Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Bayern Rundfahrt
Photo ©: Schaaf

 UCI codes explained

Valtellina Iperal Cross - C2

Morbegno, Italy, December 10, 2006

Results    

Results

Men Elite/U23

1 Marco Aurelio Fontana (Ita) G.S. Selle Italia Guerciotti           1.01.05
2 Marco Bianco (Ita) L'Arcobaleno Carraro Team
3 Luca Damiani (Ita) Team Fidibc.com VC Arbedo                          1.11
4 Rafael Visinelli (Ita) C.C.V. Cyclocross Team Bologna                 1.44
5 Cristian Cominelli (Ita) Bianchi Agos                                 1.56
6 Stefano Boggia (Ita) Ceramiche Flaminia                               2.58
7 Manuel Gschnell (Ita) Team Colnago                                    4.03
8 Andrea Bassani (Ita) S.C.F.W.R. Bata Seep                             4.30
9 Gabriele Giuntoli (Ita) Finauto Neri Quick Step                       4.54
10 Fabio Ursi (Ita) G.S. Selle Italia Guerciotti                        5.49
11 Manuele D'Avola (Ita) Team Bianchi-Gemat Costruzioni-Fiorin Despar   3.30
12 Marco Ricci (Ita) A.S.D. Asso Racing                                 4.10
13 Giovanni Giuliani (Ita) MTB 92 Albizzate                             5.04
14 Simone Samparisi (Ita) G.S. Bicimania Lissone MTB                    5.41
15 Paolo Salvi (Ita) Team Colnago CAP Arreghini Filago                  6.11
16 Fabio Salvi (Ita) Ciclistica Trevigliese                             6.18
17 Regis Flohimont (Ita) ASLH                                           8.13
18 Andrea Dal Prà (Ita) MTB 92 Albizzate                                6.58
19 Francesco Scapin (Ita) MTB 92 Albizzate                              1 lap
20 Stefano Fiorin (Ita) Team Bianchi-Gemat Costruzioni-Fiorin Despar

Women Elite

1 Vania Rossi (Ita) Italiana Carburanti                                46.25
2 Annabella Stropparo (Ita) Scott Racing Team                           0.07
3 Francesca Cucciniello (Ita) G.S. Selle Italia Guerciotti              1.23
4 Milena Cavani (Ita) Team Ciclistico Paletti                           1.26
5 Claudia Marsilio (Ita) GP Racer Team DART                             1 lap
6 Daniela Bresciani (Ita) Team Colnago CAP Arreghini Filago

Women U23

1 Nicoletta Bresciani (Ita) Team Colnago CAP Arreghini Filago          42.20
2 Elisabetta Borgia (Ita) G.S. Selle Italia Guerciotti                  0.45
3 Veronica Alessio (Ita) Pol. Desenzanese Verso L'Iride                 0.54
4 Silvia Marzatico (Ita) Team Colnago CAP Arreghini Filago              6.19

Women Junior

1 Stefania Vecchio (Ita) A.S.D. Pedale Castellano                      43.44
2 Martina Giovanniello (Ita) GP Racer Team DART                         1.04
3 Luna Girani (Ita) Pol. Desenzanese Verso L'Iride                      1.32
4 Valeria Tagliabue (Ita) Team Bianchi-Skoda Galimberti-Fiorin Despar   2.25
5 Giulia De Maio (Ita) Team Bianchi-Skoda Galimberti-Fiorin Despar      4.18

Men Junior

1 Alessandro Calderan (Ita) S.C. Rinascita Ormelle Pinarello           41.08
2 Elia Silvestri (Ita) Bianchi Agos                                     0.08
3 Giuseppe Michieletto (Ita) U.C. Mogliano 85 Col. San Marco            0.42
4 Kevin Leveghi (Ita) G.S. A.S.D Alto Adige                             1.25
5 Matteo Trentin (Ita) Moro Zottarelli Brugnotto                        1.37
6 Erik Paccagnella (Ita) G.S. Elisa Pavimenti e Rivestimenti            2.02
7 Francesco Niccoli (Ita) Hard Rock FRW                                 2.21
8 Cristian Romanò (Ita) S.C. Sandamianese                               2.22
9 Luca Sportelli (Ita) Scuola di Ciclismo Vito Di Tano                  2.33
10 Riccardo Bettoncelli (Ita) Team Bianchi-Gemat Costruzioni-Fiorin     3.34
11 Thomas Pinaglia (Ita) G.S. Borgonuovo Milior                         3.38
12 Martino Di Pierdomenico (Ita) Hard Rock FRW                          4.21
13 Giancarlo Saiu (Ita) G.S. Ozierese Carrera                           4.29
14 Paolo Giaimo (Ita) Team Bianchi-Gemat Costruzioni-Fiorin Despar      4.41
15 Simone Sala (Ita) G.S. Massì Supermercati - Brivio                   5.32
16 Graziano Tedone (Ita) A.S.D. Cavallaro                               5.53
17 Fabio Aru (Ita) G.S. Ozierese Carrera                                6.02
18 Fabio Roncoroni (Ita) G.S. Pedale Sedrianese                         6.57
19 Alfredo De Maio (Ita) Team Bianchi-Gemat Costruzioni-Fiorin Despar   1 lap
20 Fabio Profeta (Ita) Team Bianchi-Gemat Costruzioni-Fiorin Despar
21 Andrea Tucci (Ita) Team Bianchi-Gemat Costruzioni-Fiorin Despar
22 Roberto Spreafico (Ita) Team Bianchi-Gemat Costruzioni-Fiorin Despar
23 Manuel Profeta (Ita) Team Bianchi-Gemat Costruzioni-Fiorin Despar
24 Riccardo Dalla Villa (Ita) Team Bianchi-Gemat Costruzioni-Fiorin Despar