Recently on Cyclingnews.com
|
Mt Hood Classic Photo ©: Swift
|
|
|
MTB index page for all
MTB content
British Marathon Championships - CN
Coed-Y-Brenin Forest Park, Great Britain, September 23,
2007
Results
Results
100km
Men
1 James Ouchterlony (Singletrack/Pipe Dream Cycles)
2 Nicholas Craig (Team Scott UK)
3 David Collins (Science In Sport - Trek)
4 Duncan Jamieson (Felt Racing)
5 Ross Creber (Trek Volkswagen)
6 William Bjergfelt (Kona UK/Paligap)
7 Ryan Sherlock
8 Nigel Martin
9 Richard Wood (Torq)
10 Andy Jones
11 Chris Pedder (Cambridge University CC)
12 William Jones
13 Claudio Valerio Sciuto
14 Jamie Horton
15 Andrew Shorney
16 Darren Alexander
Women
1 Kate Potter (Cotic Bontrager Race Team)
2 Elizabeth Scalia*
3 Sally Bigham
4 Melanie Alexander
5 Wendy Cashmore (Team Chance)
* First British finisher
Veteran men
1 Peter Turnbull (Gateway Racing Team)
2 Gavin Rumbles (Trek Volkswagen)
3 Michael Powell (Sherwood Pines Cycles)
4 Rick Fielder
Veteran women
1 Tracy Miles (Climb On Bikes RT)
50 km
Men
1 Gareth Montgomerie (Singletrack/Pipe Dream Cycles)
2 Billy-Joe Whenman (Marin UK)
3 Oliver Holmes
4 Matt Hart (Torq)
5 Shaun Hurrell (Glendene CC / Bike Trax)
6 Scott Chappell
7 Philip Bromwich (Evesham & District Whls CC)
8 Richard Fiander (Crosstrax)
9 Dylan Stephens
10 Alex McNicol (Massi-Abarth)
11 Julian Grundy
12 James Farnaby (Crosstrax)
13 Gareth Payne
14 Ian Whatling
15 Justin Steil
16 Justin Hagan
17 Paul Barrett
18 Jon Yates
19 Jamie Cameron
20 Robert Rowe (Forza Cycles)
21 Steve Toze (ShredorDead.CC)
22 Dave Penny
23 Luke Osborn
24 Neil Halcrow
25 Dan Maker (ShredorDead.CC)
26 Darren Pearce
27 Ben Smith
28 Jon Barnbrook
29 Mark Tanton
30 Ian Coop
31 Jan H. Karkowski
32 Neil Hendry
33 Richard Heath
34 Lee Warner
35 Andrew Shenton
36 Matthew Robson
37 James Hodge (Brighton Excelsior CC)
38 Tom Wright
39 Peter Ward
40 Nicholas Jones
41 Simon Pugh
42 Will Hoddgson
43 Richard Smith
44 T. Grange
45 Zak Needham
46 Kevin Sharpe
47 Robert Bradley
48 Elias Belmonte
49 Darren Foy
50 Steve Goode
51 Jon Briggs
52 Roger Snell
53 Brian Boothroyd
54 Penri Jones
55 Richard Jones
56 Ian Goodman
Women
1 Ruth Mordaunt (Brighton Excelsior CC)
2 Nadine Spearing (XCracer.com)
3 Kate Betts
4 Ruth Owen-Evans
5 Fiona Walker (Sandy Wallace Cycles)
Veteran men
1 Peter Bromwich (West Midlands Cyclo Cross League)
2 Denys Jones (Gillingham and District Wheelers)
3 Anthony Cowling
4 Russell Miller
5 Robert Allen
6 Stephen McGrath (Evesham & District Whls CC)
7 Richard Stevens
8 Nick Bates
9 Benedict Capaldi
10 Peter Nadin
11 Dave Gorman
12 Philip Matthews
13 Andrew Channon
14 Craig Richards
Veteran women
1 Debbie Burton
2 Sally Daw
3 Amanda D'Arcy
4 Tracey Ibbett
25km
Men
1 Michael Butler (VC Deal)
2 Bengareth Roff
3 David Nichols (Glendene CC / Bike Trax)
4 Steven James
5 Luke Gray (Hargroves Cycles)
6 Hugo Humphreys (Lee Valley Youth Cycling Club)
7 Alexander Baker (Orange Monkey MTB Team)
8 James Harman
9 Lee Townsend
10 James Vicary (M & D Cycles / Specialized)
11 Luc Harris
12 Thomas Nash
13 Derek Thomas
14 Warren Sparrow
15 Dave Butters
16 Richard Hehir
17 Simon Williamson
18 Graham Wooldridge
19 Andrew Davis
20 Matthew Stannard
21 Steve F. Smith
22 Shaun Carney
23 Stuart Pryor
24 Malcolm O'Hara
25 Mark Aish
26 James Purkiss
27 Andrew Purkiss
28 Dave Fazackerley
29 Phil Clifton
30 Charles McCulloch
31 Lee McKeown
32 Darren Knowles
Women
1 Rebecca Thompson (Evans Cycles Race Team)
2 Carla Haines (Bikinmotion Cycling Club)
3 Samantha Bryant (Marin UK)
4 Claudia Barham
5 Heather Burrows
6 Noelle James (Team Velo Club Nottingham)
7 Carly Annable
8 Sara Parker
9 Marta Hamori
10 Nicola Harrison
11 Sharon Smith
12 Zoe Capstick
13 Clare Owen
14 Donna Hogg
15 Danielle Stevens
16 Angella Johnson
|
|