Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Mt Hood Classic
Photo ©: Swift

 MTB index page for all MTB content

Bundesliga DH #1 - E1

Ilmenau, Germany, May 25, 2003

Results

Results

Elite men
 
1 Bas De Bever (Ned) Be One                                 2.25.14
2 Jens Böttner (Ger) RSV Adler Arnstadt/Team Tollwut        2.26.40
3 Sascha Ehrmann (Ger) VFR Waldkatzenbach/Tomac             2.28.67
4 Nathaniel Goiny (Ger) Team Baier Landshut                 2.29.26
5 Gerd Tholen (Ned) mk-fusionbikes                          2.29.28
6 Michael Schnell (Ger) RSV Eisenach/Zonenschein            2.29.29
7 Samuel Zbinden (Swi) Lengnan/Specialized/Fox              2.29.32
8 Koen Van Valkenhoef (Ned) MBC Midden/Magura               2.30.48
9 Andreas Sieber (Ger) RV Rai-Breitenbach/Ancilotti         2.31.36
10 Stefan Kudella (Ger) RSV Wattenscheid/Team SQ-1          2.33.50
11 Christian Müller (Ger) RSV Adler Arnstadt/Zonenschein    2.34.68
12 Christopher Wein (Ger)                                   2.35.25
13 Rene Schmidt (Ger) Eschdorf/Radioactive                  2.35.85
14 Bas van Son (Ned) Bike2Build                             2.36.24
15 Dennis Stratmann (Ger) SC Truchtelfingen/Rotwild         2.37.24
16 Martin Pohle (Ger) RSV Neustadt/Orla/RAD-ART             2.37.66
17 Christian Horstmann (Ger) Vodka-Wasser                   2.38.48
18 Gino Schlifske (Ger) SC Preußen Hochlarmark/Giant        2.39.19
19 Holger Blum (Ger) SC Truchtelfingen/Blum independent     2.39.76
20 Jan Stoezer (Ger) TSV Rumsfeld/Bergamont                 2.39.79
21 Andre Schulz (Ger) RSV Neustadt/Orla                     2.39.84
22 Stejis Defern (Bel) enjoyzeride.com                      2.40.47
23 Knut Zentgraf (Ger) RSV Adler Arnstadt/Zonenschein       2.40.96
24 Martin Mikkelsen (Den) DMK                               2.41.08
25 Simon Finkel (Ger) Ulm/Foes                              2.41.31
26 Christian Krüger (Ger) RC Bergedorf/Bergamont            2.41.31
27 Orlando Sarioglou (Ger) Wheels and More/Scott/Sunshine   2.41.33
28 Sebastian Köhl (Ger) Rad-Art Racing                      2.41.39
29 Andre Kleindienst (Ger) VCE Duderstadt/Matin             2.41.83
30 Norbert Schimpfle (Ger)                                  2.42.68
31 Frank Kleinow (Ger) RV Rostock/DH Brigade Küste          2.43.95
32 Robin Seifarth (Ger) RSC Plauen/Point Racing             2.44.39
33 Frank Hedwig (Ger) Rad-Art Racing                        2.44.89
34 Jochen Scheich (Ger) TV Dorf E.Bach                      2.45.22
35 Matthias Wagner (Ger) RSC Frankenberg                    2.45.35
36 Sven Nadrowitz (Ger) SuF Betzdorf/bikeride.de            2.45.50
37 Daniel Auerswald (Ger) RSG Stollberg/KRC Nicolai         2.47.69
38 Arne Tschugg (Ger) Wheeler                               2.47.75
39 Daniel Schaefer (Ger) RSV Garching/Rocket Racing         2.48.30
40 Nico Schatzki (Ger) OZ Sports                            2.49.01
41 Christopher May (Ger) RaceWorx                           2.49.56
42 Mike Hörner (Ger) e-racers Augsburg                      2.49.57
43 Thorsten Lorke (Ger) MBC Bochum                          2.50.54
44 Gordon Weber (Ger) Radioactive                           2.51.73
45 Christoph Dollhausen (Ger) ASV Duisburg                  2.51.83
46 Daniel Knufmann (Ger) RV Oberhausen                      2.52.81
47 Rainer Kossmann (Ger) SV SW Havixbeck                    2.52.87
48 Koen Horemans (Bel) Smout Racing                         2.53.51
49 Matthias Haake (Ger) MBC Bochum                          2.55.15
50 John Vermeulen (Bel) Orange                              2.56.07
51 Andre Schödel (Ger) RSC Plauen                           2.56.41
52 Michel Kruiper (Ned) mk-fusionbikes                      2.57.16
53 Oliver Trowitzsch (Ger) SG Öpfingen                      2.58.69
54 Markus Trappe (Ger) Bike Magic Cottbus                   2.58.79
55 Benedikt Wiebracht (Ger) Post SV                         2.59.45
56 Martin Supper (Ger) SZ Bad Wildbad                       3.01.17
57 Marian Mayr (Ger) MSC Gerstetten                         3.04.37
58 Mike Michael (Ger) RSC 2002 Eisenach                     3.04.66
59 Felix Schmidt (Ger) TSV Rittershausen                    3.06.71
60 Philipp Mertens (Ger) RSC Wunstorf                       3.07.74
61 Yuri Oterdoom (Ned)                                      3.09.08
62 Steffen Gernand (Ger) RSC Wunstorf                       3.10.52
63 Lars Rosenfeld (Ger) SV Cursdorf                         3.11.30
64 Markus Zander (Ger) RFC Mövia/Hainstadt                  3.15.83
65 Johann Kirchner (Ger) RSV Neustadt/Orla                  3.16.18
66 Steffen Kleiböhmer (Ger) SV Cursdorf                     3.16.82
67 Nino Antic (Cro) Giant Germany                           3.22.18
68 Matthias Mertens (Ger) RSC Wunstorf                      3.22.96
69 Stefan Dörr (Ger) Eschenburger SLC                       3.23.40
70 Joscha Kinster (Ger) MBC Bochum                          3.29.69
71 Joerg Thuemmel (Ger) RG Kiel                             3.31.75
72 Victor Debil Caux (Fra) Team Last                        3.47.82
73 Carsten Portsch (Ger) München                            4.55.45
74 Jens Hogenkamp (Ger) TV-Wetzlar                          5.38.43
 
Elite women
 
1 Anneke Beerten (Ned) Willems Racing                       2.58.85
2 Christiane Rumpf (Ger) KSV Baunatal                       3.02.57
3 Antje Kramer (Ger) SC Preußen Hochlamark                  3.08.30
4 Sonja Granzow (Ger) RSV Blau Gelb Oberhausen              3.10.00
5 Isabell Weiß (Ger) Veltec                                 3.15.11
6 Florence Scheibli (Swi) Steppenwolf                       3.27.26
7 Ursula Endres (Ger) MC Neuburg                            3.32.99
8 Luise Siegfried (Ger) Rad-Art Racing                      3.35.07
9 Chmurova Sarka CZ19780106 Max Cursor                      3.36.54
10 Stefanie Bergner (Ger) RSC Falke Neustadt                3.46.81
11 Kathi Taubert (Ger) RSC Wunstorf                         3.57.00
12 Melanie Kardinar (Ger) Mahlow                            3.59.35
 
Junior men
 
1 Derek Bahlo (Ger) Bike Magic Cottbus/MTB Rider            2.28.93
2 Mathieu Troquier (Ger) SZ Bad Wildbad/Fusion              2.36.00
3 Paul-Vinzent Schmidt (Ger) RSV Eisenach/Cycle Service     2.37.78
4 Martin Strasser (Aut) Gebirgsradverein Windischgarst      2.40.13
5 Thomas Schäfer (Ger) BS Ansbach/Ancillotti                2.40.92
6 Michael Neubert (Ger) Rad-Art Racing                      2.41.25
7 Robert Krause (Ger) Radioactive                           2.41.93
8 Johannes Krist (Ger) SZ Bad Wildbad                       2.45.64
9 Marc-Andre Walter (Ger) UCS Stuttgart                     2.45.80
10 Eric Förster (Ger) BMT Cottbus                           2.46.44
11 Tobias Sieber (Ger) Dorf Erbach                          2.46.71
12 Arthur Hommersen (Ned) Bike2Build                        2.47.24
13 Mario Koch (Ger) SSV Ulm                                 2.49.97
14 Sebastian Fickel (Ger) Eschenburger SLC                  2.53.73
15 Enrico Gutsche (Ger) Bike Magic Cottbus                  2.55.19
16 Danny Winkler (Ger) RSC Walterhausen                     2.56.09
17 Marcel Basener (Ger) RC Bergedorf                        2.58.45
18 Tobias Wicht (Ger) MTB Oberharz                          3.03.73
19 Peter Richter (Ger) Bike Magic Cottbus                   3.10.48
20 Bastian Denner (Ger) RMV Haselbach                       3.14.43
 
Freeride
 
1 Maik Mokelke (Ger) Alpha Sports Racing                    2.57.70
2 Chris Kümmel (Ger) SSV Gera                               3.02.36
3 Uwe Bucholz (Ger) RR Gera                                 3.05.42
4 Sebastian Hübner (Ger)                                    3.14.99
5 Lars Gaebel (Ger) Team 5                                  3.26.29
6 Kai Kienscherf (Ger) Zentrale Ilmenau                     3.29.08
7 Christian Heyder (Ger)                                    3.29.41
8 Frank Fiebig (Ger)                                        3.30.80
9 Dirk Quellmalz (Ger) Team 5                               3.40.03
10 Christian Von Criegern (Ger) Zentrale Ilmenau            3.41.52
11 Paul Brettschneider (Ger) Radioaktiv                     3.41.87
12 Frank Gielsdorf (Ger)                                    3.43.58
13 Rico Jaudzim (Ger)                                       3.51.58
14 Hans-Joachim Estler (Ger)                                3.51.62
15 Thorsten Fischer (Ger) Fischis Bike Box                  3.53.43
16 Robert Märtin (Ger) off Curce Racing                     3.55.17
17 Markus Berger (Ger)                                      3.56.45
 
Hardtail Junior
 
1 Artjom Ponomarev (Ger) Team Fahrrad Eberhardt             3.06.30
2 Martin Windorf (Ger) Radioaktiv                           3.08.70
3 Markus Schlegel (Ger) BC 07 Arnstadt                      3.08.93
4 Oliver Hügel (Ger) Rad-Art Gotha                          3.09.40
5 Alexander Musall (Ger) Bike Magic Cottbus                 3.11.39
6 Sebastian Koch (Ger) Team Fahrrad Eberhardt               3.12.10
7 Christopher Kästner (Ger) Team Killer                     3.16.50
8 Patrick Gerling (Ger) Rad-Art Gotha                       3.16.99
9 Ralf Pillatzke (Ger) Team Fahrrad Eberhardt               3.17.03
10 Martin Otto (Ger) ALUTECH                                3.19.78
11 Christian Albrecht (Ger) Rad-Art Racing                  3.20.85
12 Marc Branscheid (Ger) Team DreiDreck                     3.23.28
13 Patrick Schrickel (Ger) Rad Art Racing                   3.23.81
14 Michael Schulze (Ger) Radioactive                        3.24.10
15 Gregor Siegmund (Ger) Rad-Art Gotha                      3.27.00
16 Christoph Löffler (Ger) BC 07 Arnstadt                   3.27.28
17 Philipp Schlegel (Ger) BC 07 Arnstadt                    3.28.21
18 Stefan Oschmann (Ger) Barchfeld                          3.32.06
19 Steffen Ballack (Ger) Rad Art Racing                     3.35.01
20 Markus Kühnelt (Ger) Team Fahrrad Eberhardt              3.39.21
21 Konstantin Kunz (Ger)                                    3.39.87
22 Partick Pasche (Ger) Stellmacher                         3.40.52
23 Albert Hommel (Ger) Team Killer                          3.46.22
24 Bastian Denner (Ger) RMV Haselbach                       3.49.90
25 Lars Branscheid (Ger) Team DreiDreck                     3.51.82
26 Sebastian Herrmann (Ger)                                 3.53.98
27 Steffen Knop (Ger) Rad-Art Racing                        3.59.08
28 Patrice Lenz (Ger)                                       4.07.91
29 Piotr Murawski (Ger) Rad-Art Racing                      4.29.42
30 Marcel Finkbeiner (Ger) Hot Chili                       11.26.17
 
Hardtail Men
 
1 Ralf Schupp (Ger) RSC Plauen                              2.48.99
2 Thomas Weber (Ger) Radioaktiv Ritchi                      2.49.51
3 Martin Pohle (Ger) RSV Neustadt/Orla                      2.54.92
4 Markus Höhns (Ger) Wolles Racing Team                     3.01.19
5 Martin Bubenheimer (Ger) RIG Freiburg                     3.02.09
6 Michael Sachse (Ger) RSV Neustadt/Orla                    3.08.24
7 Conrad Liebau (Ger) CRS Racing                            3.10.62
8 Stephan Zehren (Ger)                                      3.13.96
9 Pit Maldaner (Ger) Wolles Racing Team                     3.14.46
10 Chris Oemus (Ger) Abe's Radladen                         3.17.28
11 Wolfram Schwertner (Ger) Todnau DH Stylers               3.17.64
12 Uwe Bucholz (Ger) RR Gera                                3.17.79
13 Martin Senkelmann (Ger) Team Locomov                     3.30.06
14 Sven Kramosch (Ger) Rad-Art Racing                       3.30.25
15 Marten-Florian Bruns (Ger) Hamburg                       3.30.29
16 Torsten Rödl (Ger) RSG Emstetten                         3.38.90
17 Christian Schnarrenberger (Ger)                          3.41.23
18 Konrad Pfeifer (Ger) Rangsdorf                           3.44.69
19 Martin Cziuppa (Ger)                                     3.49.49
20 Bijan Roushanian (Ger)                                   4.01.35
21 Torsten Warnecke (Ger) Bike Nieß-Freeride Team           4.03.70
22 Steffen Milde (Ger) Saalfelder RSV                       4.23.52
23 Lutz Dobrowohl (Ger)                                     4.56.17
24 Frank Weckert (Ger) Rad-Art Racing                       5.06.56
25 Daniel Bormann (Ger) Bike Store Bad Harzburg             5.16.53
 
Hobby Women
 
1 Bianca Reinhard (Ger)                                     3.57.33
2 Jana Kremser (Ger) Blitzmob                               4.01.99
3 Lisa Finkbeiner (Ger) DH-Racer.de                         4.35.65
4 Sonja Denner (Ger)                                        5.36.08
 
Hobby Masters
 
1 Tino Beutel (Ger)                                         2.53.16
2 Harry Voglsam (Ger) München                               2.57.06
3 Jörg Herrmann (Ger) Sportstade                            2.58.44
4 Christian Schmidt (Ger) Vodka-Wasser                      3.01.34
5 Detlef Wagner (Ger) Downhill-Junkies                      3.03.36
6 Stephan Koller (Ger) Düsseldorf                           3.05.10
7 Michael Mattla (Ger) RSV Eisenach                         3.05.15
8 Matthias Faber (Ger) Bergamont                            3.06.44
9 Thomas Marquardt (Ger) Dirtcompany                        3.07.52
10 Jens Rauterberg (Ger)                                    3.07.53
11 Andreas Husemann (Ger) Fliegendes Suizid Kommando        3.11.34
12 Nino Vollmer (Ger) Action Sports                         3.11.59
13 Harald Eckardt (Ger) Hamburg                             3.12.71
14 Rene Marx (Ger)                                          3.13.97
15 Ulf Tirschmann (Ger) Team 4                              3.14.09
16 Till Geisemeyer (Ger)                                    3.14.97
17 Dani Scheiffele (Ger)                                    3.15.67
18 Jürgen Schlender (Ger) ALUTECH                           3.15.78
19 K. Ralle (Ger) www.RALLE-K.de                            3.15.96
20 Clemens Ritter (Ger) Impact                              3.16.24
21 Torsten Rödl (Ger) RSG Emstetten                         3.16.52
22 Mike Albrecht (Ger)                                      3.21.86
23 Marcel Grasse (Ger) downhillberlin e.V.                  3.22.10
24 Uli De Boer (Ger) Averes-Hanselle Radsport               3.22.98
25 Frank Hörnke (Ger)                                       3.25.39
26 Sascha Malarz (Ger) Fliegendes Suizid Kommando           3.30.01
 
Hobby Juniors
 
1 Christian Key (Ger) Radioaktiv                            2.46.25
2 Nils Scheufler (Ger) Velodrom/Cannondale                  2.48.88
3 Phillip Hattenbach (Ger) RSV Eisenach                     2.51.53
4 Thomas Köllner (Ger) Radioactive                          2.53.92
5 Andreas Neumann (Ger) speedfreaks                         2.56.50
6 Johannes Geiser (Ger) Team DreiDreck                      2.59.82
7 Thomas Hofmann (Ger) HAWK                                 3.00.79
8 Lukas Arnig (Ger) Wild Bikes                              3.02.95
9 Christoffer Thomas (Ger) Radioactive                      3.05.69
10 Franz Herrmann (Ger) Stoned Riders                       3.05.95
11 Marco Kellner (Ger) Team Fahrrad Eberhardt               3.06.45
12 Erik Irmisch (Ger) SuL Lössnitz                          3.07.74
13 Tobias Kallensee (Ger) Rad-Art Gotha                     3.09.36
14 Chris Döllner (Ger) Team Fahrrad Eberhardt               3.10.82
15 Benny Strasser (Ger)                                     3.13.62
16 Christian Graser (Ger) Radioactive                       3.17.00
17 Benjamin Blumenstiel (Ger) RSC Frankenberg               3.17.34
18 Lars Müller (Ger) Radioaktiv                             3.17.99
19 Sebastian Lange (Ger) Fürstenwalde                       3.18.70
20 Norman Schmidt (Ger) Team Fahrrad Schmidt                3.19.45
21 Christian Haschert (Ger) Nicolai                         3.20.17
22 Martin Müller (Ger) Ritzeldealer                         3.20.61
23 Cyrill Noack (Ger) Trail Attack                          3.21.18
24 Julian Grenz (Ger)                                       3.22.98
25 Daniel Nedwed (Ger) Last Bikes                           3.25.63
26 Immanuel Seeger (Ger) RSV Bad Oeynhausen                 3.28.00
27 Benjamin Sinther (Ger)                                   3.28.12
28 Dietrich Hühn (Ger)                                      3.32.26
29 Michael Kunkel (Ger)                                     3.34.64
30 Felix Gollers (Ger) Duisburg                             3.42.25
31 Markus Hein (Ger) Radioaktiv                             3.44.53
32 Ricardo Reum (Ger) Stoned Riders                         3.48.19
33 Johannes Zschäbitz (Ger) Immelborn                       3.52.63
34 Thomas Jezewski (Ger) TSV Rittershausen                  4.01.13
 
Hobby men
 
1 Matthias Messbauer (Ger) Radioactive                      2.34.99
2 Elmar Elsner (Ger)                                        2.41.49
3 Jochen Block (Ger) Trailattack-Blitzmob                   2.43.94
4 Markus Beckedahl (Ger)                                    2.47.38
5 Daniel Fricke (Ger)                                       2.47.65
6 Benjamin Herold (Ger) Radioactive                         2.47.91
7 Kevin Anschütz (Ger) Chaos Project                        2.49.33
8 Andreas Dotzauer (Ger) Tollwut                            2.49.99
9 Robin Mölders (Ger) Moers                                 2.50.77
10 Marcel Schinke (Ger) RSV Eisenach                        2.51.07
11 Dominic Dewhurst (Ger) BTS Hösbach                       2.51.46
12 Volkmar Unger (Ger) Radioactive                          2.51.48
13 Stefan Beck (Ger)                                        2.51.66
14 Christian Scholz (Ger) Velocity Santa Cruz               2.52.03
15 Björn Nyns (Ger) Chaos Racing                            2.53.37
16 Daniel Roßmann (Ger)                                     2.53.44
17 Dennis Baumbach (Ger) Fahrrad Eyring                     2.53.63
18 Henry Ewald (Ger) Kamsdorf                               2.53.65
19 Markus Jentzsch (Ger)                                    2.53.82
20 Marco Wolff (Ger) Radprofi Dessau                        2.54.02
21 Jens Hruschka (Ger) Rad-Art Racing                       2.54.23
22  Eyring Sebastian (Ger) Fahrrad Eyring                   2.54.56
23 Steven Rollnik (Ger) Wild Bikes                          2.54.82
24 Marco Brühl (Ger) Team Fahrrad Eberhardt                 2.55.43
25 Christof Peters (Ger) RSV Neustadt/Orla                  2.55.72
26 Sascha Lenzewski (Ger)                                   2.55.79
27 Felix Förster (Ger)                                      2.55.97
28 Rene Gottschall (Ger) Rad-Art Gotha                      2.56.25
29 Thomas Jarczak (Ger) Rad-Art Racing                      2.56.82
30 Ralf Schmedding (Ger)                                    2.56.95
31 Björn Borck (Ger)                                        2.57.29
32 Michael Jakob (Ger) Stoneriders                          2.57.30
33 Christoph Göpfert (Ger) Rad-Art Gotha                    2.57.52
34 Thomas Eichner (Ger)                                     2.57.53
35 Sebastian Schmidt (Ger) Paule Racing Team                2.57.91
36 Torsten Schwinge (Ger) München                           2.57.93
37 Thomas Luhn (Ger) RSV Eisenach                           2.57.95
38 Steffen Krieg (Ger) Saalfelder RSV                       2.58.43
39 Christian Grohmann (Ger) CRS Racing                      2.58.74
40 Thomas Wesser (Ger)                                      2.58.80
41 Martin Donat (Ger) downhill-racing.de                    2.58.84
42 Nico Thieme (Ger) Team Radioaktiv                        2.59.67
43 Christian Marx (Ger) Rad-Art Gotha                       3.00.11
44 Martin Bubenheimer (Ger) RIG Freiburg                    3.00.26
45 Ronny Seidel (Ger) Staehoppers                           3.00.58
46 Denis Hopfe (Ger) CRS Racing                             3.01.22
47 Thomas Döllstedt (Ger) Chaos Project                     3.01.29
48 Georg Rödl (Ger) DH Akut                                 3.02.22
49 Martin Zelfel (Ger)                                      3.02.50
50 Malte Rosenfeld (Ger) DH Berlin                          3.02.74
51 Nico Koch (Ger)                                          3.03.80
52 Daniel Jahn (Ger) BSG LOK. Torgau                        3.04.01
53 Fabian Barth (Ger)                                       3.04.89
54 Philiph Rode (Ger) Team Fahrrad Eberhardt                3.05.33
55 Marco Eberhardt (Ger) Team Fahrrad Eberhardt             3.05.50
56 Christian Mende (Ger) RSV 2002 Eisenach                  3.06.01
57 Matthias Unger (Ger) Radioaktiv                          3.07.42
58 Sebastian Flachsbarth (Ger) Team Fahrrad Schmidt         3.07.68
59 Tino Wagner (Ger) Chaos Project                          3.08.04
60 Mike Wutzler (Ger) RSC Plauen                            3.08.10
61 Lorenz Dehn (Ger) München                                3.08.59
62 Tobias Gräfe (Ger) Radioaktiv                            3.08.71
63 Maik Luxa (Ger) Saalfelder RSV                           3.08.94
64 Thomas Stone (Ger)                                       3.09.01
65 Tobias Hamm (Ger) Staehoppers                            3.09.17
66 Lutz Lessmann (Ger)                                      3.10.16
67 Steffen Hartwig (Ger) Fahrradhof Lanzen                  3.10.34
68 Christopher Anacker (Ger)                                3.10.64
69 Christopher Gaul (Ger) Freeraiders                       3.11.47
70 Sven Eberhardt (Ger) Team Fahrrad Eberhardt              3.11.88
71 Matthias Kaufmann (Ger) Saalfelder RSV                   3.12.08
72 Dominic Wirth (Ger) TV Hülsenbusch                       3.13.02
73 Andreas Dunsche (Ger) Last/Dirtjump.de                   3.13.52
74 Carsten Schmitt (Ger)                                    3.13.83
75 Christian Raff (Ger)                                     3.14.15
76 Jan Molitor (Ger) Nicolai                                3.15.26
77 Chris Bauer (Ger) Green Room May                         3.15.51
78 Martin Glock (Ger) RSV Eisenach                          3.16.02
79 Marco Giersdorf (Ger) Outlaw                             3.16.08
80 Oliver Wittenbecher (Ger)                                3.16.76
81 Lars Klemm (Ger) SC Gerhausen                            3.19.36
82 Oliver Schmidt (Ger) Green Room May                      3.19.51
83 Johannes Schwadten (Ger)                                 3.20.25
84 Andre Gehl (Ger) DDMC Solling                            3.20.32
85 Christian Linß (Ger) Dherb                               3.21.21
86 Frank Pudres (Ger)                                       3.21.49
87 Kirsten Sörries (Ger) Club Ghost                         3.21.73
88 Markus Pögel (Ger) Tabarz                                3.22.92
89 Matthias Meng (Ger) 2-Wheel Society                      3.23.94
90 Christian König (Ger) alles-ums-rad.de                   3.24.57
91 Jens Staudt (Ger) Bike Team Stenger                      3.25.00
92 Lars Bätzig (Ger) Rad-Art Racing                         3.25.73
93 Joel Andrade (Ger) xtreme wheels.de                      3.25.88
94 Markus Paul (Ger) X-Raiders                              3.26.15
95 Danny Vogel (Ger)                                        3.28.26
96 Thomas Steinkamp (Ger)                                   3.28.45
97 Markus Zintl (Ger) lettenbrueder.com                     3.30.24
98 Stefan Molter (Ger)                                      3.30.58
99 Sascha Große (Ger) Outlaw                                3.34.36
100 Jörg Büttner (Ger)                                      3.35.67
101 Jan Grothmann (Ger)                                     3.36.24
102 Patrick Broohmis (Ger)                                  3.38.26
103 Andre Brümmer (Ger) Berlin-Insane                       3.44.15
104 Martin Jensen (Ger)                                     3.49.47
105 Jan Rethmeier (Ger) Berlin-Insane                       3.51.81
106 Andreas Band (Ger) RSC Plauen                           3.54.24
107 Christian Worbs (Ger)                                   3.57.99
108 Christopher Kranz (Ger) Dherb                           4.10.10
109 Stephan Rigo (Ger) Team Fahrrad Eberhardt               4.43.82
110 Spartacus Braukmann (Ger)                              12.18.82
 
Master Men
 
1 Wolfgang Groß (Ger) TSV Grumersheim                       2.40.28
2 Leon Van Valkenhoef (Ned) MBC Midden                      2.40.89
3 Stefan Herrmann (Ger) Steppenwolf                         2.42.77
4 Jörg Heydt (Ger) SCPH                                     2.43.36
5 Bernhard Watzke (Ger) RSV Vieschlach                      2.45.59
6 Adalbert Peters (Ger) RSV Neustadt                        2.48.07
7 Carsten Geck (Ger) KSV Baunatal                           2.49.44
8 Andreas Ramp (Ger) MSC St.Ilgen                           2.53.02
9 Oliver Ramm (Ger) race-bike.de                            2.56.33
10 Jörg Petschke (Ger) SC Hoyerswerda                       2.58.79
11 Steven Lemmens (Bel)                                     2.58.92
12 Jakob Demant (Den) DMK                                   3.00.22
13 Suchomel Milan CZ19651204 Max Cursor                     3.00.90
14 Götz Uhlemann (Ger) RSV Chemnitz                         3.01.45
15 Andreas Knorr (Ger) Mannheim                             3.15.48
16 Frank Weckert (Ger) Rad-Art Racing                       3.35.82
17 Christopher Greiner (Ger) RSV Ellmendingen               3.57.26