Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 MTB index page for all MTB content

IXS European Downhill Cup - 2

Thale, Germany, June 28-29, 2008

Results   

Results

Elite men
 
1 Frank Schneider (Ger) Conti Racing Team / Radioaktiv        2.57.2
2 André Wagenknecht (Ger) 3Essen/Shimano/Continental          0.02.3
3 Marcus Klausmann (Ger) GHOST international                        
4 Mathieu Troquier (Fra) Solid A Class factory Team           0.03.9
5 Benny Strasser (Ger) iXS Sports Division Racing Tea         0.05.2
6 Erik Irmisch (Ger) GATES NICOLAI/ Rsg Stollberg             0.06.1
7 Gino Schlifske (Ger) Team ORANGE/ONEAL                      0.08.8
8 Daniel Jahn (Ger) Conti Racing Team                         0.09.7
9 Erik Källström (Swe) Hanssonbil.se                          0.09.9
10 Noah Grossman (Ger) double dragon/ intense                 0.10.1
11 Tommy Kiesewetter (Ger) RSG 52 Stollberg                   0.11.0
12 Josua Hein (Ger) Radschuppen.com /RWV Haselbach            0.11.3
13 Hermes Schade (Ger) MTB-Bande Schatzki/Specialized         0.11.5
14 Daniël Prijkel (Ned) Kona / FCC Oss                        0.12.6
15 Marcel Grau (Ger) MSC Pößneck                              0.12.8
16 Ludovic Merieau (Fra)                                      0.13.1
17 Daniel Schmider (Ger) Grossman bikes                       0.13.5
18 Dave Reinhardt (Ger) Mountainbike Rider Magazine           0.13.7
19 Simon Finkel (Ger) Eaze-Bikes SC Gerhausen                       
20 Daniel Rossmann (Ger) Fahrrad-Paul.de/WSV Oberhof          0.14.4
21 Brian Buell (USA)                                          0.14.8
22 Andreas Krieger (Ger) Bruchpilot-Racing/Stenger-bike       0.15.1
23 Robin Seifarth (Ger) BikeMike Specialized                  0.15.2
24 Randy Van Goubergen (Bel)                                  0.15.5
25 Philipp Börner (Ger) Reuberbike/Carrerasport               0.15.8
26 Robin Mölders (Ger) bikeride                               0.16.5
27 Felix Wunderlich (Ger) Zweirad Böttner/RSV Adler Arn       0.16.6
28 Fabian Linné (Ger) RV 1922 Semd                            0.17.0
29 Dominik Mai (Ger) ohne SPONSOREN / BDO                     0.17.6
30 Michael Buell (USA)                                        0.17.8
31 Tilmann Hermberger (Ger) Speerlaufräder / DHB              0.18.2
32 Simon Schneider (Ger) LAST BIKES/ TSV Rittershausen        0.18.6
33 Jan Sören Frey (Ger)                                       0.19.7
34 Christian Müller (Ger) Zonenschein                         0.20.0
35 Fredrick Hansson (Swe) hanssonbil.se                       0.20.4
36 Willi Lützeler (Ger) topeak ergon racing team              0.20.5
37 Johannes Heidepriem (Ger) Knoderer/Tr!ckstuff/Spy Optic    0.21.2
38 Mario Steiner (Ger) 77 designz / steiner-racing.de         0.21.7
39 Sebastian Fickel (Ger) TSV-Rittershausen                   0.22.0
40 Andreas Kraft (Ger) Team Freesmile.de                      0.23.0
41 Moritz Kruse (Ger) 3K - Factory - Team                     0.25.1
42 Max Fischer (Ger) Radel-Laden Bayreuth                     0.25.4
43 Daniel Ludwig (Ger) Bruchpilot-Racing                      0.26.3
44 Janik Filter (Ger) Alutech/ Soulrider e.V.                 0.27.5
45 Johannes Hägele (Ger) freesmile.de                         0.28.0
46 Enrico Schaumburg (Ger) Ghost Racing Team                  0.28.4
47 Christian Paul (Ger) Velo & Sport Paul Racing Team         0.28.7
48 Christian Vollmer (Ger) bikemax-voitl / woffm              0.29.5
49 Nils Von Marcholewski (Ger) Baumkontakt e.V.               0.29.7
50 Alexander Klein (Ger) WSV Oberhof                          0.30.0
51 Robert Otto (Ger) Zonenschein-Fly racing                   0.31.9
52 Jens Staudt (Ger) BruchpilotRacing stenger-bike            0.33.1
53 Lukas Marcol (Ger) bergrad schmiede                        0.36.8
54 Cornelius Pachmann (Ger) SV Blau - Weiß Augustusburg       0.37.8
55 Sebastian Sternemann (Ger) Ruhrpott Rad Revolution         0.37.9
56 Maximilian Neubecker (Ger) Last-mangasports                0.38.1
57 Marcus Egdmann (Ger) Team Freesmile.de                     0.39.5
58 Martin Schelberger (Aut) Besser Biken Club                 0.39.6
59 Hendrick Luckey (Ger) Bike Shak-Jo'burg,Südafrika          0.40.0
60 Markus Borun (Ger) Team Freesmile.de                       0.47.4
61 Marcel Basener (Ger) Alutech                               0.53.1
62 Christian Heinich (Ger) RSG 52 Stollberg e.V.              0.54.2
63 Peter Friedrich (Ger) RSV Rederberch/knecht racing         0.55.5
64 Georg Rauhut (Ger) ride-le e.V.                            1.14.6
65 Tobias Sieber (Ger) Double Dragon- Cosmic Sports           3.19.6
66 Frank Hedwig (Ger) BerGaMont / WSV Oberhof                 5.05.4
67 Orlando Sarioglou (Fra) GIANT / AXO                        5.58.4

Elite women
 
1 Antje Kramer (Ger) Giant/Sram/Oneal                         3.28.2
2 Sandra Rübesam (Ger) Rad-ARt / WSV Oberhof                  0.00.1
3 Doro Lindtke (Ger) BERGAMONT                                0.17.0
4 Marielle Jonker (Ned) Kona Nissan Grassroots                      
5 Bianca Van Den Hoek (Ned) RWP Bilthoven                     0.28.7
 
Junior men
 
1 Dave Goris (Bel) Barracuda , Troy Lee Designs               3.00.4
2 Dennis Dertell (Swe) Hanssonbil.se                          0.02.6
3 Johannes Sütter (Ger) Adidas Eyewear/Solidbikes             0.03.2
4 Bertrand Gilles (Bel) Kona / Velodream                      0.05.0
5 Daniel Gottschall (Ger) Bikepark/Todtnau                    0.07.4
6 Jasper Jauch (Ger) Alutech - Fast forward                   0.09.2
7 Oscar Härnström (Swe) ÖsterCykel/Cannondale MCK             0.11.5
8 Kevin Falko Dewinski (Ger) Hölzer Rudolstadt/WSV OBERHOF    0.12.9
9 Tristan Pfarr (Ger) Team Speerlaufraeder                    0.13.5
10 Fabian Fader (Ger) Team Solid Co-Factory                   0.14.8
11 David Schmied (Ger) DH-Youngstars                          0.15.5
12 Martin Buck (Swi) EWZ Mountainbiketeam Loop                0.15.7
13 Robin Van Goubergen (Bel)                                  0.15.8
14 Christopher Petzold (Ger) RSV Rederberch Racing            0.16.5
15 Michael Matt (Aut) MB Racing Team                          0.19.1
16 Nils Jopp (Ger) Schwalbe, TSV Rittershausen                0.20.9
17 Fabian Seiffert (Ger) RSV Lünen                            0.23.6
18 Michael Jolk (Ger) RC Victoria Neheim e.V.                 0.24.2
19 Matteo Mertens (Ger) Radl-Laden Bayreuth                   0.24.3
20 Felix Pöpperl (Ger) Ski-Club Neustadt                      0.28.6
21 Johannes Müller (Ger) RSG 52 Stollberg                     0.29.5
22 Nicolas Gspan (Swi) ewz mountainbiketeam loop              4.49.6
DNS Philipp Bräkelmann (Ger) Ruhrpott Rad Revolution e.v.           
DNF Benjamin Prescher (Ger) Zonenschein Fly / Adler Arnst.          
 
Masters
 
1 Wilfred Van De Haterd (Ned) NOX cycles                      3.04.1
2 Markus Bast (Ger) Nox Cycles                                0.02.6
3 Manfred Stromberg (Ger) FIAT-ROTWILD                        0.03.3
4 Koen Van Valkenhoef (Ned) Rijwielpaleis Bilthoven           0.05.7
5 Dennis Stratmann (Ger) Rocky Mountain Germany               0.05.9
6 Russell Harland (GBr)                                       0.07.8
7 Elmar Keinecke (Ger) SRAM-Nicolai                           0.08.2
8 Wilson Shaun (GBr)                                                
9 Leon Van Valkenhoef (Ned) Rijwielpaleis                     0.09.4
10 Lance Harland (GBr) gardening services LTD                 0.10.8
11 Oliver Fuhrmann (Ger) SelmaStar.de / MBC Bochum            0.11.8
12 Knut Zentgraf (Ger) ZONENSCHEIN Fly Racing Team            0.13.2
13 Christian Scholz (Ger) Nox Cycles                          0.14.6
14 Patrick Neukirchen (Ger) segau /purvelo                    0.16.3
15 Stefan Westerveld (Ger) Ellsworth / O'Neal / XX-Store      0.18.1
16 Tino Beutel (Ger) Fly Zonenschein                          0.19.0
17 Grzegorz Czarnowski (Pol)                                  0.26.8
18 Karsten Schaal (Ger) Burningline / Ride LE e.V.            0.27.8
19 Torsten Rödl (Ger) CONTI-Racing / RSG Emsdetten            0.31.1
20 Burkhard Steffens (Ger) mtb-race-team                      0.35.7
21 Piotr Santus (Pol) KS ROMET-RENEX                          0.37.0
22 Harry Huschina (Ger) Sportivo/UMF-Offenburg                0.37.9
23 Jürgen Schlender (Ger) Soulrider e.V.                      0.42.0
24 Marcel Grasse (Ger) downhillberlin e.V.                    0.45.7