Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 MTB index page for all MTB content

Mountain Bike Topcompetitie - E2

Kuinre, Netherlands, September 27-28, 2003

Results

Women

1 Laura Turpijn (Arnhem)
2 Saskia Elemans (Wageningen)
3 Reza Hormes-Ravenstijn (Wijchen)
4 Bernardine Boog - Rauwerda (Bussum)
5 Ariëlle van Meurs (Krommenie)
6 Corine Dorland (Assendelft)
7 Petra Hofs (Arnhem)
8 Femke Terpstra (Amsterdam)
9 Audrey Middendorp (Groningen)
10 Monika Heuveling (Bemmel)
11 Lidy Spierings (Berlicum)
12 Jacomine van Buuren (Rotterdam)

Women Junior

1 Ingrid Bosscha (Tuk)
2 Karin Groen (Tuk)
3 Liset Rensen (Hellendoorn)

Men Junior

1 Hans Becking (Gorssel)
2 Antoine van Engelen (Elshout)
3 Tim Ottens (Badhoevedorp)
4 Jordy Luisman (Bergentheim)
5 Rob Nillesen (Baarlo)
6 Jorik Kroeze (Oldenzaal)
7 Patrick Dekkers (Nederwetten)
8 Maarten Krommendijk (Peize)
9 Mark Gommans (Meijel)
10 Hans Bruggeman (Gorssel)
11 Stefan Haast (Rijsbergen)
12 Sander Bouwens (Putten)
13 Maarten Kemperman (Beesterzwaag)
14 Rob Postma (Oldenzaal)
15 Marcel Groothuismink (Hengelo)
16 Guus Smits (Berghem)
17 Frank Goossens (Rijsbergen)
18 Paul Timmer (Gasselte)
19 Paul Vermeeren (Rijsbergen)
20 Jeroen Gerrits (De Mortel)
21 Tibor Gijssen (Nijmegen)
22 Arjan Weiden (Weersel)
23 Oscar Hoekstra (Schaijk)
24 Jeroen Wessel (Lemelerveld)
25 Mik Bosman (Heeten)
26 Bas van Delft (Drunen)
27 Justin de Bruijn (Zaltbommel)
28 Ivar Peetoom (Badhoevedorp)

Men Elite

1 Bart Brentjens (Schaijk)
2 Bas Peters (Heel)
3 Maarten Tjallingii (Arnhem)
4 Thijs Al (Wormer)
5 Erwin Bakker (Liessel)
6 Micha de Vries (Hilversum)
7 Jelmer Pietersma (Hoensbroek)
8 Rudi van Houts (Luyksgestel)
9 Atze Dijkhuis (Eelde)
10 Mathijs Wagenaar (Epe)
11 Martijn Roelofs (St. Anthonis)
12 Dirk van der Walle (Ellecom)
13 Wilco Verwegen (Volkel)
14 Bart Spierings (Berlicum)
15 Ruud Rentmeester (Goes)
16 Simon Apperloo (Noordwijk)
17 Roel van Houtum (Netersel)
18 Reijer den Hertog (Everdingen)
19 Frank Schotman (Steenderen)
20 Gert-Jan Knijnenburg (Hoek van Holland)
21 Wannes Maris (Best)
22 Onno Reijnhout (Haren)
23 Sijtse Kamphuis (Bennekom)
24 Paul van Holst (Zevenhuizen)
25 Alexander Hendriks (Uithoorn)
26 Tom Hoekman (Oldenzaal)
27 Roy van Heeswijk (St. Oedenrode)
28 Leon de Jong (Reek)
29 Rick Evers (Zelhem)
30 Kevin Raaymakers (Eindhoven)
31 Onno Houwer (Apeldoorn)
32 Thijs Veltman (Eindhoven)
33 Mark Reker (IJmuiden)
34 Marc Altena (Houten)
35 Hilbert Wagenaar (Epe)
36 Diederik Bakker (Achterberg)
37 Willem van Hoof (Helmond)
38 Martin Schuttert (Bergum)
39 Anton Nijhuis (Oldenzaal)
40 Ton Braam (Gemonde)
41 Gerben de Vries (Tolbert)
42 Rob Reuvers (Grathem)
43 Jodi Kooijman (Delft)
44 Bart Damen (Reusel)
45 Sander Berghouwer (Zaandam)
46 Mathijs Honig (Groningen)
47 Patrick Molenaars (Amstelveen)
48 Marcel Rensen (Hellendoorn)
49 Daan Bongers (Baarlo)
50 Jasper van de Luytgaarden (JX Culemborg)
51 Herman Seigers (Almere)

Men Amateurs

1 John Vos (Daarlerveen)
2 Wim van Barneveld (Veenendaal)
3 Christiaan Last (Wilhelminaoord)
4 Djurre Pietersma (Hoensbroek)
5 Niels Boon (Gronsveld)
6 Bas Vroemen (Malden)
7 Alwin Kuiper (Den Ham)
8 Marco Loman (Laren)
9 Sjef Klerken (Baarlo)
10 Mark Groen (Tuk)
11 Wouter Kleingeld (Oss)
12 Henk Bos (Barneveld)
13 Ruud Bosscha (Tuk)
14 Ronald de Vries (Veenendaal)
15 Jeroen Voorbij (Eindhoven)
16 Arjen Buist (Norg)
17 Danny van Zoggel (Berlicum)
18 Leon Kuijpers (Baarlo)
19 Bas Carpay (Huissen)
20 Guido van der Heijden (Haarlem)
21 Rolf Boon (Barneveld)
22 David van den Berg (Ochten)
23 Hans van Stigt (Giessen)
24 Dewi Bakker (Groningen)
25 Ralph Grootjes (Heerhugowaard)
26 Roald Tiggelaar (Hengelo)
27 Maurits Obbema (Heteren)
28 Herbert van Brussel (Havelte)
29 Twan van der Aa (Berlicum)
30 Erik Gugelot (Nijmegen)
31 Axel Bult (Enschede)
32 Ronald Puttenstein (Wezep)
33 Etienne Jansen (Wychen)
34 René Gaastra (Steenwijk)
35 Jerome van Harn (Delft)
36 Eric van Overbeek (Schijndel)
37 Thijs Brentjens (Delft)
38 Gerben Kroes (Renkum)
39 Pieter de Graaf (Groningen)
40 Jarl van Alfen (Veenendaal)
41 Gerwin van Drunen (Almkerk)
42 Ben Dekker (Maasdijk)
43 Wouter Schuurs (Hellendoorn)
44 Chris Dekkers (Rijen)
45 Laurens de Neef (Wittelte)
46 Roy Krikken (Meppel)
47 Rutger Stelma (Meppel)
48 Jan Gerrit Klok (Schiedam)
49 Hendrik Betten (Wolvega)
50 Peter Flinkert (Nijeveen)
51 Jos Schurer (Lieveren)
52 Eddy Heuvelink (Warnsveld)
53 Niels Beekman (Enschede)
54 Arnout van den Burg (Arnhem)
55 Vincent Denneman (Waarland)
56 Martijn Brummelhuis (Oldenzaal)
57 Robert Stummel (Meppel)
58 Erik Reichardt (Oosterhout)
59 Niels Nijland (Deventer)
60 Jasper Goos (Oosterhout)