Recently on Cyclingnews.com
|
Mt Hood Classic Photo ©: Swift
|
|
|
MTB index page for all
MTB content
MountainbikeFestivalen - E2
Stockholm, Sweden, September 21, 2003
Results - Swedish XC Cup Final #8
Men Elite, 5 x 8.0 = 40.0 km
1 Daniel Eriksson (Swe) Trosa Vagnhärad CK 1.56.53
2 Jens Westergren (Swe) Falu CK
3 Sigvard Kukk (Est) Kalev Chocolate Team 0.51
4 Anders Ljungberg (Swe) IK Hakarpspojkarna 3.39
5 Calle Friberg (Swe) Spårvägen CF 3.45
6 Pierre Stjernman (Swe) CK Master 4.10
7 Stefan Nilsson (Swe) Spårvägen CF 5.23
8 Mathias Karlsson (Swe) CK Master 6.11
9 Alexander Eiler (Swe) Upsala CK 8.23
10 Jakob Isaksson (Swe) Jönköping CK 10.14
11 Magnus Palmberg (Swe) Sandvikens CK 11.07
12 Per Lindberg (Swe) CK Filip 11.11
13 Kris Suddon (Can) Kona Clark 11.58
14 Håkan Löfström (Swe) Sandvikens CK 12.10
15 Andreas Ekman (Swe) IK Hakarpspojkarna 15.48
16 Henrik Öijer (Swe) Falu CK 17.17
17 Per Kumlin (Swe) Spårvägen CF 17.22
18 Mikael Salomonsson (Swe) Spårvägen CF 20.46
19 Marcus Svensson (Swe) CK Master 21.37
20 Johan Landström (Swe) Falu CK 25.25
Men Senior, 4 x 8.0 = 32.0 km
1 Tobias Gustavsson (Slätta MTB) 1.51.33
2 Johan Norin (Järfälla CK) 8.00
3 Alexander Filipowicz (Spårvägen CF) 8.04
4 Mattias Engberg (Järfälla CK) 24.42
Men Junior, 4 x 8.0 = 32.0 km
1 Emil Lindgren (Sandvikens CK) 1.36.43
2 Johan Eriksson (CK UNI) 2.01
3 Mattias Stenberg (Falkenbergs CK) 2.21
4 Lars Bleckur (IK Jarl) 5.07
5 Martin Arvidsson (Kvänums IF) 7.09
6 Viktor Jansson (IK Hakarpspojkarna) 7.17
7 Johannes Sikström (Lycksele CK) 8.56
8 Viktor Larsson (Trosa Vagnhärad CK) 10.45
9 David Windisch (Nässjö CK) 10.45
10 Per Fridsjö (CK UNI) 13.31
11 Krister Persson (Falkenbergs CK) 16.47
12 Anders Rindborg (Falu CK) 23.09
Men Veterans 30, 4 x 8.0 = 32.0 km
1 Ulf Johansson (Södertälje CK) 1.41.07
2 Niclas Andersson (Kolmården MTB) 4.12
3 Kent Inge Ahl (Hjo VK) 4.28
4 Stefan Karlsson (Spårvägen CF) 5.04
5 André Andersson (CK Fix) 6.19
6 Pär Björkman (Luleå CK) 7.40
7 Gunnar Töjrén (CK Norrtälje) 8.33
8 Jan Jakobsson (Fagersta CA) 8.50
9 Anders Johansson (Kvänums IF) 11.24
10 Stefan Norlin (Spårvägen CF) 15.02
11 Clive Lewis (Täby MTB) 23.53
Men Veterans 40, 2 x 8.0 = 16.0 km
1 Tommy Olsson (Trosa Vagnhärad CK) 50.52
2 Benny Andersson (Hässleholms CK) 0.20
3 Patrik Broberg (Borlänge CK) 0.40
4 Mikael Nilsson (CK Antilopen) 3.16
5 Håkan Larsson (Almby IK) 3.45
6 Max Rindborg (Falu CK) 5.48
7 Thomas Storm (Spårvägen CF) 5.49
8 Esa Suonperä (Mjölby CK) 7.02
9 Per Stridsman (Borensbergs IF) 7.20
10 Jan-Ove Holmberg (Udevalla TCK) 7.58
11 Håkan Karlsson (Södertälje CK) 8.07
12 Lars-Åke Axlund (Hudiksvalls CK) 8.40
13 Staffan Hagström (Sandvikens CK) 8.45
14 Thomas Sjögren (Sunnansjö IK Cykel) 9.14
15 Leif Sjöberg (Almby IK) 9.50
16 Per-Anders Axlund (Hudiksvalls CK) 11.14
17 Thomas Ljung (CK Antilopen) 13.07
18 Jan Hagström (Hudiksvalls CK) 13.48
19 Magnus Thomasson (Ulricehamns CK) 16.01
Men Sport, 2 x 8.0 = 16.0 km
1 Andreas Olevik (Bollnäs CK) 54.40
2 Jonas Hermansson (Enköping) 0.23
3 Anders Ancker (Team Saltgurka) 0.44
4 Filip Engström (Klubblös) 0.53
5 Benjamin Vikman (Västerås CK) 5.12
6 Mats Rönnblad (Klubblös) 5.40
7 Markus Johansson (Almby IK) 6.03
8 Magnus Carlsson (SMHI IF) 7.37
9 Jolle Ijkema (Södertälje CK) 7.48
10 Fredrik Silvén (Täby MTB) 9.34
11 Jan-Erik Arntzen (Södertälje CK) 10.47
12 Mikael Rolander (Team Saltgurka) 11.39
13 Carl Henrik Joelsson (Södertälje CK) 12.26
Boys 15-16 years, 2 x 8.0 = 16.0 km
1 Max Mac Donald (Spårvägen CF) 49.23
2 Martin Scherp (Gävle CA) 1.13
3 Filip Rudenstam (IK Hakarpspojkarna) 2.27
4 Christian Sikström (Lycksele CK) 5.39
5 Nils Lillpers (Slätta MTB) 6.23
6 Albert Skogh (Sandvikens CK) 7.07
7 Jesper Ström (Köpings CK) 15.30
8 Fredrik Björk (Hudiksvalls CK) 18.58
9 Tim Edlund (Spårvägen CF) 26.41
Boys 13-14 years, 2 x 5.4 = 10.8 km
1 Mikael Häggqvist (Spårvägen CF) 34.10
2 Kristofer Olsson (IK Jarl) 3.06
3 Emil Hemström (Trosa Vagnhärad CK) 3.17
4 Joakim Hed (Gävle CA) 3.29
5 David Axelsson (Eksjö CK) 3.40
6 Marcus Källstrand (Motala AIF CK) 3.47
7 Mattias Svenson (Falkenbergs CK) 4.14
8 Byns Mattias Larsson (Grangärdesbygdens CK) 4.42
9 Simon Westergren (CK UNI) 5.15
10 Oskar Bylinder (Grangärdesbygdens CK) 5.15
11 Jonatan Pettersson (CSK Ludvika) 6.33
12 Frans Beckman (Falkenbergs CK) 8.15
13 Viktor Wänerfjord (Spårvägen CF) 10.12
14 Fredrik Aldeman (Spårvägen CF) 10.48
15 Oskar Jonsson (CK Norrtälje) 10.49
16 Johannes Hekkala (Herrljunga CK) 13.07
17 Anton Drane (Spårvägen CF) 13.11
18 Per Ljung (CK Antilopen) 13.24
19 Kristian Salay (Södertälje CK) 17.51
20 Viktor Hansson (Spårvägen CF) 24.59
21 Jesper Craas (Spårvägen CF) 41.33
Boys 11-12 years, 1 x 5.4 = 5.4 km
1 Calle Svensson (Motala AIF CK) 19.53
2 Tobias Björklund (IK Jarl) 1.29
3 Emil Eriksson (Eskilstuna CK) 2.27
4 Viktor Östman (Spårvägen CF) 2.33
5 Henrik Jansson (Trosa Vagnhärad CK) 3.35
6 Felix Bergdahl (Spårvägen CF) 5.09
7 Ludvig Ek (Södertälje CK) 5.23
8 Andreas Dahlström (Spårvägen CF) 5.33
9 Joakim Hermansson (Spårvägen CF) 7.15
10 Filip Craas (Spårvägen CF) 7.30
11 Jonas Persson (CK Antilopen) 19.31
Boys Beginners 8-10 years, 1 x 3.1 = 3.1 km
1 Emil Gabrils (Falu CK)
2 Sune Landström (Hofors CK)
3 Tom Lundberg (Team Sportia CK)
4 Andreas Hansson (Spårvägen CF)
5 Adam Skogqvist (Falu CK)
6 Emil Eriksson (Köpings CK)
7 William Bergdahl (Spårvägen CF)
8 Alexander Karlsson (Trosa Vagnhärad CK)
9 Rasmus Rudh (CSK Ludvika)
10 Kalle Ström (Köpings CK)
11 Viktor Jonsson (CK Norrtälje)
Women Elite, 4 x 8.0 = 32.0 km
1 Maria Östergren (Södertälje CK) 1.48.29
2 LindaMarie Göransson (Sollefteå MTB) 15.31
3 Åsa Erlandsson (Varbergs MTB) 16.17
4 Sara Danielsson (Mölndals CK) 17.33
5 Tulli Kivimäki (Södertälje CK) 17.39
6 Linneá Börjesson (Borås CA) 23.00
7 Anna Semrén (Upsala CK) 26.31
Women Junior, 2 x 8.0 = 16.0 km
1 Erica Österlund (Borlänge CK) 1.00.32
2 Annika Löfström (Sandvikens CK) 2.48
3 Martina Thomasson (Ulricehamns CK) 9.24
4 Catrine Josefsson (Spårvägen CF) 10.59
5 Natalie Johansson (Mora CK) 13.40
Women Veterans, 2 x 5.4 = 10.8 km
1 Kristina Björk (Sävsjö CK) 46.43
2 Carina Börjesson (Hässleholms CK) 8.16
Girls 15-16 years, 2 x 5.4 = 10.8 km
1 Marie Lindberg (CK Filip)
2 Lina Snis (IK Jarl) 4.22
3 Emelie Johansson (Mora CK) 8.35
4 Ann-Kristin Almgren (Köpings CK) 15.30
Girls 13-14 years, 1 x 5.4 = 5.4 km
1 Kajsa Snis (IK Jarl) 22.07
2 Elin Lundberg (Team Sportia CK) 1.06
3 Lisa Dahlberg (Södertälje CK) 1.36
4 Evelina Hagström (Hudiksvalls CK) 3.20
5 Ida Nilsson (CK Antilopen) 7.52
Girls 11-12 years, 1 x 3.1 = 3.1 km
1 Elin Axlund (Hudiksvalls CK) 11.24
2 Byns Stina Larsson (Grangärdesbygdens CK) 0.59
3 Liza Ljung (CK Antilopen) 1.23
4 Frida Berglind (Spårvägen CF) 4.23
Girls Beginners 8-10 years, 1 x 3.1 = 3.1 km
1 Isabell Jansson (Trosa Vagnhärad CK)
2 Anna Rindborg (Falu CK)
3 Evelina Jansson (Trosa Vagnhärad CK)
4 Caroline Pettersson (CSK Ludvika)
|
|