Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Mt Hood Classic
Photo ©: Swift

 MTB index page for all MTB content

National Mountain Bike Series #3 (NMBS) - 2

Los Olivos, California USA, May 16-18, 2008

Main Page    Results   Overall standings    Previous Race   Next Race

Race 3 - May 17: Semi-pro / Expert / Junior Cross Country

Results

Semi Pro Men
 
1 Ty Kady (Sho-Air/Ro)              1.34.32
2 Menso De Jong (Santa Cruz)           0.27
3 Scott Mckelvey (Palm Sprin)          2.09
4 Nicholas Weighall (Radracing)        3.13
5 Jim Hewett (Content Wo)              3.41
6 Benjamin Portilla (Honey Stin)       4.09
7 Matt Chaney (Content Wo)             4.47
8 Romolo Forcino (Bear Valle)          5.17
9 Scott Fifield (Northstar/)           5.19
10 Danny Mcnaughton (Content Wo)       5.20
11 Jan Koles (Rmcef/Mob)               6.59
12 Alex Boone (Helens/Sub)             7.26
13 Thomas Bender (Adventure)           7.40
14 Tony Smith (Organic At)             7.42
15 Blake Harlan (Monavie/Ca)           8.07
16 Chris Burnham (Burnham Co)          9.36
17 Taylor Lideen (Dp Air)              9.41
18 Dax Kastrin (Sport Syst)            9.43
19 Sergio Garcia (Sc Velo)             9.59
20 Kyle Ashton (Village Pe)           10.03
21 Drew Edsall (Endurancef)           10.47
22 Gabe Keck                               
23 Allan Laframboise (Dons Bikes)     11.22
24 Benjamin Ragains (Northstar/)      11.37
25 Tom Sharp (Contentwor)             11.50
26 Ben Ollett (Peloton Cy)            12.47
27 Alexis Seletzky (Cynergy)          12.49
28 Martin Cox (Bike Route)            12.53
29 Brock Dickie (Buy-Cell.C)          13.02
30 Ryan Clark (Cynergy/Rk)            13.25
31 Raymond Caballero (Helens/Fis)     13.49
32 Mike Oceguera (Sc Velo)            13.56
33 Rich Bartlett (Block)              14.27
34 John Nobil (Bear Valle)            14.59
35 Lyle Warner (Helens Sub)           15.43
36 Thomas Covington (3D Racing)       18.05
37 Andrew Rigel (Mafia Raci)          20.22
38 Jason Siegle (Bear Valle)          21.18
39 Derek Hermon (Bv Bikes/S)          22.38
40 Aaron Elwell (Bare Knuck)          29.09
41 Frank Flores                       35.55
DNF Lawrence Leonard (Successful)          
DNF Michael Viertel (Bents Cycl)           
DNF Rich Thurman (Ic3)                     
DNF Michael Hosey (Soulcraft)              
DNF Dean Poshard (Rocklobste)              
DNF Daniel Perez (Jenson Usa)              
 
Junior Expert Men 18 & Under
 
1 John Bennett (Whole Athl)         1.40.42
2 Robbie Squire (Devo)                 0.25
3 Nate Byrom (Devo / Wtb)              1.11
4 Seamus Powell (Windham Mt)           2.47
5 Eric Emsky (Rad Racing)              2.55
6 Ben Kraushaar (Devo)                 9.00
7 Zach Patterson (The Block)           9.01
8 Ian Mc Farlane (Platinum)           10.43
9 Cody Cox                            11.34
10 Adam Parke (Orange Pee)            13.07
11 Adam Brooks (Scott Usa)            15.33
12 Brae Patten (Tokyo Joes)           18.35
13 Bryce Gordon (Ellsworth/)          20.28
14 Jamie Knight (Bents Schw)          26.41
15 Matts Hanssens                     39.21
16 Kody Adams (Sobe Canno)            45.45
DNF Matthew Kuys (Nicolai)                 
 
Junior Expert Men 16 & Under
 
1 Justin Brewer (Cyco-Path)         2.22.43
DNF David Tarrant (Sc Velo)                
 
Expert Men 19-24
 
1 Martin Kell (Mountainsi)          1.44.29
2 Frederick Stamm (Metromint)          1.28
3 John Parson (Simply Fit)             2.29
4 Logan Fiedler (I Fitness)           11.34
5 Kevin Holldber (Lees-Mcrae)         14.06
6 Stepahne Roch (Bike Empir)          31.57
DNF Jamie Godfrey (All State)              
 
Expert Men 25-29
 
1 Greg Heinz                        1.41.38
2 Wesley Reutimann (Paa)               1.32
3 Everett Dupee (Cycopath)             3.42
4 James Koch (Cycopath)                8.33
5 John Barbachano (Possabilit)         9.59
6 George Barthel                      18.40
7 Dan Nielsen (Bear Valle)            21.07
8 Tomas Petricko (Mafia Raci)         33.04
9 Steve Marshall (Bear Valle)         47.05
 
Expert Men 30-34
 
1 Gary Douville (Platinum)          1.45.04
2 Donald Morehouse (Dh Reno)           0.49
3 Daniel Stromborg (Helens Sub)        2.48
4 Brant Hatton (Kenda/Back)            2.52
5 Eric Christenson (Outsideall)        3.17
6 Stuart Gonzalez (Powerbar/F)         5.58
7 Adam Hart (Team Possa)               7.39
8 Antonio Ricalde                      8.39
9 Robert Snyder (Backbone R)           8.40
10 Humberto Castro (Jenson Usa)        9.17
11 Nathan Carey (Perked Spo)          11.49
12 David Sheek (Outsideall)           13.11
13 Daniel Stevenson (Sc Velo)         13.51
14 Nathan Wood (Joselyns/B)           14.18
15 Jonathan Hunter (Michaels B)       15.03
16 Chris Messina (Flow Mg)            24.18
17 Eric Nelson (Team Possa)           25.46
DNF Henry Szczypiorski (Cycopath)          
DNF Rodrigo Flores (Response)              
DNF Josh Chauvet (Roaring Mo)              
 
Expert Men 35-39
 
1 Brian Schworm (Pedal Powe)        1.40.52
2 Alex Smith (Expert Ree)              3.05
3 Chuck Ross (Sho-Air)                 4.41
4 Timothy Sparks (Sho-Air/So)          8.03
5 Brian Cook                           8.14
6 Andrew Juskaitis (Giant Bicy)        9.45
7 Matt Jordan (Trailhead)             10.57
8 Barrett Brauer (Liquid Fit)         11.03
9 Peter Sproul (Chicken Ra)           11.04
10 Mark Faulkner (Joselyns)           11.06
11 Jeff Dotterwich (Helens/Sub)       12.09
12 Chris Marsiguerra (Joeslyn's)      14.23
13 David Reid (Flow Mg)               15.17
14 Iain Paterson (Idyllwild)          17.01
15 Michael Holk (Joselyns/B)          17.58
16 Todd Branham (Long Cane)           18.24
17 John Cline (Team Ape)              22.06
18 Scott Marcoe                       23.21
19 James Lopez (Joselyns/B)           24.07
DNF Bill Surges                            
DNF Rene Pulido (Sc Velo)                  
 
Expert Men 40-44
 
1 Mike Hileman (Sho-Air)            1.44.54
2 Robert Nisbet (Platinum P)           1.50
3 Bill Scott (Shoair/Son)              2.41
4 Tom Faukner                          3.14
5 Alexander Rouch (Joselyns/B)         3.17
6 Mark Howland (Black Mark)            4.59
7 Bill Mosher (Sho-Air/So)             6.50
8 Roger Moore (Platinum)               7.08
9 Adan Guzman (Helens Sub)             7.13
10 James Cross (Unattached)           10.22
11 Dale Niemi (Sho-Air/So)            11.57
12 Brian Teed                         18.47
13 David Roth (Helens/Fis)            19.05
14 Wade Arnold (Sc Velo)              21.59
DNF Matt Benko (Chicken Ra)                
DNF Aaron Long (Chicken Ra)                
DNF James Coats (Morgan Sta)               
DNF Doug Urbach (Platinum)                 
 
Expert Men 45-49
 
1 Bobby Langin (Platinum P)         1.40.44
2 David Sullivan (Sho-Air/So)          3.02
3 Ron Takeda (Platinum P)              8.46
4 John Biron (Platinum P)             11.42
5 Andy Osburn (Platinum)              13.46
6 Greg Carlton (Sc Velo)              15.06
7 Nick Davis (Platinum)               15.31
8 Perry Burtch (Possabilit)           19.03
9 Robert Letson (Falcon Net)          27.49
10 Steve Herrera (Coveralls)          32.04
11 Chuck Caroulis (C & L Heat)        43.44
DNF Larry Vanzant (Camarillo)              
 
Expert Men 50-54
 
1 Pete Stewart (Bikesport)          1.48.59
2 Joe Gallal (Team Veloc)              1.39
3 Steve Hensler (Possibilit)           1.42
4 Steve Silva (Platinum R)            13.21
5 Dean Swank (Bv Bikes/S)             15.44
6 Mark Luke (Platinum P)              16.23
7 Scott Calley (Vos Racing)           18.00
8 Curt Morlock (Bike Shop)            18.56
9 Karl Schindler (Ur Mammas)          22.56
10 Eric Storm                         43.55
 
Expert Men 55-59
 
1 Jon Miller (Sho-Air)              1.54.08
2 Paul Zarubin (Northstar)             5.26
3 Richard Manzella (Helens Sub)       11.13
4 Richard Latorraca (Santa Cruz)      15.01
5 Bill Wolf                           17.08
DNF Jorge Hernandez (Turbo Bicy)           
 
Expert Men 60-64
 
1 Stan Ford (Cycopath)              2.04.41
2 Bob Nanninga (Singletrax)           16.55
DNF Bob Blatner (Sho-Air)                  
 
Expert Men 65 +
 
1 Terry Dahl (Platinum P)           2.16.14
2 Frederic Schmid (Bicycles O)         6.55
3 Brian Kiniry                        34.56
4 Buz Brockway (Team Ape)             36.53
5 Ron Riley (Scccc)                   48.14
 
Jr Expert Women 18 & Under
 
1 Deidre York (Velobum.Co)          2.08.23
2 Claudia Espinoza (Devo)              9.04
3 Essence Barton (Devo/Nso)           15.09
 
Expert Women 19-29
 
1 Teshia Cordia (Code 3 Rac)        2.02.28
2 Lisa Crowe (Dons Bikes)              5.17
3 Carol Boland (Slo Nexus)             6.48
4 Elizabeth Carrington (Focus-Ride)    9.43
5 Lydia Tanner (Tokyo Joes)           10.05
6 Philicia Marion (Kenda Titu)        11.37
7 Michele Zamoro (Focus-Mexi)         15.45
8 Vanessa Humic (Backbone A)          18.26
9 Brooke Warner (Helens Sub)          18.50
10 Shelli Stevenson (Teamcole/M)      21.07
 
Expert Women 30-39
 
1 Natasha Hernday                   1.59.09
2 Meghan Blades                       10.41
3 Stacey Gannon (Platinum)            12.19
4 Heidi Bowen (Idyllwild)             14.40
DNF Michelle Monroe (Joselyns/B)           
 
Expert Women 40-49
 
1 Heidi Volpe (Sho-Air)             2.05.02
2 Beverly Chaney (Roaring Mo)         11.06
3 Kathleen Bortolussi (Velo Bella)    27.47
4 Caroline Goulard (Sho-Air/So)       40.55
DNF Cheryl Roth (Helens/Sub)               
 
Expert Singlespeed
 
1 John Merriam                      1.48.53
2 Miles Neisser (Rock Solid)           1.41
3 Courtland Keith (Aiage)              5.18
4 Mark Scheetz (Coates Cyc)            5.42
5 Craig Sisino (Sho-Air/Ve)            7.17
6 Eric Bradley                        17.18
7 Jason Winkler                       22.32
8 Moises Molina (Cycopath)            24.55
DNF Joseph Warner                          
DNF G Todd Park (Addictive)                
 
Pro/Semi-Pro Singlespeed
 
1 Brad Stephenson (Sho-Air)         1.44.45
2 Matt Freeman (Cyclery Us)            3.18
3 Bert Blanchette (Backbone R)         6.56
4 Trevor Walton (Team Redla)           9.39
5 Noah Holcomb (Sobe Canno)           20.17
DNF Josh Kelley (Sho-Air/Ro)