Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Giro finale
Photo ©: Bettini

 MTB index page for all MTB content

OWC MTB-Cup #1 - NE

Oldenzaal, Netherlands, April 13, 2003

Results

Results

Elite
 
1 Erwin Bakker
2 Onno Houwer (MBC Bar End)
3 Micha de Vries
4 Frank Schotman (WV Stedendriehoek)
5 Jan Weevers (RTV Vierakker-Wichmond)
6 Wim ter Hove (MBC Bar End)
7 Martijn Roelofs (WV de Maaskant)
8 Pascal van Bussel
9 Ruud Rentmeester (ZRTC Theo Middelkamp)
10 Rick Evers (R en TV de Zwaluwen)
11 Rudi van Houts (TWC Tempo)
12 Vincent van Aalst (SWV D.U.N.)
13 Ger Soepenberg
14 Sjors Clevers (WC Midden Limburg)
15 Simon Apperloo (RTV De Bollenstreek)
16 Gert-Jan Knijnenburg (Westland Wil Vooruit)
17 Thijs Veltman (MTB Action 2000)
18 Leon de Jong (MWK Licht Verzet)
19 Mark van der Zanden (RTC Buitenlust)
20 Jasper Wiersema (MBC Bar End)
21 Bram van der Wal (Marco Polo Cycling Club)
22 Kevin Raaymakers (F.M.C. The Whoopers)
23 Sijtse kamphuis (WV Ede)
24 Dennis van Uden (WV Schijndel)
25 Paul van Holst (Dirty Hill ATB)
26 Rob Reuvers (R en TC Groenewoud)
27 Marc Altena (GWC de Adelaar)
28 Jacobs Gody
29 Marco Hurkmans (Wielerclub Eindhoven)
30 Alexander Hendriks (Uithoornse WTC)
31 Hilbert Wagenaar (WV De IJsselstreek)
32 Richard Hoekstra (De Noordelijke ATB-club)
33 Reijer den Hertog (WV Het Stadion)
34 Arnold Marsman (LWV de Paaschberg)
35 Marcel Rensen
36 Bart van Keimpema (WV de Jonge Renner)
37 JoŰl Morel (ATB club De Pedaleur)
38 Patrick Jansen (MWK Licht Verzet)
39 Paul Smits (WV Uden)
40 Dirk van der Walle (Marco Polo Cycling Club)
41 Wannes Maris (TWC Tempo)
42 Roy van Heeswijk (WV Schijndel)
43 Ad de Brabander (Westland Wil Vooruit)
44 Dick van den Berg (ZRTC Theo Middelkamp)
45 Mark Reker
46 Anton Nijhuis (RTV Oldenzaalse WCL)
47 Daan Bongers (WC Midden Limburg)
48 Robin Kool (Hoornse Ren en Toerclub)
49 David Orvalho
50 Dirk Wolthuis
51 Johan van Gils (WV Breda-Knooppunt)
52 Rob Goossens (WV de Jonge Renner)
53 Johan Wagenaar (MBC Bar End)
54 Bj÷rn van Dijk (Wielerclub Eindhoven)
55 Patrick Molenaars
56 Francis Vos (Wielerclub Eindhoven)
57 Martijn Heijdra (Dirty Hill ATB)
58 Jodi Kooijman (WTOS Delft)
59 Bj÷rn Leerkes (MBC Bar End)
60 Herman Seigers (WV Flevorenners '97)
61 Dave Willemsen (MBC 'Midden Nederland')
62 Hugo de Ruijter (WV Ede)
63 Jasper van de Luytgaarden (MBC 'Midden Nederland')
64 Dennis Koster (AWV de Zwaluwen)
65 Leon Daniels
66 Mark van Schie (ZWC D.T.S.)
DNF Sancho Hofman (UWTC de Volharding)
DNF Diederik Bakker (WV de Valleirenners AXA)
DNF Bart Boom (AWV de Zwaluwen)
DNF Mathijs Wagenaar (WV De IJsselstreek)
DNF Broes Koenen
DNF Rick Nieuwenhuis (W.V. Assen-Roden)
DNF Tom Hoekman (RTV Oldenzaalse WCL)
DNF Wouter Mensink (RTV Oldenzaalse WCL)
 
Women
 
1 Reza Hormes-Ravenstijn (MWK Licht Verzet)
2 Audrey Middendorp (De Noordelijke ATB-club)
3 Ingrid van der Vlist (MBC 'Midden Nederland')
4 Natascha v.d Vis (WV Texel)
5 Ingrid Bosscha (Mountainbike ver. Havelte)
6 Marielle BŘhrs-Lensen (Dirty Hill ATB)
7 Renate van Gerven (Limburg Express Cycling team)
8 Merel Koenen
9 Natasja Nachbar (ZWC D.T.S.)
10 Monika Heuveling (MWK Licht Verzet)
11 Mieke Troost (Dirty Hill ATB)
12 Karin Groen (WRV de Peddelaars)
13 Lidy Spierings (F.M.C. The Whoopers)
14 Judith van Leeuwen (MTB-Club Discovery)
15 Siddhi Stans (WSV Emmen)
16 Christel Eversdijk (F.M.C. The Whoopers)
17 Suzanne de Lijser (AR en TV de Adelaar)
18 Gretha Klein Brinke (RTV Vierakker-Wichmond)
19 Liset Rensen
20 Jacomine van Buuren (Dirty Hill ATB)
21 Marit van Rossen (MBC Bar End)
DNF Linda ter Beek
DNF Anneniek Voetberg
DNF Paulien van Etten (UWTC de Volharding)
 
Veterans
 
1 Ed Scholte (HR en TC D.O.K.)                        1.17.20
2 Lowie Bijvelds (MWK Licht Verzet)
3 Willem Mulder (WV Texel)
4 Ton Bouman (Hoornse Ren en Toerclub)
5 Wout van der Vegt (WV Noord-Westhoek)
6 Dries Timmer (De Noordelijke ATB-club)
7 Tijs van den Brink (WV Noord-Veluwe)
8 E.J.H. Borgers
9 Meint de Boer (RTV Oldenzaalse WCL)
10 Ad Bernaerts (WV Breda-Knooppunt)
11 Frans Kingma (HR en TC D.O.K.)
12 Rob Barel (WV de Valleirenners AXA)
13 Fred de Haan (HR en TC D.O.K.)
14 Frank Feijen (WV Alcmaria Victrix)
15 Jan Harings (Marco Polo Cycling Club)
16 Gerard Spierings (WV Schijndel)
17 Maarten Hanemaaijer (ZWC D.T.S.)
18 Arjan Mos (Mountainbike ver. Havelte)
19 Willem van Meerveld (WV Noord-Veluwe)
20 Cor van Wijngaarden (Veloce toercl. Zieuwent)
21 Aad Treurniet (GRTC Excelsior)
22 Harry Hanneuse (WTC de Amstel)
23 Cees Munster
24 Rico van Dijk (MBC Bar End)
25 Hans Boks (HR en TC D.O.K.)
26 Thijs Nellen (WC Midden Limburg)
27 Rob de Jong (RTV De Bollenstreek)
28 Jan van Boggelen (WTC Maas-Waal)
29 Jan van Dijk (RTC Buitenlust)
30 Jack Van Den Heijden (F.M.C. The Whoopers)
31 Maze Elshof
32 Pascal Grout (Dirty Hill ATB)
33 Wim Bos (WV Ede)
34 Jacob Bosma (De Noordelijke ATB-club)
35 Martin van Lokven (MWK Licht Verzet)
36 Jans Roossien (De Noordelijke ATB-club)
37 Lon de Hey (WV de Meteoor)
38 Gerrit van Zuilekom (LWV de Paaschberg)
39 John van Heeswijk (WV Schijndel)
40 Jur Manneveld (HR en TC D.O.K.)
41 Weit Heuker (WV de Kannibaal)
42 AndrÚ Hoogendorp (RWV de Spartaan)
43 Mari School (MC Club Oss)
44 Edwin Ducaneaux (W.V. Eemland)
45 Fred Nieuwenhuizen (WV Schijndel)
46 Ben Lexmond (GRTC Excelsior)
47 Martin de Graaf
48 Lambert van de Wiel (F.M.C. The Whoopers)
49 Gerrit van der Meulen (WV Noord-Westhoek)
50 Jan van Beek (MBC Bar End)
51 J.F. Veenstra
52 Girbe Buist (De Noordelijke ATB-club)
53 Pierre Noiret (AR en TV de Adelaar)
54 Ad van Galen (MC Club Oss)
55 Anno Brandsema (Mountainbike ver. Havelte)
56 Gerald van der Lee (W.V. Eemland)
57 Co Dekker (RTC de Hoekse Renners)
DNF Dick Ariesen (WV de Valleirenners AXA)
DNF Willie van Wijhe (MWK Licht Verzet)
 
Masters
 
1 Arie de Jong (WV Noord-Westhoek)                     1.17.39
2 Gerrit de Vries (TWC. Maaslandster-Zuid Limburg)        0.01
3 Wil van Gestel (TWC Tempo)
4 Joost van Hest (WV Breda-Knooppunt)
5 Marc van Delft (De Dommelstreek)
6 Uvo van Erp (WV de Valleirenners AXA)
7 John Meurs (MC Club Oss)
8 Eric van der Schans (MWK Licht Verzet)
9 Maurice Heijnen (WC Midden Limburg)
10 Geert Louwes (De Noordelijke ATB-club)
11 Dennis Teeuwen (RTV De Bollenstreek)
12 Peter Reitsma (RTV De Bollenstreek)
13 Freddy Weelink (Wielerclub Lemelerveld)
14 Bart Paarhuis (Dirty Hill ATB)
15 Robbert Rutgrink (RTV De Bollenstreek)
16 Erwin Gijsbers (RTC Buitenlust)
17 Jos Richel (S.C. de Vennen)
18 Gerard van Rijssel (RTV De Bollenstreek)
19 Paul Conijn (RTV De Bollenstreek)
20 Franck Zandvliet (RWV de Spartaan)
21 Niek van der Cruysen (MC Club Oss)
22 Robert Vlug (HRC Excelsior)
23 Frans Groenendijk (GRC Jan van Arckel)
24 Berry Schoeman (WV de Valleirenners AXA)
25 Frank van Rens (Limburg Express Cycling team)
26 Theo Sieling (W.V. Omega)
27 Roland van Erp (WV Schijndel)
28 Arjan Wolf (Mountainbike ver. Havelte)
29 Jan van der Velde (De Noordelijke ATB-club)
30 NRW600624-12
31 Mark Rongen (TWC Noord-Limburg)
32 Jeroen Wentzel (WV De IJsselstreek)
33 Johnny ter Haar (WV de Valleirenners AXA)
34 Jacco Konijn
35 Markus Willemsen
36 Johan Neevel (K.W.C. Kampen)
37 Richard Visscher (Dirty Hill ATB)
38 Richard Roordink (WV De IJsselstreek)
39 Tonny Tervoert (TWV De Peddelaars)
40 Mark Eijkelkamp (WV de Kannibaal)
41 Marcel van der Honing (Team Brabant 2000)
42 Bart v/d Pouw Kraan (WV Noord-Westhoek)
43 Marti Maas (MC Club Oss)
44 Egbert de Boer (De Noordelijke ATB-club)
45 Raymond van der Lee (Team Brabant 2000)
46 Sjaak Rachenberger (RTV De Bollenstreek)
47 Brian te Veldhuis (RTC de Stofwolk)
48 Ton van de Kamp (MC Club Oss)
49 Patrick de Vlieger (FCC de Plakpunters)
50 Marco Bloem (MBC Bar End)
51 Hiddo Eikelboom (UWTC de Volharding)
52 Robert Jan van Bladel (MBC Bar End)
53 Marcel van Rossum (MWK Licht Verzet)
54 Marco Knoop (WV De IJsselstreek)
55 Ard Krikke (MBC 'Midden Nederland')
56 David Tkorig
57 Ralph Bonnema (LWV de Friesche Leeuw)
58 Maarten Manders (MC Club Oss)
59 Ronnie Krul (Wielerclub Lemelerveld)
60 Reinier van Stuivenberg (GRC Jan van Arckel)
61 Klaas Dijk (De Noordelijke ATB-club)
62 Marcel Frenk (MWK Licht Verzet)
63 Rienk Mateman (TWV De Peddelaars)
64 Marco Slijters (MBC Bar End)
65 Johan de Wit (De Noordelijke ATB-club)
66 Maarten Hamberg (WV de Kannibaal)
67 Marcel Boschker (WTC Woerden)
68 Henk Visser (Dirty Hill ATB)
69 Charles van de Mortel (TWC Noord-Limburg)
70 Henk Vasters (LWV de Paaschberg)
71 Erik Frans (De Noordelijke ATB-club)
72 Lambert Koops (W.V. Assen-Roden)
73 Edwin van Dijk (RWV de Spartaan)
74 Ton Pennings (F.M.C. The Whoopers)
75 Jack van Duinen (De Noordelijke ATB-club)
76 Jeroen Bults
DNF Djago Ambrawo (MBC Bar End)
DNF RenÚ KŘhlmann (FCC de Plakpunters)
DNF Rene Zandstra (LWV de Friesche Leeuw)
DNF Roel van Leeuwen (RCMD de Coureur)
DNF Jenne Buist (W.V. Assen-Roden)
DNF Erik van Pelt (Dirty Hill ATB)
DNF Alexander Steinvoort (MC Club Oss)
DNF Henk Janssen (MC Club Oss)
 
Amateurs
 
1 John Vos (Wielerclub Lemelerveld)                     59.36
2 Wim van Barneveld (WV de Valleirenners AXA)
3 Djurre Pietersma (Marco Polo Cycling Club)
4 Christiaan Last (WV Noord-Westhoek)
5 Bas Vroemen (MWK Licht Verzet)
6 Niels Boon (Dirty Hill ATB)
7 Erik van Laar (MBC Bar End)
8 Aschwin van Oorschot (F.M.C. The Whoopers)
9 Dewi Bakker (NWV Groningen)
10 Dino Tolhoek (UWTC de Volharding)
11 Henk Bos (WV Ede)
12 Ruud Bosscha (Mountainbike ver. Havelte)
13 Jeroen Voorbij (TWC de Kempen)
14 Dennis van Aspert (MC Club Oss)
15 Stephan van Dam (WV Schijndel)
16 Dimitri vd Heijden
17 Alwin Kuiper
18 Leon Kuijpers (FCC de Plakpunters)
19 Martijn Achtereekte (MBC Bar End)
20 Tom Hartkamp (ZWC D.T.S.)
21 Marco Loman (RTV Vierakker-Wichmond)
22 Roald Tiggelaar (RTV Oldenzaalse WCL)
23 Jeroen Kooij (WV de Jonge Renner)
24 Wouter Couveld (WV de Jonge Renner)
25 Bas Carpay (RETO)
26 Reinier Bos (RTV Oldenzaalse WCL)
27 Eric van Overbeek (WV Schijndel)
28 Ronald de Vries (WV de Valleirenners AXA)
29 Guido van der Heijden (RTV De Bollenstreek)
30 Danny van Zoggel (F.M.C. The Whoopers)
31 Marc Timmermans (Team Brabant 2000)
32 Cas van Rooij (RTC Buitenlust)
33 RenÚ v/d Meulen (WV Noord-Westhoek)
34 Matthias Breuckers (Marco Polo Cycling Club)
35 Marco Lubberman (WRV de Peddelaars)
36 RenÚ Gaastra (WV Noord-Westhoek)
37 Johan Dolstra (WV de Driehoek)
38 Twan Van Der Aa (F.M.C. The Whoopers)
39 Jean-Paul Francois (Wielerclub Eindhoven)
40 Matthijs Kruijsen (DWV Klein Verzet)
41 Joris de Meulder (WV de Jonge Renner)
42 Maurits Obbema (RETO)
43 Alphons Turk (RTV De Bollenstreek)
44 Maurice Smeenk (Mountainbike ver. Havelte)
45 Duane van der Wijngaard (De Noordelijke ATB-club)
46 Gerwin van Drunen (GRC Jan van Arckel)
47 Andre ten Veen (Mountainbike ver. Havelte)
48 Hans van Stigt (WV de Jonge Renner)
49 Sander Schuurman (TWV De Peddelaars)
50 Mark Rankenberg (RTV Oldenzaalse WCL)
51 Danny van Galen (MC Club Oss)
52 Thijs Brentjens (WTOS Delft)
53 Emiel Boers (RTV Oldenzaalse WCL)
54 Erik Gugelot (MWK Licht Verzet)
55 Peter Flinkert (Mountainbike ver. Havelte)
56 Simon Pieterson (RTV Oldenzaalse WCL)
57 Bas de Bruin (Uithoornse WTC)
58 Ronald Mostert (Dirty Hill ATB)
59 Roy Elbers (WV de Maaskant)
60 Jeroen Poppelaars (WV Breda-Knooppunt)
61 Jeroen Brands (Wielerclub Lemelerveld)
62 Hendrik Betten (Mountainbike ver. Havelte)
63 Wouter Schuurs (Wielerclub Lemelerveld)
64 Danko van der Laan (DWV Klein Verzet)
65 Ben Dekker (Dirty Hill ATB)
66 Wouter Samoy (TWC Tempo)
67 Chris Dekkers (WV de Jonge Renner)
68 Rick Janssen (MWK Licht Verzet)
69 Vincent Kok (Hardenberger WSV)
70 Ronald Puttenstein (WV De IJsselstreek)
71 Wouter Kleingeld (MC Club Oss)
72 Jan Gerrit Klok (Dirty Hill ATB)
73 Gerben Kroes (AR en TV de Adelaar)
74 Vincent Denneman (WV Alcmaria Victrix)
75 Frank Zwiep (RTV Oldenzaalse WCL)
76 Marco Postma (RETO)
77 Raymon Tilgenkamp
78 Rens Haast
79 Berco van Gool (WC de Pedaalridders)
80 Hans Jager (W.V. Omega)
81 Dennis Zuidmulder (Dirty Hill ATB)
82 Herbert van Brussel (Mountainbike ver. Havelte)
83 Kristiaan Tetteroo
84 Remco Elburg (TWV De Peddelaars)
85 Roy Krikken
86 Willem Gall (Dirty Hill ATB)
87 Jeroen Meulmeester (UWTC de Volharding)
88 Maikel van Beurden (WV de Jonge Renner)
89 Oskar de Graaff (WV de Valleirenners AXA)
90 Bernardie Kleverwal (MBC Bar End)
91 John Nijkamp (RTV Oldenzaalse WCL)
92 Robert Stummel (Mountainbike ver. Havelte)
93 Jeroen Lugtenberg (RETO)
94 M. Willems
95 Jasper Goos (WV de Jonge Renner)
96 Theo Lakerveld (DWV Klein Verzet)
97 Remco Bosgoed (RETO)
98 Arnout van den Burg (RETO)
99 Almar Mager (Wielerclub Lemelerveld)
100 N. Beekman
101 Marc Hoekman (RTV Oldenzaalse WCL)
102 Erik Reichardt (WV de Jonge Renner)
103 Roy Biermans (WTC Woerden)
104 Mathijs Schuts (WV de Jonge Renner)
105 Alex Seubring (MBC Bar End)
106 M. Mulder
107 Defroy Voorn (MBC 'Midden Nederland')
DNF Michel Postma (RETO)
DNF Pascal Furer
DNF Martijn Brummelhuis (RTV Oldenzaalse WCL)
DNF Ronald Puttenstein
DNF David van den Berg (MWK Licht Verzet)
DNF Jarl van Alfen (WV de Valleirenners AXA)
DNF Pieter de Graaf
DNF Mario van Galen (MC Club Oss)
DNF Laurens de Neef (Mountainbike ver. Havelte)
DNF Michiel van Goor (Mountainbike ver. Havelte)
 
Juniors
 
1 Mark Nellen (WC Midden Limburg)
2 Hans Becking (MBC Bar End)
3 Marcel Groothuismink (RTV Oldenzaalse WCL)
4 Antoine van Engelen (Team Brabant 2000)
5 Rob Nillesen
6 Maarten Krommendijk (W.V. Assen-Roden)
7 Jordy Luisman (Hardenberger WSV)
8 Hans Bruggeman (RTV Vierakker-Wichmond)
9 Martijn Blink (Veloclub Letchworth)
10 Maarten Kemperman (De Noordelijke ATB-club)
11 Sander Bouwens (W.V. Eemland)
12 Erik Reimert (Wielerclub Lemelerveld)
13 Stefan Haast (WV de Jonge Renner)
14 Frank Goossens (WV de Jonge Renner)
15 Peter van Mil (MTB-Club Discovery)
16 Paul Vermeeren
17 Bas Vis
18 Paul Timmer (W.V. Assen-Roden)
19 Rob Postma (RTV Oldenzaalse WCL)
20 Jaap Vollenbroek (RTV Oldenzaalse WCL)
21 Roel Aarts
22 Tim Ottens (ZWC D.T.S.)
23 Tibor Gijssen (MWK Licht Verzet)
24 Arjan Weiden (RTV Oldenzaalse WCL)
25 Joury Kuijpers (WV de Jonge Renner)
26 Lars Peters (RTV Oldenzaalse WCL)
27 Jeroen Gerrits
28 Goos Smits
29 Jeroen Wessel (Wielerclub Lemelerveld)
30 Mik Bosman (Wielerclub Lemelerveld)
31 Emiel Willems
32 Oscar Hoekstra (MC Club Oss)
33 Bas van Delft (Team Brabant 2000)
34 Bj÷rn van Bodegom (MWK Licht Verzet)
DNF Justin de Bruijn (Team Brabant 2000)
DNF Koen Verheijen (RTV Oldenzaalse WCL)
DNF Patrick Dekkers (F.M.C. The Whoopers)
DNF Jorik Kroeze (RTV Oldenzaalse WCL)
DNF Daan de Jonge (RTV Oldenzaalse WCL)
DNF Pim van Saffel
 
Beginners
 
1 Tim Roelofsen (WRV de Peddelaars)                   1.01.09
2 Erik Nellen (WC Midden Limburg)
3 Johim Ariesen (WV de Valleirenners AXA)
4 Dave van der Hoeven (Westland Wil Vooruit)
5 Niels Wubben (Westland Wil Vooruit)
6 Jelmer Jubbega (Mountainbike ver. Havelte)
7 Sander Nijssen (WC Midden Limburg)
8 Nieck Busser
9 Frank Beemer (ZWC D.T.S.)
10 Mike van Winden (Westland Wil Vooruit)
11 Mark Hoogwerf (Mountainbike ver. Havelte)
12 Maarten van Brussel (Mountainbike ver. Havelte)
13 Willem Smits
14 Cor van Leeuwen (WV Noord-Veluwe)
15 Niek Versteege (RTV Vierakker-Wichmond)
16 Paul Harmsen (De Noordelijke ATB-club)
17 Danny van Megen (WC Midden Limburg)
18 Nick van den Hoever (WV de Jonge Renner)
DNF Mike Terpstra (ZWC D.T.S.)
DNF Jaap Oude Nijeweme (RTV Oldenzaalse WCL)
DNF Jan Dekker (Westland Wil Vooruit)
 
Fun Men
 
1 Wilco Ledderhof                                     1.05.02
2 Eric Willems                                            0.13
3 Niels Heuvelman
4 Marcel Manders
5 Roy Gambon
6 Patrick Vissers
7 Mike Bens
8 Peter Kraayvanger
9 Sam Zweers
10 Robert Schimmer
11 Adrie den Tek
12 Franco Broks
13 Wilco Schuurs
14 G. Vledder
15 Richard Eikens
16 Marco Beem
17 Wiljam Janssen
18 Kees Timmerman
19 William Bouwmeester
20 Axel Bult
21 Arthur Jonker
22  van Dijk
23 Mike Rozema
24 CJ van Zanden
25 K. Haverkamp
26 Kees de Beus
27 Martijn Veldink
28 Oscar van Gennip
29 Martin Hulspas
30 Rob Begeman
31 Koos van de Put
32 Michel Jochems
33 Roelof Prikken
34 Dirk-Jan van Veenendaal
35 Marco van den Berg
36 Ralph Speerstra
37 Edwin Bos
38 Wilfred Leer
39 Rinie van de Beek
40 Etienne Trum
41 Sven Timmer
42 Erik Pool
43 Ronald Mulder
44 Harold Brouwer
45 Henk van de Kraats
46 Jan Wiltink
47 Juul van Loon
48 Jan Ruiter
49 Rob Loring
50 Ton Bertrand
51 H Willems
52 Frank Pril
53 Evert van der Duin
54 Bart Bertrand
55 Richard Weiden
56 Bart oude Luttikhuis
57 Wilco van Wijk
58 Rene Holtslag
59 Nico van Beest
60 Raymond Aaltink
61 Patrick Bassa
62 Gerard Zwaferink
63 Henri Spijker
64 Andre Jansen
65 Martijn Smit
66 Paul van de Wetering
67 Wiebe van Sleen
68 Henk Westerink
69 Arno de Vries
70 Richard Peters
71 Patrick Bouwmeester
72 Roel Ekkel
73 Simon Kaan
74 W. de Graaf
75 Maarten Imhof
76 Richard Kerssen
77 Jelle Jansen
78 Ronald de Roos
79 Geert Ribbers
80 Brian Timp
81 Rudolf Imhof
82 Y. Weijdema
83 Tom Nelissen
84 R. Huuskes
85 Tim ter Laak
86 Patrick Lucassen
87 Wout Kroeze
88 Bart Christenhuusz
89 Hans Steunenberg
90 Stef Kuipers
91 Jeroen Grave
92 Peter Wolters
93 Arjen Molag
94 Wim Hendriks
95 Addy Kreuvel
96 Chris Bekkenutte
97 Patrick Kolmstate
98 Gert Jan van de Put
99 Edward Lohuis
100 Han van Benthem
101 Vincent Wanders
DNF D.W. Broekhuis
DNF Richard Martens
DNF Kay Sellenrode
DNF Dirk van Dijk
DNF Jack de Ruiter
DNF Niels Pril
DNF Eddy Klement
 
Fun Women
 
1 Irene Hilgersom
2 Manouk Gugelot
3 Simone de Leeuw
4 Jannie Vasters
5 Machteld Groote Bromhaan
6 Joyce van Heeswijk                                    58.58
7 Linda Ringlever
8 Ingeborg Genzendam
9 Wilma Hebing
10 Paulien van der Heijden
11 Miriam ter Brake
DNF Mirjam Huisjes
 
Fun Youth 12-14
 
1 Erik Groen                                          31.00.62
2 Niels Fliereman
3 Stefan Vreugdenhil
4 Bart Barkhuis
5 Stefan Limburg
6 Jesper Hospes
7 Niek Loman
8 Frederik Tetteroo
9 Ernstjan Rutten
10 Roel Stonnebrink
11 Lennart Vaartjes
12 Remco Rhebergen
13 Wouter Bannink
14 Sander Zwijnenberg
15 Kevin Luchtenberg
16 Rinus Barkel
17 Gijs Westen
18 Sven Wubben
DNF Pim van Sadelhoff
DNF Lotte Lohuis
 
Youth 11-12
 
1 Ingo Roelofsen
2 Rob van der Heijden
3 Bas Veen
4 Laurens van Brussel
5 Henk Jaap Moorlag
6 Rens de Bruin
7 Michiel v.d. Heijden
8 Renzo van Ree
9 Maarten Rechtenschot
10 Ruben Treurniet
11 Lars ten Veen
12 Jeffrey
13 Feike de Graaff
14 Sophie de Boer
15 Hershel Been
16 Martijn van Leeuwen
17 Puck de Bont
18 Berber van den Hengel
 
Youth 8-10
 
1 Leo Combree
2 Mark van der Heijden
3 Alex Kuiper
4 Erik Gutjes
5 Tim Ariesen
6 Danny Ariesen
7 Romy de Bruyn
8 Tim van Wijngaarde
9 Danielle Treurniet
DNF Daniel Rhebergen