Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Mt Hood Classic
Photo ©: Swift

 MTB index page for all MTB content

Results and Reports from Austria

Promoters wishing to submit results should send them to cyclingnews

Road
GP Voralberg
Kriterium Dornirn

8th Silvretta Hillclimb - MTB

Austria, August 3, 2002

Results

Men Junior
 
1 Lukas Gerum (TSV Oberammergau Team Steppenwolf)         56.52
2 Simon Wohlgenannt (Pro Cycle Team Bregenz)               8.36
 
Men U23-Elite
 
1 Hans Peter Obwaller (Niedernsill)                       50.02
2 Hans Jörg Draxl (ÖAMTC Inzing)                           0.48
3 Werner Heiss (RCWilier SportWiedemann)                   2.07
4 Hannes Metzler (RAD CULT / THALMO)                       2.27
5 Markus Weber (Altach)                                    3.29
6 Florian Eschenbach (Alb-Gold)                            4.06
7 Alexander Fasser (RC Tannheimertal 2-Rad Zirknitzer)     4.07
8 Martin Hämmerle (Union Mario's Bike Team)                4.44
9 Stefan Keckeis (Union Mario's Bike Team)                 5.33
10 Gotthard Nössig (Längenfeld)                            5.58
11 Klemens Bont (MRSV- Frauenfeld/Bike World)              6.07
12 Thorben Nilewski (TSV Partenkirchen Team Steppenwolf)   7.02
13 Matthias Knaubert (Radsportverein Schuler)              7.15
14 Marcell Grüner (UNION RC Ötztal)                        7.20
15 Christoph Schlögl (ÖAMTC Recheis Lattella)              8.02
16 Andreas Traxl (Scott-Lattella-Recheis)                 10.57
17 Stefan Nesensohn (Rankweil)                            12.25
18 Philipp Breier (Union Mario's-Bike Team)               13.23
19 Heiko Fenzl (RV-Mainz SRAM/Ger)                        21.09
 
Master -1972
 
1 Hans Humer (Neukirchen)                                 52.57
 
Women
 
1 Mirjam Leibfritz (SC Truchtelfingen Ghost Racing Team)  50.17
2 Brigitte Keckeisen (Silvretta Marios Bike Team)          0.44
3 Christine Batlogg (Radsport Bachmann)                    4.03
4 Alexandra Sulsky (Pro Cycle Team Bregenz)                5.12
5 Petra Bartl (Silbertal)                                  6.38
6 Andrea Ostler (Alpenverein Mittenwald)                   7.01
7 Christine Sallegger (Hervis Race-Team)                  11.12
9 Alime Liebsch (MTBC Montafon)                           18.02
 
Fun Youth 1984-1987
 
1 Jürgen Fesenmeier (Pro Cycle)                           53.06
2 Ron Hoffmann (LG TuS Weinböhla e.V.)                     1.23
 
Fun Men 1973-1983 
 
1 Stefan Multer (Bike Team)                               58.25
2 Alexander Spiegel (RMSV Schussenried)                    0.28
3 Peter Grož (Muddys Team Biker)                           0.42
4 Thomas Zauser (Bregenz)                                  1.30
5 Ralf Horn (Fitnesspoint Gerstetten)                     10.24
6 Michael Zint (Bludenz)                                  11.52
7 Alexander Draxl (ASVI Kleidermair Inzing)               15.29
8 Walter Nesler (Ludesch)                                 15.40
9 Lukas Milanovic (Dalaas)                                19.50
 
Fun Master I 1963-1972 
 
1 Uwe Tremetzberger (Hervis RacingTeam)                   55.43
2 Christof Ilg (Union RV Dornbirn)                         7.40
3 Marcel Lerpscher (SV Maierehofen)                        7.56
4 Gerhard Zwickle (Wolfurt)                                9.26
5 Andreas Bodemann (Union RV Dornbirn 1886)               12.53
6 Rainer Bachmann (AV Rankweil)                           14.01
7 Manfred Wagner (Mario's Bike Team)                      14.39
8 Horst Zugg (St. Gallenkirch)                            18.58
9 Thomas Litterst (Fitnesspoint Gerstetten)               20.55
10 Thomas Schairer (SC Truchtelfingen Northwave)          21.35
11 Markus Zugg (St. Gallenkirch)                          21.37
12 Klaus Filzmoser (Schruns)                              22.07
13 Olaf Deichsel (Fitnesspoint Gerstetten)                23.32
14 Thomas Schnabl (Fitnesspoint Gerstetten)               27.34
15 Rüdiger Klein (AUTAN Ranger)                           28.58
16 Gerhard Lindner (Fitnesspoint Gerstetten)              29.01
17 Martin Hartmann (Klettermax)                           31.34
18 Jürgen Wier (AUTAN Ranger)                             32.52
19 Werner Bartl (Vandans)                                 35.27
20 Markus Barth (Fitnesspoint Gerstetten)                 37.06
21 Achim Schur (AUTAN Ranger.)                            41.14
22 Stefan Minten (Bonn)                                   55.21
 
Fun Master II -1962
 
1 Jörn Nissen (SC Ofterschwang)                           54.22
2 Alois Knilling (Alpenverein Mittenwald)                  6.05
3 Wolfgang Schmieger (SC Immenstadt)                       8.06
4 Wolfgang Sörös (Fitnesspoint Gerstetten)                13.10
5 Norbert Beneder (U.-NaturfabrikAhorn)                   14.20
6 Robert Wohlgenannt (tri - team-Lustenau)                22.42
7 Walter Metler (Seewer Radsport)                         22.55
8 Peter Schlumberger (Fitnesspoint Gerstetten)            24.10
9 Oswin Kurzhagen (KJC Ravensburg Team Schindeler)        25.12
10 Karlheinz Merz (Fitnesspoint Gerstetten)               31.30
11 Klaus Eberhardt (Fitness-Point Gerstetten)             37.15
12 Peter Edl (RSC Isartal)                                37.54
13 Thomas Reichetzeder (ATSV - Nurmi - Ternitz)           40.18
14 Michael Reichetzeder (ATSV - Nurmi - Ternitz)          45.30
15 Eugen Dauner (Fitnesspoint Gerstetten)                 47.35
16 Helmut Stuhlberger (Schruns)                           47.39
17 Gerhard Nužbaumer (Behamberg)                          52.54
18 Eberhard Kerker (Team Leki)                          1.04.34