Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Giro finale
Photo ©: Bettini

 MTB index page for all MTB content

Bundesliga XC #3 St. Märgen - E1

Germany, August 3, 2003

Results

Men Elite/U23

1 Lado Fumic (Ger) Team T-Mobile                 1.27.50
2 Carsten Bresser (Ger) Team T-Mobile               0.39
3 Stefan Sahm (Ger) TEAM T-Mobile                   1.40
4 Peter Riis Andersen (Den) Team ALB-GOLD           2.00
5 Mathias Mende (Ger) Ralph Denk Raci               2.15
6 Thomas Dietsch (Fra) Team Motorex Bi              2.32
7 Robert Kircher (Aut) Team Merida Int              2.37
8 Andreas Dilger (Ger) Team ALB-GOLD                2.46
9 Hannes Genze (Ger) SRM Power Team                 2.57
10 Thomas Nicke (Ger) Ralph Denk Raci               4.03
11 Tim Heemskerk (Ned)                              4.16
12 Jochen Käss (Ger)                                4.35
13 Milan Spesny (Cze) Rubena Merida M               4.43
14 Manuel Fumic (Ger) Team T-Mobile                 4.53
15 Benny Joerges (Ger) SRM Power Team               4.57
16 Florian Eschenbach (Ger) Team ALB-GOLD           5.14
17 Friedemann Schmude (Ger) LFC Stromberg           5.27
18 Roland Golderer (Ger) Team Cycle Spor            5.32
19 Marc Hanisch (Ger) SRM Power Team                5.32
20 Marc Gölz (Ger) Team T-Mobile                    5.45
21 Torsten Marx (Ger) Team ALB-GOLD                 6.08
22 Moritz Milatz (Ger)                              6.43
23 Tim Böhme (Ger)  Ralph Denk Raci                 6.52
24 Sebastian Bergmann (Ger) Team Baier Land         7.40
25 Benjamin Rudiger (Ger) Rothaus-Cube              7.57
26 Timo Wölk (Ger) Stevens-Jeantex                  8.22
27 Fabian Brezezinski (Ger) IGAS Wendland           8.56
28 Thomas Felkel (Ger) Bay ESV Regensb              9.08
29 Jacob Kjeldsen (Den)                             9.38
30 Markus Kaufmann (Ger) TB Neuffen                 9.55
31 Benjamin Schmieg (Ger) MCS Stuttgart             9.59
32 Stefan Danowski (Ger) Harvestehuder R           10.18
33 Daniel Kuss (Ger) Rothaus-Cube                  10.29
34 Stefan Achatz (Ger) Sprtoivo St. En             11.07
35 Markus Kaufmann (Ger) TB Neuffen/Team           11.11
36 Patrick Uhlig (Ger) Team Steppenwol             11.16
37 Michael Rieder (Ger) Baier/Corratec             11.23
38 Max Friedrich (Ger) RSG Frankfurt               11.32
39 Daniel Gathof (Ger) Radhaus Dmpfle              11.38
40 Alexander Pscheidl (Ger) RSG Würzburg           11.49
41 Olaf Rochow (Ger) TVO CYCLE SPORT               12.05
42 Michae Stiegelbauer (Ger) Sprotivo St. En       12.23
43 Martin Siefermann (Ger) Team Test-KTM           12.27
44 Kristian Sogaard (Den) Team KBC                 12.52
45 Christian Vogt (Ger) SC Urach                   13.38
46 Mark Odrosek (Ger) Storck                       1 lap
47 Holger Maier (Ger) RMSV Obersasbac
48 Ivo Erfurth (Ger) Team White Rock
49 Florian Presslauer (Aut) Cycling Projekt
50 Marc Schäfer (Ger) RV Henninger So
51 Sascha Burghardt (Ger) Team Hoeser RIG

Women

1 Sabine Spitz (Ger) Team Merida int             1.28.18
2 Nina Göhl (Ger) Denkhaus/Castel                   0.57
3 Regina Marunde (Ger) RC Charlottenbu              1.29
4 Birgit Jüngst (Ger) SC Willingen                  3.20
5 Adelheid Morath (Ger) ROTHAUS-Cube                3.28
6 Sandra Gockert (Ger) Harvestehuder R              6.09
7 Carolin Rahner (Ger) Harvestehuder R             11.03
8 Nina Kunz (Ger) Merida Internat                  11.14
9 Katrin Helmcke (Ger) Stevens-Jeantex             11.32
10 Rebecca Burbach (Ger) Team ALB-GOLD             15.38
11 Petra Höcklin (Ger) MERIDA                      22.30
12 Vanessa Barrera (Ger) SV Bike Team Ma           1 lap
13 Sandra Klose (Ger) RALPH DENK raci              3 laps

Women Junior

1 Bianca Knöpfle (RIG Freiburg/Merida)              55.29
2 Almut Grieb (TV Oberlengenhardt)                   0.49
3 Gudrun Stark (Team Cycle Sponsor)                  1.48
4 Agnes Naumann                                      5.36
5 Elina Stix (MTB Club Lenninger T)                  8.20
6 Nicole Pflumm (Team Steinlach-Wiesa)               9.56
7 Claudia Hessel (Team White Rock)                  10.26

Men Junior

1 Florian Ackermann (Bike Arge St.Märgen/)        1.36.29
2 Tino Meyer (Bike-Arge St.Märgen/)                  0.29
3 Torsten Walter (Kölner Tri Team)                   1.15
4 Florian Höhn (Neustadt bei Coburg)                 1.57
5 Wilko Rochow (Team Cyclesport/TV O)                2.09
6 Rene Tann                                          2.16
7 Markus Reiser (TSV Oberammergau)                   2.30
8 Dennis Mücke (RSV Excelsior Dresde)                2.47
9 Andi Weinhold (RSC 93 Marienberg)                  2.51
10 Carlo Schwarz (RSV Excelsior Dresde)              4.21
11 Alexander Stark (RSV Excelsior Dresde)            4.33
12 Robert Mennen (Radsportverband NRW)               5.08
13 Marcus Giese (Ghost Racing Team)                  5.13
14 Daniel Lauster (Velo Solingen)                    5.30
15 Eugen Heinrich (BSB Bayreuth/MultiCy)             6.03
16 Florian Schröder (RSG Nordheide)                  6.59
17 Christian Ebner (Team Baier Lands/Bai)            7.10
18 Nico Weber (Team Mayer-UltraSpor)                 7.19
19 Christian Vogt (RSV Schwalbe Elmend.)             7.37
20 Simon Scherzinger (RSV Bike Arge/Rothau)          7.44
21 Christophe Gierth (RV Anspach/Team Berg)          8.55
22 Severin Schweisguth (Team Baier Lands/Bai)        9.00
23 Björn Schwarz (RRC Aalen/Team Hot-C)             10.56
24 Tobias Brenzel (Team Steinlach-Wiesa)            11.31
25 Stephan Faller (RSV Bike Arge/Rothau)            13.23
26 Daniel Vogt (SC Urach/Team Renz R)               16.55
27 Christoph Schumacher (Team Steinlach-Wiesa)      26.51
28 Andreas Bronner (RMV Langenbrand)                1 lap
29 Daniel Bettinger (RSV Bike ARGE Rothaus Märgen)
30 Christian Piro (RSC St. Wendel)