Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Bayern Rundfahrt
Photo ©: Schaaf

 MTB index page for all MTB content

Sunshine Cup - E1

Nalles, Italy, May 1, 2003

2002 Results    Results

Results

Elite men
 
1 Marco Bui (Ita) Team Full Dynamix                               1.47.03
2 Mirko Pirazzoli (Ita) Promo Bike Sintesi                           1.19
3 Jader Zoli (Ita) Ktm International Team                            2.01
4 Miguel Martinez (Fra) Team Full Dinamix                            2.45
5 Massimo De Bertolis (Ita) Team Full Dynamix                        3.13
6 Dario Acquaroli (Ita) Team Full Dynamix                            3.40
7 Fedrik Kessiakoff (Swe) Bianchi Motorex                            4.05
8 Luca Bramati (Ita) G.S. Scott Racing Team                          4.47
9 Pierluigi Bettelli (Ita) Bi&Esse Italia Sport Team                 5.22
10 Andreas Dilger (Ger) Team Alb-Gold                                5.48
11 Torsten Marx (Ger) Team Alb-Gold                                  6.12
12 Christoph Sauser (Swi) Siemens Mobile Cannondale                  6.57
13 Robert Kircher (Aut) Merida International                         6.58
14 Martino Fruet (Ita) L'Arcobaleno Carraro Team                     7.19
15 Florian Eschenbach (Ger) Team Alb-Gold                            7.45
16 Joerg Scheiderbauer (Aut) Ghost Int. Racing Team Arboria          8.46
17 Sid Taberlay (Aus) G.S. Mapei Quick Steep                         9.13
18 Peter Presslauer (Aut) Corratec World Team                        9.38
19 Gregor Miklic (Slo) Swatch Scott Novice Extreme                  10.57
20 Manfred Steiner (Ita) Team Full Dynamix                          12.19
21 Stefan Mattersberger (Aut) Tonis Proshop                         14.27
22 Mirco Balducci (Ita) Prof.Team Mercedes Benz                     14.41
23 Thomas Riegler (Ita) Profi Bike Team                             15.32
24 Lenart Noc (Slo) Uni Team Slovenia                               15.44
25 Gerald Hauer (Aut) Sportunion MTB Team Cycle Circle              15.54
26 Stephan Augscheller (Ita) Profi Bike Team                        16.12
27 Karl Markt (Aut) Oamtc Rv Telfs Team Ktm                         16.27
28 Primoz Kaiser (Slo) Swatch Scott Novice Extreme
29 Markus Rothberger (Aut) R.C. Union Sarleinsbach
30 Dario Steinacher (Ita) Profi Bike Team
31 Hannes Hamberger (Aut) Union Sport Linz Sturm-Dibo-Unicon
32 Cristiano Bacchini (Ita) Ktm International Team
33 Werner Heiss (Aut) Rc Wilier Sport Wiedmann Innsbruck
34 Igor Tavella (Ita) Www.Ustariapost.It
DNF Roel Paulissen (Bel) Siemens Mobile Cannondale
DNF Johann Pallhuber (Ita) Siemens Mobile Cannondale
DNF Gasper Rak (Slo) Uni Team Slovenia
DNF Robin Seymour (Irl) Cycling Ireland Team MTB
DNF Daniele Bruschi (Ita) G.S. Scott Racing Team
DNF Dimitri Modesti (Ita) G.S. Scott Racing Team
DNF Tommaso Manfredini (Ita) Team Full Dynamix
DNF Timo Woelk (Ger) Harvestehunder Rv
DNF Alessandro Del Sarto (Ita) G.S. Team Cicli Maggi F.Coppi MTB
DNF Raffaele Petrucci (Ita) Casteltrosino Superbike
DNF Matteo Menichetti (Ita) Promo Bike Sintesi
 
Elite women
 
1 Gunn-Rita Dahle (Nor) Merida International                      1.17.53
2 Ivonne Kraft (Ger) Ghost Int. Racing Team                          0.45
3 Eva Lechner (Ita) Dynamic Bike Team                                1.10
4 Alexandra Hober (Ita) Ktm International Team                       1.24
5 Baerbel Jungmeier (Aut) Ciclopia Merida Team                       3.18
6 Anna Baylis (Aus) Ghost Int. Racing Team Carneige Cc               4.20
7 Regina Marunde (Ger) Focus Race Division                           4.37
8 Katrin Schwing (Ger) Team Renault-Bergwerk                         4.44
9 Petra Schoerkmayer (Aut) Rcu Charly Lietz Sport Team               4.53
10 Daniela Porta (Ita) G.S. Bike O Clock Team M.Casaccia             5.14
11 Birgit Braumann (Aut) Merida International                        5.20
12 Barbara Oberdorfer (Ita) G.S. Sunshine Racers S.V.Nals            5.36
13 Giuliana Tovaglieri (Ita) Ktm International Team                  5.57
14 Elisabeth Osl (Aut) Tonis Proshop                                 5.58
15 Evelyn Staffler (Ita) G.S. Sunshine Racers S.V.Nals               5.59
16 Simonetta Marone (Ita) U.S. Filago Cap Arreghini Colnago          6.11
17 Camilla Bertossi (Ita) MTB Team Cicli Galmod                      7.10
18 Blaza Klemencic (Slo) Uni Team Slovenia                           7.36
19 Maria Osl (Aut) Tonis Proshop                                     8.10
20 Lourie Copans (Isr)                                               8.50
21 Elena Gaddoni (Ita) Promo Bike Sintesi                           10.47
22 Carolin Rahner (Ger) Sv Bayerisch Eisenstein                     13.23
23 Alessia Ghezzo (Ita) Ktm International Team                      14.28
24 Sandra Scurani (Ita) U.S. Filago Cap Arreghini Colnago           17.01
25 Elisa Blanc (Ita) G.S. Hard Rock Marin                           24.13
DNF Tarja Owens (Irl) Cycling Ireland Team MTB
DNF Elina Sophokleous (Cyp) Cyprus National Team
DNF Silvia Lizzi (Ita) L'Arcobaleno Carraro Team
DNF Daniela Bresciani (Ita) Bianchi Motorex
DNF Marion Gufler (Ita) Scm Zorzi Kaeltechni
DNF Michela Benzoni (Ita) Ktm International Team
DNF Tania Belvederesi (Ita) G.S. Scott Racing Team
 
Under 23 men
 
1 Michael Weiss (Aut) Ghost Int. Racing Team Arboria              1.51.53
2 Franz Hofer (Ita) Siemens Mobile Cannondale                        5.20
3 Fabian Brzezinski (Ger) Igas Carpentari                            6.01
4 Michele Bencivenni (Ita) G.S. Bicimania Lissone MTB                6.41
5 Alessandro Gambino (Ita) Ktm International Team                    6.51
6 Marco Isonni (Ita) Bi&Esse Italia Sport Team                       8.37
7 Bostjan Pahovnik (Slo) Uni Team Slovenia                           9.12
8 Christian Pallaoro (Ita) Team Olympia                             11.12
9 Luca Prakash Argani (Ita) L'Arcobaleno Carraro Team               11.13
10 Alexander Gatterer (Aut) Rc Wilier Sport Wiedmann Innsbruck      12.04
11 Anze Bizjak (Slo) Kk Zavrsnica                                   13.04
12 Adam Quadroni (Ita) Bianchi Motorex                              13.22
13 Thomas Paccagnella (Ita) Team Full Dynamix
14 Marco Aurelio Fontana (Ita) G.S. Hard Rock Marin
15 Christian Moitzi (Aut) Merida Austria
16 David Cecchin (Ita) G.S. Bettini Bike Team
17 Giuseppe Lamastra (Ita) G.S. Hard Rock Marin
18 Michael Stieglbauer (Ger) Sportivo St. Englmar E V.
19 Jan Kunta (Cze) Prof.Team Mercedes Benz
20 Davide Becchetti (Ita) G.S. Dr Bike Cicling Team
DNF Mike Felderer (Ita) G.S. Mapei Quick Steep
DNF Tony Longo (Ita) L'Arcobaleno Carraro Team
DNF Simone Zaniboni (Ita) Staff Bike 2000
DNF Tullo Spedini (Ita) G.S. Team Spreafico
DNF Simone Iob (Ita) L'Arcobaleno Carraro Team
DNF Simone Zampatti (Ita) G.S. Scott Racing Team
DNF Michele Sbetta (Ita) Prof.Team Mercedes Benz
DNF Peter Froehlich (Aut) Steinb. Bike Arbo Spk Neunkirchen
DNF Stefan Achatz (Ger) Sportivo St. Englmar E V.
DNF Florian Presslauer (Aut) Cycling Projekt Mittersill
DNF Manuel Pucci (Ita) G.S. Team Cicli Maggi F.Coppi MTB
DNF Andrea Latini (Ita) Casteltrosino Superbike
DNF Samo Rauter (Slo) Ganesha
DNF Michele Casagrande (Ita) G.S Cicli Olympia
 
Junior women
 
1 Michela Thaler (Ita) Rad Club Sarntal                           1.08.16
2 Nicoletta Bresciani (Ita) Bianchi Motorex                          5.53
3 Sibylle Werth (Ita) Dynamic Bike Team                              7.14
4 Angelika Hohenwarter (Aut) Tech Junior Racing Team                 8.20
DNF Alessandra Pescini (Ita) G.S. Team Cicli Maggi F.Coppi MTB
DNF Mara Volonte (Ita) U.S. Filago Cap Arreghini Colnago
 
Junior men
 
1 Diego Marmsoler (Ita) G.S. Sunshine Racers S.V.Nals             1.08.32
2 Fabian Falser (Ita) G.S. Sunshine Racers S.V.Nals                  1.04
3 Hubert Pollinger (Ita) G.S. Sunshine Racers S.V.Nals               1.37
4 Alessandro Peretto (Ita) Ktm International Team                    2.51
5 Martin Thaler (Ita) Rad Club Sarntal                               3.05
6 Manuel Tochterle (Ita) G.S. Sportwrein St.Lorenzen                 3.07
7 Eddy Andreis (Ita) Team Andreis Cicli                              4.51
8 Matthias Dantone (Ita) G.S. Sportwrein St.Lorenzen                 5.07
9 Manuel Gschnell (Ita) Scm Zorzi Kaeltechni                         5.20
10 Luca Zanella (Ita) Spreafico Alpin Bike Team                      5.47
11 Andrea Tavernar (Ita) L'Arcobaleno Carraro Team                   6.54
12 Giovanni Barreca (Ita) Spreafico Alpin Bike Team                  7.07
13 Fabio Cappi (Ita) G.S. Bicimania Lissone MTB                      7.30
14 Fabio Ravasio (Ita) MTB Torrevilla                                9.57
15 Massimo Massimiani (Ita) G.S. Ostanel Sanremo                    10.20
16 Matteo Zanini (Ita) G.S. Rampikossola                            11.14
17 Stefan Feichter (Ita) G.S. Sportwrein St.Lorenzen                12.36
18 Daniel Boschetto (Ita) L'Arcobaleno Carraro Team                 12.52
19 Alessio Cadorin (Ita) G.S. MTB Sanvido Cannondale                13.00
20 Matteo Borga (Ita) G.S Cicli Olympia                             13.55
21 Michele Bettega (Ita) G.S. MTB Sanvido Cannondale                15.13
22 Alexander Hofer (Aut) Recheis Scott Latella                      15.18
23 Andrea Piazzetta (Ita) G.S. MTB Sanvido Cannondale               15.19
24 Carlo Pecori (Ita) S.C. Rostese                                  18.25
25 Michael Moritsch (Aut) Rlm Arbo Omya Villach                     18.46
26 Christof Haid (Aut) Urc Oeztal                                   19.30
27 Federico Bonifetto (Ita) G.S. MTB Sanvido Cannondale             22.24
28 Loris Casna (Ita) Team Andreis Cicli
29 Francesco Roldo (Ita) G.S. MTB Sanvido Cannondale
30 Lorenzo Carraro (Ita) G.S. MTB Sanvido Cannondale
31 Paolo Lanteri (Ita) MTB Team Lago Maggiore
DNF Daniele Radici (Ita) U.S. Sellero Novelle 2000
DNF Daniele Balducci (Ita) Prof.Team Mercedes Benz
DNF Riccardo Riva (Ita) G.S. Cicli Preda
DNF Matteo Provera (Ita) MTB Team Lago Maggiore
DNF Alessandro Cucchi (Ita) G.S. Hard Rock Marin
DNF Marco Mezzadra (Ita) Spreafico Alpin Bike Team
DNF Giuseppe Clara (Ita) Sc Alta Badia Raiffeisen
DNF Patrik Gruener (Aut) Urc Oeztal
DNF Andreas Tschigg (Ita) Dynamic Bike Team
DNF Massimiliano Galvani (Ita) G.S. MTB Sanvido Cannondale
DNF Claudio Ghizzo (Ita) G.S. MTB Sanvido Cannondale
DNF Daniel Taufer (Ita) G.S. MTB Sanvido Cannondale
DNF Cristian Mocellin (Ita) G.S. MTB Sanvido Cannondale
DNF Sebastiano Brandstetter (Ita) G.S. MTB Sanvido Cannondale
DNF Marco Piazzetta (Ita) G.S. MTB Sanvido Cannondale
DNF Lorenzo Scussel (Ita) G.S. MTB Sanvido Cannondale
 
Sport women
 
1 Paola Bonacina (Ita) U.S. Filago Cap Arreghini Colnago          1.09.15
2 Enrica Bressan (Ita) G.S.  Bike Pro Action                         3.30
3 Renate Pichler (Ita) L'Arcobaleno Carraro Team                     4.14
4 Marilena Derrigo (Ita) MTB Torrevilla                              7.45
5 Elena Perotto (Ita) MTB Bunny Hop Feltre                           8.18