Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 MTB index page for all MTB content

Norwegian Cup #4 - E2

Omegn Cykleklubb, Norway, May 31, 2003

Results

Results

Men Senior
 
1 Sigvard Kukk (Estland)                    1.13.41
2 Joachim Parbo (Cyckling Aarhus CUBE)         0.56
3 Lars Petter Stormo (Drammen CK)              1.53
4 Petter  Sørensen (Follo SK)                  2.36
5 Håvard  Sefland (Kristiansands CK)           3.31
6 Odd Ivar  Lindløv (Moss MTB)                 3.34
7 Mats  Larsen (IF Frøy)                       3.59
8 Martin Bratland (Nes SK)                     4.37
9 Øyvind Myrvold (Nes SK)                      4.57
10 Karl Marius  Brobak (Namdal SK)             5.54
11 Stian Benkø (Lørenskog CK)                  6.14
12 Jan  Sæther (TVK)                           6.15
13 Joakim  Prestmo (TVK)                       8.00
14 Lars Petter Nordhaug (Tønsberg CK)          8.38
15 Magnus Espeland (Nesset SK)                10.05
16 Frode Michaelsen (Hasle/Løren)             10.06
17 Vegard Arneson (IF Frøy)                   10.29
18 Erik  Haug (Moss MTB)                      10.36
19 Truls Svanevik (Nanset IF Sykkel)          10.38
20 Fredrik Skalstad (Kongsberg IF)            11.42
21 Domenic  Irslinger (Kristiansands CK)      12.36
22 Harald Tolfsby (BOC)                       15.38
23 Thomas Rødningsand  Kirkerud (Gjøvik CK)   15.56
24 Mats  Eriksen (Lørenskog CK)               19.24
25 Hans Petter Lunde (Nanset IF Sykkel)       30.04
DNF Henning  Weaas (Eidsvoll SK)
DNF Geir  Byberg (Sola CK)
 
Men Junior
 
1 Christian  Udgaard (Drammen CK)           1.00.09
2 Vegard Bolstad (Drammen CK)                  0.24
3 Martin Ødegård (Norodd CK)                   0.25
4 Ola  Kjøren (TVK)                            2.50
5 Robin Mackenzie-Robinson (Rye)               3.03
6 Kristoffer  Eide (TVK)                       5.19
7 Anders  Johnsen (Nes SK)                     5.39
8 Halvor  Aschjem (Svarstad IL)                5.50
9 Morten Sverderup Thygeson (BOC)              9.25
10 Aleksander  Ødegård (TVK)                  12.42
11 Frederik  Eide (TVK)                       21.16
 
Women Senior
 
1 Lene Byberg (Stavanger CK)                1.05.58
2 Gjertrud Bø (Follo SK)                       4.59
 
Women Junior
 
1 Silje Molnes (Sola CK)                      30.20
 
Men 15/16
 
1 Anders  Hovdenes (IF Frøy)                  29.36
2 Ole Eikeset (Sogn CK)                        0.01
3 Bjørn Huseby ()                              3.11
4 Jon Anders  Grøndahl (Nes SK)                3.12
5 Even Teigland (BOC)                          3.14
6 Erik  Hofsrud (Nes SK)                       4.28
7 Kent Tore Sollid (Grenland SK)               7.06
8 Jarle  Johnsen (Nes SK)                      7.52
9 Sindre Elvevoll (IF Frøy)                   10.23
DNF Christian Madsen (Grenland SK)
DNF Lars Pettersen (Grenland SK)
DNF Audun Ness Bugge ()
 
Men 13/14
 
1 Nicolai Bergmann (Drammen CK)               19.37
2 Andre Langli (Glittre Offroad)               7.53
DNF Casper Hansen (Grenland SK)
DNF Bengt Leon Steinsson (Grenland SK)
 
Men 11/12
 
1 Kjetil Ims (Asker CK)                       14.07
2 Asbjørn Amundsen (BOC)                       1.26
3 Vebjørn Orre Aarud (ACK)                     2.08
4 Sven Arne Markeng (KCK)                      2.24
5 Mads Oppedal Gulbrandsen (IF Frøy)           4.12
 
Women10/11/12
 
1 Victoria Langli (Glittre Offroad)           10.34
 
Sport men < 33
 
1 Roy Hogstad (Svartstad Il)                  36.30
2 Thomas  Pettersen (Svarstad IL)              4.40
 
Sport men >33
 
1 Espen Langli (Glittre Offroad)              36.30
2 Thor Pedersen (Nanset)                       4.40