan Lovell (Tauranga)            2:54.93
14 Neil Holdom (New Plymouth)            2:55.50
15 Rob Dowe (Rotorua)                    2:55.87
16 Dale Healy (Tauranga)                 2:56.33
17 Michael Rowan (Wanganui)              2:58.02
18 Duncan Scott (New Plymouth)           3:02.68
19 James Mason (Hawkes Bay)              3:08.07
20 Philip Vernon (Wellington)            3:09.16
21 Joel Healy (Wellington)               3:15.47
22 Harley Gee (Auckland)                 3:27.02
23 Mike Skinner (Auckland)               3:35.46
24 Leighton Neal (Blenheim)              3:58.47
25 Michael Chapman (Auckland)            4:47.17