Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Mt Hood Classic
Photo ©: Swift

 UCI codes explained

GP CittÓ di Verbania - C1

Verbania, Italy, December 14, 2008

2007 Results     Results    Past winners

Results

Elite and U23 men
 
1 Marco Aurelio Fontana (Ita) Selle Italia Guerciotti Elite    59.18
2 Fabio Ursi (Ita) Centro Sportivo Esercito                     0.12
3 Emil Lindgren (Swe) Felt International MTB Banelli            0.41
4 Cristian Cominelli (Ita) Gewiss Bianchi                       0.47
5 Rafael Visinelli (Ita) Gruppo Sportivo Forestale              1.52
6 Julien Taramarcaz (Swi) Selle Italia Guerciotti Elite         2.27
7 Alessandro Gambino (Ita) Gruppo Sportivo Esercito             2.36
8 Alessandro Calderan (Ita) U.C. Trevigiani                     2.52
9 Mariusz Gil (Pol)                                             3.42
10 Andreas Kugler (Swi) Athleticum MTB Team                     3.49
11 Fabio Aru (Ita) Sardegna Sottozero Ozierese CC               5.38
12 Giuseppe Lamastra (Ita) Hard Rock FRW                        5.53
13 Marco Ponta (Ita) Centro Sportivo Esercito                   6.02
14 Mirko Tabacchi (Ita) L'Arcobaleno Carraro Team               6.36
15 Matteo Trentin (Ita) Moro-Scott-Bicycle Line                 6.49
16 Omar Sottocornola (Ita) GS Podenzano                         6.57
17 Paolo Pavoni (Ita) Team Co.Bo Pavoni                         7.09
18 Stefano Boggia (Ita) GS Daccordi                             7.11
19 Thomas Paccagnella (Ita) Adv Corratec                        8.27
20 Lucian Logigan (Rom) CS Muresul                              8.38
 
One lap behind
21 Roberto De Patre (Ita) V.C. Aran World-Cantina Tollo-BLS         
22 Manuele D Avola (Ita) GS Cicli Fiorin Despar                     
23 Mauro Tursi (Ita) G.S. Daccordi                                  
 
Two laps behind
24 Daniele Mensi (Ita) Felt International MTB Banelli                                                    
25 Mattia Rossi (Ita) L'Arcobaleno Carraro Team                     
26 Marco Bianco (Ita) L┤Arcobaleno Carraro Team                     
 
Elite women
 
1 Eva Lechner (Ita) Team Colnago Arreghini                     44.05
2 Francesca Cucciniello (Ita) Selle Italia Guerciotti Elite     2.39
 
One lap behind
3 Aline Parsy (Ita) Pedale Madelineoise                             
4 Milena Cavani (Ita) Marchiol Emisfero Liquigas Site               
5 Nicoletta Bresciani (Ita) Colnago Arreghini Filago                
6 Evelyn Staffler (Ita) Colnago Arreghini Filago                    
7 Ilenia Lazzaro (Ita) L Arcobaleno Carraro Team                    
 
U23 women
 
1 Veronica Alessio (Ita) Team Desenzanese                      37.40
2 Vivienne Meyer (Ita) Team Colnago Arreghini                   0.20
3 Elisabetta Borgia (Ita) Selle Italia Guerciotti Elite         1.21
4 Stefania Vecchio (Ita) GS Cicli Fiorin Despar                 2.13
5 Doris Arman (Ita) Avantec DF Breganze Cc 96                   7.25
 
Junior men
 
1 Bryan Falaschi (Ita) Selle Italia Guerciotti Elite           36.50
2 uca Braidot (Ita) L Arcobaleno Carraro Team                   0.57
3 Daniele Dall Oste (Ita) Selle Italia Guerciotti Elite         1.35
4 Domenico Maria Salviani (Ita) Rinascita Ormelle Lazio         2.09
5 Domenico Papaleo (Ita) Loco Bikers                            2.10
6 Michele Tatto (Ita) Moro-Scott-Bicycle Line                   2.14
7 Rudy Lorenzon (Ita) Rinascita Ormelle Pinarello               2.15
8 Daniele Braidot (Ita) L Arcobaleno Carraro Team               2.46
9 Mattia Marcelli (Ita) Team Rainbow-Iron Metal                 3.51
10 Pietro Santini (Ita) Mercedes Benz Selle Italia              4.07
11 Michael Casagrande (Ita) Rinascita Ormelle Pinarello         4.08
12 Nicolas Samparisi (Ita) Macostateam & FM Bike                5.17
13 Daniel Rocchiccioli (Ita) GS Buffardello Bike                6.09
14 Emanuel Simoncini (Ita) Selle Italia Guerciotti Elite        6.33
15 Manuel Cazzaro (Ita) Team SŘdtirol Asd                       6.37
16 Daniele Trentin (Ita) Moro-Scott-Bicycle Line                6.45
17 Roberto Esposito (Ita) GS Cicli Fiorin Despar                7.07
18 Andrea Righettini (Ita) L Arcobaleno Carraro Team            7.10
19 Matteo Cancherini (Ita) Gs Borgonuovo Milior                 7.38
20 Giorgio Favaretto (Ita) Asd Team P.B.R.                      8.24
 
One lap behind
21 Davide Villa (Ita) GS Cicli Fiorin Despar                        
22 Loris Tursi (Ita) GS Daccordi                                    
23 Michele Turri (Ita) Mercedes Benz Selle Italia                   
 
Three laps behind
24 David Guzzardi (Ita) Team Bramati                                
 
Junior women
 
1 Elena Spadaccia (Ita) Loco Bikers                            39.08
2 Elena Valentini (Ita) GS Cicli Fiorin Despar                  4.13
3 Isabella Arman (Ita) Moro-Scott-Bicycle Line                  4.25
 
One lap behind
4 Alessandra Bergamin (Ita) L Arcobaleno Carraro Team               
5 Beatrice Balducci (Ita) Mercedes Benz Selle Italia                
 
Two laps behind
6 Nicole Lapisa (Ita) Pedale Verbanese Delta

Past winners

2007 Marco Aurelio Fontana (Ita) Selle Italia Guerciotti       Vania Rossi (Ita) Selle Italia-Guerciotti
2006 Marco Bianco (Ita) L' Arcobaleno Carraro Team