Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 MTB index page for all MTB content

Maxxis Cup Spain DH #2 - E2

Montblanc, Spain, March 24, 2002

Results

Elite
 
1 Fabien Barel (Maxxis-MSC)                                2.06.198
2 Tomas Misser Vilaseca (Misser Bros)                      2.07.372
3 Cesar Rojo Vidal (Global Racing)                         2.09.312
4 Oscar Saiz Castañe (Maxxis-MSC)                          2.09.361
5 Claudio Caluori (Maxxis-MSC)                             2.10.503
6 Ivan Oulego Moreno (Massi)                               2.10.533
7 Bernat Guardia Pascual (Team Maxxis MSC)                 2.11.212
8 Cyril Lagneau (Maxxis-MSC)                               2.11.591
9 Roger Gonzalez Salvador (Orange España)                  2.12.321
10 David Alvarez Salgueiro (Motobike P.C.)                 2.12.490
11 Carles Barcons Gonzalez (Orange-Marzocchi)              2.13.005
12 Javier Echevarria Ruiz (Team Damm)                      2.13.546
13 Jacobo Santana Pastor (Mondraker-Marzocchi)             2.13.860
14 Jorge Aguin Castro (Vepresa)                            2.15.249
15 Pau Bartolo Roca (Giant)                                2.15.512
16 Josep Volta Lebron (Speed Jump)                         2.15.714
17 Joan Vicente Merida (Rotwild-Action-)                   2.15.855
18 Ruben Rodriguez Iglesias (Kastle Caixa Galicia)         2.15.989
19 Enrique Gustavo Cabanes Casero (C.C.Castellon)          2.17.256
20 Marco Aurelio Silva Fidalgo (Btterra)                   2.17.448
21 Ferran Marias Sorribes (Maxxis-MSC)                     2.17.479
22 Jose Carlos Lopes Sousa (Reevu/Diamond Back/Bike Comp)  2.17.691
23 Antonio Perez Da Costa (Allianz,Maga Vigo)              2.18.519
24 Xabier Teiletxea Echevarria (Katea Bike)                2.19.939
25 Jordi Bago More (Orange España)                         2.20.106
26 Miguel Angel Sanmartin Antolin (Dainese-Cicles Pages)   2.20.240
27 Enrique Santonja Cardona (Seremax)                      2.20.350
28 F Javier Garcia Jimenez (Scott-Bike Station)            2.21.106
29 Juan Manuel Escoda Roses (Can Tusell Bmx)               2.21.174
30 Timothy Williams                                        2.24.344
31 Pere Gimenez Roca (Gimat-Santacruz)                     2.25.933
32 Pascual Planells Sanguesa (C.D.Mountain Bik)            2.26.559
33 Sergio Mora Ureña (C.C.Ontinyent)                       2.28.622
34 Alex Oulego Moreno (Massi)                              2.31.478
35 David Berral Torruella (Rubi)                           2.35.073
36 Sergio Avila Trujillo (Cicles Pages)                    2.35.477
37 Vicente Cantavella Perez  (C.C.Cicle Store)             2.36.267
38 Donato Gomez Jarque (Btt Terres Del Ebre)               2.36.769
39 Pedro Carrasco Garcia (O.M.Bicis)                       2.38.968
40 Pedro Monserrat Soto                                    2.54.544
 
Junior
                                                           
1 Pasqual Canals Flix (Kastle-Cuetara)                     2.12.093
2 Joan Corominas Vilarrassa (Ambisist)                     2.15.282
3 Fabien Pedemanaud (A.G.Gascogne)                         2.18.973
4 Diego Felix Alvarez Alvarez (Kastle-Cuetara-Caixa)       2.21.579
5 Ruben Martinez Rosales (Vepersa)                         2.26.669
6 Daniel Alvarez Salgueiro (Vigo Bike)                     2.27.881
7 Miguel Echevarria Ruiz (Bike House-Toma)                 2.28.541
8 Lluis Zumaquero Pita (Btt Terres Ebre)                   2.31.800
9 Hegoi Ado Celayeta (Ado'S)                               2.32.996
10 Victor Rico Penalba (C.C.Sant Jordi)                    2.33.787
11 Iñigo Yanci Larralde (By Dh)                            2.34.078
12 Gerard Genoves Sabata (Bergueda)                        2.35.144
13 Antonio Perez Montava (Seremax)                         2.35.551
14 Juan Manuel Martinez Rojas (Eurociclo C.C.)             2.37.459
15 Jose Fernandez Rivero (Allianz,Maga Vigo)               2.38.001
16 Jordi Soler Garriga (Alt Llobregat)                     2.38.609
17 Fernando Ortega Barrasa (Dobla Bielas)                  2.39.195
18 Cristian Sanchez Sales (Premia De Dalt-Amiba)           2.39.250
19 Gerard Ascon Sumalla (Ciclisme Calucho)                 2.39.833
20 Oscar Lopez Ramon (U.C.Motoclub)                        2.41.431
21 Marc Grau Lopez (Talleres Gibraltar-Iv)                 2.42.674
22 Enric Masip Sanchez (Bicisprint Sabadell)               2.46.189
23 Laurea Garreta Almagro (Club Btt Reus)                  2.49.324
24 Carlos Salto Navas (Malgrat)                            2.51.750
25 Ruben Martinez Duran (Cicles Pages)                     2.56.492
26 Javier Gorriz Frutos (Bicisprint Sabadell)              3.03.120
27 Javier Zurdo Gallo (C.Bicimania)                        3.08.915
28 Pablo Marcos Ferre (C.C. Sant Jordi)                    3.13.109
 
Cadet
                                                           
1 Jose Ortega De La Rubia (Scott USA Jaen)                 2.28.473
2 Jorge Aaron Toledo Lopez (Valse Bike)                    2.32.975
3 Lain Deza Saez (Kastle-Cuetara-Caixa)                    2.33.543
4 Albert Badia Casals (Bergueda)                           2.34.207
5 Sergi Mas Ruiperez (Action)                              2.34.883
6 Adrian Garcia Cañada (Martorelles C)                     2.36.964
7 Xavier Pujol Prat (Alt Llobregat)                        2.40.034
8 Sergi Tort Guardia (St.Andreu Barca)                     2.40.105
9 Thomas Pierre Lafontaine (Campo Claro)                   2.43.338
10 Lluis Lacondeguy Alier (Moto Stock-Deumal-Of3)          2.49.029
11 Adrian Martinez Caballero (Vitalicio Curtidos Requena)  2.49.547
 
Master-30
                                                           
1 Joao Estevao  (J.D.Fontainhas)                           2.23.645
2 Alex Chavarria Payet (Otc-Iberica)                       2.25.540
3 Enric Galera Tomas (Gimat-Santacruz)                     2.25.910
4 Antonio Candela Peris (Rm.Seremax)                       2.27.459
5 Francisco Izquierdo Izquierdo (Tot Vici En Bici)         2.27.566
6 Manuel En Rivera Atanes (Basoli-Derbi)                   2.30.143
7 Javier Pascual Castillo (Seremax)                        2.31.803
8 Luis Menendez Gonzalez (Asturbike Gijon)                 2.34.454
9 Javier Otero Mouriyo (Irago)                             2.35.255
10 Jesus Rodriguez Pichel (Bike Racing)                    2.35.400
11 Pere Joan Roig Goma (L'Espirall)                        2.35.689
12 Miguel Angel Roman Horcajo (Karacol Mtb)                2.36.060
13 Josep Escayola Torras (Bicisprint Sabadell)             2.36.420
14 Ramon Gallardo Gutierrez (Air-Itense-Tactic)            2.36.461
15 Sergio Garcia Gonzalez (Tactic)                         2.41.260
16 Rafael Sancho Serradilla (Bike Esplugues)               2.45.291
17 Rafael Santiago Chafer (C.C.Rafael Abad)                2.45.657
18 Jose Manuel Angel .Lopez (C.Bicimania)                  2.46.601
19 Manuel Buendia Orden (Bike Station Racing)              2.47.011
20 Agusti Cabrera Garrido (Cariñena Cc)                    2.51.188
21 Fernando Camacho Duque (Mondraker-Puertollano)          2.52.541
22 Josep Lluis Serrano Mendoza (Basoli Derbi)              2.56.616
23 Jose Enrique Barral Casado (C.Bike Sta.Cruz)            2.59.265
 
Master-40
 
1 Angel Antoni Perales Torrents (Dainese Platja D'Aro)     2.27.609
2 Josep Maria Riera Roura (Dainese Platja D'Aro)           2.36.707
3 Carlos Manuel Ferreira Lopes                             2.37.630
4 Manuel Puig Bonilla (Centelles)                          2.44.416
5 Juan Martinez Cano (Eurociclo C.C.)                      2.46.452
6 Ricard Sans Forcada (Cicles Sans/Montane)                2.47.560
7 Jorge Galera Tomas (Concordia)                           2.48.771
8 Jose Carlos Vidal Monreal (Tabaire A.D.)                 2.53.022
 
Senior
                                                           
1 Santiago Abad Villaverde (Allianz, Maga Vigo)            2.18.702
2 Efren Arce Iglesias (Allianz,Maga Vigo)                  2.18.784
3 Antonio Ortega De La Rubia (Scott USA Jaen)              2.20.026
4 Mariano Andres Koszutski (Club Ciclo Hobby)              2.20.247
5 Ricardo Santana Ramos (Aguibike)                         2.20.750
6 Emilio Garcia Capo (C.Bicimania)                         2.20.919
7 Efren Garcia Garcia (Sick Speed)                         2.21.977
8 Hugo Garz—n Albarr‡n (Orange España)                     2.22.092
9 Esteban Isaza Salazar                                    2.23.885
10 David Muñoz Serrano (Orange España)                     2.24.104
11 Borja Irago Romero (Irago)                              2.24.566
12 Carlos Pascual Jorda (C.C. Sant Jordi)                  2.24.693
13 Mario Alegria Villanueva (Mammoth-Schwinn)              2.24.747
14 Jorge Soto Bajo (Radikal Bike Com)                      2.25.502
15 Gerardo Marquez Leon (Caja Gen.Ahorros Granada)         2.26.586
16 Sergio M. Padilha Ferreira                              2.27.074
17 Oliver Altes Benach (Grafiques Darc-Cic.M)              2.27.213
18 Gaizca Juaristi Arrinda (Galdakao, T.E.)                2.28.125
19 Patricio Herrero Dura (Seremax)                         2.28.530
20 Angel Gustavo Pozo Luque (Probike Jaen C.D.)            2.28.943
21 Fidel Garcia Cambra (Cd.Univ.Plitecni)                  2.29.004
22 Jose Raul Hernandez Silva (Medina Competicion)          2.29.409
23 Pol Font Boixader (Bergueda)                            2.29.495
24 Carlos Arca Fernandez (Vigo Bike)                       2.29.883
25 Lluis Serra Bonal (Centelles)                           2.30.113
26  Mancebo Reyes Raul (Bikesports)                        2.30.174
27 David Lopez Rufie (Action)                              2.30.431
28 Jose Luis Iñorbe Aguirre (Velodromo Anoeta)             2.30.478
29 Juan Jose Curto Sole (Btt Terres Del Ebre)              2.31.697
30 Daniel Agut Gil (Tactic Action Sports)                  2.32.461
31 Alvaro Rodriguez Manteiga (Bike Ou Non Val)             2.32.780
32 Antonio Belda Navarro (C.C.Ontinyent)                   2.32.816
33 Rodrigo Miguel Branco Nogueira                          2.32.860
34 Josep Manel Martos Gutierrez (Premia De Dalt-Amiba)     2.32.868
35 Luis Egea Sancho (Tabaire A.D.)                         2.32.996
36 Carlos Peñaranda Navarro (Action)                       2.33.097
37 Ross Cocker                                             2.33.221
38 Daniel Lechado Casin (Medina Competicion)               2.33.736
39 Pedro Sancho Cervantes (C.E.Car Valencia)               2.34.105
40 Ismael Comino Del Hoyo (Mondraker-Puertollano)          2.34.444
41 Joaquin Carrasco Garcia (Om Bicis)                      2.35.008
42 Juan Jose Gomez Jarque (Btt Terres Del Ebre)            2.35.073
43 Julian Miguel Bueno Vives (C.E.Car Valencia)            2.36.457
44 Sergio Valero Lanaspa (Velocipedo)                      2.36.511
45 Guillermo Janeiro Alfageme (Kastle-Cuetara-Caixa)       2.36.583
46 Ricardo Manuel Rodrigu Machado                          2.36.758
47 David Pulido Capdevila (Behr Montblanc)                 2.37.057
48 Josep Gerard Ropero Miguel (Ciclisme-Calucho)           2.37.329
49 Victor Perales Rodriguez (C.E.Car Valencia)             2.37.441
50 Borja Mira Diaz (Seremax)                               2.37.743
51 Miguel Angel Martin Leal (Balcon De Europa)             2.37.919
52 Jorge Perez Martinez (Campo Claro)                      2.38.578
53 Ruben Amelivia Nuñez (C.Radikal Compan)                 2.38.679
54 Orkatz Arbaizar Fariña (Biciobsesion)                   2.38.871
55 Jordi Granell Diaz (Nicrotec)                           2.39.829
56 Emilio Catala Ubeda (C.Btt.Socarrat)                    2.40.025
57 Marc Moreno Navas (O.M.Bicis-S.Andreu)                  2.40.898
58 Carles Conesa Escude (Btt Terres Ebre)                  2.41.204
59 Jose Antonio Roda Pedra (M.Bike Alcala)                 2.41.706
60 Manuel Valencia Rego (Sans Montaner)                    2.42.289
61 Mario Robledo Moreno (Ciclos Yurrebasso-Spiuk)          2.43.272
62 Ivan Jimenez Centella (Cariñena Cicles)                 2.44.615
63 Josep Maria Salvador Abella (Valls-Alt Camp)            2.46.802
64 Jose J. Montell Soriano (C.Btt.Socarrat)                2.46.971
65 Gorka Guerras Garcia (Biciobsesion)                     2.47.357
66 Andres Alcaraz Conesa (Tabaire A.D.)                    2.47.651
67 Alfredo Jesus Soro Perona (C.Btt.Socarrat)              2.48.509
68 Miguel Angel Planelles Aniorte (U.C.Motoclub)           2.50.207
69 Roger Peralba Costa (Premia De Dalt-Amiba)              2.51.386
70 Raul. Bellosta Minguez (Velocipedo)                     2.52.058
71 Angel Marin Saura (Tabaire A.D.)                        2.52.171
72 Luis Orellana Sierra (Campo Claro)                      2.52.271
73 Angel Gallego Del Burgo (Mondraker-Puertollano)         2.53.736
74 Dave Vazquez Falco (C.C.Castellon)                      2.56.899
75 Sergi Estudillo Gorgori (Campo Claro)                   2.58.357
76 David Garcia Martinez (Campo Claro)                     3.02.055
77 JosŽ Medina Velasco (Campo Claro)                       3.11.720
78 Axlor Arbaizar Fariña (Biciobsesion)                    3.19.037
79 Alberto Serrano Jover (C.E.Car Valencia)                3.37.199
 
Women
 
1 Celine Gros                                              2.28.458
2 Nolvenn Le Caer (Fiat Rotwild)                           2.31.969
3 Miriam Blas Otondo (By Dh)                               2.38.105
4 Violeta Janeiro Alfageme (Kastle-Cuetara-Caixa)          2.42.604
5 Laia Marias Sorribes (Maxxis-MSC)                        2.45.252
6 Ainoha Fontan Omil (Vepersa)                             2.47.032
7 Mireia Boscˆ Ballester (Gimat-Santacruz)                 2.53.990